Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 4 Oy - 2.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Balistiğin Tarihçesi
Sn kut4 bu gün internet üzerinden bir araştırma yaptım. Lakin yanlış anlaşılmak istemem. Maksadım bir tartışma başlatmak değil, gerçekten detaylı bilgiye sahip olmadığım bir konuydu araştırmak istedim. Bilgi paylaştıkça büyüyen bir hazinedir. 2010 yılında kaleme alınmış bir yazı buldum. Buraya ekliyorum.

Alıntıdır :
TÜRKİYE'deki ruhsatlı silahların balistik kaydı yani bir anlamda parmak izleri alınmıyor. Çünkü TÜRKİYE'de 15 / 08 / 1953 tarihli 6136 sayılı kanun ile 15 / 09 / 1981 yılında çıkarılan 2521 sayılı kanunlarda, ruhsatlı silahların balistik kayıtlarının alınması maddesi bulunmuyor.
Kanunlardaki bu boşluğun giderilmesi için İçişleri Bakanlığı'nca hazırlanan yeni silah kanun tasarısı, 15 / 06 / 2009'da Başbakan Erdoğan ve Bakanlar kurulu tarafından imzalanıp TBMM 'ye sunuldu. Ancak o gün bu gündür oylama yapılıp hayata geçirilemedi.
SİLAH YASASINDA 57 YILLIK BOŞLUK
22 maddeden oluşan kanun tasarısının madde gerekçeleri bölümünde yer alan 6. maddenin 4. satırında yer alan ''Satışı yapılan silah ve mühimmatın ülke çapında takip edilebilmesi, kontrol ve denetiminin sağlanması, sahte belgelerle silah ve mühimmat ediniminin önlenmesi amacıyla merkezi bir bilgi sistemi kurularak satış yerlerinin bu sisteme dahil edilmesi yönünde düzenleme yapılmıştır'' deniliyor.
Tasarının 7. maddesinin son bölümünde yer alan ''Ateşli silahlarla işlenen suçlarda olayların aydınlatılması ve suçluların daha hızlı bir şekilde yakalanması ve bu konuda veri tabanı oluşturulmasına yönelik düzenleme yapılmıştır. Ruhsatlı silah sayıları göz önünde bulundurulduğunda bu işlemlerin devlete ek bir yük getirmemesi için arşivlemede kullanılacak fişeklerin silah sahipleri tarafından temin edileceği hükme bağlanmıştır'' deniliyor.
Tasarının geçici 1. maddesinin 4. bölümünde de mermi çekirdeği ve kovanına ilişkin arşivleme sistemi, ''kanunla silah ruhsatı verilirken numune kovan ve çekirdek alınması kuralı getirildiğinden, bu işlemlerin önceden ruhsatlandırılmış silahlar içinde ne şekilde yapılacağı belirtilmiş ve bu kurala uymayanlara uygulanacak yaptırımlar düzenlenmiştir'' şeklinde belirtiliyor.
Tasarının yürürlüğe girmesi ile birlikte, sivil, asker, polis, MİT görevlilerinin de aralarında bulunduğu silah taşıyıcılarının çekirdek ve kovan arşivi için ruhsatlı tabancası ile üç el ateş ettirilecek ve tabancadan çıkan çekirdek ve kovanlar arşive alınmış olacak.
İSTANBUL Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Fatih YAVUZ, TÜRKİYE'de şu ana kadar mevcut durumda ruhsatlı silahlardan örnek alıp arşivleme düzenlemesinin mevcut olmadığını belirterek, ''Normalde olması gereken, verilen her ruhsatlı silahın balistik özelliklerinin kayıt altına alınması. Şu an itibariyle bizde ne yazık ki uygulama yok. Çoğu Avrupa ülkesinde bu uygulama var. Balistik kayıt silahın parmak izidir ve o silah nerelerde kullanılırsa kullanılsın hemen bulunur. Yeni kanun tasarısında bu imkanı sağlayacak maddeler mevcut, bizler de onaylanmasını bekliyoruz. Ama yasa çıksa da TÜRKİYE'de o kadar çok ruhsatlı silah var ki yeni baştan kayıt altına alınması oldukça uzun yıllar alacak.'' dedi.
Eski Ankara Emniyet Müdürü Hasan YÜCESAN da, mevcut düzenlemede ruhsatlı silahların teknik özellikleri kayıtlarının geçmediğini belirterek şunları söyledi: ''Ancak yeni tasarıda, silah verilirken MKE'den alınan balistik raporu, namlunun yiv ve setleri gibi teknik özellikleri belirlenip, kayıt altına alınması düzenleniyor. Suç mahallinde bir mermi çekirdeği bulduğunuz an, sisteme özellikleri girdiğinizde, ruhsatlı silah nerede olursa olsun bulma imkanınız olacak. Tasarıdaki düzenleme son derece doğru bir düzenleme. Silah ruhsatı verilirken teknik-balistik özellikleriyle bilgilerin ruhsat verilen mahalde bir örneğinin bulunması gerekir.''

Geçen yıllarda her silahın üç mermi ile kayıt altına alınması için bazı lakırdılar duymuştum. Lakin lafta kalmıştı. Bu alıntıdan anladığım kadarıyla böyle bir sıkıntı söz konusuymuş. Daha önce araştırmak aklıma gelmemişti. Sizinde araştırmalarınızı eklemeniz ve bilgimizi biraz daha yukarı bir seviyeye taşımamıza yardımcı olmanız dileğiyle. Saygılarımla

Alıntı

Sn.waltherslv,

Sizinde öğrendiğiniz gibi yapımı yılan hikayesine dönen yeni silah yasa tasarısında böyle bir uygulama önerisi vardı ancak yalan oldu. Zaman zaman çeşitli dönemlerde, çeşitli ruhsat şubeler alınan silahlarla birlikte 3 mermi talebinde bulunsada neye hizmet ettiği net değil zira aynı şubede 1 ay sonra alınan silahtan böyle bir talep olmadığınınada bizzat şahit oldum.
Velhasılı böyle bir altyapı memleketimizde yok.

Alıntı

Ne kadar büyük bir sıkıntı. Parmak izi kaydı bile çok yeniyken bu kadar faydalı iken.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi