Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 4 Oy - 2.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Balistiğin Tarihçesi
Bulunduğum ilde Emniyet almıyor. Daha önce silahlarım Jandarmada kayıtlıydı. Götürdüm, üç fişek attılar, geri verdiler. Sn. labcop, paylaşımlarınızdan konunuzda yetkin olduğunuz izlenimi oluştu bende. 50.000 atımda izler değişmiyor olabilir. Ama vatandaş isterse 5 dakikada bütün imzaları yeniler. Hırsıza yol göstermeyelim şimdi. Olay namuslu vatandaş olup olmamak meselesi. Balistik örneği alınması yine vergisini veren, namuslu vatandaşların üzerine bir yük. Ruhsatlı silahları getirin diyecekler, yine tonla rezillik. Suç potansiyeli olan birinin ruhsatlı silah aldığı nerede görülmüş? Dostlar alış verişte görsün.

Alıntı

Vatandaştan 500-600 $ lık silaha 2.600 $ almayı bilen MKE hazretleri, bunun 2.000 $ lık kısmını SSM (Savunma Sanayi Müsteşarlığı) ve Maliye ile iç etmeyi biliyor, DA!, üç tane mermiyle balistik örneklerini aldıktan sonra silahları nihai tüketiciye ulaştırmayı neden kendine görev edinmiyor acaba??? Az değil, bir silahtan bir değil, iki değil, üç değil, dört değil, tam 5 silah parası fazla almaktadır. Evet yanlış okumadınız bir silah maliyetinin 5-6 kat fazlasına satılmaktadır. Buna bizim oralarda "deveyi sülalesiyle götürmek" denir.

Bu MKE denen kurumun Haşmetli Yönetici Hazretleri bu kurumun misyonunu belirlerken Millete "HİZMET" etmeyi mi "EZİYET" etmeyi mi benimsiyorlar? Vatandaşa silah satma görevinin verildiği kurum neden bu konularda bir arpa boyu yol kat edememektedir? Arpa demişken, bu kurum acaba bir "arpalık"mıdır?

Saygılarımla.

Alıntı

Ne münasebet ki ben bilmem kaç atış yapmış bir silah alacağım? Üstelik hakkından binlerce dolar fazla vererek.
Ne malum o silahın kaç kere ateşlendiği. Ne malum temizlendiği. Ne malum temizlenmeden aylarca senelerce ambar kralının envanterinde yatmamış olduğu? Ne malumdetaylı söküm yapılıp ilk bakışta ya da sahra sökümünde görülmeyecek bir parçanın değiştirilmediği?
Devlet bana güvenmiyor ki ben onun yüzünü dahi görmeyeceğim adamına güveneyim.
Devlet devletliğini yapsın da ite uğursuza çektirsin vatandaşın değil hainin sepetinde çürük arasın. Maşallah bizim gibi yasal ve dürüst vatandaşların elmalarına ısırık atmakta uzman, itin uğursuzun sepetindeki çürükler eline bulaşmasın diye kurcalamadan geçiştirmekte uzay.

Alıntı

Bu başlık altında uzun süredir birşey yazılmamış ancak, yanıt veren bilgili bir arkadaş (özellikle Labcop kardeşimiz) çıkar umudu ile yazayım dedim.
Öncelikle, MKE de satılan yerli ve yabancı silahlar ile 2. el alınan silahların devir işlemlerinde "balistik örnek" olacak çekirdek ve kovan örneği alınmadığının söylenmesi beni şaşırttı. Bu silahlar gövde,kapak ve namludaki seri numaralarına göre arşivlenmekte. Bir suç mahallinde bulunan kovan ve çekirdeklere neye göre kriminal inceleme yapılmakta? Mevcut veri tabanında bulunan örneklerle karşılaştırılarak, sahibini bulmak için. Emniyet kriminalde böyle bir veri tabanı olmadığını şaşırmaktan öte büyük bir eksiklik olarak görmekteyim. Ancak forumda bilgi eksikliği var sanırım. Türkiye gibi Emniyeti çok gelişmiş ülkemizde böyle bir veritabanı olduğuna inanıyorum.
Özellikle 2. el alıncak silahlarda, alan kişinin, silahın sicilinin temizliğinin bir kere daha incelenmesini Emniyetten taiep etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Alıntı

(17-08-2014, 10:01 PM)AegeanSniper demiş ki: Bu başlık altında uzun süredir birşey yazılmamış ancak, yanıt veren bilgili bir arkadaş (özellikle Labcop kardeşimiz) çıkar umudu ile yazayım dedim.
Öncelikle, MKE de satılan yerli ve yabancı silahlar ile 2. el alınan silahların devir işlemlerinde "balistik örnek" olacak çekirdek ve kovan örneği alınmadığının söylenmesi beni şaşırttı. Bu silahlar gövde,kapak ve namludaki seri numaralarına göre arşivlenmekte. Bir suç mahallinde bulunan kovan ve çekirdeklere neye göre kriminal inceleme yapılmakta? Mevcut veri tabanında bulunan örneklerle karşılaştırılarak, sahibini bulmak için. Emniyet kriminalde böyle bir veri tabanı olmadığını şaşırmaktan öte büyük bir eksiklik olarak görmekteyim. Ancak forumda bilgi eksikliği var sanırım. Türkiye gibi Emniyeti çok gelişmiş ülkemizde böyle bir veritabanı olduğuna inanıyorum.
Özellikle 2. el alıncak silahlarda, alan kişinin, silahın sicilinin temizliğinin bir kere daha incelenmesini Emniyetten taiep etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Katılıyorum. Çok güzel yazmışsınız.

Alıntı

Silahım birkaç aydır tamirde, Ankara'da. Tamir edildildiği söylenip geri gönderildikten sonra tekrar geri çağrılıp kriminalden silahım için ekspertiz raporu alınması gerektiği söylenip, Diyarbakır'a gönderildi. Halbuki arıza arpacıktaydı sadece. Yeni uygulamaymış.

Alıntı

Bildiğim kadarıyla 80 ihtilali öncesi silahların balistiği yok bir olaya karıştığı şüphe edilen silahlar toplanarak kriminal incelemesi yapılıp kayıt altına alınıyor. Günümüzde ithal olarak ve yerli üretim olarak M.K.E.K. de satılan tüm tabancaların balistik bilgileri mevcut.
çekirdekten namluya namludan tabancaya
kovandan iğneye iğneden tabancaya
kovan üzeri çizikten şarjöre şarjörden kontrol edilen tabancaya
tabancadan el swaplarına barut dağılım oranlarına varıncaya kadar
Balistik çok teferruatlı olup silahtan çekirdeğe çekirdekten silaha kadar çok yollu bir işlemdir. 20 yıl önce işlenen bir suçta tek delilin bir çekirdek olduğunu düşünün o yıllarda balistik kaydı olmayan bir tabancadan atılmış. 20 sene sonra dedesinin tabancasıyla başka bir olay yapan torun silahın kontrolü esnasında dedesini de yanında götürecektir. Ruhsatlı silahlarla işlenen suçlarda kovan,çekirdek,kamera kaydı,şahit yoksa vs yoksa balistik neylesin.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi