Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 4 Oy - 2.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Balistiğin Tarihçesi
Çok temiz bir anlatım.

Alıntı

Balistikle ilgili başlık olduğu için merak ettiğim bir konuyu burda sormak istedim..MKE den aldığımız ruhsatlı tabancalarımızın balistik kayıtları emniyette var mı.?.Gazetelerde okuduğumuz faili meçhul yaralanma veya ölüm haberlerinde zanlıların bulunamamasının sebebi ruhsatsız yada çalıntı silahlar kullanılmasından mı?Yani kısacası her silahın , parmak izimiz gibi emniyette , mermi çekirdeği kaydı var mı?Herkese kazasız ve sağlıklı günler dilerim...

Alıntı

Ustadlar daha dogru bilgiyi verecektir ama benim bildigim yok. Sadece bazen rushat burolarindan silah ve yaninda bir kac mermi isteni o zaman bunlarin balisticleri aliniyor. Ama tum ruhsatli silahlarin balisticleri su an emniyette mevcuttur diyebilecegimizi sanmiyorum.
Diger bir konu tabancayla fazla atis yapiyorsaniz zaten balistic izleri degisecektir. Benim gorusum Amerika gibi gelismis ulkeler de mermi sinirlamasi olmadigindan, silahlarin namlulari veya kisaca balistic parcalari herhangi bir islem gerektirmeden rahatca satilabiliyor. Cunku adam zaten, bir hafta sonu atisinda tabancasindaki yada tufegindeki balistic izleri yeterli miktar mermi yakarak siliyor veya degistiriyor.(isteyerek yada istemiyerek)

Alıntı

Benim anlamadığım arkadaşlar bu mermileri analiz ederken merminin kovanını mı inceliyorlar yoksa çekirdeği mi, misal kovan ortada olmazsa hangi silahtan atıldığını filan nasıl buluyorlar,

Alıntı

Elde ne varsa o inceleniyor.
En dogru sonuc kovandan alinandir.

Alıntı

Sayın Terces,
Tecrübelerime dayanarak söylemek isterim ki, 50.000 (daha fazla test imkanımız olmadı) atışa kadar kovan ve mermi çekirdekleri üzerindeki teşhise elverişli karakteristik izlerde bir değişiklik meydana gelmemektedir.
Saygılarımla.

Alıntı

Bir ekleme,
ABD'de silah parçalarının rahatlıkla değiştirilebilmesi konusunda ise eyaletler arasında çok ciddi farklılıklar mevcut, ve düşünüldüğü kadar da kolay olmamakla. Özellikle anti-silah lobisinin ağırlıkta olduğu eyaletlerde silahların ana parçalarının değiştirilmesi için resmi prosedürler mevcut.
Saygılarımla.

Alıntı

Sn.Labcop,
Anladigim kadariyla kriminalde gorevli olabilirsiniz ve bu konuda tecrubelisiniz.
Ruhsatli silahlarin balisticlerinin alinmamasi maliyet ve zaman acisindan mi yapilmamaktadir? Bunun sebebi nedir?

Diger konu gercekten merak ettigimden sormak istedim. Amerika da hangi eyalette namlu, atesleme ignesi yada kovan firlaticisi izne tabi?

Saygilar,

Alıntı

Sn.Terces,
Yeni silah kanununun yürürlüğe girmesiyle birlikte her ateşli silahın balistik kayıtlarının tutulması zorunlu hale gelecektir. Bazı iller valilik emriyle bu uygulamayı yapmaktadır.Bu işlemin maliyet ve zaman açısından bir külfet oluşturacağı aşikardır. Ancak bu uygulamanın yaygın olmamasının temel neden ruhsatlı silahların suça karışma oranın düşük olmasıdır.
Silah parçalarının değişimi konusunda en katı uygulamalar Califormia eyaletindedir. Silahın bir parçasının arızalı olması durumunda, silah atölyesinden veya fabrikadan değiştirilmesine dair belge alınması gerekmektedir. Daha sonra bu belge eyalet adalet bakanlığına verildikten sonra istenen parçalar değiştirilebilir. Tabi eyaletler arasında sınır kontrollerinin çok sıkı olmaması, başka bir eyaletten verilen örneğin bir namlu siparişinin California eyaletinde kullanılmasını mümkün kılmaktadır. Bunun kontrol edilmesi çok güçttür, ancak tespit edildiğinde ciddi hapis ve maddi cezalar uygulanmaktadır.
Saygılarımla.

Alıntı

Ruhsat için bir dünya uğraş. Silahını al balistiğe git. Sıraya gir. Silahı alsınlar. 15 gün bekle. Kaydınız alındı güle güle.

Faturayla satılan her silahın balistik kaydının alınması hem vatandaşa hemde ilgili görevlilere gereksiz külfet olacağı aşikar. Umarım böyle bir zorunluluk olmaz.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi