Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 4.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[split] Atış gözlügü ve kulaklık almak istiyorum...
Ben Bullseye III için araştırma yaparken, yani 3M firmasında çalınmadık telefon bırakmazken, çok hoş bir süpriz oldu, Smile , 3M İş Güvenliği Ürünleri Bölümü'nden Sayın Dr. Dalım Dündar Öztürk beni ziyarete geldiler. Ve ziyaretlerinin sonunda bendenize test etmem ve sonuçları forumumuzda paylaşmam üzere şunu bıraktılar , Big Grin ;

[Resim: P1210103_zpsb31ed6bd.jpg]

Ürünün websitesi adresi şöyle:

http://catalogue.3m.eu/tr-TR/TR-PPE/Pelt...6H210F-478

Çektiğim fotoğraflarla devam edersek;

[Resim: P1210104_zps60034e3c.jpg]

Ürün iki adet kalem pille çalışıyor:

[Resim: P1210105_zpsef4eeb88.jpg]

Sağ kulaklığın üzerinde bir açma kapama düğmesi, bir de çevredeki konuşmaları ne seviyede duymak istediğinizi ayarlayabileceğiniz bir ses kontrol düğmesi var. Açma kapama düğmesini elinizi atar atmaz bulabiliyorsunuz ama ses düğmelerinin yerini bulmayı öğrenmek gerekiyor.

[Resim: P1210107_zps62ca196f.jpg]

Kutunun içinden çıkan turuncu kulaklık kapakları da bir başka emniyet unsuru olmuş oluyor. Daha iyi görünmek isterseniz, bunları takıyorsunuz.

[Resim: P1210106_zpsde6c6d4b.jpg]

Anladığım kadarı ile ürünü atıcılık için elverişli kılan şu kenar bitiş açısı:

[Resim: P1210114_zpsc1d8dae5.jpg]

Ürünün Attenuation Rating (SNR) - Azaltma Oranı şeklinde çevrilebilirsek- 26dB gibi görünüyor. Ben de elimdeki imkanlarla bunu test etmek istedim... Big Grin

Alıntı

Bu deney için önce odyometristimize " Niçin silahları seviyorum?.. " başlıklı standart sunumumu yapmam gerekti...Big Grin Kendisi son derece yardımsever birisi olduğu için bana bu testleri yapmam için gereken imkanı sundu ve ölçümleri de bizzat kendisi yaptı.

Öncelikle benim nasıl işittiğimi test ettik:

[Resim: P1210108_zps153a2b53.jpg]

Bu ölçümlerde çeşitli frekanslarda farklı şiddetteki sesler size bir kulaklık aracılığı ile dinletiliyor. Eğer sesi duyarsanız, bir düğme yardımı ile işaret veriyorsunuz. Bu ölçüme göre sağlıklı bir şekilde duyabiliyormuşum.

Bu başlangıç noktasından sonra şöyle ilerledik:

Bakalım bir çeşit kulak koruması kullandığımda, hangi sesleri, ne seviyede duyabileceğim?

Örneğin çoğumuzun çantasında gezdirdiği yapı marketlerden aldığımız kulak tıkaçları;

[Resim: P1210115_zpsd12ceec8.jpg]

Şöyle bir performans sergiledi:

[Resim: P1210109_zps516ecbc4.jpg]

Yani yaklaşık 20 dB' lik bir azalmayı sağladılar.

Bu, sayısal olarak çok kötü bir performans değil, ancak bu tür kulak koruyucuların kemik iletimini engellemediğini hatırlatıyorum. Ayrıca kulağın içinde kayarak vs.pozisyon değiştirerek bu korumayı da sağlayamadıkları zamanlar olabilir.

Alıntı

Sonra Peltor'u denemeye başladık.

Önce cihazı çalıştırdık ve öyle ölçüm yaptık:

[Resim: P1210111_zps7786cf66.jpg]

Her ne kadar buradaki ortalama azaltma 16 dB civarı gözükse de, bu sizi aldatmasın. Lütfen 125-1000 Hz aralığına bakın! Silahların ateşlemeleri sırasında çıkardıkları seslerin frekans aralığı 50 ile 750 Hz arasındadır ( Kaynakça: An introduction to forensic gun shot acoustics Steven D. Beck,2011-Teşekkürler Sayın Red Kit ). Ürün bu sınırlarda 26 dB'den biraz daha iyi bir sonuca ulaşıyor olabilir. Ürün yapması gereken işlerden diğerini de doğru yapıyor; Konuşmaları sorunsuz duymanıza izin veriyor. 1000-2000 Hz arası etkisine bakın, sanki kulaklık takmamışım gibi çıkmış değerler!

Alıntı

Pekala, eğer avda veya poligonda iken cihazın pili biterse ne olur?.. Big Grin

Şöyle olur:

[Resim: P1210110_zpsefdc7c6b.jpg]

Tüm frekanslarda yaklaşık 50 dB civarı azalma! Bu iyi bir sonuç ama farkettiyseniz, konuşmalaları da patlamalarla beraber kaybettik... Smile

Peki kulak tıkacı ve üzerine pasif bir kulaklık -elektronik olanlar aktif koruma, olmayanlar pasif koruma sağlıyormuş- durum ne olur?

Biraz yüksek sesle lütfen, sizi duyamıyorum... Big Grin

[Resim: P1210112_zps6918522d.jpg]

Tüm frekanslarda yaklaşık 65 dB azalma. Elde ettiğimiz en yüksek koruma değeri bu oldu ( doğal olarak ).

Alıntı

Pekala, bu ölçümler pek hoş, ama hiç mi yanılma payımız yok?..

Elbette var...

+/-5 dB hata payını baştan vermek gerek...Eğer dikkatinizi iyice toplamazsanız, sesleri duyamazsınız. Ayrıca cihaz kalibrasyonuna bağlı farklar olabilir. Açık odiyometrik test ile farklı sonuçlar çıkabilirdi, biz burada klasik bir odiyometrik test uyguladık. Ama doğru sonuçtan çok da uzakta olmadığımıza inanıyorum.

Son bir test daha yaptık:

Acaba farklı frekanslardaki ve şiddetlerdeki seslere kulak koruması olmaksızın ne kadar dayanabiliyorum?

Ve Peltor çalışırken hayat daha mı kolay?.. Smile

Dikkat: Bu testi lütfen siz denemeyin.

Kullandığımız cihaz en azından teorik olarak hesaplanmış değerler arasında kalıyor ve belli frekanslarda 120 DB şiddeti geçmiyor. Bu, insan işitme sağlığı için sınır değer, testler bu değerin ötesine çıkmıyor.Bu testin zayıf yönü ağrı veya rahatsızlık duygusunun subjektif olması. Ve itiraf etmeliyim ki, kulaklarım tüm gece ağrıdı...Big Grin

İşte sonuçlar:

Kırmızı noktalar Peltor ile, mavi çarpılar korumasız.

[Resim: P1210113_zps617bde21.jpg]

Sadece 8000 Hz frekansta bir fark yaşamamışım, diğer tüm değerlerde canım acımış ya da huzursuz olarak deneyi durdurmuşum.

Aktif kulaklık kulağımda iken tüm sınırlara ulaştım hatta şarkı söyledim...Big Grin

Alıntı

Bence bu kadar emek kendine ait bir konu altında dile gelmeyi hakediyor...

Alıntı

Sonuçlar:

1- 3M Peltor tarzı ürünler işe yarıyor...Smile Atış anında silah seslerini işitme sağlığınızı koruyacak seviyeye çekerken, konuşmaları rahatça duymanızı sağlıyorlar. Bu şekilde ek bir güvenlik daha sağladıkları düşünülebilinir.

2- Bu tür aktif korumalı ürünler, pasif (çalışmazken) konumdayken de görevlerini yerine getiriyorlar. Ancak çevredeki konuşmaları da benzer biçimde az şiddetli hale getiriyorlar.

3- Basit kulak tıkaçları insana kulağını koruduğunu hissettirecek seviyede bir ses şiddeti azalmasına neden oluyorlar. Ancak aslında bu bir yanılsama. Çünkü işitme duyumuzu korumak için kemik iletimi ile zarar görmemizi engelleyecek bir kulaklık kullanmamız gerek. KBB uzmanları teşhis koyarlarken kemik iletimine bakıyorlar... Smile

https://tr-tr.facebook.com/tipnotlari/po...3960515650

4- Kalibresine çapına, yivine setine bakmadan, her atışta doğru önlemleri titizlikle uygulamazsak, işitme kaybı yaşamamamız mümkün değil! Oluşan kayıplar da geri dönmeyen cinsinden.

5- Bu konu hakkında farklı metodlarla ve daha fazla denekle ( en azından birden fazla olursa ), Smile , deneyler yapılmasına ihtiyaç olabilir...Wink

Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Alıntı

Sayın tirendaz testler ve paylaşım için teşekkürler.
Bu kulaklığı almak istersek nerde ve ne kadara bulabileceğimiz şeklinde bir yardımınız olurmu acaba?
Malum kulaklık arayışındayım, illaki elektronik kulaklık olsun istiyorum.
Tanesi 250 Euro olan Msa supremelerden vazgeçerek bahsi geçen Peltordan alabilirim.
Saygılar.

Alıntı

Sayın FireStorm,
Eğer isterseniz 3M ana sayfadan bayiler bölümünden İstanbul Perpa'da bulunan bir adres var, onu bulun lütfen. Oranın sahibi olan beyle uzun uzun dertleşmiştik. Bana halkımızın nasıl da bu ürünleri çok pahalı bulduğunu, bu nedenle ne kadar zorlandığını büyük bir samimiyetle anlatmıştı.
Şaşırtalım kendilerini Smile
Saygılarımla
(Herşeyi konuştuk da, para konuşmamıştık, bu konuda yardımcı olamayacağım, özür dilerim Sad )

Alıntı

İnceleme için teşekkürler.. Bu arada bu kulaklığı bir kaç gün önce Ankara Ulus taki avburada mağazında gördüm, 380 lira yazıyordu yanılmıyorsam ..Bende elektronik kulaklık bir tane var ancak kaba bir ürün , bu kulaklık daha kibar..

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi