Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
K2 45 ve Shadow
#1
Herkese merhaba,

Ağustos ayında çıkarttığım satın alma yetki belgemi, 45'lik mühimmatın MKE'ye gelmemesi nedeniyle geçtiğimiz Salı gününe kadar bekletiyordum. Ankara'ya işim düşmesi nedeniyle, artık daha fazla beklemek istemedim, ve mühimmat stoklara gelince tekrar gidip alırım düşüncesiyle K2 45'i satın aldım. Bu model üzerinde aylardır düşündüm, gerek forumumuzda, gerekse yurtdışı forumlarındaki inceleme ve görüşleri tek tek okudum...

Sarsılmaz'ın üretim kalitesinde standardı tutturamaması, satış sonrası hizmet/destek, arızalı ürünlerle ilgili yaklaşımı beni düşündürüyor, vermiş olduğum kararda sık sık fikir değiştirmeme neden oluyordu. Sonuç olarak aşağıdaki düşünceler ile K2 45'in benim için en uygun seçenek olduğuna karar verdim:

1) 45'lik mühimmatın sınırlı olması nedeniyle, K2 45 ile zaten yüksek atım adetlerine ulaşmam pek mümkün görünmüyor, klonu olduğu CZ 75 SP-01 Shadow ile idmana ve atışlara devam ederek, fazla atım yapmamış olan K2 45'i "yastık altı" tabancası olarak kullanacağım. Sarsılmaz'ın üretim kalitesinin kaç adetlik atışa miktarına dayanabileceği konusunda, daha önceden yapılmış olumsuz geri bildirimler nedeniyle emin olamıyorum. İzmir'deki tek özel poligona 45'lik mühimmat gelirse ve hep ellerinde bulunursa bu durum değişebilir elbette, ancak sanıyorum 1000 adet atış sayısına bile yıllar sonra ulaşacağını ön görüyorum ve bu kadar az adette de problem çıkarabilecek bir ürün olduğunu sanmıyorum.

2) K2 45, güvenilir ve kendini ispat etmiş CZ tabanlı bir tasarıma sahip ve sahip olduğum diğer tabanca olan SP-01 Shadow sayesinde en çok aşina olduğum, sevdiğim ve de güvendiğim bir platform.

3) Bu ürün, belli kısımlarda farklılık gösterse de bir "klon" ancak kağıt üzerinde rakipsiz bir ürün. CZ'nin 45'liğinin mermi kapasitesi 10+1 iken, K2 45'in 14+1. Komple çelik ve 45'lik kapasitesi bu kadar yüksek olan bildiğim kadarıyla sadece Para Ordnance P14 var (ki bu ürünle neredeyse aynı şarjörü kullanıyor). Para Ordnance almaktansa, 10 kere yine "Kaptırmaz" alırdım. Smile Yurtdışı forumlarında yapılan bir yorumu çok isabetli buluyorum: K2 45, yüksek şarjör kapasitesiyle, ayarlanabilir gezi ve diğer yönleriyle aslında CZ'nin yapması gereken 45'lik...

4) 45'lik ve çift sıra şarjörler arasında kabza yapısı "sanıyorum" en ince olan tabanca bu. Bütün çift sıra şarjörlü 45'likleri inceleme şansım olmadı ancak CZ'nin ve Beretta'nın modellerini incelemiştim. En ince kabza yapısına sahip olması konusunda yanılıyorsam bile, bu ürün sanki benim el yapım için özel yapılmış, açısı ve kıvrımları ile elime tam oturan bir ürün...

5) Estetik açıdan çok beğeniyorum. Zevkler ve renkler tartışılmaz, ancak zannediyorum bu ürünün görüntüsünü beğenmeyecek fazla kişi yoktur diye düşünüyorum.

Tabancamı ambardan teslim aldıktan sonra, silah satışın önünde dışarıda bulunan masalardan birine oturup önce detaylı bir şekilde temizledim. Kızaklara ve diğer sürtünen kısımlara Hoppes Elite sürdükten sonra, yanımda getirmiş olduğum Buffer Tech'in tamponunu da icra yayı ile kılavuzu arasına yerleştirdikten sonra silahı toplayıp atış poligonuna geçtim. Maalesef stok sıkıntısı nedeniyle sadece 8 adet mühimmat verebildiler. Poligon görevlisi Uğur Bey'le 8 adet atışı sorunsuz bir şekilde tamamladım. Uğur Bey, CZ 75 sahibi olduğunu ve seçimimi çok beğendiğini söyledi. Bu model ile şu ana kadar hiçbir problem yaşamadıklarını, önceki partide gelen, son derece popüler olan ithal bir markada 21 adet üründe sorun yaşadıklarını, bu ithal ürüne yüksek meblağ ödememdense tercihimi K2 45'ten yana yapmamın çok isabetli olduğunu düşündüğünü söyledi. (Not: İlgili markanın ismini zikretmeyeceğim. Zira, bu markayı kötülüyormuş gibi bir izlenim vermek istemiyorum. Ancak, mevzu bahis marka, son derece köklü ve dünyada marka değeri en yüksek markalardan. Gerek üretim standardı, gerek satış sonrası hizmet konusunda Sarsılmaz'ın ve diğer yerli firmalarımızın bu seviyeye ulaşması için kırk fırın ekmek yemesi gerekiyor. Satış fiyatı almış olduğum ürünün iki katından fazla olmasaydı, kesin değerlendirirdim. Yine de, Türkiye şartlarında sıfır ithal, fahiş fiyatlar nedeniyle artık kolay kolay almam. Yerli fiyatları da olması gerektiğinden yüksek, ancak HS dışındaki satışta olan tüm ithallerin fiyatları astronomik...)

Bu arada, resimlere geçmeden önce son olarak "Kaptırmaz" dan 200 TL indirim kopardığımı ve en azından bir miktar "kaptırdıklarını" belirtmek isterim. Smile Yine de çok yüksek kar yaptıklarının farkındayım, ancak firmanın lakabını düşününce sıkı pazarlık ile 200 TL'lik indirim ile biraz "kaptırdıklarını" düşünmek benim için züğürt tesellisi gibi oldu sanırım. Smile

Yazı biraz uzun oldu, kusura bakmayın. Aşağıda, detaylı bir inceleme ve karşılaştırma olmasa da, iki tabancanın farklı kesitlerinin fotoğraflarını görebilirsiniz. K2 45'te genel olarak işçiliğin iyi olduğunu gözlemledim. İşçilik kusurları, tesviye / makine izleri yok denecek kadar az. Ancak, maalesef Sarsılmaz bazı detaylara dikkat etmemiş. Fotoğraflarda yeri geldiğinde bunları belirteceğim.

İki tabanca yan yana. (Burada K2 45 şarjörünün kabza kapağının üzerine bir miktar kırmızı boya bulaştığını görebilirsiniz. Yine detaylarla ilgili dikkatsizliğin göstergesi. Ayrıca, daha önce Sn. ilksurfer'ın incelemesinde gündeme gelen, kabza kapağı çatlağının nedeni olarak vidaların fazla sıkılması teorisinin doğru olduğunu teyit edebilirim. Bu teori hemen aklıma geldiği için vidaları acil olarak gevşettim.)

[Resim: ydhb.jpg]

[Resim: q7rk.jpg]

Shadow, boş şarjörle 1,180 gram iken, K2 45 1,131 gram ağırlığında...

[Resim: 37tu.jpg]

[Resim: k2pi.jpg]

Üstten görünüş... Burada K2 45'in namlusunun gözüken kısmında 2 adet yanyana iz göze çarpıyor. Açıkçası bunların ne olduğunu bilmiyorum. Oraya yapıştırılan bir etiketin yapışkanının izi olduğunu düşünmüştüm ancak Hoppes 9 ve Ballistol ile çıkmadı. İnce mutfak teli ile de denedim ancak çıkaramadım. Daha güçlü pas sökücü vb. bir solvent henüz kullanmadım. Şu an gözümü çok rahatsız etmiyor ancak ileride deneyebilirim.

[Resim: uun2.jpg]

Arkadan görünüş. Kabza eninin her iki modelde birbirine çok yakın olduğunu görebilirsiniz:

[Resim: xmwx.jpg]

Önden görünüş:

[Resim: zsy1.jpg]
 
Alıntı

#2
Alttan görünüş:

[Resim: 6a8t.jpg]

[Resim: j612.jpg]

Sürgüler ve gövdeler genel:

[Resim: zuns.jpg]

Sürgü bölümleri:

[Resim: vxv7.jpg]

[Resim: pdn7.jpg]

Sürgü detayları:

[Resim: p54d.jpg]

[Resim: y224.jpg]

Namlu kilit sistemleri farklı:

[Resim: 7np1.jpg]

[Resim: lt1y.jpg]

İcra yayları ve kılavuz milleri. SP-01 Shadow'da kılavuz mili plastik iken, K2 45'te çelik kullanılmış. K2 45'in icra yayı daha uzun.

[Resim: umnq.jpg]
 
Alıntı

#3
İcra yayı ve kılavuz milinin oturduğu yerlerde hafif farklılık var. Milin çıkıntısının oturduğu yer, K2 45'te üst kenarda yer alıyor:

[Resim: jftq.jpg]

[Resim: oasw.jpg]

Gövde içi detaylar:

[Resim: wt8v.jpg]

[Resim: xe2a.jpg]

[Resim: owy8.jpg]

[Resim: x57g.jpg]

Nişangahlar... İnanılmaz ama, K2 45'in arpacığındaki beyaz nokta "eksik" gözüküyor. Muharebe tipi olduğunu sanıyordum ve internetteki diğer fotoğraflarda da arpacıkta beyaz nokta hep vardı... Bunu değiştirdiler mi, yoksa orayı boyamayı mı unuttular bilmiyorum. Bana sanki unutmuşlar ve yine bir detayda dikkatsiz davranmışlar gibi geliyor.

[Resim: ciwv.jpg]

[Resim: b6go.jpg]
 
Alıntı

#4
Besleme rampaları... Her ikisi de parlak ve pürüzsüz. İyi bir işçilik göze çarpıyor:

[Resim: fv27.jpg]

[Resim: lkiu.jpg]

Namlunun diğer bölümleri... Yine, her iki rampada da pürüzsüz yüzey ve iyi işçilik göze çarpıyor. K2 45'in ise genel olarak namlusunun dışı çok daha parlak...

[Resim: 1v3l.jpg]

[Resim: my1f.jpg]

[Resim: du7n.jpg]

Sonuç:

Sarsılmaz'ın özellikle detaylarda dikkatsizliği dikkat çekici. Ancak bu kusurlar giderilemeyecek seviyede değil. Bunun dışında, işçilik sizlerin de görebileceği gibi iyi gözüküyor. Umarım, parça kalitesinde gerekli özen gösterilmiştir ve mekanik güvenilirlik konusunda beni mahcup etmez. Bu arada, sürgü - gövde uyumu aynen CZ'de olduğu gibi kusursuz gözüküyor. Ancak "sıkılık" konusunda Shadow'un biraz gerisinde... Fazla bir oynama yok gerçi, (1 mm.'den daha az gibi) ancak bunun isabetlilik konusunda dezavantaj, güvenilirlik, tutukluk vb... konularında ise tolerans olduğu için avantaj olduğunu sanıyorum. Sonuç olarak şimdilik seçimimden memnunum ve benim ihtiyacımı karşılayacağını düşünüyorum. Atış adedim arttıkça, umarım herhangi bir problem çıkarmadan bana hizmet ettiğini paylaşıyor olacağım. Herhangi bir problem durumunda da, bunu belirteceğim.

Selamlar & saygılar
 
Alıntı

#5
Elinize saglik cok guzel karsilastirma olmus. Arpacigi hemen degistirtin derim. O sekilde kullanmak cok zor.

Kabza kapaklari saglam mi efendim? Smile Sol kapakta kirmizi bir boya var nedir anlamadim.

Saygilar,
 
Alıntı

#6
Sn. ilksurfer,

Evet kabza kapakları sağlam. Smile Boya ise, resmin üstünde belirttiğim gibi, yine firmanın detaylarda dikkatsizliğinin bir örneği sanırım. Arpacık ile ilgili CZCustom'dan uyumlu bir model araştıracağım. Fabrikadan yeni arpacık temini ikince seçenek...

Bu arada, yukarıda belirtmeyi unutmuşum. Sarsılmaz'ın bu modeldeki (veya en azından benim tabancamda) en büyük başarılarından biri tetik... Son derece pürüzsüz bir çekişi var. Ölçecek aletim yok, ancak özellikle Double Action'da Shadow'dan daha hafif olduğunu söyleyebilirim. Tetik erişim mesafesi de, çift harekette Shadow'a göre daha kısa (kabza hacmi daha büyük olmasına rağmen...)
 
Alıntı

#7
Hayırlı olsun Sn.Kanuni.. Kırmızı boya ve arpacık bildirimi için teşekkürler.. Güle güle kullanın..
Saygılarımla
 
Alıntı

#8
(21-11-2013, 05:32 PM)Kanuni demiş ki: ...

Üstten görünüş... Burada K2 45'in namlusunun gözüken kısmında 2 adet yanyana iz göze çarpıyor. Açıkçası bunların ne olduğunu bilmiyorum. Oraya yapıştırılan bir etiketin yapışkanının izi olduğunu düşünmüştüm ancak Hoppes 9 ve Ballistol ile çıkmadı. İnce mutfak teli ile de denedim ancak çıkaramadım. Daha güçlü pas sökücü vb. bir solvent henüz kullanmadım. Şu an gözümü çok rahatsız etmiyor ancak ileride deneyebilirim.

[Resim: uun2.jpg]


(21-11-2013, 05:34 PM)Kanuni demiş ki: Namlu kilit sistemleri farklı:

[Resim: 7np1.jpg]

Bence namlu uzerindeki izleri cikarmak icin hic ugrasmayin, gene olacaktir. Resimlerde goreceginiz gibi surgu icerisine surtuyor. Atisdan once bu iki noktayi hafif yaglarsaniz iyi olur.

Saygilar.
 
Alıntı

#9


(21-11-2013, 06:09 PM)ihtiyar demiş ki: Hayırlı olsun Sn.Kanuni.. Kırmızı boya ve arpacık bildirimi için teşekkürler.. Güle güle kullanın..
Saygılarımla

Rica ederim. Farklı fotoğraf, bilgi vs... isteyen olursa elimden geleni yaparım...

Bu arada her iki tabancanın kıyaslamasına bir ilave yapmak isterim:

Kalibre farklı dışında, bu iki tabancanın temel farklarından biri Shadow'da iğne kilidi bulunmaması, K2 45'te ise bulunmasıdır.

Ayrıca, Shadow'da, horoz kurulu değil iken silah emniyete alınamamakta, K2 45'te ise horoz konumu ne olursa olsun silah emniyete alınabilmektedir.

(21-11-2013, 06:19 PM)ilksurfer demiş ki: Bence namlu uzerindeki izleri cikarmak icin hic ugrasmayin, gene olacaktir. Resimlerde goreceginiz gibi surgu icerisine surtuyor. Atisdan once bu iki noktayi hafif yaglarsaniz iyi olur.

Saygilar.

Teşekkürler Sn. ilksurfer.
 
Alıntı

#10
Sn Kanuni ;

Yeni silahınızı hayırlı olsun , 2 bin 3 bin atıma gelsenizde bir sorun çıkacağını sanmıyorum , benim silahımda Sarsılmaz p8 komple Çelik bir silah 2 bin atima yaklaşdı halen bir sorun yaşamadım gerçi sizinki 45 ilk ama 1500 - 2000 atımda sorun çıkarsa gidip silahı kafalarına atmak lazım ... Keyifle ve zevkle kullanırsınız inşallah ..
Saygılar

 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi