Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Robla Solo MIL (Namlu İçi Temizleyicisi)
Sn. metehaydar, ilgi malumat yukarıdaki linkte. Saygılar.

Alıntı

Sayın cem321 ilgilendiginiz için teşekkürler.

Saygılar...

Alıntı

(24-08-2015, 06:08 PM)metehaydar demiş ki: Anlaşılan, yazılan mesaj'lar düzenleniyor ama cevap verilmiyor.

Saygilar ......

Sizce bir sorunun cevaplanmış olması için aynı cevabın kaç kez verilmesi gerekiyor...

(23-08-2015, 10:14 AM)metehaydar demiş ki: Aynı üründen ben de aldım.

Sormak istediğim soru şu;

Namluyu bu ürünle tamamen doldurmadan beze bir miktar damlatıp temizlik işlemi yapılabilir mi?

Bu temizlik işlemi tamamlandıktan sonra namluya başka bir madde ( koruyucu yağ vb. ) sürmemize gerek var mı?

Temizlik amaçlı Gunex Waffenöl sprey aldım. Bu ürünü de nasıl kullanmam gerektiği hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

Saygılar.

(08-11-2013, 11:50 AM)lupus demiş ki: Değerli arkadaşlar,

Yivsiz tüfeklerdeki namlu kirlenmesi daha ziyade mekanik temizlik metodları gerektiren türden bir kirlenmedir. Yivli silah namlularındaki kirlenme ise kimyasal temizlik metodları gerektiren türden bir kirlenmedir. Robla Solo Mil kimyasal temizlik için üretilmiş bir solüsyondur. İçeriği yivli silah namlularında biriken kirlerle kimyasal reaksiyona girecek şekilde hazırlanmıştır. Bu nedenle yivsiz tüfek namlusunda beklendiği kadar etkili olmaması çok normaldir.

Bu solüsyonu daha ziyade yivli tüfek namlularında kullandım. Yivli tüfek namlusunun solüsyonla gerektiği gibi doldurulabilmesi, benzer amaçlar için üretilmiş köpüklere nazaran daha zor. Ayrıca ideal temizlik için en az yarım saat, mümkünse bir kaç saat beklemek gerekiyor. Ama sabırlı olunursa, sonuç gerçekten çok tatminkar oluyor.

Bu tür bakır sökücü solüsyon uygulamasını müteakiben namluya hemen bakır bronz kıllı fırçalar sokulmamalıdır. Solüsyon artıkları bu fırçaların kıllarından da bakır bulaştırabilmektedir. Solüsyon uygulaması sonrasında, geçirdiğimiz bezler tertemiz ve kuru olarak çıkmaya başlayana kadar, namludan sadece bez ve harbi geçirilmelidir. Namludan geçirilen bez bir daha geçirilmemelidir. Bezler tamamen temiz çıkmaya başlayınca, temizleyici bir solventle namludan önce bir bez, sonra da bakır bronz telli fırça ile geçilmelidir. Müteakiben namlu tekrar kuru bezlerle temizlenmeli ve kurulanmalıdır. Atış yapılmayacak ve silah kaldırılacaksa, namludan hafifçe koruyucu yağ emdirilmiş bir bez geçirilmelidir.

Ayrıca ben de şiddetle bu solüsyonun açık havada kullanılmasını öneriyorum...Smile

Saygılarımla.

Alıntı

Şimdi bir de ürünün üzerinde yazılı kullanma kılavuzunu inceleyelim;

Alıntı: Şimdi doğal BALLISTOL Universalöl yağı ile durulayıp, temizleyip, yağlayabilirsiniz.

Alıntı: Kalıntı Az ise Uygulama: ROBLO SOLO MIL ile ıslatılmış bir bezi Namlu içinden birkaç kez geçirin. 5-10 Dakika kadar bekletin daha sonra durulayın.

Alıntı

Nezaket gereği söz önce konu sahibine bırakılır. Eğer konu sahibinin sorulan sorular hakkında bir bilgisi olmadığı düşünülüyorsa, bilgi ve tecrübesi olabilecek kişilere de fırsat tanınır. Yoksa burası karşılıklı katılım ve bilgi alışverişi yapılan bir forumdan ziyade sadece birkaç kişinin birşeyler karaladığı bir '' blog '' sayfasına dönüşür. Üşenmeden kargacık burgacık mesajları düzenleyen eşşek, dönüp dolaşıp cevaplanmamış bir soru olduğunu fark ettiğinde elbette ki cevaplamaya da üşenmeyecektir. Kaldı ki, sorduğunuz iki soruyu da gerek üretici, gerek katılımcılar zaten cevaplamışlar...

Bu tür konular gündeme geldikçe sürekli birileri çıkıp, yok '' Yeni üyelere adam muamelesi yapılmıyor...'', yok '' Eski üyeler yeni üyelere çemkiriyor...'', yok '' Demokrasi, eşitlik...'' martavalları okuyor...

Bu millete gerçekten bir haller oldu. Bu halin neyin kafası olduğunu anlamak mümkün değil, özellikle de bizim neslimiz için. Millet ikram ve lütuf olarak sunulan şeyleri bile en doğal hakkı olarak, bunları sağlamayı da başkalarının mutlak sorumluluk ve görevi olarak görmeye başladı. Kendisi kılını bile kıpırdatmadan, hiçbir gayret sarfetmeden herşeyi ayağına hazır ister oldu. Sofradaki ekmeği bile elini uzatıp ağzına götürmek yerine, birilerinin alıp ağzına koymasını bekler oldu.

Beyler, yüzyirmi defa yazdık, yüzyirmibirinci defa yazıyoruz...Burada insanlar çoluklarından, çocuklarından, işlerinden, güçlerinden ayırdıkları zamanı kullanarak gönüllülük esasına dayalı bir şekilde bilgi ve tecrübelerini paylaşıyorlar. Burada paylaşım yapmak hiç kimsenin geçimini sağladığı, maaşlı, asli işi değildir. Dolayısı ile görevi ve sorumluluğu da değildir. Bir zahmet sizler de lütfedip altına mesaj yazdığınız konuları inceleme, başlıktaki mesajları okuma zahmetine katlanıverin...

İyi günler.

Alıntı

Sayin lupus,ilginiz ve sabırla mesajlara cevap verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Hak vereceksinizki sizin kadar derin bilgiye sahip degilim, sizlerden ögrenmeye çalişiyorum. Elimden geldiği kadar faydalı paylaşımlarınızı okuyorum ama yanlış birşey yapmamak için sorular soruyorum. İlgilendiğiniz için tekrar teşekkür ediyorum.

Saygılar...

Alıntı

Sn.metehaydar, ben de anlayışınız için teşekkür ederim. Hiçbirimiz bu işleri anamızın karnında öğrenmedik, bu nedenle derinlemesine değil, hiç bilgi sahibi olmamak dahi bir eksiklik değildir. Büyükler '' Soru ilmin yarısıdır...'' demişler, ancak bu, soru amaca hizmet ettiği müddetçe geçerli bir durumdur. İnternet mimik ve vurgular olmadan sadece yazı dili ile iletişim kurulan bir ortam, bu nedenle yazılan mesajlar, sorulan sorular, verilen cevaplar çok iyi düşünülerek yazılmalı ki, gereksiz vakit ve emek kaybı olmadan amaca ve bilgiye ulaşılabilsin.

Anlayışınız ve eleştiriye karşı olumlu yaklaşımınız için tekrar teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

İyi günler.

Alıntı

(07-11-2013, 11:57 PM)alone61 demiş ki:
(07-11-2013, 11:03 PM)Speed demiş ki: Sn.voguefalcon,nereden sipariş verdiniz acaba ?
Ben bulamadım,gözümden kaçmış olabilir.
Saygılar.

Sn.Speed,

http://www.ballistoltr.com/ adresinden sipariş verebilirsiniz, hatta Ankara'da ikamet ediyorsanız siparişi verip elden de teslim alabilirsiniz, böylelikle kargo bedeli de ödemezsiniz.

Bu arada bende Robla ürünü mevcut. Silahının bakımını, temizliğini silah fabrikasında yaptıran kayınpederime silahını temizlemeyi önerdim. Gerek yok, ben silahı silah fabrikasında temizletiyorum, tertemiz zaten dedi. Güzel bir temizlik üzerine, Robla Solo Mill ile Browning namlusundan çıkan mavi renkte bezleri görünce kendisi de epey şaşırdı. Kızaklara da beyaz gres sürerek bakımı tamamladım. Bundan sonra bakım, temizlik işlerini benden başkasına yaptırmazSmile.

Bir arkadaşımın da SW 6906 silahının aynı şekilde bakımını yaptım, ondan da aynı mavi renkli bezler çıktı. Çevremdeki kişilerin silahların bakımını, temizliğini yapmak bana büyük bir zevk veriyor. Galiba silah sevgisi denen virüs damarlarımda dolaşmaya başladı. Smile  

Saygılarımla.

Sn. alone61 tam olarak solo mil önce ve sonra hangi işlemleri yaptığınızı açıklayabilir misiniz ?

Alıntı

Sn.berat_d,

Gerek silah temizliği, gerekse robla solo mil kullanımı ile ilgili forumda çok daha detaylı bilgiler mevcut. Ben nasıl temizliyorum derseniz, önce namluyu bakır harbi ile kuru şekilde harbiliyerek, tabiri caizse kabasını alıyorum. Daha sonra robla solo mil emdirilmiş bezlerle temizliyorum. Tabii Sn.Lupus'un yukarıda bahsettiği gibi aynı bezi tekrar kullanmamak kaydıyla. Daha sonra temiz bezle kurulayıp, koruyucu yağ emdirilmiş bez geçirerek silahımı kaldırıyorum. Atış yapmadan önce namludan kuru bez geçirmeyi ihmal etmiyorum. Gerek silah yağı, gerekse robla solo mille çalışırken size naçizane tavsiyem artık marketlerde de gördüğümüz, elastik, pudrasız eldiven kullanmanız ve robla solo mili kesinlikle açık havada, en kötü balkonda kullanmanızdır.

Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi