Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Robla Solo MIL (Namlu İçi Temizleyicisi)
Evet sn voguefalcon tabaktaki artıkları gördüm gayet başarılı görünüyor ellerinize sağlık, zaten belirttiğiniz ürün bende de var daha önce de kullanmıştım, ancak kokusu yüzünden alternatif olarak köpük kullanıyorum. Yivsizler için bir işe yaramamasını da sn Tolgaseku nun söylediklerine ek olarak yazmıştım.

Selamlar.

Alıntı

Kimyasalı kendim yapayım derseniz üstadın yazısı ve tarifi aşağıdadır.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showthread.php?tid=1198

Alıntı

Benim denememde de Robla Solo Mil yivsiz tüfek namlusunda iş yapmadı. Yivsizdeki kalıntının ağırlıklı olarak erimiş plastik ihtiva etmesi sebebiyle, olsa gerek.

Kokuya çare olarak ben şöyle yapıyorum. Tabancayı temizlik için söktükten sonra namlunun ön temizliğini müteakip, namluya açık balkonda Robla yı doldurup bekletiyorum. Silahın diğer parçalarının temizliği bitene kadar Robla namlu içinde bekliyor.

Açık havada koku rahatsız etmiyor. Ancak evde açık bir balkon yoksa o kokuya dayanmak kolay değil.

Alıntı

Değerli arkadaşlar,

Yivsiz tüfeklerdeki namlu kirlenmesi daha ziyade mekanik temizlik metodları gerektiren türden bir kirlenmedir. Yivli silah namlularındaki kirlenme ise kimyasal temizlik metodları gerektiren türden bir kirlenmedir. Robla Solo Mil kimyasal temizlik için üretilmiş bir solüsyondur. İçeriği yivli silah namlularında biriken kirlerle kimyasal reaksiyona girecek şekilde hazırlanmıştır. Bu nedenle yivsiz tüfek namlusunda beklendiği kadar etkili olmaması çok normaldir.

Bu solüsyonu daha ziyade yivli tüfek namlularında kullandım. Yivli tüfek namlusunun solüsyonla gerektiği gibi doldurulabilmesi, benzer amaçlar için üretilmiş köpüklere nazaran daha zor. Ayrıca ideal temizlik için en az yarım saat, mümkünse bir kaç saat beklemek gerekiyor. Ama sabırlı olunursa, sonuç gerçekten çok tatminkar oluyor.

Bu tür bakır sökücü solüsyon uygulamasını müteakiben namluya hemen bakır bronz kıllı fırçalar sokulmamalıdır. Solüsyon artıkları bu fırçaların kıllarından da bakır bulaştırabilmektedir. Solüsyon uygulaması sonrasında, geçirdiğimiz bezler tertemiz ve kuru olarak çıkmaya başlayana kadar, namludan sadece bez ve harbi geçirilmelidir. Namludan geçirilen bez bir daha geçirilmemelidir. Bezler tamamen temiz çıkmaya başlayınca, temizleyici bir solventle namludan önce bir bez, sonra da bakır bronz telli fırça ile geçilmelidir. Müteakiben namlu tekrar kuru bezlerle temizlenmeli ve kurulanmalıdır. Atış yapılmayacak ve silah kaldırılacaksa, namludan hafifçe koruyucu yağ emdirilmiş bir bez geçirilmelidir.

Ayrıca ben de şiddetle bu solüsyonun açık havada kullanılmasını öneriyorum...Smile

Saygılarımla.

Alıntı

İllaki yivsiz tüfek namlusunu pırıl pırıl yapacağım diyorsanız,
forumdan sayın Kanununin uyguladığı metod ;
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...877&page=2
Saygılar.

Alıntı

Bu tarz temizlikler yivli silahlar icin hangi araliklarda yapilmali?
50-100 veya 200 atistan sonra boyle bir temizlik gereklimidir?
Neden soruyorum bu tarz uygulamalarda yapilacak hatalar silaha yarardan cok zarar vermemize sebep olacaktir.
Saygilar,

Alıntı

(19-12-2008, 01:42 PM)xlcod3r demiş ki: Sn. Hot_ice,
Bakır temizliği için her atıştan sonra uygulamak zaman kaybı olur diye düşünüyorum. Belli bir atım adedini takip ederek uygulamak daha doğru olur.Lupus üstadım sayı olarak ne önerir bilemiyorum,ancak 150 fişekten sonta yapmak faydalı olur. Tabii bu bir atışta 200-250 fişek attıktan sonrada uygulanabilir.
Şunu belirtmekte fayda var, (Sn.Lupus da bu konudan bahsetmiş) bu temizliği önemsemezsek belli bir orana geldikten sonra bu tür uygulamalarla namluyu kurtarmakta mümkün olmuyor.
Saygılar..

Alıntı

Aynı üründen ben de aldım.

Sormak istediğim soru şu;

Namluyu bu ürünle tamamen doldurmadan beze bir miktar damlatıp temizlik işlemi yapılabilir mi?

Bu temizlik işlemi tamamlandıktan sonra namluya başka bir madde ( koruyucu yağ vb. ) sürmemize gerek var mı?

Temizlik amaçlı Gunex Waffenöl sprey aldım. Bu ürünü de nasıl kullanmam gerektiği hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

Saygılar.

Alıntı

Anlaşılan, yazılan mesaj'lar düzenleniyor ama cevap verilmiyor.

Saygilar ......

Alıntı

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=1198

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi