Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Piyasadaki mevcut plastik 12 Ga savunma fişekleri
Sterling Rubber Slug modelini 6 adet denedim :

Fişek ele alındığında çok hafif olduğu görülüyor.

3-4mm. kalınlığında ahşap kontrplak hedefi 5m den delip geçti.
8-9 m. mesafeden ateşlediğimde aynı hedefi neredeyse delip geçecek kadar hasar ve delik oluştu ancak 2-3 m. sol tarafa sekti.

Bu fişek ateşlendiğinde çtopss diye bir ses çıkıyor ve
namlu ağzından 2 saniye aralıksız alev çıkıyor. Bunun nedeni fişek kapamasının dayanıklı olmaması yada kauçuk çekirdeğin 9 gr hafifliğinde olmaması olabilir.

Kauçuk fişek ateşlendiğinde hedefe ilerlerken barut hala yanıyor, baruttan tam verim alınmıyor gibi. Atış sonrası yanmamış barut tanecikleri namlu içinde bolca kalıyor.
Tepme hiç yok diyebilirim.

İncelenmesi faydalı olacak bir video.

Yaf Rubber Buck Shot : 7 adet denedim. Patlama sesi önceki modele göre çok daha ciddi. Namlu içi barut artıkları ve namluda 2 saniye süren alev falan olmuyor. Tepme olayı bu modelde de yok.
5m. mesafeden aynı hedefe ateş edildiğinde delip geçiyor.

Atışları test ettiğim tüfek 51 namlu slug süperpoze.
Her iki modelin 10lu paket fiyatı 10 TL farklı fiyat çekenlere kanmayın.

Saygılarımla. . .

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Arat, tsuba, karabasan, Gravis_Pro, bahadr, heisenberg
(01-11-2013, 02:19 AM)kaan han demiş ki: ... Bu fişek ateşlendiğinde çtopss diye bir ses çıkıyor ...

Big GrinBig GrinBig Grin

Bu yılki özel ses efekti oscarı size geliyor Sn. kaan han Big GrinBig GrinBig Grin

Alıntı

Konunun üzerinden 8 ay geçmiş ama bende meraktan bu tip fişeklerden aldım.Kısmet olur da buzdolabı kolisi boyutlarında bir hedef bulabilirsem en azından nasıl bir dağılım olacak 5m.ve 10m. de merak ediyorum.
[Resim: lB8aVE.jpg]
[Resim: gjD3mL.jpg]

Alıntı

Konuya yaklaşık 4 sene sonra fikri takip yapayım:

Mart ayında tüfeğimi alınca bu tip fişeklerden edinmeye çalıştım.

İlk olarak bir internet sitesinde Sterling'in 9 Balls versiyonunu bulup iki paket sipariş verdim fakat ertesi gün arayıp stokta kalmadığını ve ürünün temininde sıkıntı olduğunu söyleyerek siparişimi iptal ettiler. Aynı gün Bursa'daki bir bayinin internet sitesinde Sterling'in üç farklı tipteki versiyonunu da (Tek kurşun, ikili, dokuzlu) bulup birer paket sipariş verdim. Daha sonra farklı siparişlerle birer paket daha Sterling 9 Balls ve 2 Balls ile iki paket Yaf Rubber Buckshot da edindim.

Hem Sterling hem de Yaf paketi 15 liradan satılıyor.

Sterling Rubber Rocket yani tek kurşun ile 9 Balls'dan ikişer tane denedim. Rubber Rocket baya etkili fakat bir kutu daha satın almak istediğimde elektronik ortamda başka bulamadım. Turaç'ın İstoç'daki ofisini aradığımda görevli kullanılan malzeme ithal olduğundan malzeme geldikçe üretildiğini ve piyasada bulmamın baya zor olacağını söyledi. 

Yukarıdakilerin dışında Özkursan'ın da kauçuk tek kurşun mühimmatı var: (http://www.ozkursan.com.tr/urun-kaucuk-top/) Sadece bir internet sitesinde bulabildim. Telefonda görüştüğüm görevli fuardan sonraki haftalarda satışa çıkacağını söyledi.

[Resim: IMG_2851.jpg]

upload images

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
tsuba, alone61
Sterling 9Ball kauçuk fişeğinden 1 kutu almış ve denemiştim. Sonuç;

-Barut hakkı çok az. Boş kovanı tahliye etmeyi bırakın mekanizma yerinden oynamıyor desek yeridir. Tabi besleme de yapmıyor Smile Bu sebeple sadece pompalı, kırmalı vb. tüfekte kullanılabilir.

-Kauçuk topları kauçuk malzemeye benzetemedim. Sert sünger gibi birşey Smile Kısa mesafede iyi kötü isabet ediyor lakin bir çoğu sağa sola uçuşuyor.

-Ateşleme sonrasında yanmamış barut tanecikleri tüfeğin mekanizmasına ve tetik tertibatının içine hücum ediyor. Aynı zamanda is gibi bir kir bırakıyor.

Benim aldığım kutu mu sorunluydu bilmiyorum ama 5 tane atıp kalan 5 taneyi imha ettim.

Saygılarımla

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Fruktoz23, Sabri, heisenberg, blueokkes
Değerli Forumdaşlarım,

Plastik mermilerin evde savunma amaçlı ve öldürücü olmayacak mühimmat olarak kullanılması düşünülse de, öldürücü olmayacağı doğru değil.

Ekteki videoda 9 lu plastik şevrotin ev içi savunma mesafesinde (5-10 metre) mesafelerde atıldığında jelatin bloğa 15 cm kadar işlediği, kaburgayı taklit eden çıtaları kırdığı görülüyor. 

Yani göğüs hedefine atıldığında kaburga aralarından girerse akciğer ve kalbi delecek mesafelerde penetrasyon yaptığı, denk gelirse kaburgaları kırdığı kanıtlanmış oluyor.  

Saldırganı öldürmese bile Adli tıp açısından üç vücut boşluğun (Kafa, göğüs, karın) işleyen yaralanmalar "Hayati tehlike" kavramı içinde olduğu için hukuken başınızı ciddi derde sokar. Saldırganı durdurmayacağı için saldırı devam ederse sizin hayatınız tehlikeye girer.  

Bu açıdan, bu tür mühimmatın ev savunması amaçlı kullanılmaması gerekir. Polisin toplumsal olayları bastırmak için bu mühimmatı öldürücü olmayan mesafelerden atması gerektiği uyarılarını da dikkate almak lazım.

Ben şahsen kullanmam, kullanılmasını da tavsiye etmem.

Saygılarımla

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, heisenberg, hunter 12, LAMRETOEJ, blueokkes, lenduha, gaul, Arat

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi