Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Neden ve nasıl kendi fişeğimizi kendimiz doldurmalıyız?...
Sayın Gunman'e danışıp, Barut konusunu açıklığa kavuşturduktan sonra, deneme amacı ile 8 adet, 26 gm 7 No. fişek hazırladım. Bir dahaki atışta performansı görüp, standartı belirledikten sonra seri üretime gireceğim.
[Resim: 18555223_10155293208378659_802340598_n.jpg]
Saygılar

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
lupus, lenduha, Karacula, sem, heisenberg, ThePulchra, ALPTUG
(15-05-2017, 01:04 AM)tsuba demiş ki: Bu kış yaptığım 5 atışta Yaf şevrotin, 30 adımda 0,5 lik su şişesine hiç isabet kaydedemedi. Bu yüzden grupmanı toplamak için, power tapa ile şevrotin doldurmayı ve wax'ı denemeyi düşünüyorum. Ayrıca 05 ve 07 numara şevrotinleri de deneyeceğim.
Sayın tsuba
Yaf Şevrotinden ne kasdettiğinizi anlamadım, devamında 5 ve 7 numara Şevrotinleri duyunca kafam iyice karıştı. Bilindiği üzere Av Tüfeklerinde atılan Saçmalar aşağıdaki şekilde tanımlanıyor.
[Resim: Untitled.png]
Bizde 9'lu Şevrotin 11/0 olarak tanınıyor ve 00 Buckshota tekabül ediyor. Daha küçük boyutlardan 16'lı, 27'li vs yapılıyor.

30 adımın yaklaşık 20 mt olduğunu düşünüyorum.  Bu mesafeden küçük su şisesine sıradan bir şevrotinle isabet kaydetmeniz bence biraz şans işi. Şanslıysanız her atışta 9'un biri denk gelebilir, şansınız yoksa hiç biri isabet etmeyebilir.
Sayın XIII fi tarihinde bu konuyu irdelemiş. Konunun tamamı bilgilendirici. Ne yazık ki resimler artık görünmüyor.
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid274064

Grupman yoğunluğunuzu görmek için şişe yerine bir yüzey tercihan, 75x75 standart kağıt hedef yararlı olur. Bence grupmanı toplamak için Wax kullanmamalısınız. Yukarılarda yazdığım gibi, Wax'tan gelen ek ağırlık faktörü var.  Şevrotin zaten atışta çok deforme olup düzensiz dağılan bir fişek. 5'i bir bölgeye giderken, 2'si hanya'ya 2'si Konya'ya gidebiliyor. Namlu çeperine ve birbirlerine çarparak ezilen şevrotinlere örnek:
[Resim: 18471372_10155284258923659_1937183535_n.jpg]
Bunların düzgün seyri beklenemez. Üreticiler bu yüzden bakır vs kaplayarak deformasyonu,önlemeye çalışıyorlar.
Bu konuyu Sayın Syılmaz zamanında detaylı olarak incelemiş.
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid138498
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...3#pid96513
Arama sekmesini kullanarak istediğiniz konuyu arayabilirsiniz. Bende başında zorlandım ama zamanla çözdüm. Burada sorarak öğreneceğiniz bilginin bin misli, forumda uyandırılmayı bekliyor.

Optimum Grupman fişekteki Saçma adedinin %80'inin 75 cm çapındaki dairenin içinde toplanması olarak kabul ediliyor. Grupmanı toplamak için şok kullanılıyor. Yani namlu ağzını biraz daraltınca Saçmalar toplu gidiyor. Aşağıda grafik anlatımını görüyorsunuz:
[Resim: choke_on_shot_800.jpg]

Ancak Şevrotinde şok kullanmak deformasyonu daha da arttıracaktır ayrıca daralan namlu ağzından geçerken aralarında mesafe olmadığı için gerilme yapabilir. Aşağıdaki listeye göre Extra Full ve Turkey şoklarında sanırım aynı sebeple Çelik saçma  ATILMAMALI deniyor:
[Resim: r86p91.png]

Bu konu Forumda epey irdelenmiş, çeşitli görüşler ortaya konmuş, bunların ışığında ben 9'lu Şevrotin atacak olsam, Kaval namlu ile, 6-7 adet misketi  75 cm hedefe yerleştirecek azami mesafeye kadar atardım. Bunu bulmak için tüfeğimle Grupman çalışmam gerek,(2 aynı Marka-Model tüfek, aynı fişekle farklı grupman oluşturabiliyor. Her tüfek farklı), yetmezse etkili mesafeyi arttırmak için, daha iyi tasarlanmış fişek kullanırdım. İşi bilen üretici fişeğin yapısı özellikle Tapa tasarımı ile Grupmanı toparlıyor. Aşağıdaki Video'da 17.ci dk.da Federal Flight Control Wad, ve 22.nci dk.da Remington Buckshot ile yapılan grupmanları lütfen izleyin ve diğerleriyle karşılaştırın. Hedef  ise 5, 9, ve 13 Yd. gibi mesafelerde konumlandırılmış. Bu sebepten sıradan bir Şevrotinle 20 mt. de şans işi demiştim. Saçma(Birdshot) boyutundan  Şevrotin (Buckshot) boyutuna doğru Grupman homojenliği bozuluyor. Küçük saçmalar daha düzgün dağılıyolar. En düzensiz dağılım 9'lu da ortaya çıkıyor.

Saygılar

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
sem, Karacula, heisenberg, lupus, tirendaz
(18-05-2017, 06:09 AM)Ahmet Özalp demiş ki: Kişisel değerlendirmeme göre, 6 ayda ortalama 50 fişek/Ay  civarında yakmışım. Bunda en önemli etken, her atışın zaman alan bir organizasyon olma mecburiyetidir, evimin arkasında atış yapabilecek bir yerde yaşasam herhalde hergün 10-20 tane atar, ayda ortalama 500-600 fişek yakardım. Tüketimin az, ve gereken evsafta Barut, Kovan , Kapsül gibi sarf malzemenin çeşit/adet olarak ülkemizde kolay bulunmaması yüzünden, Lyman, RCBS gibi her tip fişek  basabilen üstün kaliteli ve yüksek fiyatlı ekipman fizibil görünmüyor. Bu makinalar özellikle 'REloading' için kullanılıyor. Yurtdışında bir kere atılmış 'Once Fired' Kovan satılıyor. Bense sadece 'Loading' yapıyorum, çünkü bulup kullandığım kovanlar genelde 2.ci kere doldurmaya uygun evsafta değiller. Lee Load All II Shotshell press, sadece Shotshell basmak amacıyla amatörler için  üretilmiş ve uygun fiyatı ile dikkat çekiyor. Ancak bana göre en çok zaman alan Barut doldurma konusunda hassas olmadığı yorumları var. Barut ve Saçma dolumunu kayan bir mekanizma ile yapıyor ve Barut kızağın arasına kaçıyor, ayrıca statik elektrik yüzünden yüzeylere yapışıyor.  
Şİmdiye kadar yaptığım çalışmalarda, Barut hakkını hassas ayarlamak için tek tek tartmaktan başka yol bulamadım. Ölçeklere güvenilmiyor, 0.00 seviyesinde hassaslık için Tartı şart. (Ek: 2 gün önce gelen ölçek seti çok faydalı oldu, yine tartıyorum ama ayarlama artık çok çabuk oluyor)

Bu durumda Lee Load All II'yi, sadece basmak amacıyla almayı düşündüm, ama manuel olarak 1 gecede 100 fişek yaptıktan sonra, bunu da şimdilik rafa kaldırdım.
Şartlar değişir, aylık tüketimim yüksek miktarlara çıkarsa, alacağım press Barut hakkını mükemmel ayarlayan, kaliteli bir 'progressive press' olacaktır.
O takdirde Sayın Harun'un başını tekrar ağrıtıp yardım isteyeceğim.
Saygılar

Not: Reloading ekipmanları arasında dikkatimi çeken diğer bir marka İtalyan GAEP, bildiğinizi düşünüyorum, yoksa incelemekte fayda var. http://www.gaepreloading.com/

Sayın Ahmet Özalp,

Konuyu uygun konu başlığına taşıdım.

Yukarıda yazdığınız gibi, adı geçen dolum cihazları yüksek sayıda dolum yapan, daha profesyoneller için ve fayda/fiyat oranı bize uygun değil. (Seçeneler arasına MEC de eklenebilir)

Ben de bu güne kadar sıfır kovanlara sadece (Özkara Brenneke, Kelle, Gualandi kurşunları kullanarak) tek kurşun dolumları yaptım. Barutumu hassas terazide tek tek ölçtüm, ağızlarına el aleti ile düz kıvırma yaptım. Düzgün çıkan kovanlarla henüz mükerrer dolum yapmadım. 

Yapılan hesaplar mükerrer dolum yapmadığımızda, sıfır kovan ile yaptığımız dolumların piyasa fiyatlarına yakın bir maliyet getirdiğini gösteriyor. Mükerrer dolumda 45-60 kuruş kovan fiyatını düşüyoruz. Çok miktarda dolum yaparsak bu da ufak bir avantaj sağlıyor. Eğer kurşun da eritip kalıba kendimiz dökersek avantaj artıyor.

Lee Load all precision niye arıyorum?  (Barut ve saçmayı makinadan doldurmayı düşünmüyorum, hassas terazi bana da daha uygun)

1. Cihaz diğerlerine göre çok ucuz, fayda/fiyat oranı yüksek
2. Mükerrer dolumda kovan kalıplama/haddeleme (Resizing) imkanı veriyor
3. Kapsül çıkartma takma çok pratik olarak yapılıyor
4. Yıldız kapamayı çok düzgün ve pratik olarak yapıyor 
5. Bu işlemleri çok kolay ve hızlı gerçekleştiriyor

Şu anda Amazon, E-bay, Brownels, Cabela's vb. ülkemize gönderim yapmıyor. Sizin bu konuda deneyiminiz vardır. Yurtdışında yaşayan arkadaşım alsa, hediye olarak kargoya verse yine de sıkıntı olur mu?

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp
(18-05-2017, 08:39 AM)Sabri demiş ki: Şu anda Amazon, E-bay, Brownels, Cabela's vb. ülkemize gönderim yapmıyor. Sizin bu konuda deneyiminiz vardır. Yurtdışında yaşayan arkadaşım alsa, hediye olarak kargoya verse yine de sıkıntı olur mu?

Saygılar

Sayın Sabri,
Her halikarda takılma riski vardır, ancak hediye olarak yollanan kişisel postalarda, örneğin bir A3 (Bubble-wrap) zarf içine sığan şeylerde '0'a yakın. Kutulu büyük paketlerde daha fazla risk olabilir. Lee zarfa sığmaz. Bu durumda kesin birşey söylemek mümkün değil.
PTT yoluyla gelen paketlerim, gümrük muafiyeti içinde Almanya'dan İngiltere'den gelenler herzaman açılmadan geldi. (Ancak muafiyet şimdi 30 Euro'ya düştü. 75 iken işe yarıyordu)
Ben Lee'yi PTT ile yollatmaya karar vermiştim, 58+15£(postage) yaklaşık 250-300TL risk alacaktım, Yıldız için press bulunca vazgeçtim.

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Bu arada bir süre öne ilgi ile izlediğim bir videoyu şimdi paylaşırsam sanırım konu dışılık olmayacak. İnternette saçma yapım/dökümü hakkında pek çok video mevcut. Ancak bu örnekte özel yapım alet-edavata gerek olmadan, mutfak malzemeleri ile gayet düzgün bir şekilde yapılmış görünüyor:

Saygılarımla.

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
Sabri, Dr.Oz, Ahmet Özalp, lupus, sem, 1905sss, taarruz, heisenberg
İzlediğim bir videoda da lokma anahtarının ucuna kurşun dökerek tek kurşun yapıyordu. Çok da güzel atıyor gibiydi.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Dr.Oz, lenduha, Ahmet Özalp, heisenberg, tsuba
'Neden ve nasıl kendi fişeğimizi doldurmalıyız' konusuna dönersek, bugün hafta başından beri doldurduğum fişekleri denemek için Sayın Gunman'le atışa gittik.  Özellikle denemek için ilk defa yaptığım, Yıldız kapama 7 no. 8 adet fişeği görmek istiyorduk. Hedef direklerini kurmaya üşendik, bir karton kutuya beyaz kağıt yapıştırdık. 50x50cm hedef oldu, Benim arada yorulup fişek kutusuna oturduğumu saymazsak bütün atışları ayakta desteksiz lazerle ölçtüğümüz 35 mt mesafeden yaptık.
Benelli M3 Super90, 66 cm namlu,  IM Şok,  7no. 26 gm Fişek grupmanı-35 mt.
[Resim: aaa.jpg]
Atışı Gunman yaptı. 2.5 mm saçmaların 35 mt. de bu dağılımı beni hayrete düşürdü. Atıştan önce Kutunun çok isabet almayacağını düşünmüştüm. Demekk ki Full Şok'la Saçmaların tamamına yakını hedefte toplanacak.

Arkadan ben Yivli tek kurşunları attım.
[Resim: aab.jpg]
Yivli tek kurşunların gayet isabetli olduğunu gördük. Delikler tam daire. Ancak 16 ve 12 ga Misket dolumları isabet olarak çok zayıf çıktılar. Bunun sebebini daha sonra tapaları inceleyince anladık.
[Resim: aa3.jpg]
Tapalar çok zayıf kalmış ve Kurşunu ittirecek yerde parçalanmış. Misketlerin isabetsiz olma sebebi açık. Tapayı modifiye etmek gerek.

Kovan'ların atıldıktan sonraki durumu:
[Resim: aa4.jpg]
[Resim: aa.jpg]
Siyahlar saçma, Beyaz Global, Yeşil Brenneke. Düzgün görünüyorlar, yüksek basınç belirtileri yok, haddelenerek tekrar doldurulabilir durumdalar.

Saçmaların tapaları:
[Resim: aa2.jpg]

Bu da, kanatları kesik olmadığı için açılmamış bir tapa,

[Resim: aa1.jpg]

Tapaların hepsini hedef civarından, önünden arkasından topladık. Ancak Yivli'lerin Keçe tapaları (Bir kısmı hedef civarında olmasına rağmen) Orta alandaydı.

Barut hakkı dikkatli ayarlanmış olduğu için, ağır bir geri tepme, atıştan sonra ağrı sızı vs. olmadı.
Saygılar

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
lupus, sem, Ruhsuz, 1905sss, lenduha, al-me, heisenberg, tsuba

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi