Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Neden ve nasıl kendi fişeğimizi kendimiz doldurmalıyız?...
Merak edenler için sorularımın cevaplarını paylaşmak istiyorum.

- Magtech Standart kovan 70 mm olarak üretiliyor. Meraklısı, tüfeğinin yatak ölçüsüne göre (yaklaşık 4-5 misli fazla ödeyerek) ısmarlama yaptırıyor. İdeal olan da bu. Kovanla Namlu arasında genişleyen bir kesit istenmiyor. Bu durumda kapsül ölçüsü de bulunan kapsüle göre imal ettirilebilir.
- Pirinç Kovanlar tekrar dolumdan önce  kalibre ediliyor. Doldurulduktan sonra ağzına hafif bir pah veriliyor.
- Pirinç Kovan dolduranlar genelde yeterli basıncı, patlamayı elde edememekten şikayetçi, bu da yeterli sıkılıkta dolum yapılmamasından kaynaklanıyor. Pirinç Kovanlar Plastik kovanlardan daha ince oldukları için Plastik kovan için hazırlanmış malzemeler küçük geliyor, daha büyük karton kapak ve keçe tapalar kullanmak gerekiyor.
- Üst kapak takılırken yapıştırıcı da kullanılıyor, Çeşitli malzemeler kullananlar var. Malzemenin kapağı yerinde tutacak ve ateşleme anında yeterli basınç oluşunca bırakacak güçte yapışması gerek, bu da bir müddet deneyerek kullanılan Baruta ve değişkenlere göre zamanla öğreniliyor.

Velhasılı kelam, konu derin. Özel kovan yaptırmak şimdilik söz konusu olmadığına göre, Plastiğe devam edilecek maalesef.
Saygılar

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, heisenberg, Sabri
Değerli Forumdaşlarım,

Kendi tasarımım fişekleri hayatımda ilk defa dolum yaparak acemice hazırladım. 32,5 gm çekirdek 1,80 Gm MKE barutu (Bazısında MECA Rifled Slug'dan çıkarttığım 1,85 Gm D 20) kullandım. 

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...?tid=14177

[Resim: sabree6.png]

1300-1400 fps arası namlu çıkış hızı beklerken benim fişekler 1260-1280 fps hızla çıktılar. Deneyimli üstadlardan öğrenmek istediğim, sorun acaba tapa da mı, ne tür tapa tavsiye edersiniz? Barut miktarı için tavsiyeniz nedir? Çalışmalarımı sürdürebilmem için yardımınıza ihtiyacım var.

Saygılarımla

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
blacksea, Tonyukuk ÖTUKEN, heisenberg, Dr.Oz, Ahmet Özalp, Arat, aseyhan
(06-04-2017, 09:17 AM)Sabri demiş ki: Değerli Forumdaşlarım,

Kendi tasarımım fişekleri hayatımda ilk defa dolum yaparak acemice hazırladım. 32,5 gm çekirdek 1,80 Gm MKE barutu (Bazısında MECA Rifled Slug'dan çıkarttığım 1,85 Gm D 20) kullandım. 

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...?tid=14177

[Resim: sabree6.png]

1300-1400 fps arası namlu çıkış hızı beklerken benim fişekler 1260-1280 fps hızla çıktılar. Deneyimli üstadlardan öğrenmek istediğim, sorun acaba tapa da mı, ne tür tapa tavsiye edersiniz? Barut miktarı için tavsiyeniz nedir? Çalışmalarımı sürdürebilmem için yardımınıza ihtiyacım var.

Saygılarımla
Sayın Sabri,
Başka bir forumda gördüğüm bu yazıda bazı cevapları bulabilirsiniz sanıyorum. Yazı forum kurallarımıza uygun olmadığından bağlantısını veriyorum. 
 http://avlakforum.com/frm/index.php?PHPS...c=193269.0
Özetle, hızlı ve isabetli fişek için yüksek miktarda yavaş yanışlı barut + orta yanışlı barut karışımları kullanıldığı, piyasada bulunan hızlı yanışlı barutlarla bu miktarların tehlikeli olduğu ve denenmemesi söyleniyor. Yazıya gelen cevaplarda ilginç bilgiler var.

Sanırım son zamanlarda fişek doldurma konusunu öğrenmeye çalıştığımı biliyorsunuz. Benim amacım, atıcılık ve nişan eğitimi için, dolayısıyla hafif, fazla sıvaşma yapmayacak, 1200-1400 fps hızında, yüksek isabetli tek kurşun doldurmak. Yaptığım araştırmada en uygun kurşunun 'misket' olduğu kanaatine vardım. Piyasada şimdilik bulabildiğim tek barut ise Sterling oldu.
Turaç sitesinde gösterilen barutlardan D20 veya 206 serisi barutlardan biri.
(Özellikle aradığım A serisi barutlardan maalesef bulamadım. Okuduklarımdan anladığım kadarıyla A serisi yavaş yanışlı barutlar, kinetik enerjiyi namlu boyunca yükleyerek daha az geri tepme, daha yüksek namlu çıkış hızı ve daha yüksek isabet sağlıyor)

[Resim: 18072428_10155203988873659_2017284822_n.jpg]

Soldan sağa, Kapsüllü boş kovan, Misket Kurşun, arkasında  Bior Tapası, Global Kurşun Tapalı, YAF Speedy slugdan çıkma Gualandi.
[Resim: 18051967_10155203988843659_270600269_n.jpg]

[Resim: 18052643_10155203988638659_358024380_n.jpg]
[Resim: 18072792_10155203988698659_1641424772_n.jpg]

[Resim: 18009126_10155203988733659_422499029_n.jpg]

Misket bior tapa ile beraber, namludan rahatlıkla geçiyor. Barut miktarı olarak 1.50, 1.55 ve 1.60 gm olarak 3'er adet doldurup denemeyi düşünüyorum. Tecrübesiz olduğum için fazla barut koymak istemiyorum.  Kestiğim 2 adet YAF Speedy Slug'dan 1,5-1,6 gm arası barut çıkmıştı. Ancak barut farklı idi:

[Resim: 18052972_10155203988823659_327736865_n.jpg]

Barut miktarı konusunda forumumuzdaki tecrübeli üyelerin önerilerine şimdiden teşekkür ederim.
Saygılar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, sem
Sayın Ahmet Özalp,

Bu konunun en önemli kaynağı "Lyman's Shotshell Reloading Manual". Beşinci baskısını Amazon.com'dan getirtmeye çalıştım ama sorun nedir bilemiyorum "belirttiğiniz adrese gönderemiyoruz" diyor. Kitap bile stratejik malzemeye mi girdi bilemiyorum. 

Bu kitabı PDF olarak internetten indirme imkanı da var belki sanal kredi kartımla girip indirmeyi düşünüyorum, zira bilmediğim bir site çok güven duyamadım açıkcası.

Saygılar

Alıntı

Sn. Sabri; bende RCBS in Shotshell Reloading kitabı var ama bir işe yaramıyor. Çünkü ülkemizde kullandığımız barutlar orada yok. Amerikada satışta olan barutların ölçümleri var. RCBS dışında 4 firmanın daha Shotshell Reloading Handbookları var ve onlarda da bizim kullandığımız barutların adı geçmiyor. İlla alıp bakmak isterim derseniz; Amazon kendimi bildim bileli en güvenilir alışveriş sitelerinden biridir e-book olarak alabilirsiniz veya google bookta varsa ordan da alabilirsiniz.

Fişek dolumu konusunda Türkiye'de (evet okadar net konuşuyorum) benim tanıdığım en büyük üstad forumumuzdan Sn gunman. Ona bi danışmak lazım bu konuyu. Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, Ahmet Özalp
Merak ediyordum, benden başka barut yüzünden fişek doldurmadan vazgeçen var mı diye. Fişeklerimi doldurmaya karar verdiğimde, araştırmaya koyuldum. Fişek, ateşleme kapsülü, tapa, kullanılacak malzemesine kadar karara varmıştım. İş bir tek barut seçiminde kalmıştı.

Hemen aramaya başladım ve ilk okuduğum yabancı kaynak ile kendime, boşuna bu kadar kasmışım diyip bıraktım fişek doldurma maceramı. Adamların yemek tarifi gibi fişek tarifleri var ve ben o barutları bırakın bulmayı ne olduklarını bile anlamadım.

Örnekle açıklamak gerekirse, 12GA slug için şöyle bir tarif oluyor. X markanın y model fişeğini, z marka g model slug, t marka ateşleyici ve p marka tapa ile dolduracaksan sana PX465a barutunu tavsiye ederim gibi. Ben hala bahsettikleri barutlar nelerdi merak ediyorum.

Alttaki siteden fişek doldurmaya çalışırsanız ne demek istediğimi daha rahat anlarsınız.
http://www.hodgdonreloading.com/data/shotgun

Bu firmada sağ olsun, her fişek tipi için ayrı bir barut çıkarmış.
http://www.alliantpowder.com/products/shotshell.aspx

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Sabri, Ruhsuz, Ahmet Özalp
Sn. Septia,

Araştırmayı seviyorum. Deney yapmaya bayılıyorum. Varsın gavurlardaki barutlar bizde olmasın. Eldekilerle, olanlarla ortaya bir karışık çıkartırız artık   Big Grin  . Önce işin teorik kısmını, mantık ve felsefesini bir kapmam lazım. Sonra işi hazmettikten sonra pratiğine girişirim. Teori ile pratik biri birine her zaman uymaz. Evdeki hesap, çarşıdaki pazar hikayesi. 

Saygılar

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
septia, lenduha, blueokkes, Ahmet Özalp
Kısıtlı tecrübemle anladığım kadarı ile (şimdiye kadar 1 kg barut tükettim) d20 ve yüksek yanışlı kapsüller kullandığınız ve 28-36 gr arasında, çok hafif veya çok ağır olmayan dolumlar yaptığınız durum için çok kabaca kural tapa+kurşun veya saçma ağırlığının 1/20 si kadar barut kullanmak. Örneğin toplam 30 gr kütle için 1,5 gr, 32 gram için 1,6 gr dolumlar genelde 1200 fps civarında ve insanı fazla yormayan fişeklerle sonuçlanıyor.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
mfarukarikan, Sabri, Ahmet Özalp
(02-04-2017, 07:14 AM)Ahmet Özalp demiş ki: Merak edenler için sorularımın cevaplarını paylaşmak istiyorum.

- Magtech Standart kovan 70 mm olarak üretiliyor. Meraklısı, tüfeğinin yatak ölçüsüne göre (yaklaşık 4-5 misli fazla ödeyerek) ısmarlama yaptırıyor. İdeal olan da bu. Kovanla Namlu arasında genişleyen bir kesit istenmiyor. Bu durumda kapsül ölçüsü de bulunan kapsüle göre imal ettirilebilir.
- Pirinç Kovanlar tekrar dolumdan önce  kalibre ediliyor. Doldurulduktan sonra ağzına hafif bir pah veriliyor.
- Pirinç Kovan dolduranlar genelde yeterli basıncı, patlamayı elde edememekten şikayetçi, bu da yeterli sıkılıkta dolum yapılmamasından kaynaklanıyor. Pirinç Kovanlar Plastik kovanlardan daha ince oldukları için Plastik kovan için hazırlanmış malzemeler küçük geliyor, daha büyük karton kapak ve keçe tapalar kullanmak gerekiyor.
- Üst kapak takılırken yapıştırıcı da kullanılıyor, Çeşitli malzemeler kullananlar var. Malzemenin kapağı yerinde tutacak ve ateşleme anında yeterli basınç oluşunca bırakacak güçte yapışması gerek, bu da bir müddet deneyerek kullanılan Baruta ve değişkenlere göre zamanla öğreniliyor.

Velhasılı kelam, konu derin. Özel kovan yaptırmak şimdilik söz konusu olmadığına göre, Plastiğe devam edilecek maalesef.
Saygılar
Sayın Forumdaşlar,
Pirinç kovanlarla ilgili son bulgularımı paylaşmak istedim.
Pirinç kovan Magtech'ten başka CBC, Bell, Alcan ve RMC tarafından da üretiliyor. RMC dışında hepsi pirinç levhanın preslenmesi ile imal ediliyor, bu yüzden et kalınlık ince ve 11 ga tapa, kapak vs kullanmak gerekiyor. 
 RMC ise Torna'dan çıkıyor ve et kalınlık daha kalın ve iç boşluk hemen hemen plastik kovanlar gibi dolayısıyla 12 ga tapalar ve kapaklar yeterli oluyor. RMC aynı zamanda 5.3 Boxer (Büyük tabanca fişeği kapsülü) kullanan diğerlerinin aksine 209/688 av fişeği kapsülü ile kullanılıyor.
 Anne-Baba ve Oğul'dan oluşan aile firması RMC, pirinç kovan üretiminde uzman. Bütün kalibreler için kovan üretiyorlar, 12 ga için ise 50 mm.den 89 mm uzunluğa kadar, 8 ayrı uzunlukta kovan yapıyorlar. Yani fişek yatağınıza birebir uygun kovanı seçebiliyorsunuz. Torna işi kovanların ağzına bir işlem yapılmıyor, zamanla formu bozulup genişlerse içine kalıp sokup dıştan tokmaklıyarak tekrar formlanabiliyor. Kapsül yuvası genişlerse daraltılabiliyor. Ömürboyu kullanıp evladınıza miras bırakabiliyorsunuz.   Mevcut ürünlerin Fiyat listesi aşağıda, ısmarlamanın teslim süresi 2-3 ay.

http://www.rockymountaincartridge.com/inventory.htm
http://www.rockymountaincartridge.com/products.htm

Tabi, Amerikadan Silahlarla uzaktan yakından ilgili herhangi birşey getirtmemiz mümkün olmadığından, bilgi olarak bulunsun, inşallah zamanla işe yarar diyorum.

Saygılar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
lupus, blueokkes
Yanma hızlarına göre listelenmiş çeşitli Barutlar. Aralarında tek aşina olduğum Vectan. Vectan'ın yavaş yanışlı barutu diye bildiğim A0 ve A1 barutları ise listeye göre pek de yavaş barutlar değilmiş.

[Resim: Burn_Rate.png]

Bu da başka bir kaynaktan, Vectan için değerler aynı.

[Resim: Scanned_chart_001.png]

Anladığım kadarıyla Fişek doldurmak, amacınıza uygun tarifi bulunca, Kinder yumurtanın oyuncağını yapmak kadar basit bir işlem olmasına rağmen, malzeme yetersizliğinden bizim için çok zor bir işe dönüşüyor. 

Bu arada, Lyman'ın Shotshell Relaoding Handbook 5th Edition'a henüz ulaşamadım ancak aşağıdaki dökümanlar pdf olarak elimde. İsteyen olursa bir şekilde paylaşabilirim.

[Resim: Untitlred.png]

Saygılar

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
ErDiNi78, Sabri, Turkmen, tirendaz, husrev, heisenberg, lupus, lenduha, septia

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi