Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Neden ve nasıl kendi fişeğimizi kendimiz doldurmalıyız?...
(17-10-2013, 12:58 AM)turkmenoglu demiş ki:
(16-10-2013, 02:14 PM)kazanci demiş ki: Fişek doldurma işi hobi amaçlı yapıldığı sürece bence mantıklı ancak, çok da fişek yakamayan biz özel sektör çalışanları için tane başına 0.25-0.30 TL kar etmek için buna yatırım yapmak, evde bunların malzemelerini saklamak pek mantıklı gelmiyor.
Madem ucuz ithal kullanamayacağız, fişek üreticilerin üretim hatalarını değerlendirip bunları geliştirme önerileri ile onlara sunabiliriz.. ( Ör: mesela YAF'ın slug fişeğinin hatalarını değerlendirip fabrikasında çalışan üretim mühendisine e-posta ile iletilebilir)
Tabi bunu yaparken belli bir topluluğu temsil ettiğimizi ifade etmeli, forum yöneticileri olabilir mesela.
Bir de benim çevreci atış fişeği fikrim var, kurşun yerine sıkıştırılmış organik madde(atık kağıt olabilir) kullansak, bu sayede hem fişeği ucuzlatıp hem de çevreye daha az zarar vermesini sağlamış oluruz. Tapa da keçe olsa tadından yenmezSmile
Tabi bunu da üretecek firma bulmak gerek, sn. Alperka'nın belirttiğine göre 20,000 üzeri adetlerde sipariş istiyorlarmış, tanıdığı olan yok mudur bu fişek fabrikalarında, müdür yada üretim mühendisi olan? Düşük sayıda bir deneme siparişi versek en azından nasıl üreteceklerini görmüş oluruz..
saygılar..

Sn Kazanci,

Yanlış anlamayın, yazdıklarınızı okuyunca ne kadar iyi niyetlisiniz diye geçirdim içimden.

Yerli üreticilerimiz bir şeyin en doğrusunu üretmek isteselerdi emin olun üretirlerdi. Ona göre çalışan kalitesini artırır, araştırmaya bütçe ayırır bir şekilde yaparlardı. Yani tavsiyeye ihtiyaçları yok. Hoş tavsiye versek inanın dinleyecekleri de yok Smile

Yerli fişek üreticilerimizin handikaplarından biri ülkemizdeki yarıotomatik tüfekleri çalıştırabilmek. Bunu sağlamak için 3 e 5 e bakmadan basıyorlar barutu. Tüfeği çalıştıramayıp rezil olmamak adına yapıyorlar bunu.

Kurşun yerine başka madde, hele organik kağıt vs işe yarasa idi emin olun çoktan üretirlerdi. Ancak kurşun ile doğayı kirletmek istemiyorsanız, plastik fişekler de bir nevi alternatif olabilir.

Bu işler fişek fabrikasında mühendis, müdür bulmakla olmaz. Forumla birleşip 20000 lik sipariş adedi yakalamak için uğraşmayın boşa vakit kaybedersiniz. Herkesin ihtiyacı az veya çok birbirinden farklı. Çoğu kimse de 300-500 fişeğin parasını birden veremez. 2-3 binlik deneme siparişi vermeye kalksak bile (ki bu kadar az adet için üretim bandında değişiklik yapacak firma sanıyorum ülkemizi bırakın yeryüzünde yoktur) yaptıracak firma bulamayabiliriz, bulsak da herhalde tanesi 10 tl ye falan gelir.

Gerçeklere dönecek olursak; Harcanan fişek adeti yıllık 2-300 adetin üzerinde ise ve ciddi anlamda vakit ve biraz yetenek varsa bence fişek doldurmakta mantıksız bir yan yok. Fişek maliyetini düşürmek istiyorsanız bunun çözümü fişek doldurmak değil. Fişek maliyetini düşürmenin en kolay yolu paketi 9-10 tl olan sterling, zuber, yaf, özkursan a talim etmek. Yurtdışında bir çok kişi (bu işten anlayanların herhalde hepsi) kendine göre yaptığı araştırmalar ile kendi tüfeğine ve şartlarına uygun şekilde fişek dolduruyor (yivli olsun yivsiz olsun). Yani piyasadaki markaları beğenmeyip kendileri için en iyi fişeği imal etmek amacındalar. Biz onların beğenmediği fişekleri burada alamıyoruz. Alınabilir kalitedeki fişeklerin fiyatları 3 ila 5 tl arasında değişiyor. Benim çevremde bu fiyata kurşun, şevrotin vs alıp boşa harcamak isteyecek kimse yok. Ülke genelinde de durum böyledir.
Hadi bunları aştık ben diyeceğim ki, bana as barutundan 1,3 gr kullanın, keçe tapası şundan olsun, kovanı rengi kırmızı uzunluğu 67 mm olsun, kurşunu gualandi olsun; bir başkası diyecek benimki ..... olsun. Nasıl tek bir fişek belirleyebileceğiz.

Yerli fişekleri alıp 2-3 kutu fişek atarsanız, devam eden 4-5 günü omuz ağrısı ile geçirirsiniz. Dişindeki dolguyu düşüren, suratını morartan insanlar var. Keyif alarak ateş edemezsiniz ilk fişekten sonra. Yani amaç fişekten 20-30 kuruş kar etmek değil. İnsana yaraşır şekilde yapmak. İnsana yaraşır şekilde derken;

Bu işi (nişan alıp tetiği çekip hedefi vurmak) keyifle yapmak
Fiziksel açıdan zorlanmadan yapmak
Tüfeği boş yere zorlamadan yapmak
Ekonomik olarak optimum seviyeyi sağlamaya çalışmak.

Tanesini 4 tl den alacağınız winchester marka fişekle yaşayacağınız atış kalitesini, kendi fişeğinizi doldurarak 90 kr - 1,25 tl bedel ile yakalamak ise evet durumun ekonomik yönünü de ortaya koyuyor.

Üstad çok doğru ifade etmişsiniz. Benim düşündüğüm yerli üreticiler bireysel eleştirileri ciddiye almıyorlar, bunu zaten biliyoruz. Belki belli bir topluluğun kendi fişekleri ile ilgili eleştirilerini dikkate alırlar diye düşündüm.
Aynı zamanda fişek doldururken de tedarikçilerimizin istediğimiz kalitede üretim yapmalarını sağlamak da bir mesele. Yani kovan, barut ve kapsülü istediğimiz kalitede bulabilsek bile kurşunu istediğimiz üretim toleranslarında bulmak problem haline gelmiyor mu?

Fişek doldurma işi belki biraz da ürkütücü geliyor benim gibi bir çok kişiye, hata kaldırmayan doğası nedeniyle. Fişek doldurma işini yeni bir konu başlığı altında videolu fotoğraflı anlatımı sağlanabilirse birçok kişinin yararına olacaktır.

Alıntı

Sn Tolgaseku;

Sn Gunman ile bir araya gelip bir iki gün ayarlayabilirsek inşallah olacak Smile

Alıntı

Sn Kazanci;

Estağfirullah üstadlık kim ben kim. Kurşunu Türkiye'de iki firma üretiyor bildiğim kadarı ile ateşli ve Özkara. Bunların ürünleri de birbirine denk. Yerli hangi markayı kullanırsanız kullanın bu iki markanın kurşunlarını kullanıyorsunuz zaten.

İnşallah yakında resimli videolu bir anlatım olacak.

Alıntı

Lee 12 ilk kurşun kalıbıyla kurşun döküyorum.
Eski şişen tüfek namlusunu kesip atılmış kovanları ölçütlendirip kullanıyorum.
Yarım tapa yarım keçe tapa kullanıyorum.
1.5 ölçek barut kullanıyorum.
100 metreden turuncu plaka ve boy hedefinizde tam ortadan vurabiliyorum.
Bu sadece benim için geçerli değil fişeklerine atış yapan herkes için geçerli.
Kaliteyi dışarıda aramaya gerek yok.

Alıntı

Barutu fazla kullanmak sakatlık çıkartmasın.

Alıntı

Malzemeyi temin etsek bile, her seferin aynı kuvveti uygulayarak ağız kıvırmayı yapabilecegimiz garanti midir?
Bunu yapacak techizat av bayilerinde veya marketlerde mevcut mudur? Kivırmayı yapacak marka yada yıldız kapatma yapabileceğimiz kapatma yapabileceğimiz techizat var mıdır? Eğer mrka ve model verirseniz satınalma işlemlerine başlayacağım. Fişek doldurma işi hoşuma gitti.

Alıntı

Fişek kıvırma o kadar zor bir sey değil. Çok eski aletlerle yapardık hiç sorun çıkmadı.

Alıntı

(17-10-2013, 05:26 PM)ecorotti demiş ki: Fişek kıvırma o kadar zor bir sey değil. Çok eski aletlerle yapardık hiç sorun çıkmadı.

Eskiden bizde yapardık fakat her seferinde aynı şekilde kıvıramazdık. Özelliekle yıldız baskı fısEk kapatmak zor bir iş olsa gerek. Yerli fişekler bir yana , federal hariç avrupa üreticilerinde bile ağzında düzğün yıldız kıvırma görmüyorum.

Alıntı

Bu arada sayın türkmenoğlu,
Barut olarak ne tavsiye edersiniz. Ünlü s4 barutundan veya f2 barutundan bulma şansımız var midir? Yoksa mke dumansız av barutu mu kullanmak zorundayız. Bu arada birde fransız barutu ve sterling barut buldum nette. Bu barutlar hakkında bilgili arkadaşlardan yardım bekliyorum. Hangisi en iyidir. Kaç oranında kullanmak lazım.

Alıntı

Sn Tolgaseku, bize bir kaç gün müddet verin, ne kadar vakit ayırabilip nasıl bir yazı hazırlayabileceğimize bakalım.

Saygılar

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): remusd, 1 Ziyaretçi