Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Neden ve nasıl kendi fişeğimizi kendimiz doldurmalıyız?...
(11-10-2013, 10:32 AM)bakkalamca demiş ki: Ankara'da fabrikasından aldığım Öz-kara çift tesirli tek kurşun, tapa dahil ağırlık 32gr-33gr arası değişmekte, fiyatı 0,3 TL/adet

Alıntı

(15-10-2013, 11:37 AM)lupus demiş ki:
(11-10-2013, 10:32 AM)bakkalamca demiş ki: Ankara'da fabrikasından aldığım Öz-kara çift tesirli tek kurşun, tapa dahil ağırlık 32gr-33gr arası değişmekte, fiyatı 0,3 TL/adet

Süper, o zaman en azından talim yapmak için alınıp kullanılabilir. Peki brenneke veya foster bulabilir miyiz?

Alıntı

Ateşli ve Özkara birbirine eşdeğer kurşun üretiyorlar. Her ikisinin tek kurşununa vereceğiniz azami bedel 0,5 tl dir. Daha uyguna rahatlıkla alınabilir. Kovanı güzel fişekleri alır ve atışlar sonunda biriktirirseniz kovan maliyetini oldukça düşürürsünüz.

Örneğin ben atış fişeklerinin kovanlarını biriktiriyorum. Bu sayede 7,5 tl ye aldığım 120 kapsül ile işi bitirme imkanı buluyorum kovan almaktan yırtıp. B&P kovanları mükemmel bulursanız kaçırmayın derim azami bedelleri 0,35 tl. Yerli kovanlar da 0,2-0,25 tl.
Tapa fiyatları da oldukça ucu zaten.

3 ana kalemi ucuza denk getirdiğinizde geri kalan önemsiz oluyor. Kurşun, kovan, barut. Fransız barutunu 120 tl den satanlar da var 90 tl ye kadar inenleri de duydum. Şevrotin ve tek kurşunu kendim vakit bulup doldurabilirsem benim için yeterli.

Alıntı

(15-10-2013, 10:48 AM)lupus demiş ki: Da, kim vakit ayırıp uğraşacak, orası da ayrı bir konu...Sad

Sn Lupus, özel sektör çalışanları için boş vakit pek bulunmuyor, iş hayatımızın her saatine bir şekilde sirayet ediyor. Ayda bir pazar ayırsam bir kaç kutu av kurşunu doldursam yeter bana.

Ben av tüfeği işini çok sevdim. Doğrusu tabanca her daim yük oluyordu, yol belgesi al, poligonu ayarla, poligona git-gel ciddi yük getiriyordu. Tüfekler geldi keyfim yerine geldi. Al ruhsatı yanına, çık dağa ovaya..

Saygılar, selamlar

Alıntı

[quote='turkmenoglu' pid='249179' dateline='1381863624']

Ben av tüfeği işini çok sevdim. Doğrusu tabanca her daim yük oluyordu, yol belgesi al, poligonu ayarla, poligona git-gel ciddi yük getiriyordu. Tüfekler geldi keyfim yerine geldi. Al ruhsatı yanına, çık dağa ovaya..

Saygılar, selamlar
[/quote
Tufek olayinda da avcilik geyigi var maalesef. Sanki herkes avlanmak icin daga bayira gidiyormus gibi...

Alıntı

(16-10-2013, 08:28 AM)sem demiş ki: Tufek olayinda da avcilik geyigi var maalesef. Sanki herkes avlanmak icin daga bayira gidiyormus gibi...

Ve yivsiz tüfeklerle ilgili tüm yasa ve yönetmelikler de buna göre düzenleniyor...Sad

Alıntı

Bir şey soracağım. Babam ile birlikte eskiden kendi fişeklerimizi doldururduk. O zman yeşil bir barut kullanırdir. Babım özel ölçü aletlerini 1.70 veya 1.50 gibi değerlere ayarlayıp barutu doldururduk. Daha sonra kırmızı barutlar gri barutlar çıktı. Ama fişeklerde yaygınlaştığı için artık dodurmuyoruz. Fısek dolduracak olsak, barut markasını veya gramajını nasıl ayarlıyacağız? Barutları satın aldığımız zaman beraberinde 28 gr sacma için, 2 gr barut diye bir talimat veriyorlar mı? Yoksa tamamen tecrube sonucu mu doldurmalıyız? Yada başka bir değişle bu konu ile ilgili yeni bir konu başlığı ve bol resimli bir talimatlar dizisi mükemmel olurdu. Benim gibi tecrubesiz kişiler için güzel bir kaynak ve başlangıç olurdu.

Alıntı

Fişek doldurma işi hobi amaçlı yapıldığı sürece bence mantıklı ancak, çok da fişek yakamayan biz özel sektör çalışanları için tane başına 0.25-0.30 TL kar etmek için buna yatırım yapmak, evde bunların malzemelerini saklamak pek mantıklı gelmiyor.
Madem ucuz ithal kullanamayacağız, fişek üreticilerin üretim hatalarını değerlendirip bunları geliştirme önerileri ile onlara sunabiliriz.. ( Ör: mesela YAF'ın slug fişeğinin hatalarını değerlendirip fabrikasında çalışan üretim mühendisine e-posta ile iletilebilir)
Tabi bunu yaparken belli bir topluluğu temsil ettiğimizi ifade etmeli, forum yöneticileri olabilir mesela.
Bir de benim çevreci atış fişeği fikrim var, kurşun yerine sıkıştırılmış organik madde(atık kağıt olabilir) kullansak, bu sayede hem fişeği ucuzlatıp hem de çevreye daha az zarar vermesini sağlamış oluruz. Tapa da keçe olsa tadından yenmezSmile
Tabi bunu da üretecek firma bulmak gerek, sn. Alperka'nın belirttiğine göre 20,000 üzeri adetlerde sipariş istiyorlarmış, tanıdığı olan yok mudur bu fişek fabrikalarında, müdür yada üretim mühendisi olan? Düşük sayıda bir deneme siparişi versek en azından nasıl üreteceklerini görmüş oluruz..
saygılar..

Alıntı

(16-10-2013, 02:14 PM)kazanci demiş ki: ... Ör: mesela YAF'ın slug fişeğinin hatalarını değerlendirip fabrikasında çalışan üretim mühendisine ...
CoolBig GrinBig GrinBig Grin

Alıntı

(16-10-2013, 02:14 PM)kazanci demiş ki: Fişek doldurma işi hobi amaçlı yapıldığı sürece bence mantıklı ancak, çok da fişek yakamayan biz özel sektör çalışanları için tane başına 0.25-0.30 TL kar etmek için buna yatırım yapmak, evde bunların malzemelerini saklamak pek mantıklı gelmiyor.
Madem ucuz ithal kullanamayacağız, fişek üreticilerin üretim hatalarını değerlendirip bunları geliştirme önerileri ile onlara sunabiliriz.. ( Ör: mesela YAF'ın slug fişeğinin hatalarını değerlendirip fabrikasında çalışan üretim mühendisine e-posta ile iletilebilir)
Tabi bunu yaparken belli bir topluluğu temsil ettiğimizi ifade etmeli, forum yöneticileri olabilir mesela.
Bir de benim çevreci atış fişeği fikrim var, kurşun yerine sıkıştırılmış organik madde(atık kağıt olabilir) kullansak, bu sayede hem fişeği ucuzlatıp hem de çevreye daha az zarar vermesini sağlamış oluruz. Tapa da keçe olsa tadından yenmezSmile
Tabi bunu da üretecek firma bulmak gerek, sn. Alperka'nın belirttiğine göre 20,000 üzeri adetlerde sipariş istiyorlarmış, tanıdığı olan yok mudur bu fişek fabrikalarında, müdür yada üretim mühendisi olan? Düşük sayıda bir deneme siparişi versek en azından nasıl üreteceklerini görmüş oluruz..
saygılar..

Sn Kazanci,

Yanlış anlamayın, yazdıklarınızı okuyunca ne kadar iyi niyetlisiniz diye geçirdim içimden.

Yerli üreticilerimiz bir şeyin en doğrusunu üretmek isteselerdi emin olun üretirlerdi. Ona göre çalışan kalitesini artırır, araştırmaya bütçe ayırır bir şekilde yaparlardı. Yani tavsiyeye ihtiyaçları yok. Hoş tavsiye versek inanın dinleyecekleri de yok Smile

Yerli fişek üreticilerimizin handikaplarından biri ülkemizdeki yarıotomatik tüfekleri çalıştırabilmek. Bunu sağlamak için 3 e 5 e bakmadan basıyorlar barutu. Tüfeği çalıştıramayıp rezil olmamak adına yapıyorlar bunu.

Kurşun yerine başka madde, hele organik kağıt vs işe yarasa idi emin olun çoktan üretirlerdi. Ancak kurşun ile doğayı kirletmek istemiyorsanız, plastik fişekler de bir nevi alternatif olabilir.

Bu işler fişek fabrikasında mühendis, müdür bulmakla olmaz. Forumla birleşip 20000 lik sipariş adedi yakalamak için uğraşmayın boşa vakit kaybedersiniz. Herkesin ihtiyacı az veya çok birbirinden farklı. Çoğu kimse de 300-500 fişeğin parasını birden veremez. 2-3 binlik deneme siparişi vermeye kalksak bile (ki bu kadar az adet için üretim bandında değişiklik yapacak firma sanıyorum ülkemizi bırakın yeryüzünde yoktur) yaptıracak firma bulamayabiliriz, bulsak da herhalde tanesi 10 tl ye falan gelir.

Gerçeklere dönecek olursak; Harcanan fişek adeti yıllık 2-300 adetin üzerinde ise ve ciddi anlamda vakit ve biraz yetenek varsa bence fişek doldurmakta mantıksız bir yan yok. Fişek maliyetini düşürmek istiyorsanız bunun çözümü fişek doldurmak değil. Fişek maliyetini düşürmenin en kolay yolu paketi 9-10 tl olan sterling, zuber, yaf, özkursan a talim etmek. Yurtdışında bir çok kişi (bu işten anlayanların herhalde hepsi) kendine göre yaptığı araştırmalar ile kendi tüfeğine ve şartlarına uygun şekilde fişek dolduruyor (yivli olsun yivsiz olsun). Yani piyasadaki markaları beğenmeyip kendileri için en iyi fişeği imal etmek amacındalar. Biz onların beğenmediği fişekleri burada alamıyoruz. Alınabilir kalitedeki fişeklerin fiyatları 3 ila 5 tl arasında değişiyor. Benim çevremde bu fiyata kurşun, şevrotin vs alıp boşa harcamak isteyecek kimse yok. Ülke genelinde de durum böyledir.
Hadi bunları aştık ben diyeceğim ki, bana as barutundan 1,3 gr kullanın, keçe tapası şundan olsun, kovanı rengi kırmızı uzunluğu 67 mm olsun, kurşunu gualandi olsun; bir başkası diyecek benimki ..... olsun. Nasıl tek bir fişek belirleyebileceğiz.

Yerli fişekleri alıp 2-3 kutu fişek atarsanız, devam eden 4-5 günü omuz ağrısı ile geçirirsiniz. Dişindeki dolguyu düşüren, suratını morartan insanlar var. Keyif alarak ateş edemezsiniz ilk fişekten sonra. Yani amaç fişekten 20-30 kuruş kar etmek değil. İnsana yaraşır şekilde yapmak. İnsana yaraşır şekilde derken;

Bu işi (nişan alıp tetiği çekip hedefi vurmak) keyifle yapmak
Fiziksel açıdan zorlanmadan yapmak
Tüfeği boş yere zorlamadan yapmak
Ekonomik olarak optimum seviyeyi sağlamaya çalışmak.

Tanesini 4 tl den alacağınız winchester marka fişekle yaşayacağınız atış kalitesini, kendi fişeğinizi doldurarak 90 kr - 1,25 tl bedel ile yakalamak ise evet durumun ekonomik yönünü de ortaya koyuyor.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi