Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Neden ve nasıl kendi fişeğimizi kendimiz doldurmalıyız?...
Rolleyes 
(16-01-2017, 09:20 PM)şekerlioğlu demiş ki: Her üç fişek de, Bu mesafeden aşırı dağılım göstermiş.

Sn. şekerlioğlu,
Ben de öyle düşündüğümden tüfekten şüphe edip Remington buckshot'ı aynı mesafeden 51 cm slug namlulu bir tüfekle (Armsan Rs A2) daha denedim onda da sonuç hemen hemen aynı (biraz daha geniş) oldu. Belki de şevrotini daha toplu  atmak için genişte olsa şok veya belki daha uzun namlu lazım. (bilmiyorum deneyebilecek tüfeğim yok)  Internette bakınınca gördüğüm başka 10 yard vb mesafelerdeki dağılımlarının da bir çoğunun bu boyutlarda olduğunu görünce (Flite control vb özel dolular hariç) normal olduğunu düşündüm ama anormal midir?

Bu arada defaten denedim elimdeki şevrotinler içinde hep en toplu sonucu kendi dolumlarım verdi  Cool
Başka denemeler de yapacağım keyif aldım bu işten.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
şekerlioğlu
Bu arada kağıt a3 boyutunda diğerlerini ölçmedim ama kendi dolumum olan şevrotininin en uzak iki pelletinin merkezden merkeze ölçümü 15,5 cm oldu. Diğerleri biraz daha fazla.

Saygılarımla.
[Resim: pattern.jpg]

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro
Hedef bana sanki daha büyükmüş gibi geldi . Bu nedenlede saçmalar arası mesafeler çok uzakmış gibi algıladım. Ama verdiğiniz 15.5 cm Çok da değil. Görüntü aldanması.Smile)

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
aseyhan
Fişek kıvırma işini hızlandırıp kolaylaştırma adına daha önce bir kıvırma aparatından söktüğüm ucu şarjlı el matkabına takarak çalıştığımdan bahsetmiştim. Geçenlerde bir sütunlu matkap tezgahı aldım onunla denediğimde bir kaç kovanı mundar edince vazgeçmiştim. Bugün atışa gidemeyince kıvırma ucunu biraz tadil ettim.

[Resim: IMG_2597.jpg]

image hosting

Ucun kovana ilk temas eden kısmına dremel ile hafif bir açı verince sorun çözüldü.

Sağolsun hanım da yardım edince yarım saatten biraz fazla bir sürede 50 adet şevrotin hazırladık

[Resim: IMG_2596.jpg]

Kıvırmalar epey düzgün oldu. 

[Resim: image.jpg]

Alıntı
15 üye teşekkür etti:
heisenberg, Cem1964, bahadr, Karagoz, harun, lupus, cnrabt, husrev, demirci57, BinKunduz, kaan han, sem, karabasan, Ahmet Özalp, Murphy
Sayın aseyhan yine de uçtan biraz kırmış gibi duruyor. Sanırım evvelden yıldız kıvırma olan bir fişeği düz kıvırmayı denemişsiniz.

Benim esas merak ettiğim matkap standınız, delinecek parçayı tutmak için altında mengenesi olan Stayer 43 mü? Eğer öyleyse ne tür işlerde kullandınız ve memnun musunuz?

Alıntı

Hiç fişek doldurmadim ancak yerli tek kurşunları görünce doldurmak daha iyi olur galiba dedim. Kurşunlar tapa ile birleşimi yamuk yumuk hedefi vurmasini bir kenara bırakın wanted filmindeki gibi daire çizip gelmediğine şükretmek lazım.

Alıntı

(12-03-2017, 10:24 PM)cnrabt demiş ki: Sayın aseyhan yine de uçtan biraz kırmış gibi duruyor. Sanırım evvelden yıldız kıvırma olan bir fişeği düz kıvırmayı denemişsiniz.

Benim esas merak ettiğim matkap standınız, delinecek parçayı tutmak için altında mengenesi olan Stayer 43 mü? Eğer öyleyse ne tür işlerde kullandınız ve memnun musunuz?

Sn Cnrabt,
zaten beni bu işe bulaştıranların başını siz çekiyorsunuz Smile Benim şimdiye kadar yapabildiklerimin en iyileri bunlar Angel 

Resimdeki fişek "Zuber Zero" boşu. Düz kıvrılmış bir fişekti. Sanırım benim arızaların sebebi birincisi bu uyduruk kıvırma ucunun hala biraz bozuk yüzeyleri var, üzerinde biraz daha çalışmam lazım.

Diğer sorun ise 70 mm kovanlara bu düzenek ile yeterince derin kıvırma yapılamadığından ve fişeklerin uçları da atımda genelde yıpranmış olduğundan fişekleri ucundan 2-3 mm maket bıçağı ile kısaltıyorum. Düzgün kesecek özel bir aparatım da yok. Göz kararı kesiyorum tabi hiç bir zaman tam eşit-düz kesemediğimden uçlar illaki biraz hatalı oluyor. Havanın kötü gittiği bir hafta sonu daha lazım bana  Smile .  Şunun ilkelini yapma hedefim var:
http://www.ballisticproducts.com/PRODUCT...TRIM/12GA/

Fişekleri düzgün kesebilirsem sanırım daha düzgün uçlar çıkar. Ama mevcut haliyle de benim işimi görüyor. 

Sütunlu matkap tezgahı şu linkteki ürün: http://www.bauhaus.com.tr/wolfcraft-13-m...ap-tezgahi

Çok iyi bir ürün diyemem, çok anlamasamda hassas işe uygun gibi görünmüyor. Daha çok ev-hobi kullanımı için düşünülmüş bir ürün gibi. Örneğin tüfek kasasına dürbün montajı için delik açacak olsam şahsen bununla açmak istemem Smile

Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
cnrabt, Ahmet Özalp
Misket ve Saçma
İnsanlar Barutu keşfedip, ilk başta bambu çubuklardan ateşli silahlar yapmaya başladıktan sonra, atılan kitleye yüklenen kinetik enerjinin kitlenin özgül ağırlığıyla orantılı olduğunu  hesapladılar ve zamanla kolay işlenen Kurşun'un en fazla randıman verdiğini buldular.( Aynı randıman Altın ile de alınabilir ama fayda/fiyat oranı Kurşun'a göre çok düşük olacağı için kimse bunu denemedi bile). Namlular ve fişekler buna göre gelişti, kurşun misketler ve saçmalar dökülmeye başlandı.
Misketler büyük olduğu için kalıpta dökülüyordu ve kalıp birleşme noktalarında iz kalıyordu. Saçmaları da erimiş kurşunu suya damlatarak yapıyorlardı. Fakat dökülen saçmalar tam küre olmuyor oval bir şekil alıyorlardı. Dolayısıyla küçük veya büyük mükemmel bir küre imal edilemiyordu. Bu uzun süre böyle devam etti.
1782'ye gelindiğinde Bristol'lü tesisatçi William Watts, mükemmel küre formunda kurşun dökmek için bir uygulamanın patentini aldı. 1700'ler bildiğimiz gibi Batı'da Endüstri Devriminin olduğu, Thomas Newcomen'in 1712'de Buhar Makinasını keşfettiği zamanlar. (Bunu hepimize James Watts diye öğrettiler ama doğru değildir, buhar gücünü mekanik harekete ilk çeviren Thomas Newcomen'dir. 1664-1729)
Watts'ın formülü basitti. Rivayete göre yağmuru izlerken damlaların tam bir küre olduklarını farketmiş ve düşününce sıvıların serbest düşüş halinde iken yüzey gerilimi yüzünden küre şeklini alma eğiliminde olduklarını anlamış. Küçük saçmaların en az 3 mt yükseklikten suya düşünce tam yuvarlak olduklarını deney yaparak görmüş ve yaklaşık 12 ga ya tekabül edecek misket için yüksekliğin 45 mt olması gerektiğini hesaplamış.
Hemen evin tepesine bir kule yapmaya koyulmuş, Katları delip, bodrumu kazarak kurşunu dökebileceği 45 mt yüksekliğinde bir şaft inşa etmiş. Mükemmel kurşunlar imal etmeye başlayınca kısa sürede köşeyi dönmüş, 1860'ta Sheldon firması binayı satın almış ve 1968'de yıkılana kadar Watts'ın Kulesi kurşun dökmeye devam etmiş.(186 sene)
Yeni teknik (yüksekten dökme) duyulunca Döküm Kuleleri mantar gibi çoğalmış. 1789'da Londra'da sonrasında Avrupa'da döküm amacıyla Kuleler yapılmış. Amerikada bu sıralarda herşey ithal  edilirmiş. Ancak Thomas Jefferson ithal mallara ambargo koyunca (1808) hemen Philadelphia'da 2 tane inşa edilmiş. (Bunlardan Delaware nehri kenarındaki  Bishop's Sparks fabrikası halen ayaktadır. Sonraları özellikle  kömür madeni olan bölgelerde kuleler inşa edilmiş. 1820'de NewYork, 1828'da Baltimore, 1840'ta St Louis kuleleri çalışmaya başlamış. İç Savaş'da yılda 600.000 torba 12.5 kg misket üreten Baltimore'daki Merchant's Tower bugün tarihi bir anıttır. Yivliler devreye girdikten sonra askeri ihtiyaç azalmış ama spor ve avda sürekli ihtiyaç olduğundan döküm işi hep süre gelmiş. Yüksekliği azaltmak için hava veya su zerrecikleri üfleyerek soğutmayı deneyenler olmuşsa da Watts'ın tekniği bugün de en geçerli yöntemdir.
Kuleler yayıldığı sıralarda Osmanlı'da 2.ci Mahmut (1785-1839) dönemi. Bu devrin Osmanlı'da Reform ve Batılılaşma devri olduğunu biliyoruz. Modernize edilen Yeniçeri kıyafetlerini hep görmüşüzdür, ancak ben yaptığım araştırmalarda hiç bir  Osmanlı Kurşun Dökme Kulesine rastlamadım.  Osmanlı'da ateşli silahların kullanılmaya başlaması kesin tarih belli olmamakla beraber 1300'lerin 2.ci yarısıdır. 1389'da Kosova savaşında ateşli silah kullanıldığı yazılıdır. Yani ateşli silahlar konusundaki tecrübemiz Batı'dan fazla. Çinliler Barutu bulduktan sonra ilk öğrenenler Türkler. Osmanlı özellikle Top dökümünde Batıdan çok ilerde. Fakat İmparatorluğun son dönemlerine gelindiğinde de Batıdaki Teknolojik gelişmelere ayak uyduramıyor ve geri kalıyor. Kurşun Döküm  Kuleside Batıdan bize gelmeyen buluşlardan biri sanırım. 1875'te Dünya'nın 2.ci Metrosunu Karaköy'deki Tüneli yaptıran Osmanlı'nın bu konuyu atlaması çok ilginç.  
Osmanlı'da veya Türkiye tarihinde bu yöntemle Kurşun döküldüğünü bilen varsa lütfen yazsın, aydınlanalım.
Eskiden dökümhanelerde Kurşun Dökme Kulesine benzer kuleler vardı, hatta Ankara'da bile 20-30 sene öncesine kadar bir kule vardı ancak bunların sadece Baca görevi gördüğünü düşünüyorum. 
Misket dökümü ile ilgili bilgi yok. Biz hala kalıp mı kullanıyoruz? Olamaz herhalde. 

Saygılar

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, heisenberg, Gazanfer, ilksurfer, Simurg, aseyhan, Sakin, LAMRETOEJ, Sabri, PersonalDefence
Kurşun Döküm Kulesi
Henüz Endüstri Devrimini yapamadık diye hayıflanırken yanıldığımı gösteren ipuçları buldum.

1) Kurşun İşçisi Meslek Tanımından 'Kule' kulanıldığı anlaşılıyor.
http://www.meslekdanismani.net/kursun-er...-2015.html

2) Torbalı'daki Kurşun Fabrikasındaki Kule'nin Baca olmayıp Döküm amaçlı olduğu bilgisi geçen yazı:
http://www.buyuktorbali.com/kursun-kapi-acildi/

Ayrıca bu yazıdan Ankara'da mevcut bir Kule olduğunu anlıyorum. Yerini tesbit edersem gidip göreceğim.

Saygılar

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
heisenberg, Sabri, PersonalDefence
Herhangi bir sebeple Fişek bulamazsam, fişeklerimi doldurmak için ekipman toplamaya çalışıyorum.
Düşündüğüm, 1-2 kutu pirinç kovan alıp müteaddit defa kullanmak. Bulabildiğim tek kovan bu:

[Resim: l_100013035_1_m.jpg]

Bu kovanın, Large Pistol Primer (Büyük Tabanca Kapsülü ) ile uyumlu olduğu belirtilmiş.
Türkiye'de Mermi doldurmak Kanunen yasak olduğuna göre, Tabanca kapsülü satın almam mümkün değildir diye düşünüyoum. Mümkün müdür? Diğer merak ettiğim konu, pirinç kovanlar şişme yapar mı, doldurmadan önce kalibre etmek gerekir mi?
Bu sorularıma müspet cevap alırsam,içine ne koyacağım bunu düşüneceğim.
Aksi takdirde Barutun yanında bir miktar kapsüllü kovan stoklamak gerek.
Saygılar

Not: İmla hatası yapmışım, herhalde bu yüzden cevap alamadım. Düzelttim. Özür dilerim.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi