Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Neden ve nasıl kendi fişeğimizi kendimiz doldurmalıyız?...
Küçükken dedem fişek doldururken seyreder çok heves ederdim. Tabi rahmetli masaya bile yaklaştırmazdı beni. 
Tek kurşun veri bankası konusu için bir kaç fişek kesip inceleyince ve birazda konuda araştırma yapınca cesaretlendim ve denemeye karar verdim.

Ankara'da mahalle arası diyebileceğim bir yerdeki  av bayiinden Barut ,kapsül ve kapsül çıkarıp takma ve düz kıvırma aparatı temin ettim. Satıcı yıllardır ilk defa 60 yaşın altına birine dolum malzemesi sattığını belirtmeden edemedi.  E-temin sitesinden de başka markalarda biraz daha kapsül, tek kurşun, tapa ve saçma aldım.

Bir kaç haftadır fişek doldurma üzerine denemeler yapıyorum. Şimdiye kadar öğrendiklerim hakkında biraz bilgi paylaşmak istedim. Avcı değil hobi atıcısı olduğumdan denemelerimi ağırlıkla tek kurşun üzerine yaptım. Şimdiye kadar 200 kadar fişek doldurdum ve şu ana kadar en memnun kaldığım tek kurşun reçetesi: 

1,65 Gr Sterling D-20 barut.
Fiocchi 616 Kapsül (Beyaz ecza düz metal rengi)
Özkara çift tesirli kurşun
Şeffaf mika kapak(düz kıvırmada yeterince derin kıvıracak uygun aparatım olmadığından ve kurşunun çıkıntı ucu nedeni ile)
Winchester Super X, Fiocchi tiro-a palla, RC Slug gibi ithal fişeklerin bir defa atılmış boşları.

[Resim: fsk.png]

100 metreye kadar gayet isabetli, aşağıda bir 40 metre grupman resmi var. İnsani ölçekte tepiyor. Özellikle de barut hassas terazi ile tartıldığından hep aynı derecede tepiyor. Ben poze ile attığımdan benim için çok farketmiyor ama denemek için Armsan Rs-A2 yarı otomatik tüfekle 8 adet atış yaptık. Boş fişeklerin tamamı sorunsuz tahliye oldu ve sonraki fişeği sorunsuz sürdü.

[Resim: grp2.jpg]

Sağa kaçan benim tetik hatamdan kaynaklı. 

Şu ana kadar 50 adet kadar üretip attım bu tek kurşunlardan. İnsan kendi doldurduğu fişeği atıp hedefi vurunca başka bir keyif alıyormuş gerçekten. İş koşturmacasından çıkıp eve gelince 3-5 fişek doldurmanın meditasyon etkisi de cabası.

Boş fişeklerin ucundan 5-7 mm kadar kısaltıyorum maket bıçağı ile. Bu şekilde şarjlı matkabın ucuna taktığım düz kıvırma aparatı ile kolayca kapatabiliyorum fişekleri. Aksi halde fazla uzun kalıyor ve kıvırma aparatının derinliği yetmediğinden düzgün bir kıvırma çıkmıyor.

Üretimi hızlandırmak için önümüzdeki ayın hobi bütçesi listesine sütunlu matkap tezgahı ekledim.
http://www.bauhaus.com.tr/wolfcraft-13-m...ap-tezgahi

Hedefim şu şekilde doldurmak:

X-wad tapanın üst bardak kısmını kesip sadece alt pistonu üzerine 9 pelleti koyarak şevrotin de doldurdum ve nizami olmayan bir gözlemle (toprağa atış) bizim yerli şevrotinlere göre (yaf-sterling-özkursan) daha toplu bir grupman çıkardı gibi. Bu hafta becerebilirsem kağıda atarak ölçüp eğer gerçekten düzgün bir sonuç alırsam onu da paylaşırım.

Konuda henüz çok yeniyim heyecanla hata yaptıysam veya yanlış bir yönlendirme yaptığım düşünülürse affola.

Saygılarımla.

Alıntı
17 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, cnrabt, kaan han, alone61, tirendaz, lenduha, şekerlioğlu, Red Kit, sem, Haritacı1461, Sabri, browning 61, tsuba, Fruktoz23, ismicey, bahadr, Ahmet Özalp
Hem hayırlı hem de şimdiden geçmiş olsun. Smile

Tapa kanatlarını kesmeden flight kontrol benzeri bir dolum da yapabilirsiniz. Ancak oturaklar 2 şerli sıraya yakın bir konumda olduğu için en üstte tam düz bir alan vermeyecek. Ayrıca bu sebepten ağzını kıvırırken kırılma yaşayabilirsiniz. Önlemek için çok ince bulgur benim tercihimdir kırılmanın kesinlikle önüne geçersiniz. Tabii tapanın önüne koyacağınız 2 gram kadar bir ağırlık artışına göre hesap yaparak.

Ben bir sonraki konunuzu "kendi dolumlarınız veri bankası" minvalinde olur diye acizane tahmin ediyorum. Smile

Saygılar.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
aseyhan, Sabri, tsuba
Sn cnrabt,

vallahi aklıma sokanlardan biri de sizsiniz. Günahı boynunuza Smile
Şaka bir yana hobi elektroniği ile uğraştım uzunca bir dönem. Her Allah'ın günü bir karta saatlerce devre elemanı lehimlerdim. Artık eş+işten geri kalan vakit o detaydaki işlere yetemiyor, sanırım fişek doldurmak biraz o yüksek konsantrasyonla masa başında "el işi" yapma isteğimi canlandırdı. Zihnen ciddi anlamda dinlendiğimi hissediyorum fişek doldururken.

Yoga ve meditasyonla yarı profesyonel uğraşan bir arkadaşıma bahsettim, o da fişek doldurmanın kısmen meditasyon olarak kabul edilebileceğini onayladı Smile

Saygılarımla.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
cnrabt, tirendaz, Haritacı1461, tsuba
Videoda WD 40 mı görüyorum?
Smile
Hayırlı olsun aseyhan, ne mutlu size, bu zamanda meditatif bir uğraş bulabilmek ne güzel.
Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
aseyhan
konuyu bir oturuşta aralıksız okudum. dolum hakkında merak ettiğim bir çok konunun cevabını buldum. herkese değerli yorumları için teşekkür ediyorum. umuyorum yakın zamanda bende dolum işine girişebileceğim.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Fruktoz23
Sayın aseyhan,
Kurşunun önüne mika kapak koymayın. Kırılır, yan döner, parçası kurşun ile namlu arasına burundan sıkışıp tıkanma yapabilir. Böyle durumlarda bir ihtimal her zaman vardır.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
aseyhan, Sabri
Fişek doldurma makinası var, baya araştırdım fakat satılık hiç bulamadım. Satıldığı yer hakkında bilgisi olan varmı ?

Alıntı

(15-01-2017, 09:24 PM)gunman demiş ki: Sayın aseyhan,
Kurşunun önüne mika kapak koymayın. Kırılır, yan döner, parçası kurşun ile namlu arasına burundan sıkışıp tıkanma yapabilir. Böyle durumlarda bir ihtimal her zaman vardır.

Sn gunman,

elimdeki kıvırma aparatı kapaksız olarak kurşunu sabitlemeye yetecek derinlikte kıvırmaya müsaade etmiyor. Kurşunun kenarlarını tutmadan önce kurşunun ucu kıvırma aparatının içine dayanıyor ve aparat kurşunu traşlamaya başlıyor. Kapak mecburiyetten biraz. Şimdiye kadar 150 kadar attım bu şekildeki dolumlardan henüz bir sıkıntı olmadı ama ilk fırsatta en azından karton kapağa geçerim uyarınıza dikkat ederek.

Saygılarımla.

Alıntı

Daha önce eğer doldurduğum şevrotinlerden memnun kalırsam paylaşacağımı söylemiştim. Aslında atışları yapalı bir kaç hafta oldu ama işten kafamı kaldırıp foruma yazamadım.

Atışları Artemis A-tac poze 51 cm slug namlulu tüfek ile, şerit metreyle ölçtüğümüz 10 metre mesafeden yaptım.

[Resim: IMG_2374.jpg]

Önce kontrol için bir adet yerli şevrotin attım elimde olanlardan. (Zuber gold palletoni)

[Resim: IMG_2373.jpg]

Dağılım aşağıdaki şekilde oldu:

[Resim: IMG_2375.jpg]

Sonra bir de ithal şevrotin attım (Remington buckshot):

[Resim: IMG_2376.jpg]

Onun da dağılımı şu şekilde oldu:

[Resim: IMG_2377.jpg]

Sonra kendi dolumum olan şevrotini denedim:

[Resim: IMG_2379.jpg]

1.70 gr Sterling d20 barut, Fiocchi 616 kapsül ile X-wad tapanın kesilmiş alt kısmı ve özkara şevrotini eski Yaf shockstar boşuna doldurduğum ve mika kapak ile düz kıvırma yaparak kapattığım fişeğin dağılımı ise aşağıdaki gibi:

[Resim: IMG_2380.jpg]

Saygılarımla.

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, cnrabt, rainman, Gazanfer, Kavil194, Turkmen, Mutluay, Ahmet Özalp
Her üç fişek de, Bu mesafeden aşırı dağılım göstermiş.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
aseyhan

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi