Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Neden ve nasıl kendi fişeğimizi kendimiz doldurmalıyız?...
Kendi fişeğini doldurmak kadar güzel bir keyif yokmuş... Big Grin
Mke tip 1 barutu kullanıyorum. Tek kurşun , şevrotin ve çeşitli çaplarda saçma fişekleri doldurmaya başladım.
Başta 10 adet dolum yapıp sonrasında fişekleri denedikten sonra devamını dolduracaktım.
Ama öyle olmadı her gün 25-30 adet dolum yapar oldum.Big Grin Kendime engel olamıyorum , dolum yapmak çok keyifli...
Fişeklerim'den bir de verim alsam harika olacak.

Saygılar. . .

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Haritacı1461
(22-01-2014, 09:32 PM)kaan han demiş ki: Kendi fişeğini doldurmak kadar güzel bir keyif yokmuş... Big Grin

Tamamiyle katiliyorum - ben sadece yivli tufek kalibresi dolduruyorum. Bazen bir oturumda 20, bazen vakit nasil geciyor anlamiyorum, bir bakiyorum 150-200 olmus. Hem zevkli, hem dinlendirici - hemde gruplari kucultmek icin bir'e bir... Thumbs Up

Alıntı

Kendi doldurduğum fişekleri 40 gr. ağırlığa kadar denedim , gayet güzel patlıyorlar.
Mke tip 1 barutunu kullandığımı yazmıştım,atış sonrası namludan sapsarı pas rengi duman çıkıyor ; bunu nedeni MKE tip 1 barutu mu yoksa kullandığım keçe tapa dan mı kaynaklanıyor?
Saygılar.

Alıntı

(22-01-2014, 11:20 PM)yengec demiş ki: Tamamiyle katiliyorum - ben sadece yivli tufek kalibresi dolduruyorum. Bazen bir oturumda 20, bazen vakit nasil geciyor anlamiyorum, bir bakiyorum 150-200 olmus. Hem zevkli, hem dinlendirici - hemde gruplari kucultmek icin bir'e bir... Thumbs Up

Sn. yengeç; sanırım yurtdışında yaşıyorsunuz, Türkiyede malesef yivli memilerimizi dolduramıyoruz. Sorması ayıp olmazsa doldurma aleti olarak hangi marka kullanıyorsunuz? Saygılar.

Alıntı

(25-02-2014, 09:58 PM)Ruhsuz demiş ki: Sn. yengeç; sanırım yurtdışında yaşıyorsunuz, Türkiyede malesef yivli memilerimizi dolduramıyoruz. Sorması ayıp olmazsa doldurma aleti olarak hangi marka kullanıyorsunuz? Saygılar.

Selamlar Sn Ruhsuz, haklisiniz, yurtdisindayim. Yivli mermi doldurma imkaniniz olmamasi gercekten uzucu. Umarim en kisa zamanda bu konuda kanuni (ondan once kafa) degisiklikleri gerceklesir...

Lee Precision'in "Breech lock challenger press" adli tek asamali modelini kullaniyorum. Bu modelin tek dezavantaji hiz - yivli tufek doldurumlari icin hizin benim icin pek bi esprisi yok, zira adetten cok isabet arttirici kalite unsurlari icin dolduruyorum. Birgun tabanca kalibresi doldurursam (ki hic niyetim yok acikcasi), progressive cinsinden bir press almam gerekicekki, o zamanda Lee Precision'dan cok daha iyi urunler var piyasada (Dillon Precision, RCBS, Hornady gibi).

Asagida resim ve link ekliyorum. Kullandigim kaliplardada gene Lee Precision'un modellerini tercih ettim ama hemen hemen her ureticinin kaliplari her presle kullanilabiliyor diye biliyorum (duydugumun yalancisiyim). Simdilik sadece yivli tufek doldurmasi yapiyorum, o da zaten genelde egzotik (antika) kalibreler icin (6.5x50mmSR, 8x56r, 7.62x54r vs vs).

Sevdigim bir konudur, sorulariniz varsa lutfen cekinmeyin

Selamlar

[Resim: qZMU9vw.jpg?1]

Link: Lee Precision Breech Lock Challenger Press

Alıntı

Sn. yengec; fişeklerimi kendim dolduruyorum ve 15 dk oturayım şuraya 1 kutu doldururum derken bakıyorum 1 saat olmuş hala fişek dolduruyorum. Dolum işi hem çok zevkli hem de günün yorgunluğunu attırıyor insana.

Henüz bir tabancam yok ama Stoeger Couger 8000ft için şimdiden kenara mangır koymaya başladım. Birgün yasa değişirse (İnşAllah) sizin başınızı ağrıtmak için izin isteyeceğim. Özellikle 9mm ve .300WM çekirdeklerinin dökümü ve mermilerin doldurulması konusunda.

Türkiyeden sevgiler saygılar.

Alıntı

(28-02-2014, 04:47 PM)Ruhsuz demiş ki: Sn. yengec; fişeklerimi kendim dolduruyorum ve 15 dk oturayım şuraya 1 kutu doldururum derken bakıyorum 1 saat olmuş hala fişek dolduruyorum. Dolum işi hem çok zevkli hem de günün yorgunluğunu attırıyor insana.

Henüz bir tabancam yok ama Stoeger Couger 8000ft için şimdiden kenara mangır koymaya başladım. Birgün yasa değişirse (İnşAllah) sizin başınızı ağrıtmak için izin isteyeceğim. Özellikle 9mm ve .300WM çekirdeklerinin dökümü ve mermilerin doldurulması konusunda.

Sn.Ruhsuz,
Yasalarimiz izin verse bile su anda ne tabanca ne de yivli tufek mermisi dolduramazsiniz. Yasayla degil imkanlarala da alakali. Turkiyedeki barut ile yivsiz tufek fisegi disinda hicbirsey dolduramazsiniz. Import export yasalari da degismeli. Yani onumuzdeki 100 yil boyunca boyle bir sans yok..Sad

Alıntı

(28-02-2014, 04:54 PM)Terces demiş ki: Sn.Ruhsuz,
Yasalarimiz izin verse bile su anda ne tabanca ne de yivli tufek mermisi dolduramazsiniz. Yasayla degil imkanlarala da alakali. Turkiyedeki barut ile yivsiz tufek fisegi disinda hicbirsey dolduramazsiniz. Import export yasalari da degismeli. Yani onumuzdeki 100 yil boyunca boyle bir sans yok..Sad

Sn. Terces; yasalar bi değişsin, inanın bana yerli üreticilerimiz imal etmeye başlar. İlk etapdakiler sorunlu olur ama 2-3 sene sonra düzeni tuttururlar. Mesela benim kullandığım Lee Load II fişek dolum makinası, yerli üretimde Şimşek marka fişek dolum makinası kullandım. Yerli makinamı 2. el aldığım için biraz yorulmuştu ve yıldız kapamayı tam yapamıyordu. Yasalar izin versin bizim sanayi hertürlü el atar. Saygılar.

Alıntı

(28-02-2014, 04:47 PM)Ruhsuz demiş ki: Sn. yengec; fişeklerimi kendim dolduruyorum ve 15 dk oturayım şuraya 1 kutu doldururum derken bakıyorum 1 saat olmuş hala fişek dolduruyorum. Dolum işi hem çok zevkli hem de günün yorgunluğunu attırıyor insana.

Estagfurullah bas agritmak ne demek. Bir yardimim olursa ne mutlu bana. Ben mermi dokumu yapmiyorum ama, kursun solumak, birde erimis metal olayi biraz tirstirdi acikcasi - hic denemedim Smile

Siz doldurgunuz icin biliyorsunuzdur ama yabancisi olan arkadaslar icin doldurmanin altin kuralini geceyim, dustur olmasini herkese hararetle tavsiye ederim. Kural cok basit "Herkes sadece kendi doldurdugunu atmali" - bu kadar. Yani ne baskasinin doldurdugunu atin, ne de doldurdugunuzu baskasina vermeyin...

Alıntı

Daha önce forumda paylaşıldıysa affola.

Yivli fişek dolumu yapabileceğimiz günler umuduyla.

Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi