Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Neden ve nasıl kendi fişeğimizi kendimiz doldurmalıyız?...
(23-10-2013, 03:46 PM)baris demiş ki: Bir de, çıkan kurşunların sertliğini ayarlama olayı var, bunu ya döktüğünüz kuşunları su dolu bir kovada ani sertleştirerek yapıyorsunuz, ya da içine çok az kalay ekleyip ayarını buluyorsunuz. Bunun için çok az lehim teli eklemek kafi oluyor.

Sn. Barış yazınızı okuyunca aklıma geldi. Eskilerin erimiş kurşunu eleklerden damlatarak suya düşürüp saçma yaptıklarını da hatırlıyorum.

Dökülen kurşunun kalıp izlerini de bir şekilde taşa tutup temizlemek gerekiyor. Kurşun yumuşak olduğu için motorlu bir taşa değil sabit taşa el ile izler gidene kadar sürerdik(en sevmediğim kısmı buydu).

Alıntı

Masallah forumda ne cok kursun doken varmis.
Nazar degmez bizim forumaSmile
Kursun dokmek isteyen arkadaslar hurdacilardan matbaa harflerini alabilirler. Bir arkadasin dukkaninda gormustum. Matbaa harfleri genelde bir kez dokulup kullanildiktan sonra atiliyor yada ben en azindan oyle biliyorum. Dokum malzemesi satan yerlerde bulabilirler.
Bunlara antimon katildigindan normal piyasadan alacaklari kursuna gore daha sert olacaktir. Ayni hacimde dokulen kursundan da hafif olacagini unutmayin.
Yada USA de satilan hazir alasimlardan alinacakSmile Kargo ucreti biraz fala olacaktir..Smile

Alıntı

(23-10-2013, 01:56 PM)Musketeer demiş ki:
(23-10-2013, 01:19 PM)sauerist demiş ki: Şuan ismini hatırlayamıyorum ancak Apple store da bir uygulama indirmiştim zamanında, loading bilgilerini dinamik olarak veriyordu, belki yardımcı olur.

Su mu Sn sauerist?

https://itunes.apple.com/us/app/hand-loa...01292?mt=8

Bu değildi sn Musketeer, logosu hedef tahtası şeklindeydi. "ammo" key iyle aratırsanız bir kaç uygulama var belki katılımcılarımızın da işine yarar.

Selamlar.

Alıntı

(23-10-2013, 04:05 PM)ecorotti demiş ki: ...

Dökülen kurşunun kalıp izlerini de bir şekilde taşa tutup temizlemek gerekiyor. Kurşun yumuşak olduğu için motorlu bir taşa değil sabit taşa el ile izler gidene kadar sürerdik(en sevmediğim kısmı buydu).

Sn. ecorotti,

İyi yapılmış bir kalıpla, uygun sıcaklıkta dökülünce, inanın dökümlerin kenarında iz bile olmuyor, hiç taşlamadan ek yerini bulmak için iyice bakmak gerekiyor.

Lee kalıpları fena değil, ama asıl bulabilirseniz 12ga lyman veya accurate kalıp edinin, fotolarından da görürsünüz mükemmel işçilikleri var.
http://www.accuratemolds.com/

Alıntı

Bu kalıp muhteşem bir şey. Gerçekten izleri düzeltme derdi olmaz. Bizim kalıp pense gibi bir şeydi. Tek seferde tek kurşun çıkardı. Her tarafı langır lungur oynardı. Bu arada tapa mevzusunu keçeden istediğimiz ebatta keserek hallediyorduk. Boş kapsül çıkartma takımımızda tahtaya saplanmış paslı bir çiviydi. Eski kovanları iyice ufacık kalana kadar kullanıyorduk. En iyisi eski dolum malzemelerini burada paylaşmayayım yeni başlayan insanı tümden silahtan soğutur. Smile

Bir ara paylaşmıştım. En alttakiler 50 mm filan kalmış sıkılar. Kalıp izlerinide görmeniz mümkün.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showthread.php?tid=9611

Alıntı

Dayı, garajda fabrikasyona bağlamış, pıtır pıtır kurşun döküyor. Garaj olsa bizde yapıcaz ama garaj yok. Evde de hanım bırakmıyor...

Alıntı

(23-10-2013, 04:32 PM)Terces demiş ki: Kursun dokmek isteyen arkadaslar hurdacilardan matbaa harflerini alabilirler.

Forumda bir eskici taifesi vardı, şimdi bir de hurdacı taifesi türeyecek...Smile

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Haritacı1461
Yabanci forumlarda barutlarin karistirilmamasi gerektigi konusunda ozellikle uyarilar var.
Zaten ulkemizde tek tip barut oldugundan bunun cok onemi yok diye dusunuyorum en azindan yanma hizlari ayni diye dusunmekteyim.
Sadece boyut farkliliklari veya agirlik farkliligi olabilir.
Yivli tufek barutlari yavas tip yanan barutlardan bu sayede basinc namlu icersinde surekli belirli bir duzeyde kalarak mermi cekirdeginin hizlanmasina yardimci oluyor. Halbuki tabanca mermilerinin barutlari ise hizli yanan ve cekirdegin ilk patlama esnasindaki basinc ve surekli azalan basinc yardimiyla namludan cikmasini sagliyor.
Turkiye de alinabilecek barutlar ise tahminimce ne cok hizli ne de cok yavas yani tabanca ile yivli tufek barutu yanma hizi arasinda bir hizda yaniyor.
Bu yivsiz barutun hizini yavaslatip, yivli tufek barutu hizina cekmek mumkun mu? Ozellikle 36 calibre yabanci fiseklerde dikkatimi cekti belki yanilmis olabilirim ama barutlari bizim yerli fisek barutlarina gore daha yavas yaniyor. Bu hem namlu boyunca cekirdek hizini arttiriyor hemde daha duzgun bir atis sagliyor.
Kisaca barutun yanma hizini degistirmek mumkun mu? Hizli yanan bir barutun yanma hizi yavaslatilabilir mi? Bu her seferinde belirli bir standartta yapilabilinir mi?(Barut yavas yaniyor diye cok koyup, elimizde dagilmis bir cifteyle, pompaliyla yada bir safirle kalmayalim. Sagligimizdan olmak da cabasi)

Alıntı

Sayın Terces,

Şu linkte tüm yivli mühümmatlarının nobel sport barutlarla nasıl doldurulması gerektiği var.

http://www.nobelsport.it/public/pages/EN...amento.pdf

indiripte incelerseniz her gramaj ve çap için farklı bir barut var. Bazı barutların birkaç çeşidi birbirbi yerine
kullanılabiliyor. Grain, yani çekirdek ağırlığı - fünye - barut üçlüsünün oluşturacağı net basınçta var.
Uzman kimya mühendisi bile olsanız, barutların yanma hızlarına müdahale etmem mümkün değil.
Mümkün olsa bile çok büyük arge lazım. Kimya laboratuvarı ve test sahası lazım. Yani kısaca mümkün değil.

Alıntı

Sn.bakkalamca,
Forumlarda barutlarin karistirilmamasi gerektigi ustune basa basa anlatiliyor.
Diger yandan uzun suredir bunu yapan ve bundan memnun olanlarda var.
Benim sorum 36 calibre yivsiz av tufeginde yavas ve hizli yanan barutlarin arasina bir ayirac konularak (Kagat pecete olabilir) yapilacak atislar acaba daha etkili olabilir mi?
Bildiginiz gibi bizdeki tufek fisekleri hizli yanan baruttan ve bir seferde enerjisini bosaltiyor. Halbuki yivsiz dahi olsa tufegin namlusu uzun ve bu esnada basincin korunabilmesi icin yavas yanan bir barut bize bu basinci korumaya yardimci olabilir mi? Yani ilk anda hizli yanan bir barutla cekirdegi ilerletmek daha sonrada yavas yanan barutla tufefin icinde basincin dusmesini engelleyerek cekirdegin hizini arttirmak. Boylece yivsiz tufekten maksimum verimi almak. Umaraim Kboom olmadanSmile
Gerci bu ayarlama nasil olur bilemiyorum. Belki azar azar denenerek yapilabilir.
Ama once yavas yanan barutu bulmak sart. Bu sebeple yukardaki soruyu sormustum. Ama anladigim hizli yanan barutu bizim yavaslatabilmemiz imkansiz.

Yivsiz tufekler icin boyle bir dokuman var mi?
Saygilar,

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 3 Ziyaretçi