Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Neden ve nasıl kendi fişeğimizi kendimiz doldurmalıyız?...
Değerli arkadaşlar,

Fazla yazı yazan birisi değilim, ama konuyu okuyunca gerçekten ilgimi çekti. Sizleri de fazla sıkmadan tek kurşun konusunda bende bir şeyler söylemek istiyorum.

Öncelikle ben hem domuz avlarına katılan hemde atış yapan birisiyim. Ve kendi tek kurşunlarını kendim doldurmaktayım. Doldurduğum tek kurşunlar çift etkili diye geçen ucunda çelik bilye bulunan ve fabrikası Ankara'da bulunan Özkara firmasına ait kurşunlar. Sanırım tüm yerli markalar bu firmadan alıyorlar. 3 yıl kadar önce firma sahibinden rica ederek almıştım. Barut olarak Mke tip-2 , Sterling firmasının Nobel sport'tan aldığı tek tabanlı barutlar olan Nobel D20 ve A1 vectran barutlarını kullandım. Halende A1 kullanmaktayım. Boş fişeklerim de Chedite marka.

Kendi fişeğinizi kendiniz dolduruyorsanız. Kullandığınız tüfeğin namlu boyuna ve namlu içi çapına göre ayarlamalar yapabiliyorsunuz. Burada barut çok önemli rol oynamakta. Hızlı yanan barutlar, çok ani basınç yükselmesine neden olurlar. Bu durumda ne olur peki ? Fişekler açılırken yırtılabilir, namlu çeperi ile plastik tapa arasından gaz kaçağı gereğinden fazla olur, böyle bir durum da atışların kısa düşmesi veya sapma gerçekleşebilir, fişeklerin pirinç kısmı yüksek basınçtan dolayı deforme olabilir, otomatik tüfeklerde sıkışma olabilir... diye uzatılabilir. Sanırım böyle durumlarla birçok kişi karşılaşıyor özellikle yerli fişeklerle.

Peki ben nasıl bir yol izliyorum. Benim tüfeğim 76 cm namlu bir trap tüfeği. Tek kurşun atılmaz denen tüfekle son derece isabetli ( en azından bana göre isabetli , 50 metrede 18'lik yağ tenekesini desteksiz hemen hemen her atışımda konsatre olduğumda vuruyorum.) atışlar başarıyorum. Yazın barut miktarını kısıp, kışın artırıyorum. Tüfeği 50 mt'ye sıfırladım. Mesafeye 50 metreden uzaksa yukarısına doğru, 50 metreden yakınsa altına doğru ateş ediyorum. Aslında bu konu tüm fişekler için geçerli. 100 metreye nişan aldığımda tam vuruyorum diyen birisi , 25 metreye orta ortaya nişan aldığında hedefin üstünden vurması gerekir.

Bence herkes yerli üretimi desteklemeli ve kullanmaya çalışmalı. Yalnız herkesin bildiği Türkiye şartlarından dolayı Türk firmalarının üretimlerinde standart yakalama sorunu var. Sorun basitçe söyle en kaliteli malzeme kullanılarak en kalite fişek üretilir diye bir şey yok. Niye yok? Çünkü barut üreten firmalar belli Türkiye'de üretimi kısıtlı, tek kurşun üreten firma sanırım tek, geriye birde kapsül ve boş fişek kalıyor. A marka fişek üreten bir firma üretiminde 32 gr için üretilen Nobel sport'un diyelim ki A1 vectran barutunu kullandı. Rakamları uyduracağım; namludan 620 bar basınçla 390 m/s hızla çıktı. Herkes tüfeğini 50 mt'de bu hıza göre sıfırladı. 3 ay kadar sonra firmanın satın alma-cısı sipariş geçti ama stokda bulundurma maliyeti düşük olsun diye tam ucu ucuna sipariş verdi ve doğal olarak sipariş geç oldu. Şimdi üretimci bu durumda ne yapar. Üretim kesilmesin diye gene 32 gr için uygun olabilecek D20 barutunu hemen üretime alır. Peki sonra ne olur? Aynı tüfekle 660 bar basınçla 410 m/s hızla namludan çıkış hızı olur mu? Artık tüfeklerine sıfırlama yapanların sıfırlaması bozulur. Örneğimi daha fazla uzatmayacağım aynı örnekler tek kurşun ve tapası için, fünyeler için ve diğer malzemeler içinde verilebilir.

Peki çözüm nedir? 1. Aynı parti veya aynı koliden çokça alım yapılır. 2.Çokça almadan önce fişek kesilip bakılır. Barutu ve diğer malzemeleri incelenir ve deneme atışları yapılır. 3. Üretici firmalara forumlarda söylenmek yerine mail atarak, niçin kutuların üzerinde üretim tarihi ve parti no bulunmadığı sorulur. 4. Çünkü böyle birşeyler yapsalar, millet şu partiyi almayın veya şu parti çok iyi bunu alın gibi muhabbetler yapabilir.

Bence köklü çözüm, konu hakkında tam bilinçlenip, üreticileri yönlendirerek olabilir. Kendi yerli üretimimizi boykot edip, yabancı mallara yöneldiğimizde kötüye gidişi körüklemiş olabiliriz. Beni eleştiricekler için son birşey söylemek isterim. Bu son sarf ettiğin cümleyi sarf ettim çünkü bu forumdaki araştırmacı ruhun ve ussal seviyenin yüksek olduğunu düşünüyorum. Aynı konuyu bu tüfek yakmıyor, bu tüfeğin saçmaları zehirli gibi muhabbetlerin döndüğü yerde yazsam zaten sen neden bahsediyordum hemşerim derler.

Umarım, yazımı okurken sıkılmazsınız. Herkese saygılarır , sevgiler.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
akifabrek, Haritacı1461, Ahmet Özalp, alpersarı, Özdemir_
Sn. Bakkalamca,

Size nacizane önerim full şoklu bir tüfek ile ne ayarı yaparsanız yapın tek kurşun atmak akılkarı bir iş değildir. Sol elinize ya da gözlerinize ihtiyaç duyuyorsanız pek önermem.
İzninizle bir sorum olacak tüfeğinizin üzerinde gez arpacık tipi bir nişangah mı var?

Saygılarımla.

Alıntı

Sayın kut4,

Evet tüfeğimde hem arpacık tipi nişangah var, hemde arpacık tertibatı var. Ayrıca tüfeğimin değiştirelebilir şoklu.

İyi akşamlar

Alıntı

(09-10-2013, 10:07 PM)bakkalamca demiş ki: Sayın kut4,

Evet tüfeğimde hem arpacık tipi nişangah var, hemde arpacık tertibatı var. Ayrıca tüfeğimin değiştirelebilir şoklu.

İyi akşamlar

"Arpacık tertibatı" derken gez demek istiyorsunuz sanırım. Ayrıca teknik olarak namlu boyu 76cm olan bir tüfekte tek kurşun performansı daha kötü olacaktır,daha önce ustalar tarafından forumda açıklanmıştı.

Alıntı

Sayın kut4,

Tek kurşun performansının kötü olacağını nerden çıkardınız? sizin bu konuda tecrübeleriniz varsa aktarınız lütfen. Uzun namludan dolayı fazladan oluşan iç sürtünmeyi, barut ekleyerek geçmek son derece kolaydır. Ağır ve uzun namlulu bir tüfekle, hafif ve kısa namlulu bir tüfeği karşılaştırırsınız. Uzun namlulu olan ile daha rahat ve hatasız nişan alırsınız. Önyargılar insanın görüşünü kısıtlar Smile

Alıntı

(10-10-2013, 04:09 PM)bakkalamca demiş ki: Sayın kut4,

Tek kurşun performansının kötü olacağını nerden çıkardınız? sizin bu konuda tecrübeleriniz varsa aktarınız lütfen. Uzun namludan dolayı fazladan oluşan iç sürtünmeyi, barut ekleyerek geçmek son derece kolaydır. Ağır ve uzun namlulu bir tüfekle, hafif ve kısa namlulu bir tüfeği karşılaştırırsınız. Uzun namlulu olan ile daha rahat ve hatasız nişan alırsınız. Önyargılar insanın görüşünü kısıtlar Smile

Bunu ben bi yerden çıkarmıyorum tüm yivsiz üerticilerinin ürettiği slug namlulara bakıp acaba bunun en uzun namlusu neden 61 cm diye kendinize sorsanır sizin ulaşacağınız sonuçta bu olurdu.
Eğer kullandıgınız tüfek yivli olsaydı namlu boyu menzil üzerinde tabiki etkili olurdu ancak yivsiz namluda bu mantık işlemez. Nişan almak için namlu boyunu uzatmak yerine gez arpacık nişangahı olan bir tüfek daha isabetli olur.
Ön yargılar görüşü kısıtladığı gibi ezberde insanı kısıtlar bence forumda biraz zaman geçiriseniz konuyu daha rahat kavrarsınız.

Saygılarımla.

Alıntı

Sayın kut4 ve arkadaşlar,

İlk yazımında başında yazdığım forumlara yazı yazmasını pek sevmem demiştim. İşte bu yüzden sevmiyorum. Birşeyler yazınca herkes kendini bir otorite bir obdusman gibi görüp yorumlar yapmaya başlıyor, sonrada yazı yazan aynı bende olduğu gibi yazı yazmaya kendini mecbur hissediyor, sonrada atışma başlıyor. Ben tecrübemle sabit olan bir şeyi aktarmaya çalışıyorum. Bir klişe olan uzun namlu ile tek kurşun atılmaz tezine anti tez olarak diyorum ki ; eğer kendi tek kurşununuzu kendiniz dolduruyorsanız ve yavaş yanan barut sahibi iseniz, hatta ölçülerine de vereyim size şimdi, tek kurşun uzun namlulu tüfekler ile de çok güzel atılmaktadır. Atış sonrası namlu içine baktığınızda kirlenmenin sadece ilk 10-15 santimde olduğunu namlunun geri kalanın temiz olduğunu göreceksiniz.

Tek kurşun için dolum ölçüleri

Önemli Not: barut tartımı mutlaka hassas terazi ile yapılmalıdır, Benim kullandığım hassas terazi 60 TL'ye aldığım 300 gr tartan sözde 0,01 hassasiyetli bir çin malı terazidir. Fabrikada gerçek hassas terazi ile karşılaştırdım ve hassasiyeti 0,03-0,05 gr arası olduğunu ve daha çok fazla tartığını gördüm. Bu durumda örneğin 1,65 gr olarak ölçülen barut 1,65-1,68 ile 1,70 arası gezinmektedir. Tek kurşun atışlarında bu durum çok sıkıntı çıkarmamaktadır. Çünkü yerli fişeklerde de üretim esnasında barut koyma işlemi volumetrik dolum ile yapılmaktadır.

Şimdi gelelim tarife ;

Ankara'da fabrikasından aldığım Öz-kara çift tesirli tek kurşun tapa dahil ağırlık 32gr-33gr arası değişmekte fiyatı 0,3 TL/adet
Adapazarından aldığum Sterling Barut A-1 vectran ölçü: yazın 1,55-1,60 gr kışın 1,65gr-1,70gr Fiyatı: 90TL/kg adete: 0,15 TL yaklaşık
Boş fişek-kapsüllü chedite marka veya BP(Bp son derece kaliteli) fiyatı: 0,3 TL/adet

toplam fiyat yaklaşık: 0,75 TL/adet

Bence en yüksek fiyat/performansa sahip çözüm bu. Ayrıca sadece atış için gene tahminim Öz-kara firmasının ürettiği hızlı diye geçen gualandi tarzı tek kurşunlar da alınabilir.

Önemli uyarılar; Fişek doldurma işi son derece hassas bir iştir, dalgınlık, dolum esnasında sigara içmek vs.. gibi gayri ciddi veya iş güvenliğini tehlikeye atacak şeyleri kaldırmaz. Ayrıca çocuklu evlerde barut ve diğer malzemelerin saklanması için kilitli dolap önerilir.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
akifabrek, Ahmet Özalp, Sabri
Sn bakkalamca paylaşımlarınız için teşekkürler. Atışlarda muzdarip olduğum konulardan biri kurşunun yaşattığı tepme etkisi. 10-15 atış sonrasında zevk aldığınız atışlar can yakmaya ve aklınızı meşgul etmeye başlıyor. Bu konuda barut istikakı ile oynayarak (ama grupmandan taviz vermeden) yaptığınız denemeler var mı? Tamamen atıcılık amacı güdüyorum, av beklentim yok. Birde kullandığınız dolum ekipmanı ile ilgili paylaşım yaparsanız konu daha da derinlik kazanacak kanaatindeyim.

Saygılarımla,

Alıntı

Selamlar,

Barut gramajı ile oynayarak bir çok deneme yaptım. Aslında bu ile başlarken önce kendi kurşun kalıbımı yaparak başladım. Global tarzı yuvarlak kurşun döküp kullandım. Tabii o zaman ne barut cinsleri hakkında ne de yanma hızları hakkında bilgim vardır. Daha sonra namluya zarar vermemesi için yivli tek kurşun kalıbı yaptım ama üretiminde özensiz davrandığım için düzgün bir kalıp ortaya çıkmadı. Kurşunlar havada yalpa yaparak ilerliyordu. Kalıbı yaparken züber ve yaf'ın tek kurşunlarını çok iyi incelemiştim.Her iki kurşun da Ankara'daki Özkara döküm fabrikasına ait idi. Son çare olarak internetten telefonunu bulup firma sahibi ile temasa geçtim. Sağolsun bana 500'lü bir koli yaparak yolladı. Aslında biraz bilinçsizce başladım yani. Attığım saçmaların boş fişeklerini kullandım. Patlamış kapsulu çıkarmak ve yenisini takmak için çok basit 15-20 TL'lik aparatlar var. Onlardan kullanıyordum. Yalnız fişek plastiği saçma atışından dolayı deforme oluyor ve tapa fişeği terk edinceye kadar gaz kaçırıyordu. Bu durumu telafi etmek için normalden fazla barut koyuyordum. Bu seferde birim maliyet fazla oldu. Ayrıca barut miktarının her modele göre bir üst sınırı var. Barutu çok artırınca basıncıda aynı oranda artırmazsanız tam yanma gerçekleşmiyor ve yanmamış cürüf namluyu kirletiyor. Basıncında tüfek için bir üst limiti var . Benim tüfeğin test basıncı 1200 Bar. Ama bu demek değil ki 1200 bar ile sürekli kullanın. Genelde basınçlı kaplar Loyd testlerinde tasarım basınçlarının %50 fazlası ile test edilirler. Tüfekler hakkında fikrim yok ama büyük ihtimalle av tüfeklerde öyledir. Bu durumda çıkılabilecek max. basınç yani işletme basıncı 800 bar civarı olması gerekir. Bilimsel olmasa da düşüncem çok sert patlayan fişekler bu basınca yaklaşıyordur veya geçiyordur . Mesela Nobel Sportun sitesindeki Bilgi şöyle ; (http://www.nobelsport.it/public/pages/EN...migliaID=0)

D 20
Powder: single base
Shape: disc shape
Color: green
Size mm: 2,3
Thickness mm: 0,3
Apparent vol. mass g/dm3: 510 ±20
Packaging: 20 Kg
Loading*
Type of loading: leadshot leadshot leadshot
Gauge/Shotshell: 12/70 12/70 12/70
Primer: M 688 CX 2000 M 686
Shot load: 30 g 32 g 32 g
Powder load g.: 1,60 1,51 1,53
Average velocity at 2,5 m: 400 m/s 390 m/s 390 m/s
Average pressure: 630 bars 680 bars 670 bars

Denemelerimde fabrikasyon tek kurşunu baz alarak Nobel D-20 barut kullanığımda 1,20 gr ile 2,1 gram arası denemelerim oldu. (Stering marka, peki cinsini nereden biliyorum? Nobel sport firmasının resmi web sayfasında barutların fotoları var. Önerilen gramaj, barutun rengi , ve kesim şeklinden ayırt etmek mümkün. Zaten Turaç firması da Nobel sportun malzemelerini kendi dolumların da kullanıyor.)

Denemelerimin de şu sonuca vardım. Her gramajın barutu ayrıdır. 32 g saçma ve tek kurşunlar için en ideal dolum saçmalarda 1,55-1,60 ile tek kurşunda ise yukarıda belirttiğim ölçülerde. barut miktarını azalttıkça i) Atışlar alt vurmaya başlıyor ii) Yeterli basınç oluşmadığından gene az bir miktar cürüf yani yanmamış barut oluşuyor özellikle 1,1 gr- 1,2 gr barut 32 gr saçma ile. Barutu çok artırdığınızda ise bu sefer i) üst vurmaya başlıyorsunuz. ii) gazın bir kısmı fişek yatağındaki fişeğin dib tapasından ve fişek ile tapa arasından kaçmaya başlıyor. ( Kışın bir avımda tüfeğim 2 sefer çift patlattı. Önce ne olduğunu anlayamadım ama fişeklerin dipleri hep deforme idi. Meğersem kullanıdığım fişeğin (Züber) üretimi hatalı idi ve aşırı basıçtan dolayı veya kapsülün dipi dayanıksız olduğundan barut gazı süperpozenin iğne mekanızmasının içine doğru püskürüyor ve diğer tetiği n düşmesine sebep oluyordu. Bu durumu tüfeği temizlerken ; tetik mekanızmasındaki değişik kirlilikten anladım.

Yani sonuç olarak barut miktarı ile çok fazla oynamaya imkan yok. Ancak küçük ayarlar yapılabiliyor. Yalnız gene başka bir forumda şöyle bir paylaşımımz oldu (Yazan Merdan Kaçar);

"Elim değmişken bir Zuber ameliyatı yapayım dedim. Diğer tek kurşunları da aynı ameliyattan geçireceğim.

Daha öncede yazdığım gibi kullanılan barut Nobelin AS barutu. Kapsül ise yine nobelin 688 modeli.

Öncelikle Nobelin sitesinde AS barutu 28 gram saçmada en yüksek basıncı 1,35 gram ile 688 tipi kapsülle 680 bar olarak veriyor. Oysa aynı barut 1,38 gramda ve cx2000 kapsülle 620 bar, 1,40 barut hakkında Nobelin 686 kapsülüyle ise 610 bar basınç veriyor. Hızları ise 395 m/sn.

Barut hakkında ise kestiğim 10 ayrı fişekte üç ayrı sonuçla karşılaştım.

Bunlar sırasıyla 1,38, 1,40 ve 1,43..."

"...Değerli dostlar AS barutu kullanılmaz diye bir kural yok zaten. Ancak bunun namluyla alakası olmamalı. Çünkü Federal'den tutun Winchester'a, Reminton'a kadar firmaların kurşunlarına koyduğu barutların miktarı bu barutların yavaş yanışlı olduğunun da ispatı.

Zuber'de benim eleştirdiğim niye daha az yatak basıncı ile aynı hıza ulaşabilecekken aksine yüksek basınç tercih edilmiş. Dayak yemenin alemi nedir yani...?

Bakın iki hafta önce bir kutu zuber kurşun alıp evde güzelce barutlarını yine zuber kovanlara ama bu defa 688 yerine elimde bulunan 686 kapsül basarak barutlarına hiç dokunmadan derin sıvama dolum yaptım. Aynı tüfekle yani Maverick 88 ile atış yaptık. Fişeklerden 5'ini tüfeğin sahibi arkadaşıma attırdım. Hayretler içinde kaldı. Geçen sefer katır gibi tepip elmacık kemiklerimizi dağıtan fişek gitmiş bambaşka bir fişek gelmişti.

Kendim de atış yaptım yaşamanız lazım o anı. Neden diye sorduk birbirimize arkadaşla... neden böylesi varken diğeri tercih edilmiş. Pompalamada hiç sıkıntı olmadı. Sıkışma zorlama hiç birisi..."

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp
Bir sorum olacak... Piyasadaki birçok tek kurşun fişeklerin üzerinde : Max.1050 Bar yazısı bulunuyor. Bu ne anlama geliyor? Barutun yanıcılık değeri gibi birşeymi? Bu konuda bilgim yok.

Şimdiden teşekkürler...

Saygılar. . .

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi