Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CZ 75 Compact ve GLOCK 19 Gen4.
Sn zi'b,

Benim atıcılığımda, puan atışı dediğimiz yavaş atışta, hedefe isabet konusunda CZ biraz daha iyi. Ancak peşpeşe yapılacak hızlı atışlarda Glock belirgin olarak daha konforlu.

Saygılar.

Alıntı

Sn. Blacksea,
Çok doyurucu ve faydalı bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık. Ciddi kullanıcılara fevkalade rehberlik edebilecek bir karşılaştırma yapmışsınız. Özellikle silahlarınızın memleketteki orta-düşük bütçeli sivil kullanıcıya hitap eden MKE silahları olması bakımından çok faydalı olacağı kanaatindeyim...

Benim bazı sorularım olacak. Bir CZ'de ilk defa şerit yaydan irca yayı görüyorum. Siz de bunun eskisinden daha iyi olduğu yönünde bazı geribildirimler olduğunu yazmışınız. Bunlar özet olarak nedir? Benim H&K P30 silahımda da şerit yay mevcut. Silahı kurarken çıkan gacırtı sesi pek hoşuma gitmiyor. CZ'de bu ses duyuluyor mu acaba?
Tekrar teşekkürler...

Alıntı

(19-10-2013, 10:12 PM)Vefasiz demiş ki: Silahı kurarken çıkan gacırtı sesi pek hoşuma gitmiyor.

Efendim o ses standard '' Kurbağa Kamuflajı '' dır...Smile

Alıntı

(19-10-2013, 10:12 PM)Vefasiz demiş ki: Sn. Blacksea,
Çok doyurucu ve faydalı bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık. Ciddi kullanıcılara fevkalade rehberlik edebilecek bir karşılaştırma yapmışsınız. Özellikle silahlarınızın memleketteki orta-düşük bütçeli sivil kullanıcıya hitap eden MKE silahları olması bakımından çok faydalı olacağı kanaatindeyim...

Benim bazı sorularım olacak. Bir CZ'de ilk defa şerit yaydan irca yayı görüyorum. Siz de bunun eskisinden daha iyi olduğu yönünde bazı geribildirimler olduğunu yazmışınız. Bunlar özet olarak nedir? Benim H&K P30 silahımda da şerit yay mevcut. Silahı kurarken çıkan gacırtı sesi pek hoşuma gitmiyor. CZ'de bu ses duyuluyor mu acaba?
Tekrar teşekkürler...

Sn Vefasiz,

Öncelikle teşekkür ederim.

CZ'nin farklı Compact tabancaları var malumunuz üzere. Bunlar;

-Komple çelik, tam boy CZ 75 B'nin compact ı olan ve ülkemize ithal edilen model (CZ 75 Compact).

-Alaşım gövde olup, MKE'nin (bildiğim kadarıyla) hiçbir zaman ithal etmediği ' daha şekilli ' compact modeller. (9x19 olup, Avrupa'da CZ 75 D Compact USA'da CZ P-01 olarak tanımlanan model. Aynı silahın yani P-01'in .40 S&W versiyonu olan P-06. Gene P-01'in aksesuar rayı olmayan 9x19 versiyonu CZ 75 D PCR Compact).

Ülkemize ithal edilen komple çelik CZ 75 Compact larda eskiden çelik mil&yuvarlak yay kombinasyonu mevcut imiş. Son yıllarda ise yapımcı düz yeşil yay ve plastik mil kombinasyonu kullanmış.

Komple çelik Compact ta kullanılan yeşil yay CZ 75 D Compact(P-01) yayı olarak adlandırılmakta satış sitesinde.
http://www.shop-cz.com/spring-return-rec...t/d-70614/ . Ancak dediğim gibi bu kombinasyon çelik Compact larda da kullanılıyor.

CZ Forum da konu ile ilgili katılımcılar şunu söylüyorlar:
- Çelik mil ve yuvarlak yay kombinasyonun alaşım gövdeli Compact larda kullanılmaması gerektiği, kullanılması durumunda alaşım gövdede berelenmelere sebep olabileceği ve bu durumun garanti kapsamı dışında kaldığı,
- Düz yeşil yay ile çelik milin, yuvarlak yay ile de plastik milin kombine edilmemesi gerektiği.

CZ USA'da çelik milin satış linkinde de mille beraber yuvarlak yayın beraber temin edilmesi tavsiye ediliyor.(Gerçi linkte tüm Compact lar diyor).
http://czcustom.com/cz75steelguiderodcompact.aspx
http://czcustom.com/springrecoilcompact14lbx1.aspx
Mevzuda kısmen muğlak ifadeler olduğundan, ben tabancamı aldığım zamanlarda kendilerine mail yolu çelik mili tabancamda kullanıp kullanamayacağımı sormuştum, yuvarlak yayla beraber kullanabileceğimi söylemişlerdi.

Sorunuzun cevabına gelince zannediyorum sizin H&K P30 daki irca yayı ile CZ 75 C. deki irca yayı şekil olarak benzemekle beraber malzeme çok farklı olsa gerek ki CZ den kurulma esnasında yay sesi gelmiyor.

(Bu arada CZ USA web sayfasına bakarken fark ettim, P-07 Duty'nin tam boy versiyonu P-09 USA'da piyasaya çıkmış. http://www.cz-usa.com/products/view/P-09Duty/ Fakat, 19+1 kapasitesi ile ülke silahseverine uzak. Bakalım CZ bu modeli MOD TR olarak kataloglayacak mı ilerleyen zamanlarda).

Saygılar.

Alıntı

glock der susarım abi Smile

Alıntı

Sn. Blacksea

Başlığı görünce açıkcası şaşırdım. Farklı kulvarlardakı ıkı silahın kıyaslanması yalan yok saçma geldi. Ama incelemeniz çok başarılı olmuş. Elinize sağlık.

Saygılar.

Alıntı

(19-10-2013, 01:27 PM)lupus demiş ki: CZ 75 tetiğini fişek patlamasa dahi mükerrer defalar peş peşe çift hareketli olarak çekebilirsiniz...
Saygılar.

Tüm forum yazarlarına merhaba.

Sayın Lupus
Glock bunu yapamaz mı ? Yani patlamayan mermi için ikinci defa tetik çekilemez mi ?

Alıntı

(03-01-2015, 11:55 PM)musti267 demiş ki: Glock bunu yapamaz mı ? Yani patlamayan mermi için ikinci defa tetik çekilemez mi ?

Çekilemez.

Tetiği tekrar çekebilmek için, tekrar kurulması gerekir.

Tetiğin tekrar kurulması için sürgüyü çekip bırakmanız gerekir.

Alıntı

(04-01-2015, 01:55 AM)lupus demiş ki:
(03-01-2015, 11:55 PM)musti267 demiş ki: Glock bunu yapamaz mı ? Yani patlamayan mermi için ikinci defa tetik çekilemez mi ?

Çekilemez.

Tetiği tekrar çekebilmek için, tekrar kurulması gerekir.

Tetiğin tekrar kurulması için sürgüyü çekip bırakmanız gerekir.
Sn. Üstad'ım , sürgüyü hafifçe geri çekerek iğneyi ve tetiği kurmak mümkün mü?
Yanlış hatırlamıyor isem Canik 55 TP9 (DA/SA) modelinde sürgüyü hafifçe manipüle ederek tetik kurulabiliyordu.
Saygılarımla.

Alıntı

(04-01-2015, 09:48 PM)mtaner55 demiş ki: Sn. Üstad'ım , sürgüyü hafifçe geri çekerek iğneyi ve tetiği kurmak mümkün mü?

1.5 cm geriye çekmek gerekir.

Ama stres altında hiç vakit kaybetmeden vur-çek manevrası yapmak hem daha garantili, hem de daha pratik metoddur.

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi