Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Namluya sıvanmış atıklar çıkmıyor
(11-10-2017, 10:54 PM)Glocklover demiş ki: Tabancamın namlusunda iğne ucu büyüklüğünde (çok küçük mm.' nin onda biri gibi) kaynak çapakları gibi noktalar halinde kurşun kalıntıları var. Gunslick ve bir çok namlu temizleyici solüsyon kullanmama rağmen bakır fırça ile bir türlü çıkaramadım bu kurşun artıklarını. Alüminyum bulaşık telini acaba diyorum bakır firçaya sarıp bir de öyle mi denesem? Krom kaplı yivsizlerinizde kullandığınıza göre dövme çelik namluya bir zararı olmaz diye tahmin ediyorum ama bir de sizlere danışmadan hareket etmek istemedim. Yardımcı olursanız sevinirim. Bu konudaki fikirlerinize ihtiyacım var. Her birinize saygı ve sevgilerimi sunarım.

Tabancanız kaplamasız kurşun çekirdeklerle atış yaptığınız bir tabanca mı (.22LR, .38Sp veya "homemade" gibi)?
Aksi taktirde (örneğin FMJ mühimmatta) kurşun sıvaşması olmaz, çekirdeği kaplayan bakır namluya sıvaşır.

Diğer bir konu sıvaşmalar çapaklanma şeklinde olmaz. Çapak olsa bile üzerine atış yapılınca zaten bu çapaklar namluya sıvanır. Tespit ettiğiniz çapak veya noktaların bir namlu arazı olma ihtimali de olabilir. Doğal olarak bunlar temizlikle geçmez.

Diğer konu: Namlu sertleştirilmiş çeliktir. Üzerine çok daha yüksek sertlikte krom kaplı olabilir. Teorik olarak bu sertlikteki malzemeleri ancak onlardan daha sert bir metalden yapılmış malzemeyle çizebilirsiniz. Yani Bronz fırça veya Aluminyum tel ile krom namluyu çizemezsiniz.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
zarif_, Glocklover
Harun bey normal bakır kaplı FMJ 9×19 parabellum kullanıyorum ama tabancanın yivset kenarları bu gömleği sıyırıp kurşunun namluya temas etmesini sağlıyor bence. Yanlışım da olabilir tabiki sizler daha iyi bilirsiniz ama namluda herhangi bir araz veya karıncalanma yok buna eminim. Çünkü önceden incelediğimde görmüyordum son yaptığım 300 atıştan sonra oldu. Temizlemeden önce daha fazla vardı ama temizledikten sonra birkaç yerde bahsettiğim gibi çok ufak nokta halinde kalıntılar kaldı. Pekala bu kalıntıların bakır artığı olduğunu kabul edersek krom kaplamasız dövme çelik tabanca namlusuna yivsiz temizleyen arkadaşlar gibi bakır fırçaya aluminyum tel sarıp öyle temizlik yapsam ne olur? Doğal olarak aluminyumun özel işlemlerle dahada sertleştirilmiş çelik namluyu çizmemesi gerek ama ben yine de yanlış bir hareketle caanım tabancamın namlusuna zarar vermek istemiyorum. Bunu gerçekten çok merak ediyorum. Cevaplarsanız çok memnun kalırım. Bu şekilde temizlik yapan arkadaşlar varsa da tecrüblerini aktarmalarını rica ediyorum.

Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi