Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 1.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Namluya sıvanmış atıklar çıkmıyor
(05-10-2017, 02:51 PM)maxx126 demiş ki: Sn. lenduha,
Böyle birşey kullanıyorsunuz sanırım:
http://www.tac87.com/PASLANMAZ-CELIK-NAM...-1119.html
Krom çelikten sert olduğu için çizememesi lazım yine de emin olamıyor insan.

Fırça olanı değil, Sn. ymhfzr'nin bahsettiği spiral şekilli olanını kullanıyorum. Rahat olunuz, ne kadar hunharca harbilesem de şimdiye dek namluyu çizemedim:

(05-10-2017, 03:46 PM)ymhfzr demiş ki: http://www.tac87.com/SPIRAL-NAMLU-FIRCASI,PR-1127.html
...

...

(05-10-2017, 04:45 PM)Sabri demiş ki: ... Aşağıdaki bir makalede (yivli için) temizlikten sonraki ilk 10 atışta gurupmanın dağınık olduğu, daha sonra daha stabil hale geldiği, en iyi gurupmanın 50-75. atışlarda ortaya çıktığı yazılı....

Elalem neyi tecrübe edebiliyor yahu. Bir de utanmadan makale yazmışlar Smile Yivli (tüfek) için senelik 200 istihkakla geriye kalan tek işi namlu temizlemek, mekanizma yağlamak olan bu millet ne yapsın...

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
(05-10-2017, 03:31 PM)Ahmet Özalp demiş ki: Bu tip takıntısı olanlar için de çözüm var. Atıştan dönünce içine koyuyorsunuz.
Siz kahvenizi içerken, o temizliyor.
[Resim: cleanersonic.jpg]

Hornady Hot Tub Sonic Cleaner
Saygılar

Bunun ötesini Lyman yaptı. Neredeyse komple tüfeği bile içine sığdırabiliyorsunuz. Bu sene içinde gelecek inşallah. Biraz yüksek fiyatlı olduğu için, makinayı biz "işletip" isteyenlere ultrasonik temizlik hizmeti verebiliriz  Smile

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Sabri, lenduha, ThePulchra, 1905sss, tirendaz, Ahmet Özalp
(05-10-2017, 04:45 PM)Sabri demiş ki: Hatta isabetlilik konusunda da bir tartışma var. Aşağıdaki bir makalede (yivli için) temizlikten sonraki ilk 10 atışta gurupmanın dağınık olduğu, daha sonra daha stabil hale geldiği, en iyi gurupmanın 50-75. atışlarda ortaya çıktığı yazılı.

What is more accurate a barrel that is CLEAN or DIRTY? ( Hangi namlu daha isabetlidir kirli mi? temiz mi?)

Bence tamamen saçma bir tartışma. Lütfen Amerika'da da bir alay abuk-sabuk konuşan, yazan adam olduğunu unutmayın.

Tüm tasarım ve hesaplamalar temiz ve soğuk namlu üzerine kuruludur. Bunun aksi her durum, derecesi ne olursa olsun isabetliliği düşürür. Dünya'nın yuvarlıklığı kadar tartışılması gereksiz bir konu... Ama malum, bugünlerde Dünya'nın düz olduğunu iddia eden omurilikler mevcut (beyin taşımadıkları sabit).

Bizim ÖKK'nın keskin nişancı timleri geçen yıl mağazamızdan OTIS temizlik ürünlerini satın alarak kullanmaya başladılar. Ordunun standart silah temizlik ve bakım kimyasalları yerine OTIS ürünlerinin kullanılmasıyla isabetlilikte belirgin artış olduğunu tespit ettiler ve ürünlerin daimi müşterisi oldular. Bırakın temizliği yapmamayı veya geciktirmeyi, iyi temizlik malzemesi kullanılmadığı durumda bile isabetlilik düşüyor. İşte size ülkemizin en yetkin profesyonellerinden kanıt.

Alıntı
15 üye teşekkür etti:
kararsız, Karagoz, PersonalDefence, Ahmet Özalp, ThePulchra, 1905sss, FRD, Borz, tirendaz, lupus, gaul, madenci08, alpago, tahoye, sparus
(05-10-2017, 04:32 PM)maxx126 demiş ki: Açıkcası, ısı tabancasıyla namlunun ısrarcı yerini ısıtmak çok mantıklı gibi geliyor ama benim tüfeğin boyasının zaten çok canı burnunda ısıttığım yerin boyası sizlere ömür olur diye çekiniyorum.

Isı tabancası ile namlunun her tarafına aynı ısıyı sağlayamazsınız, namluda sehim olabilir, boyanız zarar görebilir. Gerek yok. 

(05-10-2017, 04:44 PM)maxx126 demiş ki: Sn. Carbon12,

Namluyu atış sonrası hemen temizlemekle 6 ay sonra temizlemek arasında namluyu tamamen temizleyebilme açısından bir fark olur mu? Yani sıvışmaların iyice yapışması gibi bir durum olur mu? Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla böyle bir durum yok.

Ayrıca kaliteli bir tek kurşun ile yapılan bir kaç atıştan sonra gerek namlu ısınması gerekse sürtünmeden dolayı eski sıvışmaların yerinden oynaması falan gerekmez mi?

Sorularımdan anlayacağınız üzere bu sıvışmalarla savaşma işinin ne kadar anlamlı birşey olduğunu anlamaya çalışıyorum zira ben de atışa pek bir etkileri olduğunu düşünmüyorum sadece ilk atış temiz namlu ile olduğu için.

Kurşun artıkları namlunuzla tepkimeye girmez, bilakis namlunuzun içini korozyona karşı korur. 
Kaliteli kurşun da yeni bir sıvaşma bırakacaktır. 

Sıvaşmalarla savaşma işi tam da Sn. Sabri'nin dediği gibi azı az, fazlası fazla bir durum...

Bu arada atışı etkilemezden kastım yivsiz tüfekler içindir.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
maxx126
(05-10-2017, 11:55 PM)harun demiş ki: Bence tamamen saçma bir tartışma. 

Tüm tasarım ve hesaplamalar temiz ve soğuk namlu üzerine kuruludur. Bunun aksi her durum, derecesi ne olursa olsun isabetliliği düşürür. Dünya'nın yuvarlıklığı kadar tartışılması gereksiz bir konu... Ama malum, bugünlerde Dünya'nın düz olduğunu iddia eden omurilikler mevcut (beyin taşımadıkları sabit).

Bizim ÖKK'nın keskin nişancı timleri ..... ürünlerinin kullanılmasıyla isabetlilikte belirgin artış olduğunu tespit ettiler

Bırakın temizliği yapmamayı veya geciktirmeyi, iyi temizlik malzemesi kullanılmadığı durumda bile isabetlilik düşüyor. İşte size ülkemizin en yetkin profesyonellerinden kanıt.

Sayın harun, 

Açıklamalarınız için teşekkür ederim. Dolaylı olarak, yaşamının en az 40 yılını beyinle uğraşan bir kişi olarak, beni de beyinsizler sınıfına sokmadığınızı ümit ediyorum.

Bilimin temelinde kuşku duymak vardır. Aksi ispat edilinceye kadar ortaya konan kanunların doğruluğu kabul edilir. Ancak aksini söyleyenlerin Giordano Bruno gibi meydanlarda yakıldığı günleri de gördü bu dünya.  

Bilim: Hayatta karşımıza çıkan sorulara cevap arama uğraşıdır. Soruların cevapları aranırken tarafsızlık temel ilke olmak zorundadır. Merak edilen soruların cevapları aranırken izlenen yola yapılan açıklamalara bilimsel yöntem yada bilimsel metot denir.

Hipotez: Bir problemin çözümü için ortaya konulan geçici çözüm yoludur. İyi bir hipotez kısa ve özlü olduğu kadar eldeki verilerin çoğunu da kapsamalıdır. Kontrollu deneylerle sınanmalıdır.

Teori : Kökleşmiş hipotezlerdir. Doğruluğu tam ispatlanmadığı gibi çürütülememiş hipotezlerdir. Bu hipotezler yeni bulgularla da sürekli olarak desteklenirler. Hipoteze oranla gerçeklere daha yakındırlar. Fakat ilerleyen zaman içinde çürütülebilirler

Kanun ve Gerçek : Her bilim adamı tarafından aynı sonuçlarla tekrar edilebilen gözlemlerdir. Teoriler çürütülemezlerse ve geniş geçerlilik kazanmışlarsa kanun ve gerçeklere dönüşürler. 

Temiz ve soğuk namlu bir teoridir. İlk atışlardan sonra namlunun kirlenmediği, bir kaç atıştan sonra namlunun ısınmadığını söylemek zor.

Ryan bilimsel bir çalışma yapmış. Bu çalışmada, gurupmanın 100 atıştan sonra tekrar bozulmaya başladığını da söylemiş. Ayni şartlarda tekrarlanıp teorisinin aksinin ispatlanmasını beklerim.

ÖKK saygı duyduğumuz bir kurumdur. Elbette bir bildikleri vardır. Ancak söylenenler karşılaştırılmalı, kontrollu bir çalışma yapılmadığı takdirde hipotezdir.

Bu gün Einstein'ın kanun gibi kabul edilen görecelilik teorisi bile, yeni veriler CERN de yapılan araştırmalarla kuşku duyulur hale geldiği, bazı partiküllerin ışık hızı üzerinde hareket ettiği bulunduğuna göre, temiz ve soğuk namlu konusu da tartışmaya açık olmalıdır.

Saygılarımla

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
gaul, mvx
(06-10-2017, 10:32 AM)Sabri demiş ki:
(05-10-2017, 11:55 PM)harun demiş ki:  Ama malum, bugünlerde Dünya'nın düz olduğunu iddia eden omurilikler mevcut (beyin taşımadıkları sabit).
Sayın harun, 

Açıklamalarınız için teşekkür ederim. Dolaylı olarak, yaşamının en az 40 yılını beyinle uğraşan bir kişi olarak, beni de beyinsizler sınıfına sokmadığınızı ümit ediyorum.

Bilimin temelinde kuşku duymak vardır. Aksi ispat edilinceye kadar ortaya konan kanunların doğruluğu kabul edilir. Ancak aksini söyleyenlerin Giordano Bruno gibi meydanlarda yakıldığı günleri de gördü bu dünya.  

Smile  Efendim, beyin sıkıntısını son zamanlarda Dünya'nın düz olduğunu söylemeye başlayan ahmaklar için kullanmıştım. Bu grup için, uzman görüşünüzü de alırsak, sanırım hemfikirimizdir.  Smile

Bilimin temelinde kuşku duymak vardır, doğru. Ancak ispatlanmış konulardan tatmin olmamak, mantık olarak ihtimal dışı konulardan sürekli kuşku duyarak, sürekli sorgu-araştırma kısır döngüsü içinde devinirsek ilerlemek imkansızdır. Vaktimizi, enerjimizi, kaynaklarımızı, daha şüphe götürür konuların açıklanmasına sarf etmek çok daha akılcı olacaktır.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tirendaz
Sayın harun,

2200 yıll önce dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyen Pisagor dan, MÖ 240 da dünyanın çevresini ilk hesaplayan Eratosthenes den bihaber insanlara yönelik algı operasyonları konumuz dışı. Dünya da düşündüğünüz gibi küre şeklinde değil, biraz armut gibidir Smile

İspatlanmış konu deyince lütfen orada durun. Euclides de bir üçgenin iç açılarının toplamının 360 derece olduğunu ispatlamıştı ta ki Lobachevsky büyük olduğunu gösterinceye kadar. Eğer bakış açınızı değiştirirseniz, ispatlanmış denen bir çok şeyin günümüzde geçerli kalamadığını ya da şehir efsanesi olduğunu görürsünüz.

Bilim hala kuşku duyarak, soru sorarak ilerliyor.

Eğer bir fon yaratabilirsek isterseniz şu soğuk temiz namlu meselesini bilimsel yöntemlerle beraber araştıralım. İnanın çok keyifli ve verimli olur. O zaman kesin, değişmez, ispatlı dediğimiz şeylerin değişebileceğini beraber görmüş oluruz, veya ben yanılırım Wink

Saygılarımla

Alıntı

Kolayı var:

Siz temizlenmemiş namluyla atışlarınıza devam edin.
Kimseye de bunu salık vermeyim.
Çünkü yivli işleri biraz farklı oluyor, diğeri gibi boru değil...

Havanda su dövmenin alemi yok.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Kimble, citronium, tahoye
Sayın Harun'nun dediklerine tamamıyla katılıyorum.Çünkü bir çok atışlar yaptım.Bu atışları ava çıkmadan önce yaparım 12 yıldan beri de ava çıkıyorum.İlk tüfeğim 7 mm di şimdi 300 win kullanıyorum.Daima avdan önce 3 atış yaparım.En stabil atışlar bakır ve karbondan arındırılmış ve atışlar arası soğutulmuş balansı en aza indirgenmiş fişeklerle yapıyorum.Sıcak ve kirli namlu tabikide kötü grupman nedenidir.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
tirendaz, wubıh, harun
Sayın forum üyeleri,

Tabancamın namlusunda iğne ucu büyüklüğünde (çok küçük mm.' nin onda biri gibi) kaynak çapakları gibi noktalar halinde kurşun kalıntıları var. Gunslick ve bir çok namlu temizleyici solüsyon kullanmama rağmen bakır fırça ile bir türlü çıkaramadım bu kurşun artıklarını. Alüminyum bulaşık telini acaba diyorum bakır firçaya sarıp bir de öyle mi denesem? Krom kaplı yivsizlerinizde kullandığınıza göre dövme çelik namluya bir zararı olmaz diye tahmin ediyorum ama bir de sizlere danışmadan hareket etmek istemedim. Yardımcı olursanız sevinirim. Bu konudaki fikirlerinize ihtiyacım var. Her birinize saygı ve sevgilerimi sunarım.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi