Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Namluya sıvanmış atıklar çıkmıyor
AlemyonSmile tel ve çelik yünü meselesinde şöyle bir açmaz var:Evet alemyon kolay temizliyor diyoruz fakat bunlar alemyon sandığımız çelikler.Gerçek al tel bulduğunuzda ise aynı performansı yakalayamayacaksınız yumuşaklığından ötürü.
En iyisi sıcağı sıcağına temizlik.''Ayna'' namlu içi fetişi kirden daha fazla zarar veriyor olabilir yivsiz namlu içine.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
maxx126, Sabri, tirendaz
(05-10-2017, 10:34 AM)nurikilligil demiş ki: AlemyonSmile tel ve çelik yünü meselesinde şöyle bir açmaz var:Evet alemyon kolay temizliyor diyoruz fakat bunlar alemyon sandığımız çelikler.Gerçek al tel bulduğunuzda ise aynı performansı yakalayamayacaksınız yumuşaklığından ötürü.
En iyisi sıcağı sıcağına temizlik.''Ayna'' namlu içi fetişi kirden daha fazla zarar veriyor olabilir yivsiz namlu içine.

Dediğinizde de haklısınız, kurtulmam lazım bu ayna olayından zira namlu çizilmişe benzemese de hem ben hem de namlu için iyi bir şey değil tertemiz yapmaya çalışmak. Ayrıca daha önce yine burada birisi "Ne kadar temizlerseniz temizleyin o namlu sadece ilk atışta temiz" demişti ki o da gayet doğruydu.

Ayrıca gaz pistonu da her atış sonrası biraz daha kalıcı kirleniyor (bazı yerleri temizlenebilirken bazı yerleri temizlenmiyor ve temizlenmeyen yerler artıyor anlamında) zaten çoğu temizleme videosunda belli yerleri çıkmayacak şekilde kapkara olmuş gaz pistonları gördüğümden bu yönde bir takıntı yapmadım zaten yapsam da çıkmayacak belli ki.

İşin özeti takıntı iyi birşey değil Big Grin

Alıntı

Yivsiz namlunun yapısı dolayısı ile atım yatağına yakın konik kısım daha geniş olduğundan o kısımda harbi de fazla etki edemiyor. Bu nedenle o kısımda yerleşmiş kurşun sıvaşmaları için ekstra bir efor sarfetmiyorum.

Namlu temizleme işlemim, atım sonrası kalıntıların bir korozyona neden olmayacak kadarının uzaklaştırılması ve akabinde koruyucu yağlama ile sınırlı. Bunu da kromdan daha yumuşak çelik harbi ile yapıyorum. Namlu sıcakken daha iyi sonuç alınabiliyor. İçine WD-40 sıkıp namluyu ve ortalığı batırmanın yanlış olduğunu da bizzat tatbik ederek öğrendim.

Bunun dışındaki kozmetik amaçlı aşırı temizliğin namluya gözle görülmeyen zararlar verebildiğini forum sayesinde öğrenmiş oldum. Üstelik bir sonraki atışa dek sürecek beyhude bir uğraş...

Sonuçta arabalarımızın motoru gibi içten patlamalı bu makinelerin makul yağ ve is içinde kalması kadar doğal bir durum yok sanırım.

Saygılarımla

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, Metur
Sn. lenduha,

Böyle birşey kullanıyorsunuz sanırım:

http://www.tac87.com/PASLANMAZ-CELIK-NAM...-1119.html

Krom çelikten sert olduğu için çizememesi lazım yine de emin olamıyor insan.

Alıntı

Bu tip takıntısı olanlar için de çözüm var. Atıştan dönünce içine koyuyorsunuz.
Siz kahvenizi içerken, o temizliyor.
[Resim: cleanersonic.jpg]

Hornady Hot Tub Sonic Cleaner
Saygılar

Alıntı

Merhaba,

Bende mesleğim olması dolayısı ile konuya kimya açısından bakmak isterim.

Öncelikle av fişeklerinde Kurşunun (kimyasal formülü: Pb), çok yumuşak bir metal olması nedeniyle tek başına kullanımı uygun değildir. Biraz sertleştirmek gerekir. Bu yüzden fişeklerde Kalay (kimyasal formülü: Sn) ve Antimon (kimyasal formülü: Sb) ile alaşımları kullanılmaktadır.

Bu üç elementin termodinamik ve materyal özelliklerinden ergime (erime) noktası ve sertlik dereceleri (mohs ölçü birimi) bu konuda ön plana çıkıyor. Aşağıda bu özellikleri görebilirsiniz, konuya uzak kişiler için sertlik derecelerini anlaşılabilmesi adına Mohs Sertlik Derecesi ile ilgili bir tabloyu da eklemiş olayım.

[Resim: 2.png]

[Resim: 1.png]

Tablolara baktığımızda, fişeklerimizde kullanılan metallerin çok yumuşak olduğunu, namlumuzun kaplamasında kullanılan Krom'un (kimyasal formülü: Cr) ise; oldukça sert bir malzeme olduğunu görüyoruz.

Sertlik derecelerini ve konumuz olan metallerin ergime noktalarını bir araya getirdiğimizde bulaşık teli ve sıcak su kombinasyonunun krom kaplı namlu temizliğinde nasıl işe yaradığını anlayabiliriz. Çünkü namlunuz çok sert bir malzemeden yapılmakta (Cr), dolayısı ile bulaşık telinin yumuşak yapısı namlunuzu çizmeyecektir. Sıvanan materyaller ise 300°C civarında erimekte, sıcak su ile bu metallerin sıcaklığını ergime noktasına yaklaştırarak ve yüzeyden silerek kolayca uzaklaştırıyorsunuz.

Yine de bulaşık telinin çelik olmaması daha evladır. Kurşun arkasındaki plastik tapanın namluda bıraktığı plastik artıkları da yine aynı mantık ile temizlenebilmektedir.

Profesyonel avcıların tüfeklerini çok sık temizlememelerinin sebebi ise; kurşunun çelik yüzeyine kolayca sıvanması akabinde, Pb'nın demir (kimyasal formülü: Fe) ile metallerarası bileşikler oluşturmadığından, korozyon direncinin çok yüksek olmasından ve sudan hiç etkilenmemesinden dolayı çelik namluya  (namlunun Cr kaplı olması birşey değiştirmez, zaten çeliği sertleştirmek için Cr kaplanır) bir koruma kalkanı oluşturması olabilir. Bunu bilinçli olarak yapan bir avcı varsa ne mutlu, ancak mutlaka tecrübe ederek bu sonuca ulaşmışlardır. Zira avcı tüfekleri doğada, yani nemli ortamlarda daha fazla zaman geçirdiği için avcılarımız bunu bir çözüm olarak uyguluyor olabilir.

Atış hassasiyetini değiştirir mi? Bence değiştirmez, ama bunu üstatlardan öğrenmek lazım.

Eğer atıl bir fırınınız varsa ve namlunuz bu fırına girebiliyorsa; ki zannetmiyorum mutfak fırınlarına en kısa namlular bile girmeyebilir, denemek lazım; namlunuzu fırında 250 / 300°C max. 30 dk. bekletip temiz ve kaliteli bir bezle ve harbi marifetiyle silerek ilk günkü parlaklığınızı yakalayabilirsiniz. Atıl bir fırın dedim, zira Pb aynı zamanda çok zehirli ve toksik bir maddedir, aynı fırınla bir şeyler pişirmeyin.

Pb, kostik ile de çok çabuk çözünür. Sadece Pb atıklarını temizlemek için marketten alacağınız lavabo açıcı tabletleri dikkatlice (gözünüzü ve cildinizi koruyarak) 0,75 - 1 litre suda çözerek bu çözeltiyi namlu temizliğinde kullanabilirsiniz. Sonrasında kaygan bir yapı oluşacağından bol su ile namlunuzu durulamanız gerekecektir. Bu yöntem plastik atıkları temizlemeyeceğinden hem zahmetli, hemde çözeltinin hazırlanması açısından tehlikeli bir yöntemdir.

Fakat yine de bu konuda kendini ispatlamış son kullanıcı ürünlerini tercih etmek gerekir. Sn: harun temizlikle ilgili bir konuda şöyle demişti,
Silahınızı seviyorsanız, amaç dışı malzemeleri kullanarak riske atmayın.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Borz, maxx126, heisenberg, R-volver, Kanuni, harun
http://www.tac87.com/SPIRAL-NAMLU-FIRCASI,PR-1127.html Bu ürünü aldım dünya varmış dedim daha önce bakır fırçaya bulaşık teli sarıp matkapla temizliyordum daha uzun sürüyordu.

Namluya hiçbirşey sürmeden kuru 5-6 kere harbiledim sonra bulaşık telini sarıp 7-8 kerede öyle harbiledim temiz beze temizleme sıvısı sıkıp birkaç kerede öyle geçtim sonuç pırıl pırıl oldu namlum. Şimdiye kadar yaptığım en düzgün en hızlı ve en az uğraştıran namlu temizliğim oldu.

Alıntı

Açıkcası, ısı tabancasıyla namlunun ısrarcı yerini ısıtmak çok mantıklı gibi geliyor ama benim tüfeğin boyasının zaten çok canı burnunda ısıttığım yerin boyası sizlere ömür olur diye çekiniyorum.

Alıntı

Sn. Carbon12,

Namluyu atış sonrası hemen temizlemekle 6 ay sonra temizlemek arasında namluyu tamamen temizleyebilme açısından bir fark olur mu? Yani sıvışmaların iyice yapışması gibi bir durum olur mu? Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla böyle bir durum yok.

Ayrıca kaliteli bir tek kurşun ile yapılan bir kaç atıştan sonra gerek namlu ısınması gerekse sürtünmeden dolayı eski sıvışmaların yerinden oynaması falan gerekmez mi?

Sorularımdan anlayacağınız üzere bu sıvışmalarla savaşma işinin ne kadar anlamlı birşey olduğunu anlamaya çalışıyorum zira ben de atışa pek bir etkileri olduğunu düşünmüyorum sadece ilk atış temiz namlu ile olduğu için.

Sn ymhfzr,

Bu uç normal harbilere takılıyor mu? Altında Gunslick setleriyle gelen adaptör ile takılabilindiği yazıyor da.

Alıntı

Değerli forumdaşlarım,

Yabancı forumlarda Namlu temizliği konusunda aşırı titizliğin namluyu az temizlemekten daha çok zarar vereceği gibi bir görüş de var.

Hatta isabetlilik konusunda da bir tartışma var. Aşağıdaki bir makalede (yivli için) temizlikten sonraki ilk 10 atışta gurupmanın dağınık olduğu, daha sonra daha stabil hale geldiği, en iyi gurupmanın 50-75. atışlarda ortaya çıktığı yazılı.

What is more accurate a barrel that is CLEAN or DIRTY? ( Hangi namlu daha isabetlidir kirli mi? temiz mi?)

Makalenin altındaki vdeoda bir namlu üreticisi Namlunun aşırı fıçalanmasının namluya zarar vereceğini, bezle temizlemenin daha doğru olacağını söylüyor.

Bence de herşeyin fazlası fazla, ifrat ile tefrit arasında kalmamak lazım. 

Saygılarımla

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
husrev, tirendaz, LAMRETOEJ, lenduha

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi