Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Namluya sıvanmış atıklar çıkmıyor
(30-11-2013, 04:26 PM)tirendaz demiş ki: Şu bulaşık telleri için de bir marka önerisi var mı acaba?
Elimde zor bir namlu temizliği vakası var da, yanlış bir malzeme almış olmayayım.
Saygılarımla.

Ben Vileda'nınkini kullanıyorum:

[Resim: 12163_buyuk.jpg]

Alıntı

Haftasonu, YAF speedy slug ve trap toplam yaklaşık 500 adede yakın fişek attım.

Son yaptığım temizlikte ve önceki temizliklerime baktığımda aslında uğraştıran şeyin kurşun sıvanmasından çok plastik tapanın sıvanması olduğunu düşünüyorum...

Artık neredeyse hiç solvent ile vakit kaybetmiyorum, çünkü bakır tel fırça da kullansam, tornado tipi paslanmaz çelik ucu da kullansam plastik sıvaması için neredeyse işe yaramıyor. Bilemiyorum belki çok daha uzun süre bu uçlarla namlu içinde git gel yapsam (yarım saat - bir saat gibi Smile ) aşama kaydedilebilir, o kadar da uzun deneme yapmadım açıkçası... Hem yorucu, hem de çok zaman alacağı için denemek de istemiyorum. Artık namlu temizliği için sadece önceki mesajımda da belirttiğim gibi kaynar su + bulaşık teli kullanıyorum. En kötü ihtimalle 2 seferden sonra ve devamında birkaç bez geçirmeden sonra namlu tüm sıvanmalardan arınmış şekilde tertemiz oluyor.

Aslında bu sıvamanın tamamen geçmesi, namlunun ilk günkü hali gibi pırıl pırıl olması konusunda ben mi abartılı davranıyorum, merak etmiyor da değilim. Youtube'da izlediğim bazı videolarda, 3-4 dakikalık fırça ile uğraşma sonucunda geçirilen bezlerin beyaz çıkmaya başlamasından sonra namlu temizlik işlemine son veriliyor, namlu içi detaylı bir şekilde gözle kontrol edilmiyor... Ancak ben, şeffaf renkte ufak bir sıvama dahi görsem onu ortadan kaldırmadan rahat edemiyorum. En son yaptığım temizliğin ardından aşağıdaki iki fotoğrafı çektim. Yivsiz namlusunun içinin fotoğrafını çekebilmek zor, ancak bu kadar çekebildim, ancak gerçek görüntünün fotoğraftakinden daha da parıltılı olduğunu söyleyebilirim. Smile

[Resim: P1020811800x600_zps3e7ad36a.jpg]

[Resim: P1020763800x600_zps9e5f9457.jpg]

Her seferinde bu kadar titiz davranmak, plastik sıvamasına bu kadar kafayı takmak doğru mu? Sizler olaya nasıl yaklaşıyorsunuz? Bazı avcıların, av tüfeklerini her kullanımdan sonra temizlemediğini biliyorum. Namlu içini de bu kadar detaylı incelediklerini zannetmiyorum... Ancak, derdi hedef atıcılığı ve isabetlilik olan, benim gibi kullanıcılar için (ki belirli bir mesafeden sonra yivsizler ne kadar isabetli tartışılır) namludaki en ufak tortu problemmiş gibi geliyor. Lakin belki de her iki - üç kullanımda bir temizlik yapmak ve bu kadar titiz davranmamak daha mı doğru olacak diye de düşünmeye başladım. Zira, yivsizi temizlemek tabanca temizlemek gibi zevkli değil, oldukça bezdirici ve vakit alan bir etkinlik... Smile

Alıntı

(03-03-2014, 06:09 PM)Kanuni demiş ki: Ancak ben, şeffaf renkte ufak bir sıvama dahi görsem onu ortadan kaldırmadan rahat edemiyorum.

Her seferinde bu kadar titiz davranmak, plastik sıvamasına bu kadar kafayı takmak doğru mu? Sizler olaya nasıl yaklaşıyorsunuz?

+1.

Ben de nokta kadar sıvanma kalsa, çıkartmadan rahat edemem.

Çoğu zaman atış sonrası temizliğe başlarken, 'bu sefer namlu içine kafayı takmayacağım' derim fakat, ha biraz daha, ha gayret, diye diye her sefer kayda değer bir zamanı tüfekle geçirmek durumunda kalırım.

(03-03-2014, 06:09 PM)Kanuni demiş ki: Zira, yivsizi temizlemek tabanca temizlemek gibi zevkli değil, oldukça bezdirici ve vakit alan bir etkinlik... Smile

Bence de. Tabanca temizlemek keyifli bir uğraş.

Alıntı

Ben de temizlik konusunda takıntılı olanlardanım , Benelli M4 ile haftada 200 atış yapıyorum ve namlu temizliğinde epey bir yöntem denemiştim hoş burada ki üstadlar arasında söylemek ne kadar doğru bilemedim ancak bir türlü istediğim gibi temizliyememiştim , ta ki sayın efterya'nın yöntemini denemeye cesaret etmeye karar verene kadar ve sonuç inanılmazdı , namlu pırıl pırıl oldu. Kesinlikle tavsiye ediyorum , eksik olmayın efendim.

Saygılar , sevgiler.

Alıntı

Sn Kanuni

Bende senin gibi temizlikte takıntılıyım. En ince ayrıntısına kadar temizlerim. Minimum 1 saat sürer ve bu bulaşık telleri mükemmel. Başkada çıkmıyor zaten.

Alıntı

Değerli arkadaşlar,
Silah temizliği iyidir, güzeldir ve zevklidir. Ben de temizliği en ufak kir zerresini dahi giderene kadar yapanlardanım. Smile
Ancak, şu hususu da akıldan çıkarmayın;
Ne kadar temiz de olsa tüfeğiniz, sadece ilk atışı temiz namlu ile yaparsınız. Her atışınızı temiz namlu ile yapamazsınız. Öyle bir ihtimal yok ne yazık ki Smile (yanınızda atacağınız fişek sayısı kadar yedek namlunuz yoksa tabii ki).
Birinci atışı takiben namlu içindeki kurşun ve plastik sıvaşmaları gittikçe artacak ve 2. atıştan itibaren her atışımız kirli namlu ile olacaktır. Bu yivli tüfekte de, tabancalarda da böyledir.

Saygılarımla.

Alıntı

Harbi ucuna sarılacak alüminyum bulaşık teli yada, alüminyum malzeme işleyen yerlerde bunların ince, kıvrımlı ve uzun talaşları var. Çok efektif bu alüminyum talaşlar, kesinlikle hiç bir yağ, sıvı, su, solvent..vs uygulamadan kuru kuru direk harbileme işlemi yapın. Harbiyi 3-5 kere çekmeniz yeterli, 30s' den daha kısa bir sürede hiç bir artık bırakmıyor. Üzerine bir naylon fırça ve Mob çektinizmi işlem tamam. 3 dakikamı alıyor namlu temizliği benim.

Alıntı

Merhaba,

Ben de her atış sonrası saatlerce namluyu temizlemeye çalışmaktan çok yoruldum. Ultraklenz gibi çözücüler bile kar etmiyor. Alüminyum bulaşık telini prinç helozona sarma tekniği bence de en etkili yol olur ama hiçbir yerde alüminyum tel bulamadım her yer çelik satıyor. Siz nerelerden temin ediyorsunuz söylerseniz sevinirim. İnternet üzerinden alınabilir bir yer olursa çok daha iyi olur.

Teşekkürler

Alıntı

(04-10-2017, 07:17 PM)maxx126 demiş ki: Ben de her atış sonrası saatlerce namluyu temizlemeye çalışmaktan çok yoruldum. Ultraklenz gibi çözücüler bile kar etmiyor. Alüminyum bulaşık telini prinç helozona sarma tekniği bence de en etkili yol olur ama hiçbir yerde alüminyum tel bulamadım her yer çelik satıyor. Siz nerelerden temin ediyorsunuz söylerseniz sevinirim. İnternet üzerinden alınabilir bir yer olursa çok daha iyi olur.

Sayın maxx126,

Namluya bu kadar sıvaşma yapacak ne fişek atıyorsunuz gerçekten merak ettim.

Herşeyin fazlası fazla, namluyu çok kazımanın bence gereği yok. Uzun süre temizlik yapmadan kullanan da var. Ancak yine de belli atım sayısında temizlikte fayda var. Temizlik işinde Namluyu kaynar suda bekletmekten, amonyak kullanmaya, bakır tel fırça ve harbiyi matkaba bağlayıp temizlemeye  kadar da çok yöntem var

Namluyu önce köpükle doldurup bekleyin, sonra temizleyin derim:

Namlu köpüğü

Piyasada alüminyum bulaşık teli olarak satılanların çoğu çelik yünüdür. Bir çok forumda 000 ve 0000 kalınlıkta çelik yünü ile namlu temizllğinde sıkıntı olmadığı yazılırken, arada çelik yünü sonrası paslanma yakınması olanlar da var.

Alüminyum olduğu söylenen teller internette var. "Gerçek alüminyum tel" diye arama motoruna yazıp arayabilirsiniz. veya bakır yünü kullanabilirsiniz:

Bakır yünü  

Ben kendi tüfeklerimde çok kirlendiklerinde nadiren alüminyum tel kullanıyorum. Genelde bakır tel fırça ile harbiledikten sonra Bakır fırçaya kağıt havlu sarıp, kağıdı Ultraklenz ile nemlendirip temizliğe onunla devam ediyorum.

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
maxx126
Sayın Sabri,

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Tüfeğim yeni o yüzden çok fazla fişek markası tecrübem yok.

Nedenini tam olarak anlamadım ama fişek çeşitliliği gittiğim her yerde son derece sınırlıydı. Burada zaten kötü olduğunu okumuştum ama mecburiyetten ilk denemelerimde Sterling 32 gr kullanmam gerekti. Sonrasında Yaf Speedy Slug da denedim.

Sterling hakikaten rezaletmiş. Hem namluya inanılmaz sıvaşma yapıyor hem de isabetliliği de Yaf Speedy Slug'a göre çok daha düşük.

Temizlik işine gelince ben temizlik için silah yağı, Wurth balata temizleyicisi, Gunslick Ultraklenz + Harbinin bez takılabilen ve prinç/bakır helozon ucu dışında birşey kullanmadım. Bunların hiçbiri bildiğim kadarıyla namludaki krom kaplamaya zarar veremez.

Dediğim gibi sıvaşma korkunç derecede olduğu için kaç kere o prinç uçla ve bu saydığım kimyasallarla git gel yapmam gerekti hatırlamıyorum bile. İlkinde saatlerce uğraşıp ayna haline geri getirmiştim (30 atış sonrası) ancak ikinci sefer (60 atış sonrası) henüz aynı başarıya ulaşamadım ki ilk sefer ultraklenz kullanmamıştım. Ultraklenz, düşündüğümden çok daha etkisiz çıktı.

Foam Bore Cleaner ürününü almadım zira kurşun çözebildiğine dair bir iddiası yoktu ki o yönde iddiası olan Ultraklenz bile başarılı olamadı.

Bu bakır yünlerinden veya aluminyum tellerden bulabilirsem bir de öyle deneyeceğim zira öteki türlü pek çıkabileceğe benzemiyor. Ancak sizin de gönderdiğiniz gibi üretici/toptancı dışında bir yerden temin etmek pek mümkün gözükmüyor. Öyle bir kaç yere ulaşayım bakalım ne diyecekler.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi