Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Namluya sıvanmış atıklar çıkmıyor
Sn.septia,amonyağı neden kullanmak istemiyorsunuz ?
Balata spreyi ile temizliyorum namluyu,sonuç fena sayılmaz.
Saygılar.

Alıntı

(17-10-2013, 10:11 PM)efterya-66 demiş ki: Sayın.septia kaynar su ile namluyu yıkayıp sonra bulaşık teli ile harbileyin çabuk çıkar.
sonra kurulayıp yağlayın hiç bir zararı yok ben öyle tmizliyorum kolay gelsin.
başka hiç birşeye para ödemeyin.

+1

Bu yönteme kalıbımı basarım... Geçen haftasonu şevrotin ve tek kurşun toplam 100 adede yakın atış yaptım. Kullandığım mühimmatlar içerisinde ithal Magnum ve Supermagnum'larla beraber yerli üretimler de vardı.

İlk defa kurşun / plastik sıvama ile karşılaşmış biri olarak, iki gün boyunca resmen kafayı yedim... Denemediğim yöntem kalmadı. Hoppes, Ballistol ve Robla Solo Mil'den sonra, belki yüzlerce defa fırça ve bez ile giriş çıkıştan sonra namlunun içi hala sıvanmış, daha da kötüsü çizik çizik görünüyordu. Bore snake'i geçirme enayiliğinde de bulunarak, güzelim ip harbiyi simsiyah hale getirip, çamaşır makinesine atmak zorunda kaldım. Smile Bunun üzerine biraz araştırma yaptım ve WD 40 önerisi ile karşılaştım. Hiçbir işe yaramadı... Bakır tel fırça ile defalarca çabaladıktan sonra, normalde namluyu çizme korkusundan yanına bile yaklaşmayacağım "tornado tipi" denen aşağıdaki ucu denedim.

[Resim: opplanet-hoppes-tornado-brushes.jpg]

Az da olsa işe yaradı, ve bu fırça ile ovalamadan sonra bez namludan şu şekilde çıkıyordu:

[Resim: plhg.jpg]

Yine de sıvamanın tamamını çıkarmak imkansız gibi gözüküyordu... Resimde çok da anlaşılmayan parlak renkli noktalar, acaba çıkan kurşun mu, yoksa namlu iyice ayvayı yedi mi diye düşündürürken resmen tüfeği gözden çıkarma noktasına geldim ve artık radikal de olsa her türlü yöntemi denemeye karar verdim. Önce namlunun ağzını şarap mantarı ile kapatıp besleme rampasından aşağıya kaynar su döktüm ve namluyu ağzına kadar kaynar su ile doldurup bir miktar bekledikten sonra tekrar tornado tipi denilen uç ile ileri geri gacır gucur sesleri altında namlunun içini tekrar ovmaya başladım. Namlunun içi iyice çizik ile doluymuş gibi gözüküyor ve sıvanmanın büyük bir bölümü hala durmaya devam ediyordu. O günlük pes ettim, ve yarın ne yapacağımı düşünmeye başlayarak yatmaya gittim. Smile

Ertesi gün, son derece güçlü bir namlu temizleyici olduğunu düşündüğüm ve kokusu insanın nefesini kesen Robla Solo Mill ile namluyu doldurdum ve namlunun her iki tarafını da tıkayarak yaklaşık bir 7-8 saat bekledim. Bu sürenin sonunda, solvent'in neredeyse hiç işe yaramadığını görerek bir kez daha hayal kırıklığına uğradım. Artık, direkt olarak amonyak mı denesem, yoksa namluyu fırına mı koysam diye düşünürken, son olarak bu bulaşık teli ile ovma seçeneği aklıma geldi. Yabancı bir forumda, kaynar suyu bir miktar namlu içinde bekletip, henüz suyu boşaltmadan bulaşık teli ile ovma tavsiyesini okuduğumu hatırladım ve birebir uygulamaya karar verdim. Kaynar suyu sadece 3-5 dakika beklettikten sonra, paslanmaz çelik bulaşık telini bakır uca sarıp, sadece 10 kere giriş çıkış yaptım. Umutsuzca namlu içine baktım ve gözlerime inanamadım! Sıvanmanın %95'i gitmiş, ve çiziklerden eser kalmamıştı. Bir kez daha aynı yöntemi tekrarladım. Bu sefer küçücük bir nokta dışında namlu içinin yeni gibi ışıldadığını gördüm. O nokta acaba hasar mı gördü diye tereddütte kalacağıma, bir üçüncü kez daha aynı yöntemi denemeye kalktım, ve gördüm ki, sıvanma %100 çıkmış, namlu içi herhangi bir çizik olmadan aynen yeni gibi gözüküyordu.

Alınan dersler:

1) Bulaşık teli ve kaynar su kombinasyonu kesinlikle işe yarıyor. Aşırı sıvanmalarda kuvvetli kimyasalları denemeye artık gerek bile duyacağımı zannetmiyorum.

2) Namlu içi kolay kolay çizilmiyor. (Bunu en azından krom kaplı olanlar için söyleyebilirim. Benim bu temizlik denememden, ve bakır ve çelik fırçalarla yüzlerce gıcır, gıcır, gıcır çizilme sesleri ile yaptığım denemelerden çıkardığım sonuç bu... Tüfeğimi ilk defa kullanmama rağmen, sanıyorum ki normal bir insanın toplam 15-20 kullanımında yaptığı kadar harbi ve fırça namluya girdi çıktı. Sadece adet olarak fazla olmakla kalmadı, ayrıca mümkün olan en sert ve sanki namluyu çizermiş gibi hissettiren fırçalar kullanıldı.)

3) Normalde silahlarımı temizlemeyi severim. Ancak, kurşun ve/veya plastik sıvaması temizliği işkence haline getiriyor.

4) Bore snake'i yoğun kirde kullanmak çok anlamsız. Bütün kiri üzerine alıyor ve tekrar geçirdiğinizde o kirin bir bölümünü tekrar namlu içine geri bırakıyor, dolayısıyla çamaşır makinesine atmak şart oluyor. Bore snake, temizlemenin sonunda "ince ayar" ve son kalıntı zerreciklerini almak için veya atış esnasında hızlı temizlik için mantıklı gibi... Üzerinde biriken kir oranı arttığı zaman da çamaşır makinesine atmalı...

5) Oluşan sıvanmayı çıkarmak kadar, bu sıvanmanın önlenmesi de önemli diye düşünüyorum. Aşağıda kullandığım fişeklerin kutusunu görebilirsiniz:

[Resim: 6uhs.jpg]

Bunların arasında KULLANILMAMASINI önerdiğiniz var mı? Bir daha benzer bir durumla karşılaşmak istemem. İlave olarak, atış yaparken, belirli bir adetten sonra ara vererek temizlik önerir misiniz?

Alıntı

Sayın üyeler, solvent yada sert malzeme harbi kullanmamak istememin sebebi, namlu içine zarar vermemek. Namlunun dışında kaplama olduğu gibi içinde de kaplama var. Amonyak, kimyasal olarak, sert malzeme teller de mekanik olarak hasar verebiliyor. Bu zarar bir anda olacak diye bir şey yok fakat yukarıda bahsettiğiniz yöntemleri sık sık kullanırsanız yeni namlu şart gibi tabii bunun zamanı sizin kullanım durumunuza göre değişir.

Temizlik bakımından fişek sorarsanız, keçe tapa fişekler derim. Zaten namludaki sıvamanın hatırı sayılır kısmı, tek kurşunun arkasındaki plastik tapa. Atış anında oluşan ısı ile iyice eriyik halde bulaşıyor namluya. Şimdi yazacaklarım tamamen mantık yürütmedir, denemedi. Keçe tapanın önden giden tek kurşunun bıraktığı sıvamayı temizleyebileceğini düşünüyorum, bulaşma daha tazeyken, tam katılaşma olmadan keçe namluda ilerleyip, temizleyebilir gibime geliyor.

Alıntı

Sayın : septia .

Keçe tapa tek kurşun hakkında kesinlikle haklısınız. Daha önceden ''tek kurşunlar hakkında her şey'' başlığı altında yazdığım yazıda da bunu belirtmiştim.

Kurşun modelleri de namlu içi sıvanmada farklı değerlere sahip. Gualandi tek kurşunlar üzerindeki yiv sayısının iki oluşu ile diğer kurşun tiplerine göre daha az sürtünüp daha az sıvama yapıyor. Kurşunun yumuşaklığı , sertliği ciddi etkiye sahip. Kurşunun kalitesi de tapa plastik kalitesi de çok önemli. Fiyatları yerli kurşuna oranla yüksek ancak sıvama yapmayan kurşunlardan (keçe tapa dışında) Sellier&Bellot mini magnum 32 gr oldukça iyidir. Yerli markalardan Yaf ;brenneke modeli inanılmaz sıvama yapıyor üst üste 95 adet tek kurşundan sonra biraz daha atsaydım 12 ga tüfek 36 ga tüfeğe dönüşecekti desem fazla atmış olmam sanırım. Big GrinBig GrinBig Grin

Sayın : kanuni' de bu Yaf kurşunlardan kullanmış, resimdeki siyah-yaldızlı paketler.

Saygılar. . .

Alıntı

Bu da benden olsun,
Dün tüfek sıfırlama amaçlı 25 atış yaptım. Kullanılan namlu Ata Neo Slug.
Namluyu ısıtmadan 2 şerli atışlar sonucu namludan çıkan atıklar 2, 5 gram tuttu.
Fişekler Zuber 29 gram target palla. 30 metreden dağılım pek fena değildi ama çok tepiyordu. Geri tepmenin fazlalığı tüfeğin kinetik sistemli olmasıyla da ilişkili.
Temizlik önce kuru olarak bronz tel fırça, sonra da bulaşik teli ile yapıldı.

https://db.tt/C165xJU1

Her atışta yaklaşık 100 mg. Kurşun namluda kalıyor.
Saygılar.
Osman

Alıntı

Geçen hafta markette gördüğüm kalorifer peteği temizleme fırçasını deneme amaçlı olarak almıştım.Superpoze tüfeğimde kullandım.Şimdiye kadar yaptığım en güzel ve kısa süren temizlik oldu.Tutacak yeri hariç tüm yüzeyi plastik tüylerle kaplı, namluyu çizmeden seri bir temizlik sağlıyor.

Alıntı

Bulaşık temizleme telleri (uygun olanları) piyasadaki en etkili çözüm.
WD40 vs. gibi spreyler normal bir makine yağından farkı yok namlu temizleme açısından. Temizlemeye başlamadan kirli namluyu yağlı bez ile silip telle temizlemek en etkili çözüm.

Saygılar.

Alıntı

Resimdeki ürün müdür Sn. Adilku? Birde kaç fişek kullandınız ve tipi neydi ?

[Resim: 78465859_tn50_0.jpg]

Alıntı

Sn. Septia ;
Resimdeki ürün kullandığımın aynısı.50 civarında 5-6 numara BP ve Browning fişek atmıştım.

Alıntı

Şu bulaşık telleri için de bir marka önerisi var mı acaba?
Elimde zor bir namlu temizliği vakası var da, yanlış bir malzeme almış olmayayım.
Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi