Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bıçak taşıma kanun ve kurallari
08-10-2013, 02:25 AM (Bu Mesaj 08-10-2013 07:23 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : ilksurfer.)
Bıçak taşıma kanun ve kurallari
Değerli arkadaşlarım üstadlarım,

Sayfalarca bilgilendirici özendirici akıl dolu sayfa sayfa bilgiler olan forumumuzda yeni konularla daha bilgili daha etkin olabilmenin mantıklı olduğu düşüncesi içerisindeyim

Bu başlıkta 6136 sayılı kanun kapsamına girmeyen bıçakların taşınmasının hukuki boyutunu incelemek tartışmaya açmak istemekteyim...

Malumunuz hepimiz bıçak çakı silah meraklısıyız ancak onları nasıl taşıyabiliriz kanun ne diyor nasıl diyor?

Lafı çok uzatmadan örnek soru olayına geçersek;

Bir değerli üstadım arabasının bagajında taşımak amacıyla bir çanta hazırlığı içerisindeydi forumda bu konu tartışıldı tavsiyeler verildi..Diyelim ki http://www.boraknives.com.tr/Sayfalar/Wenge/403B.html böyle bir bıçak arabada taşınabilir mi? bir kontrol esnasında ne gibi sorunlar çıkar survival anlamda oluşturduğumuz arabada bulunan bir çanta içerisine böyle bir bıçak konulduğunda başımız ağrır mı?

Açıkçası 2521 sayılı kanun av bıçaklarının nasıl taşınacağını belirtmiş bu anlamda hemen ulaşılamayacak şekilde beze sarılı olmasını öngörmüş ancak AV ÇANTASI veya AV TORBASI içerisinde olması gerektiğini söylemiştir.

Ve ancak av teskeresi ile avlaklarda üstte taşınabilir demiştir..Av teskeresi olmadan avcı olunmayacağına göre avcı olmayan bir insanında mantıken av çantası olamaz Yani av teskeresi olmadan bu bıçakları arabalarımızın begajlarında çantada taşıyamayız benim yorumum nacizane bu..

Yani kamp yaparken kimse böyle bir bıçağı üzerinde taşıyamaz anlamı çıkıyor

Sizce nasıldır özellikle hukukçu üyelerden ve uygulamayı bilen ya da başına gelen üyelerin katılımı ile konunun daha öğretici olacağını düşünüyorum
Saygılarla
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: ilksurfer , orhancengizk , kamil001
08-10-2013, 08:09 AM
RE: Bıçak taşımak
Sn.Victorinox,
Öncelikle konu için teşekkür ederim. Bu konuya hem size hem de foruma iki soru ile katkı sağlamak istiyorum.
Sizlere yöneltmek istediğim soru, cepten çıkarırken, eldivenle kullanırken, tek el kullanırken gibi durumlar göz önüne alınarak açılması kolaylaştırılmış bir çok katlanır çakı mevcut iken, neden sabit bıçak?
İkincisi, takip edebildiğim kadarı ile, il valisinin özel uygulamaları dışında, manüpilasyonu kolay olmayan, otomatik olmayan çakıların taşınması 6136 sayılı kanuna göre yasaldı. Bu hala bu şekilde midir?
Aynı ise, aracımda, acil durumda kullanılmak üzere torpido gözüne konulacak 1 adet fener ve 1 adet çakı bulundurmak istiyorum.
Bu konu yeni düzenleme sonrasında ne durumdadır?
Saygılarımla,
TT
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: kararsız , victorinox
08-10-2013, 05:41 PM
Sayın Turan Tactical

Efendim gecenin bir köründe ıssız bir yolda arabanız bozulduğunda tüfek,tabanca yok ise et kalınlığına sahip büyük boyutlarda keskin ve yekpare bir bıçağın verdiği güveni bir çakı veremez diye düşünüyorum...

İl valilikleri idare hukuku anlamında bıçak taşımayı yasaklayıp müsadere ve kabahat nevinde para cezası kararı için böyle tedbirler alabilmekte..

Şuan mevcut durumda çakı ve bıçakların yer aldığı iki yasal düzenleme var biri 6136 diğeri 2521 sayılı kanun yeni yasa ile bu iki yasanın birleştirilmesi düşünülüyor..Mevcut 6136 sayılı kanunda bilindiği üzere tahdidi olarak sayılan tanımlar mevcut olup bence sıkıntı yaratabilen düzenleme 2521 sayılı kanun...

Ancak uygulamada asıl sorunlar 6136 sayılı kanunda çıkıyor...nereye çekerseniz oraya geliyor malesef...

Bu konu ile ilgili olarak bir yargıtay kararı paylaşmıştım kelebek bıçağı ile ilgili olarak yerel mahkeme 6136 dan hüküm kurmuş ancak yargıtay 2521 sayılı kanun açısından değerlendirilmesi gerektiğini beyan etmiştir...Sayın Turan Tactical torpidoda taşımak istediğiniz çakı nın modelini paylaşırsanız en azından daha iyi yorumlama yapılabilir

Arabanın torpidosunda ya da bagajında taşınan bir av bıçağı ile ilgili olarak somut olaylar verilebilirse konu daha faydalı olabilir..
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
08-10-2013, 05:59 PM (Bu Mesaj 08-10-2013 06:13 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : eraonk.)
Ne tür bir yasaklama ya da kısıtlama gelirse gelsin kenarından dolaşmanın mümkün olacağına inanıyorum sn. victorinox.

İlla size güven verecek bir şeyler taşınacaksa, bagajda bıçak olmaz ama balta, nacak, tahra ve testere kombinasyonumla bağ bahçe işlerimden dönüyor, torpidoda satır, masat, kurban çengeli kombinasyomumla adak ibadetimi yapmış olabilirim, kapı cebindeki ingiliz anahtarı, kendir ve inşaat eldiveni kombinasyonumla evimin tesisatına bakıma gidiyor olabilirim diye düşünüyorum. Yeri geldiğinde de baltanın ya da satırın yarattığı etkiyi hiçbir bıçağın yaratamayacağı kanaatindeyim.

Bu yazdıklarım tamamen faraziye olup, yasalarla ihtilaflı konuma gelecek hiçbir durum ve davranışı da tasvip etmediğimi belirtirim.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: bozkurtcml , ilksurfer , orhancengizk , 1905sss , tugberk_06 , sarp kılıç
08-10-2013, 09:51 PM
(08-10-2013 05:59 PM)eraonk Yazdı:  Ne tür bir yasaklama ya da kısıtlama gelirse gelsin kenarından dolaşmanın mümkün olacağına inanıyorum sn. victorinox.

İlla size güven verecek bir şeyler taşınacaksa, bagajda bıçak olmaz ama balta, nacak, tahra ve testere kombinasyonumla bağ bahçe işlerimden dönüyor, torpidoda satır, masat, kurban çengeli kombinasyomumla adak ibadetimi yapmış olabilirim, kapı cebindeki ingiliz anahtarı, kendir ve inşaat eldiveni kombinasyonumla evimin tesisatına bakıma gidiyor olabilirim diye düşünüyorum. Yeri geldiğinde de baltanın ya da satırın yarattığı etkiyi hiçbir bıçağın yaratamayacağı kanaatindeyim.

Bu yazdıklarım tamamen faraziye olup, yasalarla ihtilaflı konuma gelecek hiçbir durum ve davranışı da tasvip etmediğimi belirtirim.
Sayin eraonk,

Ya biri çıkıp ``ben kurbanımı samuray kılıcı ile kesiyorum, bu sebeple bagajımda samuray kılıcı veya döner bıcağı var "derse
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
09-10-2013, 01:29 AM (Bu Mesaj 09-10-2013 04:48 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : ilksurfer.)
RE: Bıçak taşıma kanun ve kurallari
Kanunların detaylarına girip sizleri anlaşılması güç laf kalabalığına boğmak istemiyorum bu yüzden anlatabildiğin en sade şekliyle konuya ilişkin yorumum şöyledir.

Anayasamızın 38. maddesine göre kanunsuz suç ve ceza olmaz.
2521 Sayılı Yasanın cezaya ilişkin maddeleri 11, 12, 13. maddelerinde düzenlenmiş olup bu maddelerin hiç birisinde av bıçağı taşımanın müeyyidesi yani cezası düzenlenmemiştir.

Dolayısıyla yönetmelik av bıçağının taşıma şekilleri belirtilmiş isede bunun yasal bir müeyyidesi bulunmamaktadır.

Kesici aletlere ilişkin diğer düzenleme ise 6136 sayılı kanundur bu kanunun 4 maddesine göre "kama, hançer, saldırma, şişli baston, sustalı çakı, pala, kılıç, kasatura, süngü, sivri uçlu ve oluklu bıçaklar, topuz, topuzlu kamçı, boğma teli veya zinciri, muşta ile salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere özel nitelikteki benzeri aletler" yasaklanmış olup bunun müeyyidesi ise aynı kanunun 15. maddesidir.

Dolayısıyla taşınan çakı yada bıçak 6136 Sayılı Kanunun 4. maddesinde belirtilen özelliklerde değilse her türlü taşımak bulundurmak serbesttir.

Valilik tarafından gelen yasaklamalara gelince bu tür yasaklamalar kanunlara her şeyden önce Anayasaya aykırıdır. Zira Anayasanın yukarıda belirttiğim üzere 38. maddesine göre kanunsuz suç ve ceza olmaz.

Yine Türk Ceza Kanunun 2/2 fıkrasına göre de "İdarenin düzenleyici işlemleriyle suç ve ceza konulamaz"

6136 Sayılı Kanunun 4. maddesinde belirtilen özelliklerde olmamak kaydıyla kesici aletin taşınması bulundurulması suç teşkil etmez.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: ilksurfer , victorinox , orhancengizk , Vefasiz , ecorotti , yakuzz , blacksea , ihtiyar , turan tactical , 1905sss , Red Kit , tsuba , kamil001 , azaz , eraonk , sarp kılıç , MazidenBirisi , tekoglu
09-10-2013, 02:00 AM (Bu Mesaj 09-10-2013 02:03 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : eraonk.)
(08-10-2013 09:51 PM)Tolgaseku Yazdı:  
(08-10-2013 05:59 PM)eraonk Yazdı:  Ne tür bir yasaklama ya da kısıtlama gelirse gelsin kenarından dolaşmanın mümkün olacağına inanıyorum sn. victorinox.

Sayin eraonk,

Ya biri çıkıp ``ben kurbanımı samuray kılıcı ile kesiyorum, bu sebeple bagajımda samuray kılıcı veya döner bıcağı var "derse

O birinin arabasını arayan polis de, o uygulamadan sorumlu amir de kurbanı samuray kılıcıyla değil kurban bıçağıyla kesiyor veya kesildiğini biliyor sn. tolgaseku.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
09-10-2013, 10:09 AM
sayın Nebukadnazar,

Kanunda geçen "muşta ile salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere özel nitelikteki benzeri aletler" ifadesi her yöne çekilebilecek bir ifade. Bu sebeple bence av bıçağı da bu kapsama girebilecek ve risk teşkil edecek bir alet. Bu sebeple dikkatli olmak lazım.
Ayrıca sayın earonk,
Size şunu soracağım. "Uygulamadan sorumlu amirin kurbanın kurban bıçağıyla kesildiğini biliyor" demişiniz. Peki "Kurban bıçağı" nedir?
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
09-10-2013, 12:00 PM (Bu Mesaj 09-10-2013 12:01 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : yalvali.)
Artık işliyorlar mı bilmiyorum ama sanırım ruhsatlı bir bıçağım var Smile
İstanbul'un hakiki yerlisi olduğum zamanlardan Smile
[Resim: IMAG1297.jpg][/URL]
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: lupus , alone61 , ecorotti , ilksurfer
09-10-2013, 12:15 PM
(09-10-2013 01:29 AM)nebukadnazar Yazdı:  Kanunların detaylarına girip sizleri anlaşılması güç laf kalabalığına boğmak istemiyorum bu yüzden anlatabildiğin en sade şekliyle konuya ilişkin yorumum şöyledir.

Anayasamızın 38. maddesine göre kanunsuz suç ve ceza olmaz.
2521 Sayılı Yasanın cezaya ilişkin maddeleri 11, 12, 13. maddelerinde düzenlenmiş olup bu maddelerin hiç birisinde av bıçağı taşımanın müeyyidesi yani cezası düzenlenmemiştir.

Dolayısıyla yönetmelik av bıçağının taşıma şekilleri belirtilmiş isede bunun yasal bir müeyyidesi bulunmamaktadır.

Kesici aletlere ilişkin diğer düzenleme ise 6136 sayılı kanundur bu kanunun 4 maddesine göre "kama, hançer, saldırma, şişli baston, sustalı çakı, pala, kılıç, kasatura, süngü, sivri uçlu ve oluklu bıçaklar, topuz, topuzlu kamçı, boğma teli veya zinciri, muşta ile salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere özel nitelikteki benzeri aletler" yasaklanmış olup bunun müeyyidesi ise aynı kanunun 15. maddesidir.

Dolayısıyla taşınan çakı yada bıçak 6136 Sayılı Kanunun 4. maddesinde belirtilen özelliklerde değilse her türlü taşımak bulundurmak serbesttir.

Valilik tarafından gelen yasaklamalara gelince bu tür yasaklamalar kanunlara her şeyden önce Anayasaya aykırıdır. Zira Anayasanın yukarıda belirttiğim üzere 38. maddesine göre kanunsuz suç ve ceza olmaz.

Yine Türk Ceza Kanunun 2/2 fıkrasına göre de "İdarenin düzenleyici işlemleriyle suç ve ceza konulamaz"

6136 Sayılı Kanunun 4. maddesinde belirtilen özelliklerde olmamak kaydıyla kesici aletin taşınması bulundurulması suç teşkil etmez.

Sn.Nebukadnazar,
Değerli büyüğüm, uzun zaman aradan beri sizlerin güzel yorumlarını okuyamıyordum. Açıklamanız için teşekkür ederim.
Saygılarımla,
TT
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS