Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ARTIK BENİM DE BİR HS9 TABANCAM VAR!...
SSM fonu alınmasa, ithaller 1000-1500 dolar seviyesine gelse, kim 2000-2500 tl civarlarında yerli alır?

Firmalarımız üretim kalitelerini artırmak, karlarını Ar-Ge çalışmalarına harcamak zorunda kalır. Üretim kapasiteleri düşer yada yeni eleman almak zorunda kalır mazallah.

Alıntı

(09-05-2014, 04:20 PM)zib demiş ki: Yeri gelmişken bende kafama takılan bir konuyu tam anlamadığımdan soruyorum;

İthal gelen silah 750 USD ise:

750 USD + 50 USD gümrük maliyeti + (750 nin %25i) 187,5 USD MKEK karı + (750 nin %100) 750 USD SSM fonu + (750 nin %20si) 150 USD ÖTV + (750 nin % 18i) 135 USD KDV = 2022,5 USD

2022,5 USD olması gerekirken 2800 USD olmasının ve aradaki %38,44 lük ekstıra artışın; maliyet üzerinden kar, kar üzerinden fon, fon üzrerinden vergi, vergi üzerinden vergi alınmak suretiyle bize yansıtılmasının mantığı (eğer mantık burası için fazla bir kelime olduysa kusura bakmayın) nedir bunu bilen varmı?

Saygılarımla...

Sn.Zi'b,

Devletimizin mantığı hiç ama hiç değişmez. Verginin vergisinin vergisinin alındığı yeryüzündeki tek devletiz. Bu silahta da aynı, akaryakıtta da aynı, otomobilde de aynı.

Saygılarımla.

Alıntı

Daha net bilgiye sahip forumdaşlarımızdan bilgi gelecektir mutlaka. Ancak ABD satış fiyatı 400 usd olan bir yerli üretim silahı 300 usd ye satıcı malediyor olsa.. Nakliye ve distribütör karını düşersek 250 usd ye buradan çıkışı var diyelim.

Soru şöyle sorulsa da olabilir, yurtdışına 250 usd den satılan silah, nasıl oluyorda kendi insanına 2000 tl den çakılıyor.. Ithal silah alınca para devlete gidiyor, devlet sağolsun o hep yapar zaten diyoruz. Yalnız bu durumda yerli silah alan nereden bu kazığı yiyor onu bilemiyorum. Onu da bi zahmet alanlar düşünsün.

Alıntı

(09-05-2014, 05:31 PM)xxglockxx demiş ki: Firmalarımız üretim kalitelerini artırmak, karlarını Ar-Ge çalışmalarına harcamak zorunda kalır. Üretim kapasiteleri düşer yada yeni eleman almak zorunda kalır mazallah.

Yapmayın ama, o zaman nasıl alırlar o jeep leri, nasıl takılırlar hoş insanlar ile.. Birilerini bu giderleri karşılaması gerek.

Hem çalışan bir silah yapmak kolay mı sanıyorsunuz. Bu beyin takımı az mı para ister?

Alıntı

(11-05-2014, 01:01 AM)turkmenoglu demiş ki: Daha net bilgiye sahip forumdaşlarımızdan bilgi gelecektir mutlaka. Ancak ABD satış fiyatı 400 usd olan bir yerli üretim silahı 300 usd ye satıcı malediyor olsa.. Nakliye ve distribütör karını düşersek 250 usd ye buradan çıkışı var diyelim.

Soru şöyle sorulsa da olabilir, yurtdışına 250 usd den satılan silah, nasıl oluyorda kendi insanına 2000 tl den çakılıyor.. Ithal silah alınca para devlete gidiyor, devlet sağolsun o hep yapar zaten diyoruz. Yalnız bu durumda yerli silah alan nereden bu kazığı yiyor onu bilemiyorum. Onu da bi zahmet alanlar düşünsün.

Yakın zamanda bulundurma ruhsatlı bir tabanca sahibi olmaya niyetim var ve araştırmalara başladım. Başlangıç olarak bütçeyi de çok aşmamak adına yerliler ilk tercihim ama okuyup araştırdıkça yavaş yavaş bu fikirden uzaklaşıyorum. Bende isterim ki harcadığım para bu ülkede kalsın ama sırf param yurt dışına gitmesin diye de kazıklanmak istemem açıkçası. Asıl mesele bir silaha 2000 tl, 5000 tl vs vermek değil, benim takıldığım nokta 2000 tl etmeyecek bir şeye 2000 tl vermek, eminim ki herkesi rahatsız eden nokta da budur. 
Örnek olarak; bir zigana 1911 için benden 3500 tl talep ediyorsa eğer firma, o paranın hakkını verecek bir ürün ortaya koyması lazım, eğer 1000 tl ederi olan bir ürüne o parayı talep ediyorsa kimse doğal olarak kazıklanmak istemez gider üzerine biraz daha koyar en azından mekaniğine, malzemesine, işçiliğine güvendiği bir ürüne para verir ki kafası rahat olsun.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi