Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ARTIK BENİM DE BİR HS9 TABANCAM VAR!...
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...17&page=11

(20-09-2013, 04:58 PM)hasso1 demiş ki: Sayın Altair,

Springfield Armory diğer ABD'li üreticilerin, ABD dışındaki pazarlarda satılan silahlarla ilgili yaşadığı problemleri yaşamamak adına üreticiyle bir anlaşma yapmış. Bu anlaşma sonucunda kendi Kuzey Amerika pazarı tek dağıtıcısı olurken, fabrikaya da sadece kendi ülkesi (Eski Yugoslavya Ülkeleri) ve AB ülkelerine satmak kaydıyla şerhi düşmüş. Dolayısıyla şu an için bu anlaşmaya Türkiye'yi ilave ettiremiyoruz ve XDm ve XDs serilerini getiremiyoruz.

Adet değil ama model konusunda bilgi vereyim,
HS9 Mod TR 9mm Siyah Gövde + Siyah Kapak
HS9 Mod TR 9mm Siyah Gövde + Paslanmaz Kapak
HS9 Mod TR 9mm Yeşil Gövde + Siyah Kapak
HS9 Mod TR 9mm Kahve Gövde+ Siyah Kapak

HS9 Sub Compact 9mm Siyah Gövde + Siyah Kapak
HS9 Sub Compact 9mm Siyah Gövde + Paslanmaz Kapak

HS45 4"45ACP Siyah Gövde + Paslanmaz Kapak

Söylediğiniz gibi XDm 3,8" modeli, Compact sınıf içinde bence en güzel silah, teknik olarak XD veya HS9 dan teknik tek farkı kapak sökümüyle ilgili çok küçük bir detay, onun haricindeki farklar sadece kozmetik. Fabrikanın hediye ettiği bir adet XDm 3,8 9mm Siyah silahım var ancak halen günlük olarak HS9 standart tabancamı taşımaktayım.

Yukarıda bahsi geçen modeller, SSM' in fiyat tespiti yapmasını müteakiben yakında satışa çıkacak...

Alıntı

Hayırlı uğurlu olsun. ALLAH kazasız belasız kullanmayı nasip etsin. Smile

Alıntı

Kılıf temin edebildiniz mi?

Alıntı

(09-05-2014, 12:29 PM)hasso1 demiş ki: Tabi ki bu ironi. İşin gerçeği, MKE vitrinine gelene kadar bir silahın fabrika teslim fiyatı 4 katına varıyor.

Sayın hasso1 , bu dört katı olayı sadece ithal silahlar için mi geçerli, yoksa yerli silahlar için de aynı durum söz konusu mudur ?

Alıntı

(09-05-2014, 02:55 PM)beyazkurt demiş ki:
(09-05-2014, 12:29 PM)hasso1 demiş ki: Tabi ki bu ironi. İşin gerçeği, MKE vitrinine gelene kadar bir silahın fabrika teslim fiyatı 4 katına varıyor.

Sayın hasso1 , bu dört katı olayı sadece ithal silahlar için mi geçerli, yoksa yerli silahlar için de aynı durum söz konusu mudur ?

Sn.beyazkurt, forumda defalarca anlatıldı, ama yeri geldi bir kez daha açıklayalım...

Örneğin bir Glock 19 MKEK' ye 750 USD' ye fatura edilir...Gümrükten çekildiğinde MKEK' ye maliyeti 800 USD olur...MKEK buna direk % 25 MKEK karını koyar ve silah 1000 USD olur...Bunun üzerine % 100 SSM fonu eklenir ve silah 2000 USD olur...Müteakiben bu fiyatın üzerine % 20 ÖTV, ÖTV eklenmiş fiyata da % 18 KDV eklenir ve silah olur size 2800 USD...

Yerli silahlardan ise % 100' lük SSM fonu alınmaz...

Alıntı

Sn.hasso1, yıllardır elimden geldiği kadar marka, model ve piyasaları takip etmeye çalışırım...Şimdiki adı ile HS 9, Amerika' daki adı XD, eski adı HS 2000' i, bir Glock sahibi olsam da ilk çıktığı günden beri hem Amerika' da, hem de burada yakından takip ediyorum...Aşağıda linkini paylaştığım makaleye de bundan bir kaç yıl önce internette arama yaparken denk gelmiştim, yanlış hatırlamıyorsam forumda da paylaşılmıştı...

http://www.xd-hs2000.com/hsarms/news/guntest_5_01.html

Bu makale benim piyasadaki polimer modellere bakışımı belirleyen ve kesinleştiren bir makale oldu diyebilirim...Bu makalede HS' nin XD olmadan önceki Amerika fiyatını ve benzer polimer tabancalarla o zamanki fiyatlarının kıyaslamasını yan yana görebilirsiniz...Görüldüğü üzere HS, XD olmadan önce, Avrupa ve dünyada hangi fiyattan satılıyorsa, Amerika'da da aynı fiyattan satılıyormuş...Ve görüldüğü üzere aynı bizim MKEK' deki fiyatları andırır bir fiyat diliminde yer alıyormuş...Bu nedenle, bence HS 9, MKEK' ye hala XD olmadan önceki fiyatlarla girerken, Amerika' da XD' ye göre Springfield' in ayar verdiği fiyatlardan satılıyor...Kaldı ki, internetteki perakende ve ikinci el satış ilanlarına bakıldığında, Amerika' da bile hala denk Glock modelleri ile arasında en az 50 USD, yerine göre de 100 USD' yi bulan fiyat farkları mevcut...İşi bilen zaten bilir, ama Amerika'daki güncel XD fiyatlarını, o da biraz abartılı olarak ele alarak, MKEK'de HS' nin ucuz değil, olması gereken gerçek fiyattan satıldığı, diğer polimer modellerin ise yurt dışı ile kıyaslandığında MKEK'de daha yüksek fiyattan satıldığı tezini ortaya atmanız konuyu bilmeyen kişileri yanlış bilgilendirmek ve yönlendirmek olacaktır...

Saygılar...

Alıntı

(09-05-2014, 12:29 PM)hasso1 demiş ki: Bende diyorum ki acaba gelecek partide bir HS9 5" fiber nişangahlı model getirip 7500 dolars etiketle vitrine koysak daha mı hızlı satılır acaba? Smile

Sn.hasso1 bence şansınızı denemeyin. Sonu Green-Sand modeller gibi olabilir. Olmayınca merak edeni, olunca bakıp 'bumuymuş?' diyeni çok olur.

Saygılar.

Alıntı

Yeri gelmişken bende kafama takılan bir konuyu tam anlamadığımdan soruyorum;

İthal gelen silah 750 USD ise:

750 USD + 50 USD gümrük maliyeti + (750 nin %25i) 187,5 USD MKEK karı + (750 nin %100) 750 USD SSM fonu + (750 nin %20si) 150 USD ÖTV + (750 nin % 18i) 135 USD KDV = 2022,5 USD

2022,5 USD olması gerekirken 2800 USD olmasının ve aradaki %38,44 lük ekstıra artışın; maliyet üzerinden kar, kar üzerinden fon, fon üzrerinden vergi, vergi üzerinden vergi alınmak suretiyle bize yansıtılmasının mantığı (eğer mantık burası için fazla bir kelime olduysa kusura bakmayın) nedir bunu bilen varmı?

Saygılarımla...

Alıntı

Sn.zi'b benim anladığım kadarıyla hesaplamalar ham fiyat üzerinden değil, Sn. lupus'un yazdığı sıralamaya göre bir öncekinden artarak gidiyor. Bürokrasideki silsile metodu yani. Angel

Alıntı

(09-05-2014, 03:46 PM)lupus demiş ki:
(09-05-2014, 02:55 PM)beyazkurt demiş ki:

Yerli silahlardan ise % 100' lük SSM fonu alınmaz...

Sayın lupus öncelikle vermiş olduğunuz bilgi için teşekkür ederim. Bu soruyu şunun için sordum. Amerikan pazarında ortalama 400 dolara satılan bir YERLİ tabancanın Mke vitrininde kaç liraya satılması gerekir.

Çıkış fiyatı : 400 usd
Mke Karı : 100 usd
Ötv : 125 usd
Kdv : 112,50 usd
Toplam : 737,50 usd x 2,10 = 1.548,75 TL

Bu sonuca göre Amerikada perakende olarak 400 usd ye satılan bir ürünün ( Nakliye,İthalatçı karı,perakendeci kar'ını saymıyorum bile) Mke'de 2.000-4.000 TL fiyat aralığında satılması hangi etik değerlerle bağdaşır bilemiyorum.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi