Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ev Savunması Köpek Seçimi
Dostum bence senin işini görmek için alan korumada öncü olan bekçi köpeği olarak en cok tercih edilen bir rottweiler cinsi bir köpek yeterli olacaktir..

Alıntı

Bu köpeklerden bir kısmı yasak diye biliyorum. Para cezası var. Yasak mevcut durumda nasıl uygulanıyor? Daha geçen Çınarcık'ta bir dogo gördüm. Köyde ormana bitişik bahçe içinde ayılara karşı beslemeyi düşünüyorduk. Mevzuat konusunda da bilgi verirseniz sevinirim.

Alıntı

Sn.yalvali yasaklı ırklar olan pitbull terrier,dogo argentino,fila brasileiro,tosa inu.Fakat yasa da esnek bir tanım var,''ve bunun gibi'' yani bu ağırlıkta,özellikte.30kg üzerinde bir köpek hemen bu tanıma uydurulabilir.Mesela THY bu yasanın tanımına dayanarak Rottweiler taşımıyor.

Yasaya göre bu hayvanları ithal edemez,eşleştiremez,hediye edemezsiniz,besleyebilirsiniz.Beslediğiniz için herhangi bir para cezası uygulanmaz.Dogo argentinolar ülkemizde tüm yarışmalara katılırlar,kendi dernekleri vardır,ve resmi yarışmalarda ülkemizde madalya alırlar,buda ayrı bir durum.

Köpekler ayıya karşı daha çok uyarıcı görevi görürler,bir köpeğin ayıya karşı galip gelmesini,inatçı ve şanslı bir gününde olduğunu kabul ederek açıklayabiliriz.

Ülkemizde istediğiniz her ırkı besleyebilirsiniz.

Alıntı

Satışı, hediyesi yasak. Tek tedarik yöntemi bir yerlerden yürütmek Smile Demek ondan bizim burda cins köpekler hızla ortadan
kayboluyor Smile
Bu hırsız yiyicilerin çalınıyor olması da ayrıca bir ironi .

Alıntı

Ülkemiz son yıllarda FCİ ve KİF üyesi oldu,uluslararası ırk federasyonları.Bu yasaklı ırkların üretimlerine eğer damızlıklar secereli ise gene bu federasyon tarafından yasaklı olup olmamasına bakılmadan gene secere veriliyor.(şahsen yasak olayına karşıyım)

Çalınması imkansız köpek yoktur,fakat zor köpek vardır,bu köpeğin mizacı aldığı disiplinli uzun süren eğitimler ile ilgilidir.Köpek hırsızı birazda güvercin hırsızı gibidir,eğer kafaya koyduysa bir yolunu bulur.

Alıntı

Bu zamana kadar iki dogo ile tanışmak nasip oldu, birini çaldılar diğeri de mübala etmiyorum dünyada gördüğüm en oyuncu en şımarık köpekti...

Alıntı

Dünyada en iyi koruma köpeği Presacanario'dur.

Dogo Argentino, domuz avında kullanılmak için üretilmiş olsa da iyi koruma yapabilir. Fakat rengi beyaz olduğundan, silahlı biri için özellikle geceleri kolay hedef olur. Ayrıca deri sorunları ve 5-6 yaşlarından itibaren de sağırlık sorunları görülür.

Bull Terrier, son derece ilgi, alaka isteyen bir köpektir. Kesinlikle laf dinlemez, eğitimi çok zordur. İlgi gösterilmediğinde içine kapanır, kuyruğunu kovalamaya başlar. Hele bir markete falan birlikte gitmeye kalkarsanız, marketi birbirine katar. Zapt etmek mümkün değildir. Korumaya uygun olduğunu sanmıyorum.

Kafkas Owtcharka son derece hantal bir köpektir. Ancak 1 metre kar olan bir yerde üstünlük sağlayabilir. Yoksa bir pitbul karşısında bille zor durumlara düşer. Nefesi yetmez, kesinlikle dayanıklı değildir. Dünyanın en büyük köpeklerinden biri olduğu doğrudur. 130 kga kadar çıkar. Bu köpeğin bir Dogo karşısında hiçbir şansı olamaz. Görünüş itibariyle caydırıcı olabilir. Bu açıdan koruma köpeği olarak alınabilir. Ama apartmana uygun değildir.

Cane Corso, yapı itibariyle güzel bir köpektir. Güç ve çeviklik açısından Pitbullara üstünlük sağlayabilir. Dogolarla başabaş bir köpektir. Rengi de uygundur. Fakat bu köpeklerde kalça kemiklerinde sorunlar görülür. Ben tercih etmem.

Pitbul, kilosuna oranla dünyanın en güçlü köpeğidir. Korumaya çok uygundur. Pitbul almaya karar verirseniz beyaz olanlarını almayın, onlarda da sağırlık sorunları görülür. Yasal olarak da bazı sorunlar var.

Rotlar biraz hantal olsalar da iyi koruma köpekleridir. Fakat asabi ve saldırgan köpeklerdir. Aslında Rotlar, Pitbullardan daha saldırgandırlar.

Alman Kurtları son derece akıllı ve eğitilebilir köpeklerdir. Koruma görevini de çok iyi yaparlar. Yanlız güç açısından yukarıdaki köpeklerle mukayese edilemezler. Arka ayakları zayıftır ve mesela pitbul karşısında 1 dakika bile dayanamazlar.

Köpekleri güç ve saldırganlık özelliklerine göre sıralarsak, birinci sırada tartışmasız Tosa İnu gelir. Bu köpeği yenebilecek köpek yoktur. Orijinalini bulamazsınız, bulsanız da çok pahalıdır.

İkinci sırada bana göre birbirine denk iki köpek vardır :Fila Brasilaro ve Bully Kutta. Bunlarda son derece vahşi ve güçlü köpeklerdir. Bu üç köpek türü, bildiğimiz köpeklere benzemezler. Bunlar dövüş köpekleridir. Sert tabiatlı ve son derece dirayetli kişiler tarafından bakılabilirler. Köpeğin sahibine saygı duyması gerekir. Bu köpekler insan öldürebilirler. Hatta sahibini öldürüp, parçalayanları da vardır.

Bunlardan sonra Presacanario gelir. Orta büyüklükte, dengeli ve yapılı bir köpektir. İyi beslendiğinde pek sağlık sorunu çıkarmaz. Ama hareketsiz kalırsa kilo almaya eğilimlidir. Hareket etmesi, koşması gerekir.

Ben olsam presacanario alırdım.

Alıntı

Sn.erman
Bilgi vermek sorumluluk gerektiren bir iştir,yanlış bilgilendirme,yanlış yönlendirmede bunun sorumluluğu vebali sizin üzerinize kalır.
Verdiğiniz bilgiler subjektif,yanlış,eksik,mahallede köpek dövüştüren bir gencin kaleminden çıkmış gibi,kusura bakmayın.

Alıntı

Kimseyi ikna edemediğim için Alman çoban köpeğini alamıyorum.

Akıl, güce çoğu zaman üstün gelir diye düşünüyorum.

Alıntı

İnşallah birgün ikna etmeniz mümkün olur Sn.evrenay.
İkisi bir arada olursa gerçekten ideal oluyor,fişek ile mekanizma gibi Smile

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi