Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Anket: Forum olarak bıçak yaptıralım mı?
Bu anket kapalı.
Evet
94.42%
186 94.42%
Hayır
5.58%
11 5.58%
Toplam 197 oylar 100%
* Bu ankete oy verdiniz. [Sonuçları Göster]

Konuyu Değerlendir
  • 6 Oy - 4.33 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Forum olarak bıçak yaptırma talebi
http://www.ar15.com/archive/topic.html?b=6&f=4&t=297280
Ana fikir burada bir miktar var Smile

Aklımızdan geçirip ulaşamadığımız,ulaştığımızda ise yüksek fiyatları sebebiyle kullanmaya kıyamadığımız bıçaklarımız var bir çoğumuzun.Ben kullanmaktan kaçmayacağım,benimle birlikte yaşayan,sadece sevmek değil,gereğinde işe koşan kısaca benimle yaşayan,her kullandığımdada ona yaşam veren ustasına minnet duyacağım,emeği kutlu BİR TÜRK USTASININ üretimi full-tang bir hizmet bıçağı hayal ediyorum,düşünen ve emek verenlere sağlık...

Gerçekten çok güzel bir fikir.Çelik olarak arazide kullanılabilecek ve yarı yolda bırakmayacak bir çelik kullanılabilir.Tabi ustalar daha iyi bilir hangi çeliğin seçileceğini.Kabza olarak eğer sudan vs. etkilenmesini istemiyorsak mikarta tercih edilebilir.Tasarım olarak dağ bayır bıçakları veya busse ler düşünülebilir.Özellikle busselerin kabza sonundaki çıkıntı beni bitiyor. Smile

[Resim: TeamGemini2A.jpg]
[Resim: picts934.jpg]

Tabi kan oluksuz versiyonun yapılması lazım Smile

veya dağ bayır bıçağına örnek vericek olursak,

[Resim: spyderco_bushcraft_001_01.jpg]

Kılıf olarak kydex olabilir.

Saygılar

İki model yapılsa , biri çakı diğeride avda kullanmak için . Çok seçeneği olan bir konu ve herkezin zevikine hitap edilebilmesi imkansız olacağından , dünyanın en çok tercih edilen çakı ve av bıçağı modeli hangisiyse o yapılsa , yoksa işin içinde çıkılmıcak gibi.

Gönül bu işte onu da istiyor bunu da... Big Grin

Bu da güzel
http://emersonknives.com/shop/gypsy-jack-2/gypsy-jack/

bu da...
http://www.getaknife.com/wp-content/uplo...617dam.jpg

Saygılar.

Bir de lütfen hollow grind taşlamadan illallah geldi, high flat grind veya scandi bir taşlama olabilir mi?
Sefa hocamı konuya davet etsek? Smile
Saygılarımla

Convex ya da full convex taşlamalar da yüksek dayanımlı olacakmış izlenimi veriyor.Tabii bu formların keskinliğe ve ağırlığa etkisini uzmanlara danışmak lazım.

Saygılar.

(04-09-2013, 05:20 PM)tirendaz demiş ki: Bir de lütfen hollow grind taşlamadan illallah geldi, high flat grind veya scandi bir taşlama olabilir mi?
Sefa hocamı konuya davet etsek? Smile
Saygılarımla
+1
Biri scandi diğeri high flat iki bıçak çalışıyorum.

Bence scandi ağız kullanım için en mantıklı olan.
Koleksiyon değeri olan çakı yada bıçağı ileriki zamanlarda konuşuruz. Fabrikasyon bir şey olmayacak olması benim için en önemlisi. Önce basit bir modelde uzlaşalım. Çok büyük ve çok küçük olmasın. Kılıf kydex yada deri fark etmez.

Şahsen ben de scandi tercih ederim. Hem daha geleneksel hem de bilemesi daha kolay benim için.

Ben birşeyler yaptım bugün ama sürpriz olsun

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi