Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Anket: Forum olarak bıçak yaptıralım mı?
Bu anket kapalı.
Evet
94.42%
186 94.42%
Hayır
5.58%
11 5.58%
Toplam 197 oylar 100%
* Bu ankete oy verdiniz. [Sonuçları Göster]

Konuyu Değerlendir
  • 6 Oy - 4.33 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Forum olarak bıçak yaptırma talebi
Bir kaç zamandır yerli ustaları ziyaret ediyorum. Yabancı markaları aratmayan(hatta daha kaliteli) işler çıkartıyorlar.

Aramızda yazılıyor ama forum olarak yerli ustalarımızdan birine beğendiğimiz bir bıçak modelini yaptırsak nasıl olur?

Ortak bir model belirleyelim. Çeliği eğer bulunabilirse D-2 olsun.

Mesela Esee keskileri gayet güzel. Sn. Ozgurteksan bu işin altından kalkabilir diye düşünüyorum. Bilmiyorum bu konuda kendisi ne düşünür?

Sn.Ecorotti düşünceniz için teşekkür ederim ama forum olarak bir bıçağa karar verildiğinde işlevine göre çelik seçimi yapılmalı diye düşünüyorum
D-2 çelik bulunur 6-7mm kalınlıkta tabi bıçağına göre kalınlık değişken olacaktır.
ama d-2 20 cm'me kadar namlulu bıçaklarda iyi işlem görebilir daha uzun namlulu bıçaklar için biraz araştırma yapmakta fayda olacaktır.

Saygılarımla,

Sn Ecorotti çelik bence gözede hitap etmeli.Bu konuda dımışki (damascus) çeliklerini işleyip gerçek boynuz sap takılmalı.Daha sonra guzel bir tasarımla istenilen kullanım alanına uygun bir keski yapılır.Naçizane fikrim budur.

Eseeden 2 tane sipariş verdiğim için farklı bir modele sıcak bakıyorum. Hatta bıçak yaptırılacaksa fabrikasyon modellere de benzememeli. Daha özel olmalı. Kök ceviz bir kabza çok güzel olur. Çelik zaten illaki kaliteli okur onu söylemeye bile gerek yok.

Velhasılı kelam isabet olur, güzel olur.

Saygılar

(03-09-2013, 11:09 PM)kemikaze demiş ki: Sn Ecorotti çelik bence gözede hitap etmeli.Bu konuda dımışki (damascus) çeliklerini işleyip gerçek boynuz sap takılmalı.Daha sonra guzel bir tasarımla istenilen kullanım alanına uygun bir keski yapılır.Naçizane fikrim budur.

Sn.Kemikaze damascustan yapılacak olan bıçakların sadece şekilleri birbirine benzeyecektir ziyadesi ile namludaki desenler bir birinden farklı olacaktır.
damascus yapılır yapılmasınada talebe göre adet yüksek olursa bayağı bir ter dökme işlemi olacaktır.
Damascuslar klasik olmamalı değişik çeliklerden yapılmalı bence.

(03-09-2013, 11:14 PM)ozgurteksan demiş ki:
(03-09-2013, 11:09 PM)kemikaze demiş ki: Sn Ecorotti çelik bence gözede hitap etmeli.Bu konuda dımışki (damascus) çeliklerini işleyip gerçek boynuz sap takılmalı.Daha sonra guzel bir tasarımla istenilen kullanım alanına uygun bir keski yapılır.Naçizane fikrim budur.

Sn.Kemikaze damascustan yapılacak olan bıçakların sadece şekilleri birbirine benzeyecektir ziyadesi ile namludaki desenler bir birinden farklı olacaktır.
damascus yapılır yapılmasınada talebe göre adet yüksek olursa bayağı bir ter dökme işlemi olacaktır.
Damascuslar klasik olmamalı değişik çeliklerden yapılmalı bence.
Sn ozgurteksan güzel olan herşeyin içinde bolca alın teri vardır.Damascus gibi bir çelik ve bol alınteri sonuç göze mükemmel hiap eden bir bıçak olur.

Tabiki 440-C gibi modern bir çelikde tercih edilebilir

Kök ceviz kabza benimde aklıma yatıyor. Damascus güzel ama bir standartı yakalayıp aynı ürün olması daha hoş olur. 440c de mantıklı. Öncelikle model belirleyelim. Dağ bayır, orman bıçakları aklıma yatıyor.

[Resim: Bushcraft121012-03a.jpg]

Sn ecorotti dağ bayır derseniz aklıma bowie tarzı bir bıçak gelir.Sürekli kullanım için 420 yada 440 serisinden çelik seçilebilir.Ama belde taşınıp sadece arada sırada sevilecek.Kullanmaya kıyamayacağımız bir bıçak yapılacaksa damascus çeliği olmalı derim.

Bowie bana göstermelik gibi geliyor. İş kullanıma ve işlevselliğe gelince yukarıda paylaştığım bıçak 9 kaplan gücünde. Forumda spyderco'yu paramparça eden üyeler var. Onlarında sağlam şekilde kullanabileceği velhasıl kelam acımayacağımız bir bıçak olsun.

(03-09-2013, 11:58 PM)ecorotti demiş ki: ... velhasıl kelam acımayacağımız bir bıçak olsun.

Ankete EVET oyu verdim. Şahsi fikrimi beyan etmek gerekirse üzerinde "tabancatufek" yazan nesneye acımayacağımı sanmıyorum. Tenekeden de olsa kabulümdür.

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi