Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Anket: Test yaptigim revolver'lerden en cok hangisini begeniyorsunuz?
S&W 686
S&W 640
S&W 60
S&W M&P 340 PD
Ruger SP101
[Sonuçları Göster]

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kisa Namlulu .357/.38 Toplu Tabanca Kiyaslamasi
Bence 686 güzel bir kulaklıkla keyfine doyum olmayacak bir silah. Tahmini +1500 attim şimdiye kadar kendimi hiç dayak yemiş gibi hissetmedim.Taktik atışta sarjorlüye göre iki mermi arasindaki zaman farkı olarak ağır kalsada
Benle taktical de yapabilirsin dedirtiyor bana. Hedef atıcılığını hiç hesaba bile katmıyorum. Smile
Saygılar

Alıntı

Sn.Musketeer,

Snub-nose revolverlerde, .38 SPL ve .357 magnumun balistik performansları birbirlerine çok yaklaşır. Özellikle de 2.5'' in altına inildiğinde, bazı dolumlarda arada neredeyse fark kalmaz. .357 magnum, .357 magnumdur, tablolara baktığınızda, snub-nose yani kısa namlulu revolverlerde bile .357 magnumun .38 SPL' ye göre yine de daha avantajlı olduğunu göreceksiniz, ancak balistik jel ve terminal balistik etki araştırmalarını incelediğinizde, iyi dengelenmiş barut hakkı ve iyi tasarlanmış çekirdeklerle, 2.5'' ve daha kısa namlulu revolverlerden atılan .38 SPL ve .357 magnumun neredeyse denk performans gösterdiğini göreceksiniz.

+ P kıvamındaki bir .38 SPL' nin atım yatağı basıncı .357 magnumun atım yatağı basınç değerlerine yanaşamaz.
+ P kıvamındaki bir .38 SPL' nin ses blastı ve tepmesi .357 magnum kadar değildir.
+ P kıvamındaki ve doluya uyumlu, iyi tasarlanmış bir çekirdeği olan .38 SPL' nin terminal balistik etkisi, snub-nose bir revolverden ateşlenen .357 magnuma yakındır.

Bu bilgiler ışığında benim size naçizane önerim, hafif alaşımdan üretilmiş olan snub-nose revolverlerinizde + P kıvamında .38 SPL fişek kullanmanızdır.

Silahınızı boş yere yormaz ve yıpratmazsınız.
Daha az tepme ve blastla, silahı kontrol etmekten çok hedefe daha iyi odaklanırsınız.
Mükerrer tetik çekişlerinizde de aynı konforu ve rahatlığı yaşarsınız.
Hedefte yapacağınız tahribat aynı silahtan ateşleyeceğiniz .357 magnumdan çok daha az olmayacaktır.

Hasılı kelam, kısa namlulu hafif alaşım revolverlerinizde, Remington' un FBI Load olarak tanımladığı, 158 grain + P LHP ( Lead Hollow Point ) benzeri .38 SPL mühimmatı kullanmanızı öneririm.

Saygılar.

Alıntı

Bir kaç video ile örnek verecek olursam.

Saygılar.

Alıntı

Sn lupus, ansiklopedik bilgi kivamindaki yorumunuz icin cok tesekkur ederim. Kesinlikle tavsiyenize uyacagim.

Sn OF_LEE sanirim video'larda 6 inclik 686 ile atis yapmissiniz. Benim attigim, snubby tabir edilen 2.5 inclik 686'lardandi. Acikcasi 6 inch liklerin performansi konusunda fikre sahip degilim ama oyle bir silahi "ikincil silah" olarak ustumde tasimam mumkun degil. 2.5'lugu bile bana agir gelmisken Smile

Saygilar.

Alıntı

Bu arada single action olarak attiginizda, daha iyi mi isabet kaydediyorsunuz Sn. OF_LEE? Merakimdan ve cehaletimden soruyorum.

Alıntı

(29-08-2013, 01:42 PM)OF_LEE demiş ki: ... Tahmini +1500 attim şimdiye kadar kendimi hiç dayak yemiş gibi hissetmedim...

Bende de 4inç kömüşay varken her gidişte on yirmi top .357 atıyordum, dediğiniz gibi sıkıntı olmuyor 1.5 kiloluk silahta.

Fakat dediğiniz atışları şöyle 500 gramlık bir minikte yapın, fizik tedaviden çıktığınızda konuşalım. Smile

Tam boy lüfoda sorun olmayan fecidolular, çok hafif tabancada ciddi acı veriyor, keşke titanyum gövdeli bir .357 ile deneme şansınız olsa da yaşayarak görebilseniz...

Saygılarımla...

Alıntı

(29-08-2013, 10:26 PM)Musketeer demiş ki: Bu arada single action olarak attiginizda, daha iyi mi isabet kaydediyorsunuz Sn. OF_LEE? Merakimdan ve cehaletimden soruyorum.

Sn. Musketeer hedef atıcılığı yapılacaksa bu bana göre S.A. olarak yapılmalı tetik ezme ve boşluğunu alma gibi kaidelerle uğraşmıyorum direkt gez arpacık hızlanması yapıp atışımı gerçekleştiriyorum. Yanlız Single action atışlarda her tetik kurmasında el hareketinden dolayı hedefi ister istemez az da olsa boza biliyorsunuz buda atışlarda belli bir yavaşlamaya sebebiyet veriyor. Ama atişlar daha derli toplu oluyor bana göre.

Saygılar.

Alıntı

(29-08-2013, 11:59 PM)baris demiş ki:
(29-08-2013, 01:42 PM)OF_LEE demiş ki: ... Tahmini +1500 attim şimdiye kadar kendimi hiç dayak yemiş gibi hissetmedim...

Bende de 4inç kömüşay varken her gidişte on yirmi top .357 atıyordum, dediğiniz gibi sıkıntı olmuyor 1.5 kiloluk silahta.

Fakat dediğiniz atışları şöyle 500 gramlık bir minikte yapın, fizik tedaviden çıktığınızda konuşalım. Smile

Tam boy lüfoda sorun olmayan fecidolular, çok hafif tabancada ciddi acı veriyor, keşke titanyum gövdeli bir .357 ile deneme şansınız olsa da yaşayarak görebilseniz...

Saygılarımla...

Sn.baris o fecidolularla 500 gramlık bir silahta zaten atış yapmam, yapamam, cesaret edemem. Smile

Saygılar.

Alıntı

Bana kalsa klasik bir mod 36 alırım SmileEn azından oyuncağa benzemez SmileFakat seçenekler arasından mod 60 a verdim oyumu.

686 2.5 namlulu neden üretilir anlayamıyorum.Böyle etli ,kalın bir tabancayı kısaltmak onun taşınma konforunu artırmaz.Kulaksızları(640-340) zaten geçtim Smile Hem tipsiz Smile hem tek revolverde single zevkini tattıramaz.Ruger konusunda net bir fikrim yok.Alınsa pişman edeceğini sanmıyorum,estetik olarak da hoş bir silah bu sınıf için. Fakat sanki 2. silah olarak taşınmazmış gibi geliyor bir süre sonra.

Alıntı

2.5" toplular özellikle de ülkemizde bulunan ve haliyle forumda konusu olan toplu tabancalar öyle ikincil silah olmaya pek elverişli modeller değil. Tabii giyim tarzı kişinin fiziki özellikleri ve güvenlik ihtiyacı durumu değiştiren etkenler. Açıklamalarınızdan ve önceki mesajlaşmalarınızdan aklımda kaldığı kadarıyla bence öncelikli olarak envanterinize 4" lik revolverlerden eklemeniz daha doğru olacaktır. Bu sayede toplu keyfinizi olması gerektiği gibi yaşayabilirsiniz. İkincil silah olarakda sizin ulaşabileceğiniz onlarca model var. Beretta dan kevine seecampdan browninge kadar uzun ve taşıma kolaylığı olan iyi seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz.

Yakın zamana kadar 2.5" 686 ya sahiptim mod 60 ve muadilleri ile defalarca kıyasladım. Bu tür revolverler daha çok silah taşımak isteyen ya da durumunda olan kişilerin görece daha rahat revolver taşımaları için üretilmiş modeller. Buna rağmen ülkemizde bulunan en uzun sürgüye sahip modellerden biri olan fs92 yi taşımak bile daha kolay. Her şeyden önce taşıma konforunda kalınlık ciddi önem arzediyor. Revolver grubunda bu pek mümkün olan birşey değil. 6-7 mermi kapasitesi kimilerine göre yeterli gelebilir ancak bana yeterli gelmediğinden yanımda yedek mühimmat taşıyor, seri yükleme içinse speedloaderla taşımak durumunda kalıyordum ki yine taşıma sıkıntısı. Tüm bunların yerine bir adet kevinla inanılmaz konforlu yaz günleri geçiriyorum. Yedek şarjör çakmak cebine birebir uyumlu. Kendisi ceplerde rahatına bakıyor. Hatta şu ana kadar hiç bir aramada ortaya çıkmadı bile. Toplamda 13 adet kısa 9 mm mermi ile bu konforu yaşamak bana göre çok önemli. Çünkü emin olun bir süre sonra revolverınız çekmecenizi süsleyecek ve poligon yolculuklarında size eşlik edecek. O zamanda neden 4" değil diye benim gibi hayıflanıp satacaksınız.

Yazılanlar şahsi tecrübemdir yukarıda yazdığım gibi kişiye göre farklılık gösterebilir.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi