Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Anket: Test yaptigim revolver'lerden en cok hangisini begeniyorsunuz?
S&W 686
S&W 640
S&W 60
S&W M&P 340 PD
Ruger SP101
[Sonuçları Göster]

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kisa Namlulu .357/.38 Toplu Tabanca Kiyaslamasi
Merhaba Sayin uyeler;

Bu hafta atis yapmaya gittigimde, daha once bir kac kere atis yapmama ragmen, envanterimde hic revolver yer almadigini farkettim. Ben de kendime gore bir test yaparak, bu kalibrede hangi revolverin benim icin en uygun olacagina denemeye karar verdim.

Atistan once kendi ihtiyaclarima gore belirledigim kriterler sunlardi:

* .38 +P/.357 Magnum ikisini de atesleyebilecek.
* Yedek silah olarak uzerimde tasiyacagim icin cok buyuk ve agir olmayacak.
* Atis hassasiyeti iyi olacak.

Aslinda kendime gore belirledigim maddelerin bazilarinin birbirleriyle celistiginin farkindayim. Zira kucuk ve hafif silahlarla .357'nin saglikli bir sekilde ateslenemeyecegini biliyorum. Ama isin asli, .357 Magnum benim icin olmazsa olmaz degil. Bazilari icin yuksek kalibre, olmazsa olmaz, bunun icin arguman olarak da "durdurma gucu"nu kullaniyorlar. Isin asli ben de yakin gecmise kadar benzer fikirdeydim. Ama yakin gecmiste okudugum bir haberle, bu konuda goruslerim kismen degisti. Bizim eyalette, poker masasinda birbirleriyle tartisan iki kisiden birisi, digerini belinden cektigi silahla (ki .22LR kalibre) gogsunden tek atisla vurup olduruyor. Isin hukuki boyutundan ziyade, mermi kalibresi benim focus alanim oldugu icin diger detaylari atliyorum. Uzun lafin kisasi artik atis isabetinin, kalibreden daha onemli oldugunu dusunuyorum. Bu yuzden .357'yi es gecerek, testimi .38+P mermide yaptim.

Kendi capimda yaptigim revolver testinden sonra eglence amacli kendi silahlarimla da ates ettim. Onlari da paylasacagim.

S&W M&P 340 PD hafifligi ve kucukluguyle kucumsedigim bir silah olmasina karsin, isin asli atis sonucunda en begendigim silahlardan birisi oldu:

[Resim: DSC_0049_zps2cb6a028.jpg]

10 yards icin 10 mermi demisim ama sanirim orada bir yanlislik olmus. 15 ya da 20 mermi kullanmis olabilirim:

[Resim: DSC_0048_zps38b17b7c.jpg]

SW 60 :

[Resim: DSC_0050_zps651f149e.jpg]

SW 640 :

[Resim: DSC_0051_zps10a4878f.jpg]

Ben aslinda Ruger SP 101 de cok begendim. Ama 340'a gore biraz daha agir. Oldukca ucuz bir silah, belki gelecekte ondan da bir tane edinirim. Ozellikle yabanci forumlarda bu boyutta bir silaha gore .357 performansinin cok iyi oldugu soyleniyor:

[Resim: DSC_0052_zps7e8ebaf8.jpg]

MEsafe artikca sanki biraz daha dagitmis gibi:

[Resim: DSC_0053_zpsb6590fbe.jpg]

SW 686 ile nedense pek basarili atislar yapamadim. Acaba benden mi kaynakli, yoksa silaha mi alismadim emin degilim ama sonuclar pek parlak degil. Ayrica bu silahi ustte tasimak icin cok agir buldugumu da eklemek durumundayim:

[Resim: DSC_0054_zpscc148f76.jpg]

SW 340 ve Ruger SP 101'den sonra en cok begendigim 3. silah SW 640 oldu. Ilk bir kac atista silahin karakterine uyum saglaymadiysam da, sanirim muteakip atislarda daha basarili oldum:

[Resim: DSC_0058_zpsf181e66d.jpg]

Ve can dostum, birinci tasima silahim, karakterini en iyi bildigim silahlardan biri Glock 26'im beni yine utandirmayarak, her turlu kosula karsi "ben hazirim" mesajini verdi:

[Resim: DSC_0056_zps16642ad7.jpg]

Ve bu testin sonucunda yukarida da belirttigim uzere siralama su sekilde olustu:

1) SW MP 340 PD
2) Ruger SP 101
3) SW 640
4) SW 60
5) SW 686

Tabi bu siralama benim tamamen subjektif deneyimim sonucu olustu. Bu konuda eksper olmadigim icin buradan bir genelleme yapmanin pek dogru olmadigini dusunuyorum.

Saygilar.

Alıntı

Bunlarda benim diger ufakliklar.

Glock 17'de yuksek sarjor kapasitesinden mutevellit, atis ciddiyetini sonuna kadar koruyamayarak ilk 5-10 atistan sonra ya pespese ya da mesafeyi artirip atis yapiyorum. Ama zaten bunlar testin bir parcasi degil, eglencelik atislardi:

[Resim: DSC_0055_zps98411ec6.jpg]

Son olarak da bizim "buyuk oglan" Smile Colt 1911 Special Combat Government:

[Resim: DSC_0057_zpsdf2dccd7.jpg]

Alıntı

Baslikta yaptigim hatayi simdi farkettim. Small frame derken aslinda kisa namlulu revolver leri kasdetmistim. Yoksa 686 small degil, medium frame kategorisinde. Dolayisiyla onu boyut ve agirlik olarak digerleriye kiyaslamak pek dogru olmayabilir.

Alıntı

[Resim: P1780081.jpg]
günlük taşımada .357mag değil de, +p ler ile böyle bir minik mantıklı geliyor bana...

Alıntı

Sn Musketeer, guzel test elinize saglik.

Bende iki adet snub nose SW revolver var. 642 ve 340 PD.
340PD, kullanilan malzemelerden oturu, fiyat olarak 642'nin iki misli (Scandium Alloy/Titanium/Stainless Steel).

Hem hafifliginden ve hem de 357 Magnum atabilmesinden dolayi benim favorim 340PD.

642CT
[Resim: SW642CT.jpg]

340PD
[Resim: 03e4b865.jpg]
[Resim: 824676f3.jpg]

Bu arada sizinle bir sekilde bulusup biraz calismamiz sart. Sizden daha iyi guruplar bekliyoruz. O mesafede hepsini ayni delikten gecirmeye calismalisiniz. Toplulara birsey demiyorum ama 1911 ve glock 17 atislar cok daha iyi olmali.
Mel Gibson'in dedigi gibi: "Aim small, miss small" Smile

Alıntı

Sn. ilksurfer, 340pd ile .357 attınız mı?

Benim bu tür deneyimlerim genelde acı ile sonlandı da, o yüzden soruyorum...

Alıntı

Evet ama ancak bir top atabildim.Smile
Tepmeye karsi hassasiyetim yok ama cok tepen silah ile atisi da sevmiyorum. Ozellikle muteakip atislarda hedefe donmesi cok uzun suruyor. O yuzden sadece 38+p ile tasiyorum. Ama cesit olmasi adina topun sonuna bir adet 357 magnum konulabilir mesela.Smile

En buyuk aciyi herzaman en kucuk silah verir. Benim canavarim Seecamp. Atis yapip da parmagimin kanamadigi daha olmadi. 340PD bunun yaninda melek kalir. Ozellikle extended Crimson Trace kabza oldugu icin kucuk parmagim bosta kalmiyor ve silah daha iyi kavranabiliyor.

[Resim: ae72dcfe80b558f3c1242311e57ac33b_zpsb9aa8519.jpg]

Alıntı

Ben S&W model 10 sahibiyim.Önceleri .357 almadım diye üzelüyordum. bir arkaşımın sayesinde 1 top .357 attım kendimi dayak yemiş gibi hissettim. Aşırı tepme ve vibrasyon insanı rahatsız ediyor. Atış istikrarınıda bozuyor. Etli namlu bir model 10 keyifli atış ve yedek silah olarak yeterli. piyasada uygun fiyata bulabilirsiniz. (Arkadaşda bir daha .357 atmadı)

Alıntı

(28-08-2013, 02:52 PM)ilksurfer demiş ki: Sn Musketeer, guzel test elinize saglik.
Bu arada sizinle bir sekilde bulusup biraz calismamiz sart. Sizden daha iyi guruplar bekliyoruz. O mesafede hepsini ayni delikten gecirmeye calismalisiniz. Toplulara birsey demiyorum ama 1911 ve glock 17 atislar cok daha iyi olmali.
Mel Gibson'in dedigi gibi: "Aim small, miss small" Smile

Evet grupmanlar konusunda haklisiniz. Bir de son 2-3 ayda mermi kitligi sebebiyle antremanlari iyice aksatinca daha da kotulesti haliyle. Eskiden bir gidiste neredeyse 300-400 mermi kullanirdim. Simdi 200 u gectigim cok nadir.

Ayni eyalette otursak ne guzel olurdu, haftasonlari bulusup giderdik. Ben gelemem de, istediginiz zaman buyrun siz gelin bu taraflara. Benim is durumlari malum, biliyorsunuz.

(28-08-2013, 01:19 PM)baris demiş ki: günlük taşımada .357mag değil de, +p ler ile böyle bir minik mantıklı geliyor bana...

Sn. baris resmini koydugunuz model, sanirim Model 327 Performance Center. 8 mermi kapasiteli. Evet bu da kesinlikle cok begendigim bir silah, ozellike 8 mermi kapasitesi cok onemli. Fiyati biraz pahali ama hak etmiyor degil. Gelecekte neden olmasin?

Alıntı

Insallah Sn. Musketeer... Smile

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi