Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 2.33 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TP-9 EMNİYET İHALESİNİ ALMIŞ
Sn Üyeler,

Uzun zamandır paylaştığınız bilgileri yakından takip ediyorum.
Bende sizler ile birkaç konuyu paylaşmak isterim.

İhele şartnamelerinde istenilen,Uygunluk(parça),Atım testleri,Dayanıklılık,Soğuk sıcak,Tuz ve kırılım testleri vs...
Testlerinden sonra hangi silah İhaleden birinci olarak geçtiyse firma sahipleri ile asıl pazarlık kısmında anlaşma konusu ihalenin sonunu belirler.Eğerki ihale 1. firma ile anlaşamıyor ise 2. firma ile pazarlığa oturur.

Bildiğiniz üzere Emniyet ve Tsk ihale kapsamında, Emniyet (önceden sadece çelik gövdeli silahlara ve sadece5000 - 25000 atım sürecine tabi tutarken) yeni ihale şartnamesinde alimünyum gövdeli ve polimer gövdeli silahları da ihale şartnamelerine dahil etmiş ve 2 denemeli 50.000 atım testlerine tabi tutmuştur.
Tsk ihalelerinde bu durum halen eski halini korumaktadır(Çelik gövdeli 5000 - 25.000 atım ve dayanıklılık testleri).

Kolluk kuvvetleri statüsünde çalışan arkadaşların 25 yıl hizmet sürecini düşünürsek ve silahın performansını bir kenara koyar isek bu meslek grubundaki arkadaşlar her gün bellerinde(çelik gövdeli) boş ağırlıkları 1500 gr ma yakın bir ağırlık ve 15 mermi ağırlığını da 250-300 gr olarak düşünürsek ortalama 8-9 saatlik günlük çalışma ortamları içinde üstlerinde bir okadar da ağırlık ile görev yapmak demek oluyorki bunu yukarıda belirttiğim 25 yılı ve bayanların da olduğunu düşünürsek zor bir çalışma süreci !!!!

Alimünyum ve polimer teknolojisi ile üretilen yeni teknoloji silahları ayırırsak, eski bir tabir olan '' En iyi silah ağır olanıdır'' tabiri o zamanki gövde de yapılacak olan başka bir maden olmaması bizleri daimi olan çelik gövdeli silahlara yönlendirmiştir.

Ülkemizde üretimi halen devam eden toplam 6 firma (Asilsan,Tisaş,Yurt Savunma ,Sarsılmaz,Girsan,Mkek), stoeger hariç (beretta kökenli olması sebebi ile) Mkek ye bağlı çalışmaları ve mkek tek yetkili satıcı olması sebebi ile yeni yeni Ar-Ge çalışmalarını,Tüketici sorunlarını dinleyerek uygun çözümleri bulmayı hedef alarak rekabetin dişe diş kana kan olan bir pazarda firma vizyonlarını bir adım öne taşımaya çalışmaktadırlar.

Yerli üreticilerin Türkiye Mkek den satılan silahların yılda ortalama 3500 - 4000 adet sattığı bir pazarda ürünlerini en iyi şekilde geliştirmek kaçınılmaz bir son gibi görüyorum.

Türkiye,Amerika ve birkaç avrupa ülkesi dışında bukadar çok kalibre değişkenliği olan ve farklı özelliklerde satılan, dünyada başka ülke yok.Her devletin silah politikası ayrı olması sebebi ile yapılacak olan ihaleler de bu denli değişkenlik göstermektedir.
Örnek: İran,Irak(Kısa 9mm),Güney Afrika (38 acp, 9mm) gibi

Bu konu başlığı altında olmasa da ,önemli olan bir konuya da değinmek isterimki ülkemizde silah almayı düşünen kişilerin (silah kullanmayı hiç bilmeyen,eğitim hiç almamış) almayı düşündükleri silahın markasından önce,kendine uygun olan silahı seçerken

1)Silah alıcak kişinin boyu ,kilosu , omuz genişliği (silahın kg mı ile ilgili)
2)El ebadı (Avuç ayasına gövde sırtınının iyi oturması ve işaret parmağının tetik yuvası üzerinde tam oturması)
3)İyi bir eğitmenden atış bilgisi ve silah hakkında tatbiki bilgi alması
4)Bulundurma ve Taşıma ruhsatlı olan kişilerin silahlarını saklama koşulları (evde ,kişi üzerinde)

Yukarıda birkaç madde de bahsetmiş olduğum konular toplumumuzun silaha olan ilgisini,sevgisini ve aşkını en üst seviyede tutmasına yardımcı olacak ve aynı zamanda her birimizi profesyonellik ve şahsi savunma adına bir adım önde başlamamıza yardımcı olabilecek konular olabileceği görüşündeyim.

Bu siteyi hizmete sunan Sn Lupus ve diğer değerli arkadaşların katılımı, bilgileri, görüşleri ve tecrübelerini umuyorumki değerli yerli üretici firma sahipleri yakından takip ediyordur.Bu site ve buradaki değerli bilgilerini paylaşan her meslekten arkadaşlar ar-ge çalışmalarını biçimlendiren firma sahipleri için paha biçilmez bir nimettir.

Saygılarımla

Alıntı

Az önce kampanya tanıtımı için yanıma gelen Canik 55 yetkilileri; Silahlarının Egm ihalesini Glock'u geçerek kazandığını ifade ettiklerinde, onlara Glock'u elemenize neden olan sadece 9 kovanı atıcının kafasına attığı için elendiğini ve Glock'un testlerden sonra çıkış hızının sadece 5m/s olduğu buna karşın Tp9'ın 20m/s düştüğünü ve Tp9'un iyi grupman sergilemediğini söyledim.
Buna karşılık bana, Glock'un 60.000 atımdan sonra tetik parçasının kırıma uğradığını fakat Tp9'da böyle bir durum olmadığını belirttiler. Ve Tp9'un DA bir tetiğe sahip olmasından dolayı, Glocktaki gibi ateşlenmeyen bir mermi olduğunda sürgüyü tekrar manipüle etmeye gerek kalmadığını ve ateşlenmeyen bir merminin tekrar tetiğe basılarak ateşlenebildiğini belirttiler.

Fiyat politikalarından da bahsettim kendilerine, 2700 tl'ye kendi vatandaşlarınıza sattığınız Tp-9 yurtdışında neden 299 dolara satışa sunuluyor diye sordum; Aldığım cevap;

''Türkiyede'ki vergiler nedeniyle silah satış rakamının bu seviyeye ulaştığını ve yurtdışında vergiler olmaması nedeniyle tabiki de silahlarımızı yurtdışında bu fiyata satıyoruz oldu. Glock'un da yurtdışı fiyatının 400 dolar olmasından dem vurup,mkek'nın de bu fiyattan satın aldığını ve üzerine vergilerden öte kendi kafasına göre bir fiyat politikası belirleyip 2800 dolara sattıklarını söylediler.''

Yani kısacası adamlar Glock'tan çok çok üstün bir silah yaptıklarını iddia ediyorlardı. Ama fiyat politikası konusunda söyledikleri ister istemez düşündürdü.

Saygılarımla.

Alıntı

Glock herhangi bir teknik nedenle elenmemiştir. Lütfen bu kısma dikkat edelim. Canik55 ucu ucuna geçtiği teknik testlerden sonra, pazarlık aşamasında Glock'tan daha aşağı rakam verdiği için kazanmıştır. Hatta halen verdiği rakam ile bile çok ciddi bir kar marjını korumuştur.

Geçen ay yayınlanan Armi e Tiro dergisindeki ropörtajda da sanki teknik olarak Glock'tan daha iyi bir silah yaptık demeye getirmişler. Ama olay masa başında pazarlık yapılıp sonlandırılmıştır.

Alıntı

Mkek yerli silahlara ssf uygulamadığından söyledikleri doğru değil. Ayrıca Abd'de 400$ lık fiyat perakende fiyatı. ABD"nin aldığı vergileri, ithalatçı, toptancı, mağazacı karını düşünce , ABD"ye 150 dolar gibi bir fiyattan verdikleri ortaya çıkıyor.

Alıntı

(23-12-2013, 02:30 PM)Alperka demiş ki: Glock herhangi bir teknik nedenle elenmemiştir. Lütfen bu kısma dikkat edelim. Canik55 ucu ucuna geçtiği teknik testlerden sonra, pazarlık aşamasında Glock'tan daha aşağı rakam verdiği için kazanmıştır. Hatta halen verdiği rakam ile bile çok ciddi bir kar marjını korumuştur.

Geçen ay yayınlanan Armi e Tiro dergisindeki ropörtajda da sanki teknik olarak Glock'tan daha iyi bir silah yaptık demeye getirmişler. Ama olay masa başında pazarlık yapılıp sonlandırılmıştır.

Anladım Sn.Alperka

''Glock'un testlerden sonra tetik parçası kırımına uğradığını ve Tp9'un herhangi bir kırıma maruz kalmadığını'' ifade ettiler. Glock'un tetik kırımı hadisesi asılsız bir olay mıdır o zaman ?

Anlayamadığım nokta, Glock gibi rüştünü ispatlamış bir firmayı kötüleyerek, kendilerini ispatlama çabasına girmeleri.

Alıntı

(23-12-2013, 02:59 PM)exorcist demiş ki: Mkek yerli silahlara ssf uygulamadığından söyledikleri doğru değil. Ayrıca Abd'de 400$ lık fiyat perakende fiyatı. ABD"nin aldığı vergileri, ithalatçı, toptancı, mağazacı karını düşünce , ABD"ye 150 dolar gibi bir fiyattan verdikleri ortaya çıkıyor.

Böyle bir şey duymuştum ama unutmuşum... Bu yüzden onlara karşı bu savunmayı yapamadığım için dövünüyorum.

Alıntı

Hepsini birbirine karıştırmışlar.

EGM'nin ihalesinde fiyat avantajı ile Canik TP9 kazandı. Glock bu testten gayet net bir başarı ile geçti. Test bitimindeki atışlarda TP9'un hedef üzerindeki dağılımının epeyce arttığı gözlendi. Buna rağmen genel totale dahil edilmeyen atış sonucunda testi geçti.

Polis Özel Harekat mensupları için yapılan tabanca testlerinde ise katılan tabancaların biri hariç hepsi daha testin başında elendi. Glock atışlara devam eden tabanca oldu. Onun da 35.170 atımda tetik pimi kırıldı. Bu parça Glock talimatnamesine göre 20 bin atım civarında değişmesi gereken bir parça iken ÖHD şartnamesinde belirtilmediği için değiştirilememiş, buna rağmen fabrikaca biçilen ömrünün iki kadarlık bir performansı da göstermiştir.

Yani EGM ihalesi ile ÖHD ihale testleri farklı zamanlarda yapıldı. Söz konusu kırım ÖHD ihale testlerinde 35bin küsür atımda oldu.

Alıntı

(23-12-2013, 03:01 PM)Altair demiş ki:
(23-12-2013, 02:30 PM)Alperka demiş ki: Glock herhangi bir teknik nedenle elenmemiştir. Lütfen bu kısma dikkat edelim. Canik55 ucu ucuna geçtiği teknik testlerden sonra, pazarlık aşamasında Glock'tan daha aşağı rakam verdiği için kazanmıştır. Hatta halen verdiği rakam ile bile çok ciddi bir kar marjını korumuştur.

Anladım Sn.Alperka

''Glock'un testlerden sonra tetik parçası kırımına uğradığını ve Tp9'un herhangi bir kırıma maruz kalmadığını'' ifade ettiler. Glock'un tetik kırımı hadisesi asılsız bir olay mıdır o zaman ?

Anlayamadığım nokta, Glock gibi rüştünü ispatlamış bir firmayı kötüleyerek, kendilerini ispatlama çabasına girmeleri.

Sn.Altair,

Tetik pimi Kırımı oluştuğunda ihalede yerli veya yabancı firmaların silahları yoktu. Yani, ihale Özel Harekat Daire Başkanlığınca yapıldı. Ayrıca, ihale şartname kriterlerine sadece Glock olduğu için ihaleye tek marka olarak girdi. Bu ihalede başka bir silah olmadığı için hızlandırılmış bir şekilde dört günde 35.160 mermi atıldı. Zira, tetik pimi bu esnada kırım gördü. Eğer bu parça 20.000 bakımda değişmiş olsaydı, 40.000 bin atım testini başarıyla tamamlayabilirdi.

Canik firmasının Yalan yanlış Glock'u kullanarak pirim yapmak istemelerini gerçekten anlamıyorum. Bizler zaten Canik firmasının daha iyi olma yolunda çalıştıklarını dile getiriyorduk. Hatta soranlara x modelini alın kullanın diyorduk. Kendi silahı satılsın, reklamı olsun diye başka bir firmayı yanlış beyanlarla kötüleyip saf insanları kandırmak, paralarını almak hiç hoş bir şey değil. Bence, olayın püf noktasıda burda. Rüştünü fazlasıyla ıspatlamış, üretim disiplinlerinden ödün vermeyen, dünyaca ünlü firmalar bu tarz şeylere hiç ihtiyaç duymuyorlar. Sadece, işlerini yapıyorlar ve onları temsil edecek kişileri bilgi, tecrübe ve dürüstlüğüyle bünyelerine katıyorlar.

Sn.yakuzz, mesajımı gönderdikten sonra sizin mesajınızı gördüm. Kusuruma bakmayın. Siz zaten en güzel şekilde durumu özetlemişsiniz.

Saygılar.

Alıntı

Bu forumda ilk mesajım olmakla birlikte bu konuda bende yorum yapmak istedim.
Kamu personeli kampanyasından yararlanarak 1490 tl ye yıl bitmeden TP-9 almayı düşünüyorum. Forumda bu konuda ne kadar yazı varsa birkaç haftadır okuyorum. Kimisi beğenmekte kimisi beğenmemekte.
Öncelikle glock ile canik 55 karşılaştırmasını hiç doğru olmadığını düşünüyorum.
Bununla birlikte ihaleye girdiğiniz tabancanın o anki durumunu da markaya yüklemeninde doğru olmadığı da gerçektir.
Bozulabilir de bozulmayabilir de. Bu birazda şans işi açıkcası. Zati tabancam sarsılmaz kılınç 2000 mega, ranzadan düşürmeme rağmem herhangi bir sorunla karşılaşmadım. 4 yıl boyunca 450-500 ye yakın atım yaptım ve hiç tutukluk yapmadı. Tabi forumlarda aynı tabancanın 200 atımda kırıma uğradığıda belirtilmiştir. Dediğim gibi şans...

Bu sebeple de 1500 liralık silahla bir servet atmayı düşünmüyoruz umarım Smile her TP-9 'un 25000 atıma ulaşacağı beklentisi de bulunmamaktadır.
Kaldı ki bana göre 25000 fişek parası ile güzel bir koleksiyonda kurulabilir.
Gönül isterdir ki en iyisi TÜRK malı olsun. Ama bizimde bu konuda yol aldığımız da açıktır. Canik 55 firmasının Ankara Tandoğandaki yerlerinde silaha bakmaya gittiğimde çok ilgilendiler. Ayrıca silahta herhangi bir sıkıntı olması halinde ömür boyu garanti - destek olacaklarını belirttiler. En azından silahla ilgili bir muhatap bulunması da önemli.

Alıntı

Sn.kalkan.f,

(23-12-2013, 11:14 PM)kalkan.f demiş ki: Bununla birlikte ihaleye girdiğiniz tabancanın o anki durumunu da markaya yüklemeninde doğru olmadığı da gerçektir.

İhale şartlarına haiz olunup olunmadığı bal gibi tabancanın, tabancaların durumuna ve markaya yüklenir. İhale aşamasında yapılan testlerde amaç zaten budur.

(23-12-2013, 11:14 PM)kalkan.f demiş ki: Bozulabilir de bozulmayabilir de. Bu birazda şans işi açıkcası.

Hiç kimsenin hayatı şansa bırakılacak kadar değersiz değildir. Hele hele verilen tabanca ile başkalarının hayatını korumanız isteniyorsa.

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi