Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
EGM 2013 Zati Demiraş Tabanca İhalesi.
16-08-2013, 10:10 PM
EGM 2013 Zati Demiraş Tabanca İhalesi.
Merhabalar,

Polisimiz ya Canik ya da Glock taşıyacak. Çünki emniyet teşkilatının açtığı ihaleyi Samsun Yurt Savunma ve Mend Savunma kazandı arkadaşlar. Fiyat olarak hangisi daha uygun olursa o firma ihaleyi alacak.
Sarsılmaz ve Girsan elendi bilgisini aldım.
Sevgiler..
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
17-08-2013, 11:43 AM (Bu Mesaj 17-08-2013 01:21 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
RE: Kahraman cefakar polisimiz hangi tabancayı taşımalı
İşte günün en güzel haberi. Teşekkürler Sn.Quantum.

Biz maalesef tekrarlanan testlerin sonuçlarını ve süreci öğrenemedik. Öncekini gün be gün paylaşmıştınız ama bu sefer bilgi alamadık. Bilen üyeler paylaşırsa sevinirim.

Yine şartnamenin durumu hakkında da bilgi verilirse çok makbule geçer.

Şimdiye kadar ki en ciddi, liyakatli testin ve alımın tüm silah severlerce bilinmesi faydalı olur.

Süngü kanunu tek bir maddeden oluşŸur; "mermisi olan kazanır".
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
17-08-2013, 12:39 PM (Bu Mesaj 17-08-2013 12:44 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
Sn.yakuzz,

EGM İkmal Bakım Daire Başkanlığı, ilk ihaleyi tamamen iptal ederek, şartnameyi de baştan aşağıya gözden geçirerek, yeni bir ihale açtı.

Her tabanca tek tek teste tabi tutuldu, bir tabancanın testleri bitmeden diğerine geçilmedi.

Testler boyunca yapılan tüm işlemler saniyesi saniyesine, iki ayrı kamera ile kayıt altına alındı.

Pek çok farklı mekanik, ergonomik ve kozmetik ön değerlendirme testi yapılmış olmasına rağmen, sonucu belirleyen testler ve sonuçları şöyle oldu;

Mukavemet ve atışlı fonksiyon testleri öncesinde yapılan dağılım ve vuruş hassasiyeti testinde Sarsılmaz ST 9 elendi.
GİRSAN Yavuz 16 dağılım ve vuruş hassasiyeti testini sınırda dağılım sergileyerek geçti.
Bu testte en iyi dağılımları birbirine çok yakın değerlerle önce Canik TP 9, müteakiben Glock 19 Gen 4 gösterdi.

Atışlı mukavemet ve fonksiyon testlerinde GİRSAN Yavuz 16, yaklaşık 6000 ( Altı bin ) atımda, 10.000 atımdaki toplam 5 ( Beş ) adetlik hata tolerans hakkını doldurarak elendi. Söz konusu hataların tamamı boş kovanın atıcının kafasına atılması şeklinde olup, yaklaşık 6000 atım boyunca Yavuz 16 herhangi bir fişek besleme, ateşleme, boş kovan tahliye, son fişekten sonra sürgü kilitlememe sorunu veya herhangi bir parça kırımı sergilemedi. Bir kaç kez atış esnasında şarjörde henüz fişek varken silahın sürgüsü geride kilitlendi, ancak kamera kayıtları incelendiğinde bu durumun uygunsuz kavrama ve başparmak temasından kaynaklanan kullanıcı hataları sonucu meydana geldiği tespit edilerek kayıt altına alınmadı.

Canik TP 9 ve Glock 19 Gen 4 yaklaşık birer günde tamamlanan 10.000' er adetlik mukavemet ve fonksiyon testini şartname gereklerini karşılayarak geçmeyi başardı.
Canik TP 9 10.000 atımı sıfır hata kaydı ile tamamlarken, Glock 19 Gen 4 toplam üç kez boş kovanı atıcının kafasına fırlattı.

Mukavemet ve fonksiyon testleri sonrası Canik TP 9 dağılım testini sınırda geçerken, Glock 19 Gen 4 mukavemet öncesi dağılım testindekinden daha iyi grupman yaptı.

Mukavemet ve dağılım testlerini müteakiben yapılan çıkış hızı testlerinde Canik TP 9'un çıkış hızı mukavemet öncesi değerlerine göre bir miktar düşerken, Glock 19 Gen 4' ün çıkış hızı değişmedi.

Tüm isteklilerin gözetiminde ve tamamen kayıt altında yapılan testler sonucunda, Canik TP ve Glock 19 Gen 4 şartname gereklerini yerine getirerek, Yurt Savunma ve Glock Ges.m.b.H adına MEND Savunma önümüzdeki hafta yapılacak olan fiyat pazarlığına davet edildi.

Saygılar.

'' Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde, adı yabancıları titreten bir millet olduk. ''
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: Kirac Ata , yakuzz , tirendaz , fuat_61 , thrlr , madenci08 , By_Düzce , alone61 , Red Kit , ihtiyar , kararsız , ALPTUG , ankaralı , 6patlar , spir , karadeniz53 , xlcod3r , ceruh , chipara , MMW398 , OF_LEE , sandeman , tokoglu , agasar , orpeus , centaori , Shepherd , vgun , actionman , Tonyukuk ÖTUKEN , tiripol , bilakiss , brovnika , turkmenoglu , kalkan.f , sparus , oluc
17-08-2013, 01:35 PM
Bu test sonuçlarını yorumlamamızın çok önemli olduğunu düşünüyorum.
Şahsen anladıklarım: Sarsılmaz bıraktığımız yerde Angry
Samsun Yurt Savunma doğru yolda Thumbs Up
Girsan doğru yolda Thumbs Up
Glock, bildiğimiz gibi Cool
EGM giderek daha da yüksek bir test standardı oluşturuyor (Atıcının kafasına kovan fırlatmak, bir tabancayı niçin eler, onu anlayamadım).
Sayın caytmazoğlu'nun yorumunun çok da hatalı olmadığını görmek güzel Big Grin
Üstadların yorumlarını merak ediyorum.
Saygılarımla

"Ehl-i dildir diyemem sinesi saf olmayana
Ehl-i dil birbirini bilmemek insaf degil"
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: Red Kit , centaori , actionman , tiripol
17-08-2013, 01:49 PM
Sn.Üstadım detaylı bilgilendirmeniz için çok teşekkürler.

Emniyet yetkilileri, açıkçası, tahmin ettiğimin çok çok üstünde bir dikkatle işlerini yapmışlar. Önceki senelerde yapılan testlerin koşullarını ve süreçlerini az çok okumuş, duymuştuk. Daha şartname aşamasında yapılan müdahaleleri, test aşamasında 5-10 kişiyle atış alanına doluşup müdahil olmaları, çeşitli güç gösterileriyle yapılan manevi baskıları, daha ihale sonuçlanmadan basın aracılığıyla yapılan "press"leri, siyasilerce yürütülen kulis faaliyetlerini ve hatta testin nihayete ermesinden sonraki süreçte bile yapılan çarpıtmaları okuyup okuyup, illallah ederdik. Bir de teste gönderilenle, üretilen arasındaki fecaat kalite farkı var ki, o ayrı konu..

Bu seferki emsal teşkil edecek cinsten olmuş. EGM yetkililerinin ellerine sağlık, helal-i hoş olsun.. 2 Kamera ile tespit yapmaları ve vuku bulan hataların kullanıcıdan mı, silahtan mı olduğunu tespit edip ona göre işlem yürütmeleri, işlerini gerçekten ciddiye aldıklarını gösteriyor.

Ha keza 10000 atıma sadece 5 (BEŞ) hata payı verilmesi de sadece işlerini değil konuyu da ciddiye aldıklarını gösteriyor. Bu rakam kulağa abartılı gelse bile, aslında olması gereken de bu. Hep dediğimiz gibi alınacak olan bu silahlar hepimizin can ve mal güvenliği için kullanılacak. O yüzden en iyinin ve en kusursuzun olması şarttı. Yetkililere tekrar teşekkürler.

Şahsi kanaatim Canik'in bu başarısını klonladığı platforma borçlu olduğu yönünde Smile Keşke daha iyi bir işçilik sergileyip, daha iyi bir namlu temin etme şansları olsaydı. Eminim o şekilde daha iyi bir skor elde ederlerdi. Ama yine de, bu forumda hep dediğimiz şey (Canik Türkiye'deki emsalleri arasında daha iyi bir silah üreticisidir) ayniyle gerçekleşmiş oldu. Kendilerini naçizane tebrik ederim. Biraz daha özenli çalışsalar, P99'dan çok ekmek yiyecekleri kesin.

Glock için denilecek bir şey zaten yok. Malumun ilanı olmuş. 10000 atımı istenilen doğrultuda tamamlayıp, toleranslarından kayıp vermemek olsa olsa glockda olurdu zaten. İnşallah güzel bir fiyatla polislerimizin belinde bu silahı görebiliriz. Allah var, benim arzum bu yönde.

Son olarak Sn.Üstadım; Türk Emniyet Güçlerine ve dolayısıyla biz Türk Milletine değer vererek, bu testlere katılan, bir dünya masrafa giren, gerek maddi olarak, gerekse fiziki ve manevi olarak çalışan çabalayan yorulan siz glock temsilcilerine şahsım adına ayrıca teşekkür ederim. Glock Firmasının "zaten pek çok orduyu ve polisi silahlandırıyoruz, Türk Emniyeti olsa ne olmasa ne" demeyip bu ihaleye girmeleri, en azından ülkemiz silah üreticilerinin standartlarını yükseltecektir ki, bu biz silah severler için büyük bir kazanımdır. Glock'u ikna etmek için uğraş verdiğinize neredeyse adım gibi eminim. Var olun. Sizin ve Sn.Mend Savunma'nın ellerinize, emeğinize, zahmetine, vaktinize sağlık.

Sonuçları merakla ve iç rahatlığıyla bekliyorum.

Selamlar, muhabbetler.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: fuat_61 , tirendaz , xlcod3r , sandeman , tokoglu , centaori
17-08-2013, 01:50 PM (Bu Mesaj 17-08-2013 01:51 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : yakuzz.)
İnşallah hakeden alır..

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: kayapoligon
17-08-2013, 02:01 PM (Bu Mesaj 17-08-2013 03:05 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
Sn.tirendaz,

Bu tür testlerde fişek kalitesinden tutun, rüzgara, kullandığınız atış sehpasına, atış yapan atıcının tecrübe ve kullanım şekline kadar kontrolünüz dışında pek çok faktör devreye giriyor.
Açıkçası bir tek teste bakarak herhangi bir model hakkında kesin ve net fikir beyan etmek gerçekten zor. Genel olarak yorum yapılabilir, ancak kesin hüküm vermek yanıltıcı olabilir.
Asıl önemli olan süreklilik ve kararlılık.

Diğer yandan EGM ilerleyen yıllarda sadece kabul edilebilir sınırların tanımlandığı eleme sistemini terk edip, eleğin üstünde kalanların tüm performans ve dayanım kriterlerini puanlayarak, genel performans düzeyine dayalı bir değerlendirme sistemi ile silah seçmeyi planlıyor.

Saygılar.

'' Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde, adı yabancıları titreten bir millet olduk. ''
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: tirendaz , yakuzz
17-08-2013, 02:08 PM
Merhabalar,
Konu hakkında detaylı bilgi edinememiştim, üstad sağolsun durumu özetlemiş. Fiyatlar anlamında yaklaşık bilgi sahibi oldum. Canik 300 dolar civarında bir fiyat vermiş, glock 600 dolar civarında imiş. Bu durumda eğer glock kendini fiyat anlamında baya aşağı çekmesi gerekecek. Benim tahminim canik in fiyatına inebileceğini düşünmüyorum, bu yüzden Canik için hayırlı olsun diyorum şimdiden. Tabii teşkilatımız içinde hayırlısı olur inş.
Sevgiler,
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
17-08-2013, 02:19 PM (Bu Mesaj 17-08-2013 03:06 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
Sn.yakuzz,

Bu tür ciddi ve zor mukavemet ve performans testlerinde uluslararası standardlarda kabul edilebilir hata payı binde ikidir...Smile
EGM, performans ve mukavemet testi sadece 10.000 atımla yapılacağı için bu toleransı düşük tuttu...
Açık konuşmak gerekirse gerçekten zor ve beni dahi korkutan bir sınırdı...Smile

Yurt Savunma silahlarında kullandığı namluları MKEK' den almak zorunda olduğu için namlu konusunda başka bir seçeneği yok...
Polimer gövdenin ergonomi ve estetik kusurları ile ilgili eleştirilerin farkındalar ve sırf EGM için, yanılmıyorsam 7-8 ayrı prototip çalışması yapmış durumdalar, teşkilat hangisini beğenirse yola onunla devam edecekler...

Glock ve MEND Savunma olarak bu ihale süreci boyunca yakın çevremizdeki bazı arkadaşlara dile getirdiğimiz '' Bizim amacımız teşkilata silah satmak değil, teşkilatı silah sahibi yapmaktır...'' hedefimize ulaştığımızı sanıyorum. İhalenin bizde kalmasını ne kadar istediğimizi ve bunun için ne kadar çabaladığımızı belirtmeye zaten gerek yok, haftasonunu dahi büroda Glock yetkilileri ile istişare yaparak geçiriyoruz, açık konuşmak gerekirse Euro' daki yükseliş bizi bayağı zorluyor...Ancak fiyat pazarlığı sonucunda ihale kimde kalırsa kalsın, ihale hak edende kalmış olacak, EGM personeli hizmet tipi bir tabancanın gereklerini yerine getirmeye haiz bir tabanca sahibi olmuş olacak...

Saygılar.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: tirendaz , yakuzz , Pinus , alone61 , ihtiyar , fuat_61 , kararsız , Alperka , ankaralı , 6patlar , tokoglu , centaori , vgun
17-08-2013, 02:24 PM
Üstadım, rüzgar, sehpa ve atıcı faktörleri kapalı mekan, standardize edilmiş bir atış sehpası ve bağlantı düzeneği ve bir atış makinası ile kontrol altına alınamaz mı?
Fişek konusunda ise bildiğim kadarı ile ilk kez özel sektöre fişek imal etme imkanı sağlandı, belki bu kurum sadece bu tür testlerde kullanılmak üzere yüksek standartlı fişek üretebilir.
Saygılarımla

"Ehl-i dildir diyemem sinesi saf olmayana
Ehl-i dil birbirini bilmemek insaf degil"
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS