Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Browning hp 72C serisi
Sayın Estaş eğer bu silah Kahramanmaraş ta ise bu gün bu silahı inceledim. Silah ben boyalıyım diye bağırıyordu namluda beyazlatma işlemi yapılmıştı.Diğer 72c serisi derecelilerde olduğu gibi kalite kontrol mühürleri yoktu.Silah bir av bayiindeydi 4000 TL istedi.Ben dereceli T serisi düşene kadar beklicem.Kısmet son çare yeni model bir sport almak.

Alıntı

Sn.Kuzgun,aynı silahtan bahsediyoruz ,ilk mesajda ben de kabze kapakları ve silah boyalı gibi duruyor diye yazdım ama silahın diriliği ,hatların ve yazıların keskinliği süpheye düşürüyor .Silahın ise kesinlikle orjinal olduğunu düşünüyorum ,30 küsür sene bölge emniyetlerinde(7-8 bazen daha da fazla şehir de toplanan silahlar bölge emniyetlerine gelirmiş)balistik uzmanlığı yapmış emekli bir akrabama sordum .Hiç değilse 5000 tane orjinal FN üretimi 72c serisi gördüğünü hiçbirinde kontrol damgası olmadığını ,kontrol damgası olmayan başka serilerde olduğunu ayrıca kontrol damgası yada seri noların ancak tahrif edilmemişse birşey ifade edeceğini orjinal olup olmadığına başka şeylere bakılması gerektiğini söyledi.Ben bilmiyordum ama karadenizde dereceli üst kapak dahi yapılıp ser no ların T1 yazılarak satıldığını ,her parçanın orjinal ama başka başka serilerden toplama ve seri noların değiştirilmiş olabileceğini ,maddi kıymetini arttırmak için orjinal bir silaha fazladan sinek balık vs çakıldığını ,çok çok fazla orjinal silaha sonradan kartal amblemi yapıldığını vs vs bir sürü şey anlattı .En sonunda da eğer silah ruhsatlıysa bile orjinal olup olmadığının mutlak surette silahın dosyasında ki balistik raporunda yazacağını söyledi.Ayriyeten T1 fikrinize katılıyorum bu baktıklarımız sade nefsimizi köreltmek içindir.

Alıntı

Bencede Estaş bey sırf dereceli almak için silah alınmaz.Kısmet T1 veya T2 serisine bakalım hayırlısı helede namlu siyah olursa tadından yenmez. Hayırlısı.

Alıntı

Aynısını kullandım...
Çok memnun kaldığım bir silah...
Mermi atmakla bozamazssın hatta benimki bu kadar da temiz değildi, kıymetini bil...

Alıntı

Ben üzerinde hiçbir tesviye , boya ve benzeri işlem yapilmamış ama seri numarası olmayan bir BHP görmüstüm. 1980 lerde üretilmiş bir Sport modeliydi.
Yani sıradışı kodlamalar da görülebilir bazen.

Sn. Kuzgun , T1 ile T2 arasındaki fark nedir?
Hangisi daha kalitelidir sizce ?

Alıntı

Benimgördüğüm T1 lerin namluları tek parçaydı T2 lerin ise namluları tek parça değildi bizim bu bölgede ilk tercih T1 sonra T2 gelir ama siyah namlu olanları tutulur.Ondan sonra 245 serisi gelir gerisi pek beğenilmez.

Alıntı

Sn. kuzgun,

Öncelikle yörenizi merak ettim. Bir de bu tek parça olan ve olmayan namlular hakkında, siyah olan ve olmayan namluların özellikleri hakkında bizi görsel olarak bilgilendirirseniz sevinirim. Siyah namlu dediğiniz tutulduğuna göre üstün özellikleri olmalı. Bunlar nelerdir?

Selamlar

Alıntı

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=2133

Merakımı mazur görünüz. Yukarıdaki konuda yazılanlar hakkındaki görüşlerinizi merak etmekteyim.

Alıntı

Sn.Pinus, verdiğiniz link değil, adeta şaheser.... Sn.lupus' un bir ömür boyu Browning severlere ışık tutacak bu bilgileri tekrar okumamıza vesile olduğunuz için size teşekkür ederim.

Saygılar.

Alıntı

Sn Pinus yöremiz Gaziantep in İslahiye ilçesi.Burada 7den 70 e herkes ondörtlü kullanır.Bunların içindense daha önce dediğim gibi T1 siyah namlu gezin önünde üçgen (yöremizin tabiri saruk) ve halkalı olanı sonra T2 siyah namlu kalın boya ondan sonrada 245 (yöre tabiri 10 rakam) gelir. Gizli tırnağında taçlı denilen (gezin önünde aslan ve at ortada da kılıç ve tüfek çatılı olan bir mühür) modelini tercih ederler.Burada düğün kültürü farklıdır düğün sahibi düğün alanına giren misafirleri silahla karşılar.Düğüne gelende karşılık verir düğün sahibinin bir gecede 1000-1500 mermi yaktığı olur bu zorlu testten genelde T1 T2 ler ve 245 ler(kartallı olanları dahil-gizli tırnaklar genelde bu zorlu testte tırnaklarından arınırlar) geçtiği içinde halk arasında efsane olmuştur bunların beyaz namlularıda var ama halkın ilk tercihleri siyah namlu.Bana soracak olursanız siyah namlunun ne farkı var bence bir fark yok askeri amaçlı yapıldığından (bazılarında gövde haki renktir) parlamaması için boyanmış olabilir. Yanlız beyaz namlulara göre içini daha fazla korur ben içi barlanmış T1 T2 beyaz namlu gördüm ama siyah namlunun barlandığını görmedim hemde temizliğe hiç dikkat etmeyenlerin elinde bile. Kolay kolay karıncalanmazlar. T3 pek tutulmaz T3 ün sadece küçük balıklı ve kalın boya(245 serindeki boyadan) olanları nadir bulunur ve iyi çalışır diğerleri sıkıştırmaya gelmez. Bu silahların sesleri bile diğer ondörtlülerden farklı çıkar.Nedenini bilemem ama çelik kalitesinden dolayı olabilir.Derecelidede T1 T2 dereceli imkansız derecesinde nadir bulunur.

Silah sevgisi yöreden yöreye değişir Karadeniz tarafıda makaralıya bayılır.Bu silah bizim yöremizde barabillo diye adlandırılır.Burada pek tutulmaz.Sebebide malum, ben ufak yaşlarımdan beri dwm sini erfurt'unu 42 sini hatta en sağlamı en iyi çalışanı dedikleri byf serisinide kullandım daha hiçbirinin takılmadan 100 mermi üstüste attığını hatırlamam.Burada elinde barabillo olan genelde ya hediye eder yada çalışmaz hale getirip vitrine koyar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi