Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Browning hp 72C serisi
HP lerde internette görebildiğim kadarıyla 69-75 yılları arası üretimlerde C harfi olabilir. Yukarıda 77C den sözedilmiş, Browning'in 75 sonrası C damgası olan üretimi yok. 72 orjinal gibi. Sport modeliymiş.

Alıntı

Başından neler geçmiştir 41 senede diye düşünmeden edemiyorum. Burdan makyaj anlaşılmıyor hakikaten. Saygılar.

Alıntı

Sn.Mirgun,75 den sonra C serisi olmaz demişsiniz ama aşağıda 76C serisinin fotosu var ,normalde 77 de RR olması lazım ama ben 77C serisi de gördüm ,sorun ben bu silahın 71C ,73C ,77C sini gördüm macar yada başka klon da olsa ki değillerdi hepsinde kontrol damgaları vardı ,ama rast geldiğim hiçbir 72C de kesinlikle hiç kontrol damgası yoktu.Ve bu silah fotolarda göründüğünden çok temiz ,en ufak boya yada tesfiye izi yok ,klon olduğunu belli eden işaretlerden hiçbiri yok ,yazı stili o seneyle uyumlumu bilmiyorum ama mükemmel duruyor.Eğer elinde 72C serisi olup kontrol damgaları olan bhp sahibi varsa biraz daha aydınlatıcı mı olur yada daha da mı kafa karıştırır bilmiyorum.Yalnız şöyle birşeyde var bhp lere sonradan parmak izi yapıldığını ,delik tokmak takıldığını ,dovetail geçme arpacık yapıldığını gördüm ,ve bir sürü kartallı falan filan klon bhp de gördüm ama tangent yada capitan veya captain ve nihayet bizim dilimizde dereceli tabir edilen modelin taklitini yada klonunu görmedim.Ben bu silahın orjinal bir bhp den kontrol damgalarından başk bir farkını göremedim.
Saygılar.

[Resim: qv45.jpg]

Alıntı

Güzel bir klasik, dereceli ondörtlü. Çok atım görmemiş ise on numara bir silah, değeri hususunda her zaman 2,500-4,000 tl aralığını korur. Kaptırmatörün eline geçtiğinde rakamı 10,000 tl 'leri, bulabilecek bir bhp.

Alıntı

Firmanın resmi bilgilerinde 75 sonrası C harfiyle sınıflandırılmış seri numarası grubu olmayacağı belirtiliyor. 75 sonrası farklı seri numarası yöntemine başlıyorlar. 75 sonrası C damgası basmışlarsa bunun birçok nedeni olabilir. Belki eskiden alınan siparişi tamamlamak için benzer seri numarasını basmaya devam etmişlerdir. Başka lisanslı üretim olabilir mi bilmiyorum, olsa bile farklı numara basarlardı. BHP'lerle ilgili birçok hususu burada tartışıldı, konuya çok vakıf olanlar var. T serisi bir BHP var bende fakat bu silahlar konusunda yüzde 1 bile ahkam kesecek durumlda değilim, bazı internet bilgilerini paylaşıyorum bazen..

Alıntı

Sn.Mirgun ,yanlış anlaşılma olmasın verdiğiniz bilgiler tamamen doğru ,bir kaç gündür internetten de bakıyorum özellikle amerikan sitelerinde kontol damgaları olmayan C serileri var ama onlarda da montreal yazısı mevcut .Sanırım Fn nin terkettiği seri no lara geri dönmesiyle ilgili bir sorun bu ..Ben de de bhp ye karşı özel bir ilgi mevcut ama ben de anlayabilmiş değilim.Ama şundan kesinlikle eminimki 71,73 ,77 modellerde kontrol damgası var .

Alıntı

Sayın pinus bir dereceli hastası olarak çok fazla 72c serisi gördüm hiçbirinde kalite kontrol işareti yoktu ama gizli tırnak dereceliler ve T serisi derecelilerde hertürlü ibare var en son geçen sene tamirci arkadaşın orada çay içerken bir köylü T3 dereceli getirdi sinek hariç çoğu mühür vardı.C si seri numarasının içinde olanlarda 215 ve 245 serilerinde olan bütün işaretler var en önemlisi balık var.Neden 72C serisinde hiçbir işaret yok acaba çakmamı yada askeriye için yapılan bir modelmi oyüzden mi işaret koymamışlar bilemiyorum bilgisi olan arkadaşlar bizi aydınlatırlarsa sevinirim.

Alıntı

Ayrıca 77c serisi ondörtlü var ben gördüm is boya dedikleri hakiye çalan bir rengi vardı.

Alıntı

Kontrol damgası olmayan bir Bhp'ye denk gelmedim. II.Dünya savaşı zamanında bile kontrol damgaları mevcut. Silah yurdum ustalarının elinden geçmiş olabilir. Saygılar.

Alıntı

Bu silahta kontrol damgaları silinecek derecede tevsiye yok ama hiç bir yerinde damga yok bütün modellerde çakmalarında bile illa vardır ama ben 72c serilerinde hiç rastlamadım nedenini de çok merak ediyorum. İlginç bir durum zira feg denilen taklitlerde bile çeşitli damgalar var.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi