Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CZ Tarihi ve Terminolojisi
Değerli Forumdaşlar,

CZ 75B sahibi olmam sebebiyle, CZ tarihi ile ilgili bir araştırma yaptım ve öğrendiklerimi sizlerle de paylaşmak istedim. Bu bilgilerin büyük bir kısmı çeviri olup, çeviri yaptığım metinde bulduğum bazı hataları da kendim araştırarak düzelttim. Bu güzel forum sayesinde, değerli üstadlar sayesinde silahlarla ilgili çok şey öğrendim ve ben de elimden geldiğince katkı yapmak istedim. Umarım sizler de beğenirsiniz. Hatalı veya eksik bilgiye rastlayan üyelerimiz uyrarırlarsa çok memnun olur ve hemen düzeltmeye gideriz. Bu arada bu başlığı hazırlarken Lupus üstadımızın "İlk CZ 75" başlığından da faydalandım. En altta faydalandığım kaynakları da iletiyorum.

Saygılarımla.

CZ Tarihi ve Terminolojisi
CZ / CZ-UB : Ceska Zbrojovka, Çek Cumhuriyeti?nin güney doğusunda yer alan orta ölçekli Uhersky Brod şehrinde yer alan silah üreticisidir. Ceska Zbrojovka ?Çek Silah Fabrikası? anlamına gelmektedir. Arms Moravia gibi başka firmalar da CZ kısaltmasını kullanmaktadırlar. Bunun iki sebebi vardır. Birinci sebep Çek Cumhuriyeti?nin (Czech Republic) kısaltmasının CZ olması, ikinci sebep ise Ceska Zbrojovka?nın uluslararası itibarı olması sebebiyledir. CZ-UB, firmanın resmi kısaltması olup, CZ-USA?dan farklı olduğunu belirtmek amacıyla da kullanılmaktadır. CZ-UB, yeniden organize edilip, Moravia?da yer alan Uhersky Brod şehrine taşındığı 1936 yılında kurulmuştur. Daha önceki imalatçılar Ceska Zbrojovka ve Ceskoslovenska Zbrojovkava Strakonice ve Prag?da yer almaktaydı. Haritaya baktığımızda bu iki şehir, Bohemia bölgesinde, ülkenin kuzey doğusunda Almanya sınırına yakın bir yerde bulunmaktadır. 1930?lı yılların sonuna doğru Moravia?ya fabrikalar taşınmıştır.
CZ-USA : CZ-USA, Ceska Zbrojovka?nın Amerika?daki alt şirketi olup, distribütör, ithalatçı, garanti servisi vb. hizmetler sunmakta olup, silah üretimi yapmamaktadır. 1991?de kurulan CZ-USA, 1997 yılında CZ-UB?nin Amerika?daki tek ithalatçısı olmuştur. İlk olarak Kaliforniya,Oakhurst?te kurulan CZ-USA, 1998 yılında Kansas eyaleti Kansas şehrine taşınmıştır.
CZ ve Brno : Günümüzde Ceska Zbrojovka, en büyük ve tanınmış Çek silah üreticisidir. 1. ve 2. Dünya Savaşları arası periyotta, CZ-UB henüz kurulmamışken ve 2. Dünya Savaşı öncesi Zbrojovka Brno daha fazla bilinen ve tanınan bir firmaydı. Zbrojovka Brno, ülkenin doğusunda, Moravia?nın tarihi başkenti Brno?da yer alan ayrı bir firmaydı. Zbrojovka Brno (Brno Silah Fabrikası), Mauser çalışma şekline sahip tüfekleriyle meşhur bir firmaydı. Komünist yönetimin ülkeyi idare ettiği dönemde, silah, mühimmat ve ilgili malzemelerin üretimi merkezi bir planlama ve yönetim merkezinden idare edildi. Brno markasının Çek Cumhuriyeti dışında çok iyi tanınması, bilinmesi sebebiyle, Dış Ticaret Bakanlığı ve Çekoslovakya Yetki Belgesi Kurumu, ihraç edilecek tüm silahlarda Brno markasının yer alması kararını aldı. CZ-UB?nin de ilerleyen zamanlarda tüm dünyanın tanıdığı, takdir ettiği silahlar üretmesi bu yolun çok da doğru olmadığını göstermektedir. 2004 yılında CZ-UB, Zbrojovka Brno?yu satın almış ve aynı çatı altında yer almışlardı. Brno Rifles ismini alan firma 2006 yılı Haziran ayında üretimini durdurmuş, Ağustos sonunda da son çalışanlarını da işten çıkarmak zorunda kalmıştı. 2006 Eylül ayında CZ-UB?nin bazı makinaları ve Brno Rifles?ın tüm makine ve ekipmanları açık ihale yolu ile satılmaya çalışıldı. Makine ve ekipman satın alarak kaynaklarını tüketmek istemeyen yatırımcılar namlu ve hammaddeyi CZ-UB?den hazır alma yoluna gittiler. Daha sonra 2007 yılı Ocak ayında Brno Rifles 29 eski çalışanını tekrar işe alarak üretime geçti ve ürettikleri tüfekleri piyasa satış faaliyetleri CZ-UB firması sorumluluğunda olmak üzere CZ-UB firmasına sattı. 2008 yılında silah sektörüyle ilgisi olmayan bir Slovak yatırım şirketi Brno Rifles?ı satın aldı ve mevcut üretim tesislerinin geliştirilmeye uygun olmaması ve fazla maliyetli olması sebebiyle, Brno şehrinde yeni fabrika yeri seçildi ve firma üretimine burada devam edecektir.
Vzor / vz : Vzor, Çek dilinde model anlamına gelmektedir. İkinci Dünya Savaşı?ndan önce, Ceska Zbrojovka ürettiği tüm silahları Çek ordu terminolojisine uygun olarak ?vzor+ilk üretim yılı? olarak kodlamıştır. Komünist idare altında Çek ordusu ve tüm silah üreticileri bu şekilde kodlama yapmışlardır. Örnek vermek gerekirse vz-52 görev silahı ve vz-58 taarruz tüfeği. Bu nedenle, CZ?nin en meşhur tabancası Çekoslovakya dışında vz-75 olarak adlandırılmıştır fakat bu teknik olarak doğru değildir. Bir başka deyişle, Çek ordusu CZ-75?i 1975 yılında görev silahı olarak kabul etmemişti. Başka kaynaklar doğru olmayan şekilde 1991 yılından önce üretilmiş tüm silahları vzor olarak adlandırmaktadır. Bu karışıklığın bir sebebi de CZ-UB firmasının ürettiği ve ihraç ettiği silahlarda vz yerine CZ kısaltmasını kullanması sebebiyledir.
Model Numaraları (CZ27, CZ52, Cz75 vs.) : CZ-UB?nin çeşitli modeller için kullandığı numaralar şu anlama gelmektedir. Genellikler, iki haneli sayı, CZ-UB modelinin dizayn edildiği yılı ifade etmektedir. Bu rakam üretim yılı ile karıştırılmamalıdır. Örnek vermek gerekirse, CZ 50 (bir diğer adıyla vz 50), silahın 1950 yılında üretildiğini ifade etmeyip, dizaynın yılda yapıldığını ifade eder. CZ-UB bu sistemi, diğer ordu silahları hariç (örneğin vz-58 7.62x39 taarruz tüfeği) istikrarlı bir şekilde kullanmıştır. Yakın zamana kadar üretilmiş silahlarla uyumlu olan bu sistemin son örneği CZ 97B olup, CZ 100 ve 101 2000 ve 2001 yıllarında dizayn edilmemişlerdir. Her ne kadar CZ P-01 2001 yılında dizayn edilmiş olsa da bu durum eski geleneğin devamı değildir.
Model Harfleri (CZ 85B, VZ 75B SA vs.) : CZ-UB firmasının modellerinde kullandığı harflerin her birinin anlamı olup, genellikle 75B serisinin ayırt edilmesinde faydalanılır. Daha sonra anlatılacağı şekilde B harfi, modelin otomatik iğne kilidi olduğunu ifade etmektedir ve bu durum sadece 75 serisi ile ilgili değil, tüm modellerle ilgilidir. D harfi, modelin klasik emniyet yerine (decocker, iğne salma manevelası) olduğunu ifade etmektedir. SA, modelin yalnızca tek hareketli tetik sistemine sahip olduğunu, DAO ise modelin yalnızca çift hareketli tetiğe sahip olduğunu ifade eder.
Tip A (Pre-B) / Tip B / Geçiş Modeli : CZ silahlarındaki en kafa karıştıran kısım bu kısımdır. Bu ayrım sadece 75/85 model tabancalarda geçerli olup, zamandaki gelişimlerini açıklamaktadır. Burada ifade edilen CZ 75, CZ 75B, CZ 85, CZ 85B ve çeşitleridir. Aşağıdaki resimde yer alan 3 CZ 75 modelinden en üstteki CZ 75B yani B tipi, ortadaki geçiş modeli, alttaki ise CZ 75 yani A çeşididir.

[Resim: czs001_zps6c776378.jpg]

1975 yılında, CZ 75 modeli dizayn edildi. Modelin seri üretimi 1977 yılında başladı. CZ markasının en meşhur, bilinen modeli CZ 75?dir. İlk olarak 9x19mm(9mmmm Parabellum, 9mm Luger olarak da bilinir) kalibrede üretilmiş, daha sonra 9x21mm kalibrede de (9mm IMI) üretilmiştir. İlk üretilen CZ 75?ler şu an üretilen CZ 75B?lerden bazı farklılıkları vardı. CZ 75?ler, B modellerden farklı olarak otomatik iğne kilidine haiz değillerdi. Horozları da mevcut üretimdeki yuvarlak dizayndan farklı olarak mahmuz (spur) şeklindeydi. Tetik korkulukları mevcut üretimlerdeki köşeli değil yuvarlak şekildeydi. İlk CZ 75 dizaynı, 1977-1979 yıllarında iç parçalarda bazı değişiklikler yapılmış ateşleme iğnesi revize edilerek iyileştirilmiş ve 1979 yılında yarı kurulu çentik (half-cock notch) eklenmişti. Dış görünümünde ise 1980 yılında yapılan revizyonla, düz ve kısa olan kızaklar günümüz modellerindekine çevrilmişti. Gerçek A tipi (Pre-B) CZ 75?ler 1977?den 1992?ye kadar üretilmiş, geçiş modeli CZ 75?ler 1993 ve 1994 yıllarında üretilmiştir. A tipi (Pre-B) model CZ 75?ler 1991 yılına kadar Amerika?ya yasal olarak çok az miktarda gelmiştir.

[Resim: cz75ooo1ns5_zpsb01761af.jpg]

1986 yılında, A tipi CZ 75?ler üretilirken, CZ CZ 85 modelinin dizaynını tanıttı. Bu model, CZ 75?den farkı her iki taraftan kontrol edilebilen (ambidextrous) emniyet ve sürgü yakalama manevelasına (sürgü tutucu) sahip olmasıydı. A tipi CZ 75?lerde yapılan bazı revizyonlar da CZ 85 modeliyle kesişmiştir. Örneğin sürgünün üzerine parlamayı önleyecek şeritler çekilmesi ve sabit gezlerin daha modern bir dizaynla değiştirilmeleri gibi. CZ 75?den farklı olarak CZ 85 3 farklı seçenek ile piyasaya sürülmüştür. Bunlar ;
1-Standart (ayarlanabilir tetik, sabit gez ve yuvarlak tetik korkuluğu)
2-Lüks (ayarlanabilir tetik, ayarlı gez ve yuvarlak tetik korkuluğu)
3-Kombat (ayarlanabilir tetik, ayarlı gez ve revize edilmiş tetik korkuluğu)
CZ 85 Kombat orijinal modeli, B tipi CZ 75?lerdeki gibi modern manevelalara sahip olup, tetik korkuluğu B tipinden farklı olarak daha mahmuz (spur) tipinde dizayn edilmişti. A tipi (Pre-B) CZ 85?ler 1986 yılından 1994 yılına kadar üretilmişlerdir. A tipi (Pre-B) CZ 85?ler, A tipi (Pre-B) CZ 75?lere göre daha az sayıda üretildiklerinden daha nadir bulunabilmektedir.
1995 yılında, B tipi modeller dizayn edildi. B serisi olarak da bilinen bu modeller hem CZ 75B hem CZ 85B?de önceki modellerin yerini aldı. 1995 yılından itibaren sadece standart CZ 85B ve CZ 85 Kombat modelleri üretilmiştir. B tipi CZ 75/85 silahlar, otomatik iğne kilidi, daha köşeli tetik korkuluğu, modernize edilmiş emniyet ve sürgü yakalama manevelası (sürgü tutucu) ve yuvarlatılmış horoza sahiplerdi. Mevcut CZ 85 Kombat modeli, B tipi gövde ile benzer olsa da otomatik iğne kilidi bulunmaması sebebiyle tam uyum sağlamamaktadır. 75 serisinin bazı modelleri de ilk defa B tipinde üretilmişlerdir. Örneğin emniyet yerine iğne salma manevelası (decocker) olan A tipi (Pre-B) CZ 75 .40S&W kalibrede üretilmemiştir. CZ-USA, CZ 85 Kombat hariç sadece B tipi CZ 75/85 ithal etmiştir. Bu modeller Amerika?da en çok kullanılan silahlardandır.
Geçiş modellerini de daha detaylı açıklamak gerekmektedir. Kronolojik sıraya göre düşünürsek bu modeller B modellerinden önce üretilmişlerdir ama en son olarak bunları anlatma daha doğru olacaktır. Esasen, bu geçiş modelleri A tipi (Pre-B) sürgüler ile B tipi gövdelerin birleşimi gibi düşünülebilir. Katı bir mantıkla düşünecek olursak, A tipi modeller, otomatik iğne kilidine (CZ kitapçıklarında 14 numaralı parça) haiz olmadıklarından B tipi gövdeye uyumlu değillerdir. Bir başka deyişle, bu modeller B tipi modeller gibi köşeli tetik korkuluğuna ve yuvarlak horoza sahip olup, A tipi sürgü, emniyet, sürgü tutucuya sahiptir. CZ Forum?daki bazı kullanıcılar, geçiş modellerinde de B tipinde yer alan modern emniyet ve sürgü tutucu manevelalarını gördüklerini belirtmişlerdir. Geçiş modeli CZ 75?ler 1993 ve 1994 yıllarında üretilmişlerdir. CZ 85?lerin de geçiş modeli vardır fakat belirlemek çok zor olmakla beraber, 85 Lüks ve 85 Kombat modelleri B tipi modeller baz alınarak dizayn edilmiştir. Geçiş modeli silahlar az sayıda üretildiklerinden bulunmaları zor olmakla birlikte, Magnum Research ve Action Arms firması tarafından ithal edildiklerinden Amerika?da bulunmaları zor değildir.
Silahın Tip A, Tip B olduğunu anlamanın bir diğer yolu da sürgünün arkasına bakarak otomatik iğne kilidinin olup olmadığını kontrol etmektir. Sürgü üzerindeki çekme kertiklerinde kıvırma pim (parça no:57) olanlar B tipidir. A tipi ( Pre-B) silahların, CZ kitapçıklarındaki 14 ve 57 numaralı parçaları yoktur.
CZ 75 Kompakt modellerin hem A hem B tipleri olup hangi tipte olduğunu anlamanın yolu dıştan göz ile incelemekten geçmektedir. CZ 75 Kompakt modeller ilk olarak kompakt sürgü ile tam boy gövde ile eşleştirilerek üretildiğinden, kompakt gövde üretimine daha sonra geçildiğinden, bu modellerin üzerindeki amblem ve işaretler farklılık göstermektedir. Bu durum biraz kafa karıştırıcı olup, kompakt veya yarı-kompakt modellerdeki hemen hemen tüm A tipi kompakt sürgüler yer almakta ve ?75 Kompakt? olarak adlandırılmışlardır. Aynı şekilde geçiş modellerinde de Amerika?ya çok az sayıda ihraç edilmiş kompakt ve yarı kompakt modeller ?Kompakt? olarak adlandırılmıştır. B tipi CZ 75 yarı kompakt modelleri Amerika?ya çok az sayıda ihraç edilmiş olup artık üretilmemektedir. A tipi CZ 75 yarı kompakt modelleri de Amerika?da çok az bulunmakta ve yasal yollardan giriş yapmadıkları bilinmektedir.
Son olarak, CZ 75R Retro, sınırlı sayıda üretilmiş, B tipi, yuvarlatılmış tetik korkuluğuna ve mahmuz tipi horoza sahip olup, Tip A?ya olan benzerliği yüzeyseldir. Örneğin Retro modeli de klasik CZ 75B gibi 14 ve 57 numaralı parçalara sahiptir.

http://czechpistols82792.yuku.com/topic/...flRYtLIabZ

http://czechpistols82792.yuku.com/topic/...flRYtLIabZ

http://www.zbrojovka-brno.cz/en/Default.aspx

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Barney Ross, heisenberg
Sn. alone61 CZ 75 B seveni ve kullanıcısı olarak güzel bir bilgi kaynağı aktarmıssınız. Bilgi sahibi olmadığım çok şeyler öğrenmiş oldum. Kendi silahım diye demiyorum CZ 75 B hayranıyım. Bilgi paylaşımınız için teşekkürler.

Saygılarımla...

Alıntı

Sn.Fırat_0061,

Ben de bu güzel forum sayesinde silahlarla ilgili bilgi sahibi oldum. Bol bol okudum, öğrendim, önceliklerime karar verdim daha sonra bütçemi de düşünerek CZ 75B'de karar kıldım. İyi ki de bu kararı vermişim. Her geçen gün silahımı daha da çok seviyorum. Foruma bir miktar katkıda bulunabildiysem ne mutlu.

Saygılarımla.

Alıntı

Sn. alone61 kesinlikle bütün duygu ve düşüncelerimle size katılıyorum. Daha önce ilk silahım ZİG M 1911. 45 ACP kullanıyordum. Memnun olamadım. Beklentilerime cevap alamadım ve sürekli sorun yaşadım. Ama CZ 75 B benim bütün isteklerime cevap verdi. Silahımla bütünleştim. Usta ellerde harikalar yaratıyor.

Saygılarımla...

Alıntı

Sn;alone61 elinize sağlık,faydalı bir paylaşım oldu.

Alıntı

Sn, alone61; elinize sağlık, bizi aydınlattığınız için teşekkür ederim. Şukunuzu anında verdim. Smile

Alıntı

Sn. alone61, çok güzel bir çalışma emeğinize sağlık...

Alıntı

SN alone61;
Çek 16 da derler halk arasında Saygılarımla

Alıntı

İyi seyirler dilerim.

Saygılarımla.

Alıntı

Emeğinize sağlık, gayet bilgilendirici bir paylaşım olmuş.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi