Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 3.67 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GLOCK. Kullanıcı için ipuçları.
Sayın braveheart,

Bahsettiğiniz connector'ün çalışma şekli Glock tabancaları için gayet normaldir. Tetik irtibat kolu ile connector'ün bu şekilde irtibatlı çalışması ve yarı kurulu iğneyi harekete geçirmesi Glock'ların diğer iğne vuruşlu silahlarda var olan 2 emniyetine (tetik ve iğne yolu) ek olarak "drop safety" özelliğine haiz olmasını sağlayan 3. bir emniyet unsurudur. (zannedilenin aksine, drop safety silahı yere düşürdüğünüzde patlamaması değil, kurulu konektör düşürüldükten sonra ve bir evvelki mermi ateşlendikten sonra sürgü ileri giderken her defasında konektörü kurarak ve tetiği bıraktığınızda tetik irtibat kolu ilk pozisyonuna dönerek bir sonraki tetik çekişi ile müteakip ateşlemeyi gerçekleştirir. özetle Glock'lardaki bu 3. emniyet, yani drop safety silahın iğne yolu emniyetini açan parça aşınsa bile, tetik basılı unutulduğunda "tam otomatik" modda "psikopata bağlamasını" engelleyen ilave bir emniyettir.

Normal şartlarda ve bir kaç on binlik atım adetlerinde paslanmaz malzemeden mamul connector, tetik irtibat kolu arka mahmuzu ve iğne dilinin birbirine teması ile aşındığı vaki değildir.

Videodaki "layloncu" abinin de tam olarak anlatmak istediği mevzu şudur; nev-i şahsına münhasır, dabılımtırak single aksiyon Glock tetiğini yumuşatmak (tam olarak "smooth" hale getirmek için, bizim tabirle "gadasını alıvimek") için konektörün sırtına veya tetik kolu mahmuzuna "kese atmak" mekanizmanın normal bir şekilde sağlıklı çalışmasına mani olabilmektedir. Silahın orasına burasına zımpara çekip, gereksiz yan sanayi parça takıp fantazi üreten bu tür arkadaşlar, olası bir tutuklukla karşılaşınca utanıp sıkılmadan internette "Glock connector issue" tarzı şımarık çocuk edebiyatı yapmayı kendilerine hak görmekteler. Arap'ın yağı misali, evinin arka kümesinde 8 - 10 tane kara tavuk besleyen Amerikonyalı Glocker'lar bu tarz adaptasyonları pervasızca yapabilmekte ve bunda bir beis görmemektedir. Sayın lupus'un "icat çıkartmak" tabirine tam olarak uyan bu tarz gereksiz hareketler silahın olmadık problemler çıkartmasına vesile olmaktadır. Güzel yurdumun güzel insanları olan silah sever dostlarıma naçizne tavsiyem, "ağrımayan dişe kerpeten vurulmaz..."

Bunun dışında, o duyduğunuz tık sesi, patlayan bir önceki mermiden sonra, bana bir sonraki memiyi de kısacık bir reset mesafesi ile güvenle patlatabileceğimi hatırlatan ve tabiri caizse yeşil ışıktan az evvel yanan "sarı ışık" misali "hazırlan birader, haydi gidiyoruz" mesajı gibidir.

Saygılarımla

Alıntı
19 üye teşekkür etti:
Yasin06, PersonalDefence, Gravis_Pro, Ahmet Özalp, fuat_61, kuzeybuzulu, sem, fbalun, Afyon Doğan Tanka, blacksea, drmehmet, heisenberg, braveheart, Gazanfer, xeorx, alone61, tirendaz, ilbay, blueokkes
Sn; Demirci57 paylaştığınız değerli bilgiler için teşekür ederim, sayenizde kafamın içindeki tüm soru işaretleri yok oldu ki Glock tabancalarının sağlamlık ve güvenilirlikte ne kadar üstün olduğunu bir kere daha anlamış bulundum. Bilgi paylaştıkça çoğalır, mal paylaştıkça azalır. Saygılar sunarım.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
demirci57
Selamlar,

Sayın Osman Ortaç'ın sayfasında paylaşılmış. Burada olmasının da iyi olacağını düşündüm. Glock, 2017 içerisinde piyasaya süreceği tabancalarda bazı değişikliklere gitmiş. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz;

http://www.thefirearmblog.com/blog/2017/...mome_share

Şahsi yorumum; keramet ön kurma kertiklerindeymiş diyorum Smile Herzaman gözüme çirkin gelen Glock, bu kertiklerle beraber bir güzel gözüktü bana Smile

Metal nişangahların standart olarak gelmesi yerinde bir karar olmuş diye düşünüyorum. Plastik nişangah zaten Glock kalitesine yakışmıyordu. Ayrıca habere göre gece nişangahları opsiyonu da sunacaklarmış ama sanırım bu bizim için geçerli bir durum değildir. Bizde ithalat olayı çok farklı işlediği için MKE'ye gelenlerin hepsi ya metal nişangah olur ya da gece nişangahı. Sanmıyorum ki iki çeşitten de getirip tercihi kullanıcıya bıraksınlar. Ya da her iki çeşitten de geldi diyelim, eminim ki MKE'deki kimsenin aradaki farktan haberi olmaz, kullanıcı satın alırken şansına hangisi denk geldiyse alır gider Smile

Saygılar.

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
ugurucar57, blacksea, Sabri, Gravis_Pro, AsmTR, heisenberg, demirci57, kuzeybuzulu
Selamlar,
Benim gibi yeni başlayanlar için faydalı olacağına inandığım için paylaşma gereği duydum. Saygılar.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
heisenberg, blacksea, kuzeybuzulu, Karacula, alpago
Aslında yeni yapılan modifiyeler güzel olmuş ancak ben kabza deseninde de bir değişim beklerdim. Çünkü birçok kullanıcı kabzaya bant uygulaması yapıyor. Amerikada ki kullanıcılıar da polimer gövde değişimi yapıyor yada polimer gövdede modifiye yapıyorlar. Aslında gönül isterki yeni gelecek parti de trityum nişangahlar olsun. Sn. Lupus tan ileriki dönemde bu konuda müjdeli haberler bekliyoruz.
Saygılar...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
heisenberg

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi