Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FN Browning Model 1922
Kapak takımının altında ki seri numarası gövdeyle aynıymıs ama sayın BekçiHurşit.

Alıntı

O vakit kapak üzerinde gövdedekiyle tutmayan seri numarası sonradan basılmış demektir. Sanırım zor alım esnasında dosya oluştururken verilen numara buraya uygun bulunmuş. Kimi zaman bu bahsettiğim numaranın gövdede kabza kapaklarının altına basıldığına da denk geldim. Sanırım sizinkinde burayı uygun bulmuşlar. Tabiki benimkilerin hepsi birer tahmin. Konuda daha tecrübeli üstadlar daha doğru bilgileri sunacaklardır.

Saygılar

Alıntı

Sn BekçiHurşit, sizin resimlerini paylaştığının bRowning in de kapak takımının uzerındekı numara da 4 haneli eski yazıyla yazılmış ve sonradan eklenmiş bir numara gibi durmuyor mu sanki ??

Alıntı

Sayın uutkuu, doğru söylüyorsunuz, benimkinin üzerindeki sayı eski yazı ile olduğundan nedense onun sayı olduğuna dikkat etmemişim, belli ki ordu envanterine girdiğinde üzerine basılmış bir envanter numarası gibi bir durum söz konusu. Benimkinde bu eski yazıla yapılmış, sizinkinde yeni. Bu durumda kapağın iç kısmında aynı seri no bulunması hasebiyle, kapak ile gövde birbirine ait demektir. Bence bu güzeli kaçırmayın. Umarım daha evvelki mesajlarımdan hakir gördüğüm fikrine kapılmadınız.

Saygılar

Alıntı

Teşekkürler,Sayın Belçihurşit ; silahın şuan ki sahibi pek ilgisi olmayan emekli bir kamugörevlisi muhtemelen beni kırmıycaktır gerek fiyat gerekse hediye etme konusunda.. Bende aynı silahın 7,65 olanı mevcut bir müddet sonra fırsatını bulunca onun da resimlerini sizlerle paylaşıcağım. Gerçekten eskide olsalar bana göre eskimeyen efsane gibiler, kısa modelleride uzun modelleride şimdilerde üretilen bir çok tabancaya kafa tutacak güçtelerr. Kolay taşınabilmesi, hafif ve ince oluşu, etkili uzun menzilleri ve delicilik güçleri gerçekten taktire deger. Uzun yıllar önce kaybettiğim dedemin aynı tabancadan vardı ve hep bahsederken ''Uzun belçika tabancası silahların şahıdır.'' derdi.. Smile)

Alıntı

Sn. uutkuu,

Tamam bu silahlar zamanının geçerli silahlarıdır. Ama lütfen menzil, delicilik konularında iddialı laftan etmekten imtina edin. Günümüzde üretilen silahların yanında her hangi bir üstünlükleri yoktur. Bunların güç ve menzili standart bir 7.65 kadardır. Dedenizin sevmiş olması güzel bir şey. Ben de bugün pek geçerliliği olmayan eskileri severim ama hatıra değerleri olduğu için. Resimlerini paylaştığınız bu tabancanın hatıra dışında bir değeri yoktur. Piyasada 1000 TL vereni pek bulamazsınız. Lütfen bu şah kral gibi tanımlamaları çok kullanmayın.

Selamlar

Alıntı

(27-07-2013, 08:25 PM)uutkuu demiş ki: Teşekkürler,Sayın Belçihurşit ; silahın şuan ki sahibi pek ilgisi olmayan emekli bir kamugörevlisi muhtemelen beni kırmıycaktır gerek fiyat gerekse hediye etme konusunda.. Bende aynı silahın 7,65 olanı mevcut bir müddet sonra fırsatını bulunca onun da resimlerini sizlerle paylaşıcağım. Gerçekten eskide olsalar bana göre eskimeyen efsane gibiler, kısa modelleride uzun modelleride şimdilerde üretilen bir çok tabancaya kafa tutacak güçtelerr. Kolay taşınabilmesi, hafif ve ince oluşu, etkili uzun menzilleri ve delicilik güçleri gerçekten taktire deger. Uzun yıllar önce kaybettiğim dedemin aynı tabancadan vardı ve hep bahsederken ''Uzun belçika tabancası silahların şahıdır.'' derdi.. Smile)

(25-07-2013, 09:28 PM)uutkuu demiş ki: Browning hp praktical, silahların şahıdır varsa gücün ve paran pahalı deme değerlendir derim.

Yukarıda alıntı yaptığım ve özellikle koyulaştırdığım düşünce ve ifadelerinizi hangi bilgi birikimi , bilimsel dayanak ya da tecrübelerinize dayandırdığınızı bizimle paylaşabilir misiniz acaba ?

Alıntı

Sn Wildeagle; sanırım beni birşeyden anlamayan, yeterli bilgi ve donanımı olmadan kulaktan dolma söylemlerle atıp tutan birisi mi sandınız ? Size kullanmış oldugum ifadelerimle ilgili zamanı ve yeri geldikçe tatmin edici açıklamalarda bulunurum, meraklanmayın.. Dedem G.Antep te 60 yılı bir aşkın süredir silah tamirciliği yapmış birisidir, elinden binlerce silah geçtiğini; gerek ordu ve emniyet teşkilatının ve gerekse kentte tanıyan birçok silah meraklısının tecrübesi, deneyimi ve güvenirliliğiyle takdir ettiği bir ustadır. Şimdi yakın akrabalarımızda uzun yıllardır ''GÖZÜKIZIL'' sarjörlerini üretiyorlar. Tüm herkesle yaptığı ve yaptığımız silah sohbetlerinde gerek parça,sağlamlık, uzun ömürlülük konularında browning 14'lülerini ve silahlarını överdi. Sizde bir silah düşünün ki, forumda paylaşıldığı üzerede farklı ülkelerde binlerce kopyası üretilsin, bir silah düşünün bir ülkenin kuruluşundan bu yana zaman zaman tüm emniyet ve ordu mensuplarına dagıtılsın ve herkes memnun kalsın. Eleştirdiginiz düşüncelerimle ilgili daha net ve tatminkar bilgi ve tecrübelerimizi değerlendirmek için ilerleyen zamanlarda size poligonda 15bin atış görmüş bir hp practikal ve yine 15 bin atış görmüş diger astra a80, beretta fs92 arasındaki farkları resimlere size açıklayacağım. Tesekkürlerr..

Alıntı

Sn; uutkuu sanırım siz sn; wildeagle yanlış anladınız size,silahlardan anlamıyorsunuz şeklinde bir ithamda bulunduğunu sanmıyorum.Günümüzde artık daha kaliteli silahlar üretiliyor,sadece Browning ile sınırlı kalmıyor sizde bilirsiniz halk arasında kulaktan dolma bilgiler oldukça fazla.Silahların şahı,kralı gibi bir şey yok her birisinin artıları ve eksileri bulunmakta.Son olarak dostça söylüyorum inanın bu forumda bir çok üye size kesinlikle art niyet düşünmez ve bilmediğiniz çok daha farklı bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.Saygılar

Alıntı

Sn voguefalcon; iyi niyetinizden ve dostane tavrınızdan ötürü teşekkür ederim. Elbette ki siz değerli üstadlar silahta tabanca konusunda birçok kisiden daha deneyimli ve donanımlısınızdır ancak Sn. Wildeagle nin durumları ifade şekli bana biraz normaldışı geldi, tabi o da tecrübelerine dayanaraktan ifade ediyordur bunları ben saygı duyuyorum. Tabancalar konusuna gelince; aranıza yeni katılmış birisiyim, avcılığım ve atıcılığım dolayısıyla tabanca konusuna şimdiye kadar pek ilgi duymadım ancak kendime önceki mesajlarda da belirttiğim gibi bir fn 1922 7,65 almamla birlikte tabanca kullandıkta tabancaya dair merakım da giderek artmış oldu. Çevremdeki dostlarım yakın arkadaşlarım her ne kadar tabanca meraklısı olmuş olsa da benim şimdiye kadar ki yoğun merakım ve deneyimim halen daha avcılığa, av hayvanlarına ve tüfekleredir.. Sadece bu aralar, yoğun iş tempomdan fırsat buldukça arada bir poligona gidiyor ve yakınlarımında sahip olduğu farklı tip ve modellerdeki tabancaları tanımaya çalısıyorum. Her silahın elbetteki farklı özellikleri artı ve eksileri vardır ben aksini iddaa etmiş olmuyorum; söylemlerim biraz acemice olmuş olabilir belki bu yüzden.. Silahı kültür edinen burdaki tüm üstadlarımıza saygı ve teşekkürlerimlee..

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi