Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FN Browning Model 1922
Osmanlı İmparatorluğu zamanında polislerimiz FN Model 1903 Polis modelini kullanmaktaydı. 1927 yılında FN 1903 modelin üretimi durdu.
Cumhuriyetin kurulması ile ordu ve polis icin 1922 modeller sipariş edildi. 4 degisik model siparişi yapıldı.
Son T.C. Subay modeli 3000 adet olarak 1939 yılında sipariş edildi ancak bu sipariş nakliye esnasında Almanlar tarafından ele geçirilip, kendi subaylarına dağıtıldı.

1. Model: "T.C. Polis"
2. Model: "T.C. Ordusuna Mahsustur"
3. Model: "T.C. Subaylara Mahsustur"
4. Model: "T.C. Subay"

Type: Self Loading Pistol
System of Operation: Blowback
Caliber: 7.65mm Browning or 9mm Browning Short
Capacity: 8 round box magazine
Sights front: Blade
Sights, rear: Adjustable aperture
Length: 7.01"
Weight (loaded): 25.7 ozs
Barrel: 4.5", 6 grooves, right hand twist

(27-11-2016, 12:22 AM)Sabri demiş ki: [Resim: Ekran_Resmi_2016_11_27_00_18_36.png]

[Resim: Ekran_Resmi_2016_11_27_00_16_42.png]

http://www.fn-browning.com/FN%20Browning...d%20ed.htm

Türkiye'ye gönderilen FN1922 lerin seri numaralarına göre hangi yıla ait olduğunu buradan bulabilirsiniz

Sayglar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
06Fn1922, Sabri
Eski alfabe ile TC Subaylara Mahsustur yazılı şahsıma ait olan, neredeyse hiç atım yapılmamış 1922

[Resim: 182cb931.jpg]

[Resim: d7e02b7c.jpg]

[Resim: 27721770.jpg]

[Resim: 6df0453f.jpg]

[Resim: 942d7dfa.jpg]

Alıntı

Sn; BekciHursit muhteşem görünüyor,iyi günlerde gülerek kullanınız

Alıntı

Sn.Bekcihurşit;
Mükemmel, harika, müthiş, süper, akıllara zarar ve dahası...
Gerçekten nadide ve tertemiz bir parça edinmişsiniz, lütfen kıymetini bilmeyecek birilerine satmayın/vermeyin/hibe etmeyin hatta ve hatta elletmeyin.RolleyesRolleyesRolleyes

Alıntı

Merhabalar Arkadaşlar, aranıza yeni katılmış bulunmaktayım. Silahın özel bir kültür öğesi olarak değerlendirilebilmesi umuduyla hepinize ''Merhabalar''. Tarafıma ait bir fn 1922 7,65 tabancam olmasından sonra halk arasında uzun belçika diye tabir edilen bu tabancaların ergonomik yapısı, sağlam ve güvenirliği bende özel bir yer oluşturdu. Suan mümkün olursa eğer sizinle resimlerini paylaşacağım yine bir fn 1922 nin 9x17 mermi atan ve üzerinde ''Tc Ordusuna Mahsustur'' yazan satın almayı düşündüğüm bir klasiğin resimlerini aktarıyorum. Yazılamalar ve meneviş i hakkında yorumlarınızı bekliyorum. Güvenle ve sağlamlıkla alabilirmiyim acaba ? Teşekkürler..

Alıntı

Aynısının 7,65 olanından mevcutt, aldığımdan bu yana hep diyorum. Uzun Belçika Tabancası silahların şahıdır, kendi sınıfında ki deste başı mal tek o dur diye.. Smile) Bu silah bir yakın dostumuzun kendisi emekli müfettiş, 2004 yılında zor alımdan almış tabancayı ve aldı alasıya kullanmamış. Halen o tarihte mke den aldığı 2 paket fişek ve faturasıda durmakta. Satıyorum alır mısın dedi, bende hediye et dedimm. Bakalım artık durum ne olur ?? Öncekiler büyük boyuttaydı ama sanırım bu silah orjinal.. Beni kapak takımında ki seri numarasının 4 haneli olması biraz düşündürüyor. Lupus usta buralarda olsa bakabilir yorum yapabilirdi..

Alıntı

TC Ordusuna Mahsustur yazısının yakın plan çekimi var mı? Linklerde varmış teşekkürler.

Alıntı

Ben kesinlikle almayı düşünüyorum, siz ne diyorsunuz arkadaşlar? Maddi değeri nedir sizce??

Alıntı

(25-07-2013, 09:47 PM)ilksurfer demiş ki: Bulsak da alsak. Smile

Silah sizin mi? Fotolar hakkinda biraz daha bilgi alabilirmiyiz. Paylasim icin tesekkurler.

Sn.uutkuu, bu mesaj üzerine fazla beklemeye gerek yok bence.Gömü bulmuşsunuz... Smile

Saygılar.

Alıntı

Gövde ile kapak takımının farklı seri numaraya sahip olması, uzun hayat hikayesinde biryerlerde malesef orijinal kapağıyla başka bir silahın kapağının, karıştırılmış, değiştirilmiş olduğunun işareti. Zor alım silahlarda malesef bu gibi durumlara rastlanması olası, depolarda geçen uzun zaman zarfında herşey birbirine karışıp kaybolabiliyor.... Sad(

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi