Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 4 Oy - 3.75 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
6136 yasa - İçişleri Silah Alt Komisyonu
#1
Sevgili Forumdaşlarım,
Bu gün Sayın Pinus' un sağladığı temaslar üzerine Ali Durkaya. Celal Çetinel ve ben komisyona davet edildik.
Bizi sabırla dinleyip, önerilerimizi aldılar.
Biz gittiğimizde bazi müspet değişiklikler yapılmıştı, silah forumlarindaki yasalara saygılı silahseverler adına bir özet dosya daha sunacağız.
Ayrica Celal Bey de mudahil olarak üst komisyonda da bizleri temsil edecektir.
Osman Ortaç
Saygılarımla
(21-05-2013, 03:42 PM)ORTAÇ demiş ki: ACİL ACİL ACİL

Sevgili Yasalara Saygılı Silahseverler,
İçişleri Komisyonu Üyesi Milletvekillerine hitaben hazırladığımız tek tip mektup ekteki linktedir.
Bu mektubu e posta sayfanıza kopyalayıp. ikinci linkte verdiğimiz Komisyon Üyesi Milletvekillerinin tümünün e posta adreslerinin hepsini alıcının adres satırına yazdıktan sonra mektubun altına adınızı yazarak gönderiniz.
Unutmayın ki ne kadar çok ses çıkarsa o kadar çok yankı yapar.Lütfen bu girişime tanıdığınız Forum dışındaki silahseverleri de dahil ediniz.

https://drive.google.com/?tab=wo&authuser=0#my-drive

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/komis...p1=13&p2=9Saygılarımızla
Yasalara Saygılı Silahseverler Girişimi

(21-05-2013, 04:03 PM)ORTAÇ demiş ki: Sayın Milletvekilim,
Yasalara saygılı silahseverler olarak yeni yasa değişikliği ile ilgili bazı talep ve önerilerimiz yasa komisyonlarında göz önüne alınması umuduyla aşağıda sunulmuştur.
Saygılarımızla
Arz ederiz.

Yeni yasa tasarısı yasalara saygılı silahseverlere bir takım kolaylıklar getirmekle birlikte kısıtlayıcı bir takım maddeler de görülmektedir. Hal bu ki ruhsat altına alınmış silahlarla işlenmiş suçlar ruhsatsızlarla işlenenlerin yanında çok küçük bir azınlığı teşkil etmektedir.
Yasalara saygılı fertlere güvenlik güçlerinin bulunmadığı veya bulunamadığı ortamlarda kayıtlı silahları ile kendilerini, sevdiklerini, namuslarını, değerlerini savunma ve kötü niyetli kişileri cürümden caydırma imkanı verilmelidir.
Savunma imkanın olduğunun kötü niyetlilerce de bilinmesi caydırıcı olarak suç oranının da azalması-nı sağlayacaktır.
Diğer taraftan ruhsat talep ederek yasalara saygısını gösteren vatandaş, güvenlik güçlerine karşı bir tehdit değil, aksine ayni saftadır.

1.Dolayısıyla ruhsat alımını zorlaştırmak yerine teşvik edip kolaylaştıracak tedbirler alınmalıdır.
2. Ateşli silahların sportif amaçla da kullanılmasını kolaylaştırmak amacıyla Bulundurma Ruhsatlarının sahiplik belgesi haline dönüştürülüp, nakil iznine gerek kalmadan ani kullanıma imkan vermeyecek şekilde boş olarak, kilitli kutusunun içinde açık veya kapalı poligonlara nakli serbest kılınmalı, bunun suistimali durumunda da ağır yaptırımlar getirilmelidir.
3.Kişilere ateşli silah sahipliği ruhsatı verilmesi için ciddi bir eğitimin sağlanması ateşli silah kazalarının önemli bir boyutta önüne geçecektir. Diğer taraftan sağlık kontrolu sadece psikiyatrik
açıdan şart koşulmalıdır.
Özellikle duyma kapasitesi azalmış silahseverlerin ruhsat almalarının önündeki engel kaldırılmalıdır.
4 Ruhsatlar silahlara değil, kişilere verilmeli, ancak silahlar da sahiplik belgeleri ile kayıt altında tutulmalıdır.
5. Aşırı derecede yüksek olan ruhsat harçlarının makul bir seviyeye indirilmesi ve sahip olunan silah başına değil, silah sahibi olan kişiye tahakkuk edilmesi sağlanmalıdır.
Bu kolaylık yasa dışı silahlara olacak talebi de azaltacaktır.
6.Kayıt altında olmayan silahların tespiti ve kayıt altına alınmasını teminen, eğer kayıtsız silah sahibi, ruhsat alabilmek için gerekli şartlara haiz ise kısa bir süre için bir kerelik af çıkartılarak belirli bir harç mukabili sahiplik belgesi verilmesi kayıtsız silahların kayıt altına alınabilmesini, dolayısıyla suç oranının da düşmesini sağlayacaktır.
6.Silah ve mermi temininde MKEK' nun tekeli
kaldırılmalı, yasaların tüzel kişiliklere ithal izni vermesi sağlanmalı, ayrıca tüm Avrupa ülkelerinde de olduğu şekilde silah sahiplerinin yivsiz tüfeklerinde olduğu gibi sahip oldukları yivli silahları için de boşalan mermi kovanlarını ticari amaçlı olmadan tekrar doldurabilmeleri için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır.
7. Askeri silahlara görünüş olarak benzeyen, ancak fonksiyon olarak yivsiz silah fonksiyonunda olan silahlar da kolleksiyon ve sportif atış amaçlı olarak serbest olmalı, av sahaları haricinde bir kısıtlama getirilmemelidir.
8.Silah sahipliği belge sayısı kısıtlanmamalı, ayrıca kolleksiyon sahiplerine de belli kolaylıklar sağlanmalıdır.
9.Ruhsatlı tabancaların kriminal şubede ruhsat sahiplerine ait mermilerle atış yapılarak çekirdek ve kovan örneklerinin arşivlenmesi zorunluluğu kaldırılmalıdır.
10. Kanun Tasarısında tanımlanmamış olan
katlanır ve açıldığında kilitlenir cep çakıları ile ilgili tanımlamanın yapılması ve bulundurulması sınırlandırılmamalı, taşınması ise namlusu en fazla 10 cm olanlar ile sınırlı olmalıdır.
11.Avda kulanlacak silahlarda yapılması düşünülen kapasite sınırlaması imal edilmekte olan ve avcıların elinde olan silahlara uymamaktadır. Çıkarılabilir şarjörü olan tüfeklere bir sınırlama getirilmemelidir.
MKEK' nun ithal edip satışa sunduğu birçok yivli tüfekte çıkartılabilir şarjör mevcuttur. Şarjör veya hazne kapasitesi sınırlandırılmamalı, avlaklarda kullanılması durumunda ise av kanunundaki sınırlamalar geçerli olmalıdır. Yarı otomatik yivli av tüfeklerine getirilen taşıma kısıtlaması da kaldırılmalıdır.
12.Yarı otomatik tabancalarda şarjör kapasite sınırlaması hiçbir Avrupa ülkesinde yoktur.Böyle bir sınırlama yapılması sportif amaçlı orarak kullanılabilecek bir çok tabancanın ithaline izin
vermemekte , ayrıca IPSC ve benzeri yarışmaların ülkemizde tertiplenmesini imkansız kılmaktadır. Bu tarzda yarışmaları teşvik eden Bulgaristan, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi önemli organizasyon ve turizm gelirlerine ulaşmaktadır.
13.Yurdumuzda silah sanayii yerli tüketiciye hizmetle başlamış, tecrübe kazanmış, iş sahası açmış, uluslararası arenada söz sahibi olmuş ve önemli miktarda döviz girdisine sebep olmuş, ayrıca yurt savunması için gerekli silah, mühimmat ve teçhizatı üretebilecek konuma ulaşmıştır.
Bu durumda silah reklamlarını yasaklamak bu sektörün gelişmesine sekte vuracaktır.
14. Ruhsat sahiplerine tanılan yıllık mermi tahsis limiti kaldırılmalı ve kayıtlı her silah için mühimmat sınırlaması getirilmemelidir.
15.Ruhsat sahiplerinin kendi silahları için balistik parçalar tarifinin dışında kalan yedek parçaları ithali serbest kılınmalıdır.
16.Kapalı atış poligonu olmayan il ve ilçelerde
silahseverlerin atış yapabilmesini sağlamak üzere emniyet güçlerine ait açık poligonlara sivilere de giriş izni verilmelidir.


ISIM -

IMZA


 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
özkanweps, gokhankartal08, Fatihozturk
#2
Emekleriniz icin hepinize cok cok tesekkurler.
 
Alıntı

#3
Emeklerinize sağlık , hepinize teşekkürler .

Saygılar .
 
Alıntı

#4
Bu camia adına yapılabilecek en büyük hizmet; bizlerin fikirlerini ilgili kişilere iletmek ve bizleri anlamalarını sağlamaktır. Emekleriniz için teşekkürler...
 
Alıntı

#5
Yol açtığı için Sn Pinus'a, zaman ayırıp komisyona katılan bütün üyelere saygılar
 
Alıntı

#6
Sn. ORTAÇ,

Size ve bu fırsatın oluşmasına vesile olup emek veren herkese şükranlarımı sunarım.

Bu durum sanırım bir ilk. İlgili komisyondakilerin paylaşımlarınıza istinaden akıllarında bir tek soru işareti oluşabildiyse eğer, ne mutlu bizlere.

Selam ve saygıyla.

Ve,

Cemil Meriç'in dediği gibi ;

Hiçbir zafer umulanı getirmez,
Hiçbir bozgun mutlak değildir.
 
Alıntı

#7
Sn. Ortaç, Sn, Pinus, Sn. Celal Bey, hepinize, arka planda da desteği olan herkese;

Sizlere teşekkür az gelir. Bu gerçekten önem arz eden bir ziyaret oldu.
İNŞALLAH sonunda tüm silah severler muvaffak olur. ALLAH yar ve yardımcınız, yardımcımız olsun.

Size her zamankinden daha da büyük...

Saygılar sunuyorum...
 
Alıntı

#8
Şahsım ve diğer silah severler adına teşekkür ederim..
 
Alıntı

#9
Bu girişimlerinizden dolayı sizleri tebrik ediyorum, ama burada kalmasın daha aktif bir markajla kulis ve girişimler sürmeli, hatta forum üyelerinede bir görev düşerse ben şahsım adıma hazırım. Saygılar.
 
Alıntı

#10
Emeği geçen ve katkıda bulunan ilgili arkadaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum.Böyle güzide bir topluluğun örnek temsilcileri olmaları hasebiyle kendilerine ne kadar teşekkür etsek az olacaktır.Lakin yine de imtina etmeyelim; Teşekkür ederim.
Devamını ve başarıyı sabırsızlıkla bekliyor olacağız.
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi