6136 Sayılı Kanunun 13. maddesindeki pek az sayı, mutad sayı, sayısal vehamet kavramı
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
6136 Sayılı Kanunun 13. maddesindeki pek az sayı, mutad sayı, sayısal vehamet kavramı
Sayın Forum üyeleri
6136 Sayılı Yasanın 13. maddesini aşağıya aynen aktardım
Madde 13 - (Değişik madde: 12/06/1979 - 2249/8 md.;Değişik madde: 23/01/2008-5728 S.K./156.mad)

Bu Kanun hükümlerine aykırı olarak ateşli silahlarla bunlara ait mermileri satın alan veya taşıyanlar veya bulunduranlar hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis ve otuz günden yüz güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.

Ateşli silahın, bu Kanunun 12 nci maddesinin dördüncü fıkrasında sayılanlardan olması ya da silâh veya mermilerin sayı veya nitelik bakımından vahim olması halinde beş yıldan sekiz yıla kadar hapis ve beşyüz günden beşbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.

Bu Kanunun 12 nci maddesinin dördüncü fıkrasında sayılanlar dışındaki ateşli silahın bir adet olması ve mutat sayıdaki mermilerinin ev veya işyerinde bulundurulması halinde verilecek ceza bir yıldan iki yıla kadar hapis ve yirmibeş günden yüz güne kadar adlî para cezasıdır.

Ateşli silahlara ait mermilerin pek az sayıda bulundurulmasının veya taşınmasının mahkemece vahim olarak takdir edilmemesi durumunda hükmolunacak ceza altı aya kadar hapis ve yüz güne kadar adlî para cezasıdır.

Kuru sıkı tabir edilen ses veya gaz fişeği ya da benzerlerini atabilen tabancayı, teknik özelliklerinde değişiklik yaparak öldürmeye elverişli silah haline dönüştüren kişi, bu maddenin birinci fıkrası hükümlerine göre cezalandırılır.

Peki madde metinlerinde geçen sayısal bakımdan vahim, mutad sayı, pek az sayı neyi ifade etmektedir. Başka bir anlatımla kaç adet mermi pek az, mutad yada sayı bakımından vahim kabul edilecektir.

Yasa koyucu bu tabirlere yer vermekle birlikte bu tabirlerin kaç adet sayı olduğunun tespitini belirtmemiştir. Bu boşluk yargısal kararlarla doldurulmuştur.
6136 Sayılı Yasaya ilişkin davaların temyiz makamı olan Yargıtay 8. Ceza Dairesinin kabul görmüş uygulaması aşağıda belirttiğim şekilde ortaya çıkmıştır.

1- Mutad sayı 251 adede kadar mermi-13/3
2- Pek az mermi 51 adede kadar mermi-13/4
3- Sayısal vehamet 5000 adetten fazla mermi-13/2
4- Sayısal vehamet niteliksiz 4 tabanca- 13/2

Alıntı

Sn nebukadarnaz ;

Benim anladığım kadarıyla yukarıdaki hükümler ruhsatı olmayan kişiler için geçerlidir herhalde , bizim ruhsatlı silahımızla , almış olduğumuz istikakımızı arabamızda bulundurmamız da bir sakınca yoktur herhalde ...

Saygılar..

Alıntı

(20-03-2013, 12:06 AM)mrt1 demiş ki: Sn nebukadarnaz ;

Benim anladığım kadarıyla yukarıdaki hükümler ruhsatı olmayan kişiler için geçerlidir herhalde , bizim ruhsatlı silahımızla , almış olduğumuz istikakımızı arabamızda bulundurmamız da bir sakınca yoktur herhalde ...

Saygılar..

Sayın mrt1 bu söylediklerim elbette ruhsatsız silah için geçerli.

Alıntı

Eksik olan bir nokta var yakalanan bu mermilerin hepsinin patlayabilme özelliğine sahip olması gerekiyor.Örneğin 53 mermi yakalandı ancak 4 tanesinin kapsülü nem aldığı için patlayama elverişli olmazsa 13/4'den pek az olarak değerlendiriliyor.

Alıntı

(20-03-2013, 01:09 AM)Savarona demiş ki: Eksik olan bir nokta var yakalanan bu mermilerin hepsinin patlayabilme özelliğine sahip olması gerekiyor.Örneğin 53 mermi yakalandı ancak 4 tanesinin kapsülü nem aldığı için patlayama elverişli olmazsa 13/4'den pek az olarak değerlendiriliyor.

Uygulamada 51 adede kadar olan mermilerde, mermilerin tamamı patlatılmamakta rast gele seçilen mermilerin genelde yarısı patlatılmakta.
51 ile 250 adet mermi ele geçirilmesi halinde ise mutlak şekilde en az 51 adet mermi patlatılmakta
251-5000 adet mermi ele geçirilmesi halinde ise mutlak şekilde en az 251 adet mermi patlatılmakta.

5000 adetten fazlasında ne olduğunu açıkçası bilmiyorum böyle bir dosyaya hiç denk gelmedim ancak bu mantıktan hareketle en az 5001 adetinin patlatılması gerekecektir.

Alıntı

Yazık tespit için karavana patlatıyorlar , patlatma günleri tespit etseler , bizde bunları poligonda yarı fiyatına patlatsak , hem bize faydası olurdu hem devlete..

Saygılar..

Alıntı

(20-03-2013, 01:53 AM)mrt1 demiş ki: Yazık tespit için karavana patlatıyorlar , patlatma günleri tespit etseler , bizde bunları poligonda yarı fiyatına patlatsak , hem bize faydası olurdu hem devlete..

Saygılar..

Sayın Mrt1
Bundan 15-20 yıl önce olsa yani gerek polis kriminal labaratuvarları gerekse jandarma kriminal labaratuvarları açılmadan önce olsaydı eğer bu dediğiniz mümkündü.
Kriminal labaratuvarlar açılmadan önce gerek savcılıklar gerek mahkemeler bir silahın atışa salih olup olmadığını mermilerin patlayıp patlamadığını bir bilirkişi atayarak bizzat gözlemliyorlarmış.
Bu konuda polis yada jandarmadan bir bilirkişi alınıyor. Uygun bir yere gidliyor ele geçirilen mermiler patlatılıyor hem silahın atışa uygunluğu hemde mermilerin patlayıp patlatılmadığına bakılıp bunlar zapta geçiriliyormuş.
Eğer silahla birlikte mermi ele geçirilmemiş ise bu kez kurşun kalem testi adı verilen bir test yapılıyormuş. Silahın sürgüsü çekilip atışa hazır hale getirildikten sonra namluya sivri kısmı önde olacak şekilde bir kurşun kalem konup tetiğe basıldığında kurşun kalemin arka kısmında iğne izi oluşuyorsa silahın atışa engel arızasının bulunmadığı kabul edilirmiş.
Eğer bizde o eski günlerde olsaydık ben sizi arar bilirkişi olarak sizi tayin ederdim. Hem mermileri sıkar patlatır hemde yaptığınız bu iş için bilirkişilik ücreti alırdınızBig GrinBig Grin

Alıntı

Bayağı bir süre önce aynı bu şekilde yapılan bir tespitte "patlatma ekibi"ne yardımcı olan üyelerimiz var diye hatırlıyorum. Smile

Ele geçirilen mermi de hayli çok sayıda olduğundan dolayı testler bir günde bitmemiş miydi öyle birşeydi.. Smile

Saygılarımla.

Alıntı

(20-03-2013, 02:08 AM)nebukadnazar demiş ki:
(20-03-2013, 01:53 AM)mrt1 demiş ki: Yazık tespit için karavana patlatıyorlar , patlatma günleri tespit etseler , bizde bunları poligonda yarı fiyatına patlatsak , hem bize faydası olurdu hem devlete..

Saygılar..

Sayın Mrt1
Bundan 15-20 yıl önce olsa yani gerek polis kriminal labaratuvarları gerekse jandarma kriminal labaratuvarları açılmadan önce olsaydı eğer bu dediğiniz mümkündü.
Kriminal labaratuvarlar açılmadan önce gerek savcılıklar gerek mahkemeler bir silahın atışa salih olup olmadığını mermilerin patlayıp patlamadığını bir bilirkişi atayarak bizzat gözlemliyorlarmış.
Bu konuda polis yada jandarmadan bir bilirkişi alınıyor. Uygun bir yere gidliyor ele geçirilen mermiler patlatılıyor hem silahın atışa uygunluğu hemde mermilerin patlayıp patlatılmadığına bakılıp bunlar zapta geçiriliyormuş.
Eğer silahla birlikte mermi ele geçirilmemiş ise bu kez kurşun kalem testi adı verilen bir test yapılıyormuş. Silahın sürgüsü çekilip atışa hazır hale getirildikten sonra namluya sivri kısmı önde olacak şekilde bir kurşun kalem konup tetiğe basıldığında kurşun kalemin arka kısmında iğne izi oluşuyorsa silahın atışa engel arızasının bulunmadığı kabul edilirmiş.
Eğer bizde o eski günlerde olsaydık ben sizi arar bilirkişi olarak sizi tayin ederdim. Hem mermileri sıkar patlatır hemde yaptığınız bu iş için bilirkişilik ücreti alırdınızBig GrinBig Grin

Kurşun kalem mi Big Grin Big Grin Big Grin .
Süpermiş yani iğne sağlam silah sağlam mantığı oh ne güzel, zaten kurşun kalemin içinde de kurşun kelimesi var değilmi. Merak ettiğim iğne sağlam ama kalemde iz bırakmama ihtimali yokmu? Bana enteresan geldi.
Saygılar.

Alıntı

Sn Nebukadnazar, yine önemli bir konuda sağlam bilgi aktardınız. Elinize sağlık. Mermilerde olduğu gibi, bir silahın "vahim suikast silahı" sayılması için de net kriterler var mı? "Uzun namlulu silah" ve "piyade tüfeği" doğrudan vahim silah mı sayılıyor?

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi