Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Atış Sehpası ve İlk Uzak mesafe Atışı;
Sayın Yivlici, o bölgede avlanıyorsanız avdan önce ve avdan sonra sayın Civan'a bağlılığınızı bildirmek zorundasınız.SmileBen 2005 senesinde Barhal'da tekemi vurup sayın Civan'a görünmeden döndüğüm için bana bayağı bir kızmıştı...

Alıntı

Estağfurullah muhterem sizlere kızmak haddime mi düştü benim.Sadece biraz kırgınlık işte.Ama taktir edersiniz ki haksiz da sayılmam her hal de değil mi.Çünkü birimiz hepimiz hepimiz birimiz için değil miyiz bu camia da?Bilaynaleyh;bir bölgeye bir amaç bir iş bir eylem için gidildiğinde o bölgede yapacağin işi temsil için kurulmuş sivil toplum kuruluşuna bunlar (dernek-vakıf-oda ve klup olabilir) uğramak o kuruluşu temsil eden başkan ve bşk yrd sının çayini kahvesini içmek bir mrb demek bir şey kaybettirmez aksine o kişiye çok şey kazandırır kanısındayım dostlar.Ben bir ile gittiğimde önce avc der uğrar bşk veya bşk yrd tanışır haspial olurum.Çayını kahvesini içerim.Ve bölgeme ava davet ederim.Gerekirse geldiğinde avda bizzat bende kendisine refakat eder çantacısı bile olurum.Başkan olarak değil sade bir avcı olarak yaparım bütün bunları.Bundan da zevk duyarım onur duyarım.b Civan

Alıntı

(12-03-2013, 03:20 PM)xlcod3r demiş ki: Tüfeğin sabitlenmesi noktasında hayal dünyamızın genişliğine kalmış. Bir çok yöntem ve aparat takılabilir.

Sayın xlcod3r
 Sehpaya yerleştirilmiş bir tüfeği, el kudağından ve dipçikten, ateşleme esnasında kıpırdamıyacak şekilde, kayış veya sıkıştırmalı düzeneklerle, sehpaya bağlamanın tüfeğe bir zararı olabilir mi?
Umarım anlatabildim, incelediğim birçok sehpa resimlerinden sadece 1 tanesinde tüfeği sabitleyecek kayışlar vardı. Yani ateşleme anında, tüfek yukarı veya kısmen sağa sola oynayabiliyor. Bu engellenirse mekanizmada bir kırım oluşabilir mi?
Saygılar

Alıntı

Sayın Ahmet bey ; Sabitlenmemiş bir tüfeğin tetiğine ip bağlayıp tüfeğin ateşlenmesini sağlarsanız ateşlenme sırasında namlu nereye bakıyorsa orayı vurur. Kısacası tüfeğin namlu kaldırması çekirdeğin namluyu terk ettikten sonra gerçekleşir. Bu tip sehbaların görevi tetik çekme sırasında tetiğe ilk uygulanan kuvvetle (mermi ateşlenmedenhemen önceki) oluşacak namlu indime hareketini engellemek amaçlıdır. Bu sizin cevebınız. Dürbün sıfırlama ile ilgili fonksiyonlarından bahsetmiyeceğim. Kayışla bağlamak gereksiz oluyor bu durumda. Kayışla bağlansada herhangibi bir kırım olmaz. Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp
Sayın Sarıaydın,
Öncelikle Forumumuzun,Türkçe Gramer ve İmla Kuralları konusunda, çok duyarlı olduğunu hatırlatayım. Kuralları incelemeniz yararlı olacaktır.
Öte yandan cevabınız için teşekkürler. Bu soruyu sorduğumdan beri konu epey irdelendi. Benim  sorunum tüfeği atış anında  yer değiştirmeyecek şekilde sabitleyerek, 2.nci atışın aynı Mermi Yolunu takip etmesini sağlamaktı.  Aynı Mermi Yolunu izleyen atışlarda sahip olduğum tüfeğin dağılımı nedir, bunu görmek istiyordum. Bildiğiniz gibi bu çok zor. Hedef noktası aynı kalsa bile atış anında tüfeğin yapacağı en ufak deplasman (yer değiştirme) Atış Yolu'nu değiştiriyor.
Sayın Lupus'un, beton bir masa olmadıkça, sehpa ne kadar sağlam olursa olsun,tüfek bağlansa bile bunun sağlanamıyacağını belirtmesinden, ve Sanayi'deki ustamla görüşüp, tetik çekerken oynamayacak bir masa yapmanın çok zor olduğunu anladıktan sonra vazgeçtim.
Teorik olarak sorun çözüldü, Uygulama ise imkanlarımla mümkün değil görünüyor. Sonuç olarak John Moses Browning'in
100 sene önce bulduğu sistem geçerli. Sehpanın kitlesi yeterli ağırlıkta olduğunda tüfeğin kımıldaması zor görünüyor. (500 kg mı desem 1 Ton'mu bilemedim, ancak her mühendisin kolayca hesaplayacağı bir değerdir.) 
Bunun desteklerini her tüfeği sabitleyecek şekilde düşündüm ama dediğim gibi  maliyeti bağlanacak tüfeğin en az 3-5 misli olacaktır. Bu yüzden Proje halinde kaldı.  
[Resim: Colt_browning_1895.jpg]

Halen destekli atışlar için, Tripod (el kundağından destekli) veya Kum Torbaları kullanıyorum. Diğer taraftan atış yaptığımız yerde Beton bir masa yaptırmak için araştırma yapıyorum.
Saygılar.

Alıntı

Sayın Sarıaydının daha önceki mesajlarında da yazım ve imla kurallarına uymak gibi endişesi olmadığı görülüyor Angry .Forum kurallarını okumak ve uygulamak bu kadar zor bir iş tabii kendisinede hak vermek lazım.

Selametle.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp
(12-06-2017, 09:20 AM)wildeagle demiş ki: Sayın Sarıaydının daha önceki mesajlarında da yazım ve imla kurallarına uymak gibi endişesi olmadığı görülüyor Angry .Forum kurallarını okumak ve uygulamak bu kadar zor bir iş tabii kendisinede hak vermek lazım.

Selametle.

Sayın Wildeagle; Evet imla hatası yapmış olabilirim. Bu konuda hemen düzeltme mi de yaptım.

Ama sizden daha yaşlı biririne bu uslupta uyarıda bulunmanız ; Sizde taktir edersiniz ki adab dışı . Bu forumu benden önce keşfederek daha fazla mesaj yazmış olmanız sizden yaşca büyük olan birine bu şekilde davranmanızı haklı çıkarmayacaktır. Nezaketten uzak olan bu uyarıyı ve uslubunuzu kınıyorum . Saygılarımla

Alıntı

(12-06-2017, 03:49 AM)Ahmet Özalp demiş ki: [Resim: Colt_browning_1895.jpg]

Halen destekli atışlar için, Tripod (el kundağından destekli) veya Kum Torbaları kullanıyorum. Diğer taraftan atış yaptığımız yerde Beton bir masa yaptırmak için araştırma yapıyorum.
Saygılar.

İdeal ve konforlu ortamda yapılan atışlara karşı olduğumu belirtmek isterim. Çünkü atış yapılan o mekan haricinde tabiatata veya farklı bir ortamda aynı şartlar zuhur etmediğinde; Bir çok sıkıntı ortaya çıkacaktır. Benim nacizane tavsiyem,; farklı ortamlarda farklı şaratlarda çok atış yapmak.
                 Sıkı sıkıya sabitlenmiş bir tüfeğin tetiğine kimin bastığının ne önemi var ki! Çekirdek çıkış yeri ve rotası zaten belli ( Diğer faktörler stabil olarak değerlendirilerek cevaplıyorum )

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp
(12-06-2017, 01:16 PM)sarıaydın demiş ki:
(12-06-2017, 03:49 AM)Ahmet Özalp demiş ki: Halen destekli atışlar için, Tripod (el kundağından destekli) veya Kum Torbaları kullanıyorum. Diğer taraftan atış yaptığımız yerde Beton bir masa yaptırmak için araştırma yapıyorum.
Saygılar.

İdeal ve konforlu ortamda yapılan atışlara karşı olduğumu belirtmek isterim. Çünkü atış yapılan o mekan haricinde tabiatata veya farklı bir ortamda aynı şartlar zuhur etmediğinde; Bir çok sıkıntı ortaya çıkacaktır. Benim nacizane tavsiyem,; farklı ortamlarda farklı şaratlarda çok atış yapmak.

Doğrudur, bu yüzden şimdilik havaya attığımız pet şişelere atıyor, diğer yandan uygun bir trap makinası bakıyorum.
Saygılar

Alıntı

(12-06-2017, 09:20 AM)wildeagle demiş ki: Sayın Sarıaydının daha önceki mesajlarında da yazım ve imla kurallarına uymak gibi endişesi olmadığı görülüyor Angry .Forum kurallarını okumak ve uygulamak bu kadar zor bir iş tabii kendisinede hak vermek lazım.

Selametle.

'de' ayrı olmalı.  Thumbs Down

Saygılar

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi