Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Atış Sehpası ve İlk Uzak mesafe Atışı;
Sn; xlcod3r size teşekkür ederim.Kendisine bahsetmiş olduğum bu şekilde bir anlatım isteği olmuştu.Saygılar

Alıntı

Sn Voguefalcon,

Box-o-truth'daki amcalar sagolsun bol resimli olarak destekli atislari ve destek turunun gurupmana etkisini anlatmislar. Ayrica namluyu destege dayamanin yol actigi negatif etkiyi de belgelemisler. Incelemenizi tavsiye ederim.

http://www.theboxotruth.com/docs/bot51.htm

[Resim: 51-3.jpg]

[Resim: 51-6.jpg]

[Resim: 51-13.jpg]

Degerlendirme ve sonuclari:

A recent shoot got me to thinking. (Dangerous, I know)

I have been told all my life that if a rifle barrel was allowed to rest on a hard surface it would have a bad effect on the accuracy. One school of thought was that a hard rest would result in larger groups. The other was that it would result in the group landing higher than normal on the target.

I have even heard hunters say that they had missed their deer because they forgot and rested their rifle on a hard surface, like a tree limb, and it had caused them to miss their deer.

I wonder if these stories are accurate? Only one way to know for sure.

Son bir atisda aklima birsey takildi. (Tehlikeli biliyorum)

Hayatim boyunca bana eger namlu sert bir yuzeye dayali ise isabet oranini buyuk olcude dusurecegi soylendi. Bir goruse gore sert yuzey daha buyuk gurupmana yol acar deniyordu. Diger bir gorus ise gurupmanin hedef uzerinde daha ust vuracagi yonundeydi.

Hatta bazi avcilardan, tufegi agac dali gibi sert bir yuzeye dayadiklari icin geyigi iskaladiklarini bile duydum.

Acaba bu duyduklarim dogru mu? Ogrenmek icin sanirim sadece tek bir yol var.

Lessons Learned:
1. Shooting with the barrel resting on a hard surface seemed to cause the POI to be several inches higher than with the fore ends on the rests.

Namluyu sert yuzeye dayamak, tufek kundagini dayamaya nazaran, vurus noktasinin hedef uzerinde daha yukari cikmasina sebep oldu.

2. The slim "whippy" barrel was affected more than the heavy, stiff barrel by this problem.

Ince namlu kalin namluya gore daha fazla etkilendi.

3. As long as the fore ends of the rifles were resting on the rest, the groups were pretty near to the same POI.

Kundak yuvada oldugu surece nisan ve vurus noktalari arasinda bir degisim olmadi.

4. If a hunter or sniper wants the POI to be the same, he had better be sure not to rest the barrel on the rest.

Eger bir avci nisan nisan ve vurus noktalarinin ayni olmasini istiyorsa namluyu bir yere dayamasa iyi eder.

5. It's fun to shoot stuff.

Birseylere ates etmek cok zevkli. Smile

(Thanks to Vern for the help) Vern'e yardimlari icin tesekkurler.

Alıntı

Sn. ilksurfer, İngilizce bilmeyenler için Türkçe mealinide yazarsanız memnun olurum.
İyi günler.

Alıntı

Duzelttim efendim.

Alıntı

Sy xlcod3r.Benim kimsenin kafasını kariştırmak gibi bir niyetim yok bu güne kadar da olmadı olmaz da.Ama zaatealenizin kafası karişmaya müsaitse onu bilemem muhterem.Başkasının adına da lütfen konuşmayınız kararlarda vermeyiniz lütfen.Ben ne konuştuğumun ve de ne yazdığımın farkındayım vede her zaman da arkasındayım.Yanlış vede doğru her zaman bildiklerimi yazdım vede yazarımda.Okuma okumama tercihide size kalmiş.Niyetim atıştaki yapılan yanlışları bildiğim kadarıyla göstermek.Ben de biliyorum o dağinik grupmanın sebebinin sadece namlu dayama olmadığını.Yıllar dır bu işlerin içinde yim müsbet veya menfi.Size birçok sebep sayabilirim.Belki 10 belki 20.Ama her yazılana ve yardımcı olmaya çalişani böyle terslerseniz kelimeleri boğazına boncuk gibi dizerseniz her gün bu siteden 3-5 üye silmek mecburiyetinde kalırsınız haberiniz olsun.birol Civan/Artvin İli Yusufeli İlçesi Avcilar Derneği Başkanı.

Alıntı

Orta hızlı ( .308, .30.06, 7x57 vs. ) mühimmat kullanan standart av tüfeklerinde en uygun sıfırlama mesafesi 170-175 metrelerdir. 200 metreye sıfırladığınız vakit 100 metrede 7-8 cm üst vurur ki,av ortamı ve heyecanı içinde bu rakam daha da yükselebilir.170 metreye sıfırlı tüfek ise 100 metrede ortalama 3-4 cm üst vuracaktır. 250 metrede ise ortalama 20-25 cm düşüş yaparsa, bir domuz avcısı sıfırdan 250 metreye kadar doğrultur ve tetiğe basar..Ne balistik bilgisine ihtiyaç duyar ne de başka şeye...

Alıntı

Sn; CivanBaskanYUSUFELİ;

Lütfen beni yanlış anlamayın,niyetim asla böyle nezih bir ortamda polemik yaratmak veya kalp kırmak değil.Konuyu açtığımdan beri yazmış olduğunuz mesajlarınızı okuyorum.

Forum sayfamızın temel amacı bilgi ve paylaşım olduğunu hepimiz biliyoruz,forum sayfasına üye olduğum günden beri her gün yeni bir şeyler öğrenmekteyim.

Burada o kadar değerli üyeler var ki,hepsi kendi tecrübe ve birikimlerini bizlerle paylaşmakta.

Ancak önce bana sonrada sn; xlcod3r için yapmış olduğunuz sitem ve tabir-i caizse eyvallahsız tavırlarınız inanın hiç hoş değil.

Önceki mesajımda sadece sizden göresel olarak paylaşım istemiştim,sizin verdiğiniz cevap çok şaşırtıcı oldu.Olumsuz cevap vermek yerine...... '' yazdıklarınızı bir daha düşünün muhterem '' şeklinde cevap aldım.

Siz önce bana,sonrada sn; xlcod3r' a yazdıklarınızı bir düşünün derim.

Madem ki bu kadar tecrübe sahibisiniz ,yerli ve yabancı yivli tüfek sahipleri değerli dostlarınız var değerli
zamanınızı ayırıp bizler gibi emek vererek,görsel bir paylaşım ve doğru bilgilerde bulunursanız,inanın çok sevinirim.Saygılarımla

Alıntı

(13-03-2013, 01:05 AM)bezoaribex demiş ki: Orta hızlı ( .308, .30.06, 7x57 vs. ) mühimmat kullanan standart av tüfeklerinde en uygun sıfırlama mesafesi 170-175 metrelerdir. 200 metreye sıfırladığınız vakit 100 metrede 7-8 cm üst vurur ki,av ortamı ve heyecanı içinde bu rakam daha da yükselebilir.170 metreye sıfırlı tüfek ise 100 metrede ortalama 3-4 cm üst vuracaktır. 250 metrede ise ortalama 20-25 cm düşüş yaparsa, bir domuz avcısı sıfırdan 250 metreye kadar doğrultur ve tetiğe basar..Ne balistik bilgisine ihtiyaç duyar ne de başka şeye...

Sn. bezoaribex, ortada bir tezat var sanki. Yanlışım varsa lütfen düzeltiniz. "" 200 metreye sıfırladığınız tüfek 100 metrede 7-8 cm üst vurur, av ortamı ve heyecanı ile bu rakam daha da yükselebilir " sözünüzden, avcı hatayı düzeltemez avı kaçırır anlamı çıkardım.

Aynı avcı 7-8 cm hadi hadi 10 - 12 cm e kadar çıksın, düzeltmeyi av ortamı ve heyecanı ile yapamazken, 250 metreden 20 -25 cm düşüşü ( Av ortamı ve heyecandan daha da fazla olma ihtimalini eklemeden) nasıl düzeltebilecek?

Avcı, ecnebilerin HOLD OFF dedikleri düzeltme metodunu kullansa daha iyi olmazmı ?

[Resim: leuopoldvarmint01op.png]

Kanaatimce, fotoğraftaki gibi BDC tabanlı bir optik, daha faydalı olur.

Avcıların bu gibi durumlarda kullanmak isteyecekleri artı kıl tipleri mevcutmudur. Olumlu ise, ne tip bir artıkıl tercih sebebidir.

İyi günler.

(13-03-2013, 12:32 AM)CivanBaşkanYUSUFELİ demiş ki: Sy xlcod3r.Benim kimsenin kafasını kariştırmak gibi bir niyetim yok bu güne kadar da olmadı olmaz da.Ama zaatealenizin kafası karişmaya müsaitse onu bilemem muhterem.Başkasının adına da lütfen konuşmayınız kararlarda vermeyiniz lütfen.Ben ne konuştuğumun ve de ne yazdığımın farkındayım vede her zaman da arkasındayım.Yanlış vede doğru her zaman bildiklerimi yazdım vede yazarımda.Okuma okumama tercihide size kalmiş.Niyetim atıştaki yapılan yanlışları bildiğim kadarıyla göstermek.Ben de biliyorum o dağinik grupmanın sebebinin sadece namlu dayama olmadığını.Yıllar dır bu işlerin içinde yim müsbet veya menfi.Size birçok sebep sayabilirim.Belki 10 belki 20.Ama her yazılana ve yardımcı olmaya çalişani böyle terslerseniz kelimeleri boğazına boncuk gibi dizerseniz her gün bu siteden 3-5 üye silmek mecburiyetinde kalırsınız haberiniz olsun.birol Civan/Artvin İli Yusufeli İlçesi Avcilar Derneği Başkanı.

Sn. civanbaşkanyusufeli, maalesef konuyu anlamamaya devam ediyorsunuz. Beyefendi, kafamı yazdıklarınızla karıştıramazsınız. Sadece başkalarının kafalarını karıştırmanıza engel olmak istiyorum. Burada yazılanlar hakkında yanlış bilgilendirme olduğunu düşünürsem, karışırım. Görevim bu. Nickimin altında görevim belli.

(12-03-2013, 12:52 AM)CivanBaşkanYUSUFELİ demiş ki: Bu atışları herhal de aynı sehpadan ve aynı şekılde namluyu koyarak yaptınız.Hedef de çekırdekler çok dağilmış.Sehpaya el kundağini oturtmanız lazım namluyu değil.Yanı sılah patladığı zaman namluda dairesel salınımlar oluşur.Bu oluşan salınımları kendi halıne bırakmanız lazım.Sız namluyu direkt sehpaya oturtarak bu salınımlara engel oluyorsunuz.Olduğu yerden bi arka deliğe alsanız tam el kundağina denk gelir sanırım.b civan bşk/Yusufeli.

Bu yorumunuzdan yapılan tek yanlışın, namluyu temas ettirmek olduğu anlaşılıyor. Sonraki yazınızda bende biliyorum başka hatalardan da olabileceğini diyorsunuz. Bu sözünüzü ilk mesaja neden yazmadınız? Başka hataların da olabileceğinden bahsetmiyorsunuz. Bahsetmiş olsa idiniz bu yazışmaları yapmıyor olurduk. Konu sahibi bey namluyu temas ettirmeden atışlar yapıp aynı sonuçları alsa idi kafası daha da karışacaktı.

Yazılarınızda merakımı çeken bir yön görmediğimden dolayı zaten takip etmiyorum. Siz ikazımı tersleme olarak aldı iseniz yanılıyorsunuz. Sadece bir uyarı idi. "Haberiniz olsun" mesajı ile Giderim bak yoksa anlamındaki sözlerinize istinaden;

TT forumda doğru bilgi aktarımında bulunan, fikirlerini değil, bilgisini paylaşan herkes, paylaşımda bulunabilir.

Alıntı

Sn civan başkan, ne zaman Sarıgölü bırakıp Yusufeli' ne başkan oldunuz? Geçen hafta 3 gün Barhal' daydım mecburen Sarıgöl' e de uğruyorum tabi. Bu mutlu haberi bize kimse vermedi. Tek duyduğum '' Hoş geldin...'' dahi demediğiniz, hiç bir yardımda bulunmadığınız avcılardan derneğinize bağış istediğiniz. Benim de bu hafta Barhal' da kotam var, Sarıgöl' e geleceğim tabi gelmişken engin atış ve yivli tüfek tecrübenizden faydalanmak isterim.

Alıntı

Daha yazarken 100 metrede av heyecanıyla makas açılır derken 250 metrede nasıl açılmaz gibi bir anlam çıkıyor, bu çelişki değil mi diyen birinin çıkacağını ve bu kişinin sayın xlcod3r olacağını tahmin etmiştimSmileTahminimde yanılmadım. 250 metreye atış yapan bir avcı bi zahmet tüfeğini seyyar bir çatal ayağın üstüne ya da bulduğu bişeyin üstüne koysun artık.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi