Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kendi yiyecegini yetistirebilmek
Sn. Sarp kılıç;
İnsan özlüyor işte ne yapalım, Amerikan bezinin zor bulunduğu bir dönemde dünyaya gözlerini açmış ve altına prima bez yerine ısıtılmış toprak konularak büyütülmüş biri olarak, topraktan kopamıyoruz. Vücudumuzun her zerresine nüfuz eden toprak sevgisinden dolayı onun bize bahşettiği güzelliklerin yok olması bizi derinden yaralıyor. Ben de siz değerli forum üyelerinin vesilesiyle, duygularımı kelimelere dökebilme imkânı buldukça elim erdiğince, dilim döndüğünce yazıyorum.
Saygılarımla.

Alıntı

Estağfurullah efendim, o sizin değeriniz...Toprak konusundaki düşüncelerinize yürekten katılıyorum.Sn.Moderatörümüzün gündeme getirdiği bu önemli konuya dair, herkesin birşeyler yapması gerektiğini düşünüyorum.Düşünüyorum da dedelerimizin diktiği elma ağaçları varken, ithal elma yemenin anlamını bulamıyorum.

Saygılar.

Alıntı

Sn.ilksurfer, forumda yeni olduğum için mazur görünüz ama bu kadar meyve,sebze ve hayvanı yetiştirdiğiniz yer bir çiftlik mi?Mango ve tavuskuşu civciv'inden yola çıkarak türkiye olmadığını zannediyorum.Zira türkiye'de olsa çoktan yerini beton binalar ve sosyal tesisler almıştı düşüncesindeyim.

Ayrıca sizi tebrik etmek istiyorum.Zira şimdi ki çocukların çoğu meyvelerin ve sebzelerin toprakta yetiştiğini.Et,süt,yumurta vb. gıdaların hayvanlardan elde edildiğini bilmiyor.3 Yaşındaki yeğenim dayı hadi senle ağaçtan et toplayalım dediğinde çok büyük şok yaşamıştım mesela.Maalesef bizler gerek çalışma şartlarımız,gerek işten vakit bulduğumuz zamanlar (yıllık ve 3 aylık izinler) dışında evdeki miniklere bunları öğretemiyoruz.Aslında bizlerinde çocuklarımıza hani olmazda olursa diye düşünerek hayatta kalması için ne tür yiyecekler yiyebileceğini.Meyve ve sebze yetiştirmeyi öğretmemiz lazım.Hadi meyve ve sebze yetiştirmesini saksıda falan annelerinden bir nebze öğrenebilirler fakat sanırım benimde çocuklarıma doğa'da yiyeceksiz yaşama ve yiyebileceği hayvanları yakalama,pişirme tekniklerini öğretmemiz gerekiyor.zira çocuklarımıza okulda sivil savunma ile alakalı konularda sadece kuru gıdalardan stok yapılması vs öğretiliyor.Keşke doğada hayatta kalma konularıda öğretilse.Örneğin aç kalmamak için protein bakımından zengin olan kaplumbağa ciğeri yemek falan çok iyi olurdu.
Konu için tekrar teşekkürler.

Alıntı

Sn.MasteR06, hoşgeldiniz efendim.Sn.Moderatörümüz Amerikonya'da; Nam-ı diğer Kazan'da ikamet etmektedir.Big Grin

Ayrıca çoluğumuz çocuğumuz bırakalım aç kalsınlar da kaplumbağa ciğerlerinden protein damıtmasınlar.(Kaplumbağalara sevgimle ilgili...)

Sizi bilmem ama ben fen bilgisi derslerinde kurbağayı ameliyat ettim ve pişmanım.Smile

Saygılar.

Alıntı

Keşke imkan olsada kendi balımızı da üretebilsek bahçemizde ne süper olurdu.
[Resim: 206320120301063254679_zps14967804.jpg]
[Resim: Karakovan2_zps071ad947.jpg]

Alıntı

(05-03-2013, 07:54 PM)sarp kılıç demiş ki: Sn.MasteR06, hoşgeldiniz efendim.Sn.Moderatörümüz Amerikonya'da; Nam-ı diğer Kazan'da ikamet etmektedir.Big Grin

Ayrıca çoluğumuz çocuğumuz bırakalım aç kalsınlar da kaplumbağa ciğerlerinden protein damıtmasınlar.(Kaplumbağalara sevgimle ilgili...)

Sizi bilmem ama ben fen bilgisi derslerinde kurbağayı ameliyat ettim ve pişmanım.Smile

Saygılar.
Sn. sarp kılıç öncelikle hoşbuldum efendim.Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Kaplumbağa ciğerine gelince konu askerlik ile alakalı aldığımız bilgiler doğrultusunda yılan,dağ faresi,kaplumbağa gibi hayvanların yenmesi ile alakalı olarak söylemiş olduğum birşeydi.Kaplumbağa evet protein bakımından zengin duruma göre içinden 80-100 gram ciger çıkan tatlı bir hayvandır.bende severim zaten çocuklarımada onun besin değerini anlatıp yedirebilme imkanım olacağını sanmıyorum zira kendisi annesi olacak otcul insana çekmiş Smile zaten duruma bakılırsa çok kolay birşey değil kaplumbağa yiyebilmek Smile yakalayacaksınız, kafasını keseceksiniz,ters üstü asıp 30 dakika kanının akmasını bekleyeceksiniz,ateşe kabuk üstü koyup 1-2 saat pişirip kabuğu ayıracaksınızda içinden çıkan ciğeri yiyeceksiniz Smile şimdiki nesil bunu beklerken ölür zaten Smile

Alıntı

(06-03-2013, 03:18 PM)blueokkes demiş ki: Keşke imkan olsada kendi balımızı da üretebilsek bahçemizde ne süper olurdu.
[Resim: 206320120301063254679_zps14967804.jpg]
[Resim: Karakovan2_zps071ad947.jpg]

Sn.blueokkes aslında yapılabilirde çok zahmetlidir efendim.Bunun arısı,kovanı,savunma mekanizması,dış etkenler falan derken arıcıların çoğu işin basitine kaçıyor.Şöyle dağ eteğinde bir yer bulsanız.çiçeği böceği bol bir yer aslında olabilir.Doğal şekersiz acımtırık tadı olan bir bal şifanın kendisidir aslında.Tek kötü yanı ah arılar yok mu ? arılar vııızzz vızzzz kovanıma dokunma der gibi dumanı gördükleri halde sokmuyorlar mı? Smile bundan bir 20 25 sene evvel rahmetli dedemin arılarından bal alırken yediğim 8 10 iğne acısını unutamıyorum o yüzden ben korkuyorum siz yaparsanız ürettiğiniz ballardan birazcık birazcık alabiliriz Smile

Alıntı

Geçtiğimiz yaz, balkonda maydonoz yetiştirdim. Rekolte düşük olsa da kokusu, rengi gayet güzeldi. Ayrıca kızıma da maydonoza su döktürmek, büyüdüğünde beraber toplamak çok güzel oluyordu. En iyisi bu sene saksıları da, çeşitleri de arttırayım.

Saygılarımla.

Alıntı

(08-03-2013, 02:42 PM)alone61 demiş ki: Geçtiğimiz yaz, balkonda maydonoz yetiştirdim. Rekolte düşük olsa da kokusu, rengi gayet güzeldi. Ayrıca kızıma da maydonoza su döktürmek, büyüdüğünde beraber toplamak çok güzel oluyordu. En iyisi bu sene saksıları da, çeşitleri de arttırayım.

Saygılarımla.
Size tavsiyem biber,domates,çilek,salatalık.Bu meyve ve sebzeler saksıda çok güzel oluyorlar.Çok fazla büyümüyorlar ama eşim sağolsun bunları saksıda biraz yetiştirip turşusunu yaparak hakkari'ye gönderiyor bende bayıla bayıla yiyorum Smile

Alıntı

Sn. ilksufer'in açtığı bu konuya bende kendi imkanlarımızla tamamen amatörce yaptığımız küçük çaplı sebze üreticiliğinden bir kaç fotoğraf karesi paylaşmak istedim.

Acı ve tatlı biber tohumlarından öncelikle biber fidesi yetiştiriyoruz. Ardından yetişen fideler diziler halinde dikilecek.

[Resim: 578686_553785291309709_1266732154_n.jpg]

[Resim: 562159_553785334643038_222818837_n.jpg]

Her canlının Güneş'e ihtiyacı olduğu için güneşli günlerde üzerini açıp sulama işlemini yapıp akşam üzeri tekrar kapatıyoruz.

[Resim: 157035_553785424643029_1855722206_n.jpg]

[Resim: 531633_553785444643027_393331898_n.jpg]

Bunlarda çilek fidelerimiz.

[Resim: 64758_553785604643011_941981164_n.jpg]

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi