Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kendi yiyecegini yetistirebilmek
Saksıda salatalıkta rekolte nasıldı? Gecen sene 3 kökten yıl boyunca ürün aldım ve dikilen biber domates evdekilere çok şey öğretti. Fakat ev ahalisi tarım merakımı dekoratif olmadıgı için engelliyor. Saksıyı denemek istıyorum bu yıl bir kenarda

Alıntı

Sn Mirgun,

Saksida gayet guzel yetisiyor. Hatta suyu daha iyi tuttugu icin sanki topraktan daha iyi bile oluyor.

Bizim bahcede toprak cok kumlu, su hemen suzulup gidiyor. Ayrica cok agac oldugu icin topraktaki butun besinleri agaclarin koklerinin cektigine karar verdik. Topragi her sene hazirlayip kokleri temizlememize ve kendi yaptigimiz bol gubreli topragi altina koymamiza ragmen saksida sanki daha iyi verim aliyoruz.

Bu isten anlayan forumda cok arkadasimiz var. Ben pek tecrubeli degilim. Eminim daha iyi tavsiye verenler de cikacaktir. Size bol sans dilerim.

Alıntı

Efendim, kanımca sebzelerin altına biraz Keçi b..u atarsanız, çok iyi verim alırsınız. Smile (Yerel halk deyimiyle söyledim ama, umarım yanlış anlaşılmam, Angel)

Saygılar, selamlar...

(Dip not: Tavukların ki de olur. Smile)

Alıntı

Sn.ilksurfer, tebrikler...Ziraat mühendisi bir arkadaşım, keten bir çuvalın ortasına birçok yerinden delinmiş plastik bir pisuvar borusunu yerleştirip borunun içi de dahil, çuvalı toprakla doldurduğunu, ardından keten çuvalın kenarlarından kesikler açarak çilek yetiştirdiğini söylemişti.Sulama işlemini borunun içinden doğru yaptığını sözlerine eklemişti.Belirttiğine göre çilek salkımları yere değmediği için çabuk çürümüyormuş.Ayrıca dar alanda yüksek rekolte mümkün oluyormuş.

Saygılar.

Alıntı

Yanmış (çürütülmüş) ahır gübresi;
Saklama şekillerindeki farklılıktan dolayı ahır gübresi sıcak ve soğuk olmak üzere iki çeşittir.
Ahır gübresinin sıkıştırılmadan yığınlar halinde biriktirilmesi ile gübre normal hava koşullarında parçalanmakta ve sıcaklık 60 dereceye kadar ulaşmaktadır. Yazın bir haftada, kışın iki ya da üç haftada elde edilen bu gübreye sıcak gübre denilmektedir. Bir süre bu sıcaklıkta tutulan gübre, daha sonra sıkıştırılarak, yığın içersinde havasız ortam sağlanmakta ve ısı düşürülmektedir.

Ahırdan çıkarılan taze gübrenin sıkıştırılarak havasız şartlarda çürütülmesi ile elde edilen gübreye soğuk ahır gübresi denir. Bu yöntemle parçalanma oksijensiz şartlarda olup, sıcaklık 30 dereceyi geçmez. Daha çok sap, saman bakımından fakir, kesif yemle beslenmiş hayvanlardan elde edilen gübreler bu yöntemle çürütülmektedir.

Ahır gübresinde azot kaybını engellemek için kimyasal koruyucular karıştırılarak gübrenin etkisi arttırılabilir. Fosforik, sülfürik ve hidroklorik asit gibi güçlü asitler etkili koruyucu maddelerdir. Fosforik asit, gübrenin fosfor oranını arttırdığından daha avantajlıdır. Güçlü asitlerin kalsiyum tuzlarından olan kalsiyum sülfat, kalsiyum klorür ve kalsiyum nitrat koruyucu madde olarak değer taşır ve gübreyle karıştırılınca azot kaybını önler.

Yanmış (çürütülmüş) kümes gübresi;
Gübreyi çukura doldurun, üzerine bir miktar kireç ve bahçe toprağı serpin eğer toprağı ve kireci karıştırabilirseniz daha iyi olur.
Gübrenin üzerine 5-10 cm kalınlığında toprak serpin ve mümkünse iyice bastırın. Gübreniz fermantasyona başlayacak ve 2-3 ay içerisinde kullanıma hazır hale gelecektir. Yine de gübreniz çok kuvvetli olacağından bitkilerinize çok seyrek olarak vermelisiniz.
Kireç karıştırmanın nedeni: Gübredeki çürükçül bakteriler çürüme esansında ortamı asidik hale getiriler ve bu bir süre sonra bu çürükçül bakterilerin çalışamaması anlamına geleceğinden çürüme bir süre sonra durur, ortamda kireç bulunursa asidik oluşum gecikir ve daha iyi yanmış (çürümüş) gübre elde edersiniz.
Saman karıştırmanın nedeni: Tavuk gübresi idrar da içerdiğinden oldukça yüksek oranda azot içerir bu azotu daha iyi kullanmak ve çürümüş humus elde etmek için saman en ideal organik çürüyücüdür.
Toprak karıştırmanın nedeni: Topraktaki çürükçül bakterileri tavuk gübresine nüfuz etmesini sağlamaktır.

Saygılarımla.

Alıntı

Sn Sarp kilic,

O tarz uretime hydroponic vertikal cilek uretimi diyorlar. Burada da cok yaygin.

[Resim: TVSF1lr.jpg]

Alıntı

Teşekkür ederim efendim.Böyle modern bir üretimi ülkemizde hiç görmedim.Belki var, haberlerine rastlamadım...Amerika'dan bu konuda öğreneceğimiz çok şey olduğu kesin.

Saygılar.

Alıntı

Kendi yiyeceğimizi üretmenin yanında sadece bize mahsus türleri de, korumak ve geliştirmek gerektiğine inanıyorum. Rekolte her şey değildir, çok iyi verim alsanız da, kendine has lezzet ve aromasını yitirmiş meyve ve sebzelerin çok bir anlamı yok bence. Günümüzde bir zamanlar damaklarımızı şenlendiren pek çok lezzeti bulmak çok zor hale geldi.
Örneğin meşhur topatan kavunu; Eve girdiği andan itibaren kendine has parfümünün kokusu nere de olursanız olun sizi yakalar ve burun deliklerinizden içeri hücum ederdi. İncecik kabuğunun altında, turuncu renkli, tereyağı kıvamındaki lezzeti dilinizin üzerine koyduğunuz anda, ölümsüzlük şerbetini aratmayacak bir sıvının, ağzınızın en kuytu yerlerini bile kapladığını hissederdiniz.
Sonuç olarak X marka bir polimer tabanca teknik ve taşıma kolaylığı bakımından bir Mauser C96 dan daha iyi olabilir, fakat asla bir Mauser C96 yı elinize aldığınızda hissettiğiniz duyguları yaşatamaz.
Saygılarımla.

Alıntı

Çocukken 6_7 adet domatesi bir parça ekmekle yediğimi hatırlarım , şu an sözde çeri damateslere bir avuç para veriyoruz ama o lezzet o koku malasef yok ..

Saygılar

Alıntı

Sn.blueokkes, öyle bir tarif etmişsiniz ki yazılarınızı hamile bir kadın okusa aşerir, Topatan Kavunu bulamaz, çatlardı...Big Grin

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi