Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kendi yiyecegini yetistirebilmek
Sn Pinus tebrik ederim.

Daha cok koyunlariniz vardi yanlis hatirlamiyorsam. Cimi bol sabit bir arazide, ne kadar buyuklukde kac koyun beslenebiliyor acaba. Bizim bahceye bir iki koyun alip beslemek istiyorum ama kopek gibi veteriner masrafi, bakimi vs gozumu korkutuyor. Tavsiye edermisiniz, yoksa basimiza is mi aliriz.

Alıntı

Koyunların sayısını 30 civarına kadar düşürdüm. Yem fiyatları aşırı arttı. Şimdi koyun başına arazi büyüklüğü deyince iş biraz değişiyor. Serbest sistemde çok arazi gerekiyor. Dönüşümlü otlatmada koyunlar hem daha iyi besleniyor, hem de arazi daha verimli kullanılıyor. Her biri 5 dekar 4 parça arazide, sırasıyla otlatmak ve sulamak şartıyla kuzulu 10 kadar koyunu çok verimli bir şekilde yetiştirebilirsiniz. Benim koyunlarım şu anda yaylaya gitti ve kattığım çobanın koyunlarıyla akşama kadar o dağ senin bu dağ benim geziyorlar. Göründüğü kadar kolay bir iş değil, sorumluluk ister. Parazit mücadelelerini vaktinde yaparsanız çok veteriner işiniz olmaz. Ama oraların iklim koşulları koyuna uyar mı, uyarsa hangi ırk koyuna uyar bilmiyorum. Bence etrafta koyun yetiştiren birilerini bulup ona danışmanız daha uygun olur, buradan benim yapacağım öneriler pek yerinde olmayabilir.

Selamlar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
sparus
Değerli forumdaşlar,

Sizlerle önceden diktiğim tohumları paylaşmıştım. Bu tohumlardan bazıları epeyce büyüdü. Sonradan envantere hazır fide de ekledim. Son durumun resimlerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Şu an envanterde, domates, salatalık, biber, maydanoz, nane ve roka var. Su bidonlarını hanım görmeden doldurup fideleri diktim, bana kalsa 5-6 bidon daha olurdu ama hanımdan balkonu doldurdun yeter ültimatomuBig Grin geldi.

[Resim: SANY0021_zps8c1e3b8b.jpg]

Aşağıda salatalık büyümeye başladı.
[Resim: SANY0018_zpsbcc7be90.jpg]

Aşağıdaki de tohumdan büyüttüğüm pembe domates fidesi. İnşallah yakın zamanda domates de verecek.
[Resim: SANY0023_zpsf319fb77.jpg]

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
sem, sparus, heisenberg, rainman, Mr. Knowing, tekoglu, lupus, Ahmet Özalp, browning 61
Kızımla beraber evin balkonunda yetiştirdiklerimiz .İki çileği kuşlar yedikden sonra çilekleri içeri aldık Smile.

[Resim: P6290223_zpse9249162.jpg]

[Resim: P6290224_zps539a70f4.jpg]

[Resim: P6290225_zpsddc36e56.jpg]

[Resim: P6290226_zpsb94cbc88.jpg]

[Resim: P6290230_zps43d50534.jpg]

[Resim: P6290231_zps877b32aa.jpg]

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
sem, sparus, Mr. Knowing, tekoglu, lupus, Ahmet Özalp
İlk banaduralar ( domatesler ) salata için hazırlar .

[Resim: image_zpsb9b4a2cb.jpg]

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
blueokkes, kaan han, sem, sparus, heisenberg, rainman, tekoglu, lupus, Ahmet Özalp, browning 61
[Resim: P_20170501_141410_1_p.jpg]

Arhavi de kıymetli bir ağabeyimize ait bahçede, benim iki numara tavuk yemlemeyi tecrübe etti.

Alıntı
15 üye teşekkür etti:
kaan han, fbalun, blacksea, fuat_61, sem, sparus, heisenberg, 1905sss, rainman, ErDiNi78, Mr. Knowing, alone61, tekoglu, Pinus, lupus
Kendi yiyeceğini yetiştirmek için mükemmel bir sistem olan Aquaponics'den bahsetmek istiyorum.
Temel olarak Bitkileri ve Balıkları birlikte yetiştiren sistemlere deniyor.

[Resim: images_3.jpg]

Balıkların dışkısı bitkiler tarafından gübre olarak kullanılıyor, balıklar bitkilerden süzülen suda besleniyorlar, dışardan bir miktar balık yemi takviyesi ile döngü sağlanıyor. Hem balık hem de bitkiyi beraber büyütüyorsunuz.
Sistem bizde yaygın olmasa da, Dünyada özellikle Uzak Doğu'da yaygın biçimde ticari amaçla uygulanıyor.

[Resim: IMG_9592ed.jpg]

Endüstriyel ölçek dışında, ev ölçeğinde uygulanabiliyor.

[Resim: b2e852bdac2948c2fddce479690814da_aquapon...ponics.jpg]

Sisteme en kolay uyum sağlayan ve yüksek verim veren balık Tilapia. Bulanık suda kolayca yaşayabiliyor  Dİğer tatlı su balıkları, alabalık, sazan, koi gibi balıklar da yetiştirilebiliyor.

[Resim: fish_species_for_your_aquaponics_1.jpg]

Sistemin kapalı olduğu için kontrolu kolay. Su ilave ederken, filtre edilmiş su ekleniyor. Ev ölçeğinde uygulamak çok kolay. Güneşli bir yer, örneğin bir teras çok uygun olabilir.

[Resim: home_aquaponics_system_4.jpg]

Tilapia balığının tatsız olduğu konusunda epey yorum okudum. Bu diğer balıklar için de geçerli olabilir. Muhakkak ki Aquaponics sistemde yetişmiş balık, bir  deniz levreği lezzetinde olmayacaktır. Ama levrek bulunmadığında havuzda yiyecek balık olması daha önemlidir.

Ticari amaçla en karlı olan Tilapia'nın satışını yapan yer yok. İthalatın da kontrollu olduğunu düşünüyorum.  Araştırdığımda Türkiye'de sadece bazı Üniversitelerde deney amaçlı Tilapia olduğunu öğrenmiştim.

Bu arada bir zamanlar bir firmanın TIR'la Tilapia getirdiği, gümrük işlerinin uzamasıyla, balıklar ölecek diye hepsinin Köyceğiz gölüne salındığı, bu yüzden Köyceğiz'de Tialapia kaynadığı şeklinde bir şehir efsanesi de duydum.

Ben herhalde başka balık seçerdim.
Koi
[Resim: koi_fish.jpg]
Alabalık
[Resim: trout.jpg]
Goldfish
[Resim: goldfish.jpg]

Saygılar

Alıntı
18 üye teşekkür etti:
lupus, Rangeman, sem, Carbon12, tirendaz, alone61, sezgin63, wubıh, ombra, husrev, Xlll, 1905sss, heisenberg, lenduha, karabasan, PersonalDefence, ismicey, hfc
Tilapia çok lezzetli bir balık değil ama yenilmeyecek kadar da kötü değil. Biraz tatsız, tuzsuz bir balık biraz baharat eklenerek yenilebilir.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tirendaz

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi