Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MEND Savunma ile Glock fabrika ziyaretimiz.
Sayın Lupus soruma cevap vermemeyi seçmiş. Şayet özel bir alana girdiysem özürlerimi iletiyorum. Silahlar konusunda bu kadar teknik bilgiye sahip biriyle ilk defa karşılaşmanın getirdiği heyecana verin ve mazur görün.
Saygılarımla

Alıntı

Sn.kalender, estağfirullah, hiç önemli değil, lütfen siz kusura bakmayın, bir yandan bu konuya mesaj yazıyorum, diğer taraftan da diğer konulardaki mesajları kontrol ediyorum, bu nedenle biraz geç cevap verebildim...Sadece şunu söyleyebilirim, bu işle kel alaka, hatta tamamen zıt kulvarda olan bir mesleğim var...Smile Bizimkisi biraz maksadını aşmış bir merak ve hobi...Smile

Saygılar.

Alıntı

Maksadını aşmış bir hobi olduğunda ben de hemfikirim Smile

Umarım ileriki zamanlarda, bilgilerinizi bizler gibi bu hobiye acemice sahip olanlara iletmek üzere derleyip belki de bir el kitabı haline getirirsiniz..

Alıntı

Fabrika turu ve teknik istişareleri müteakiben, fabrikanın 25 m lik kapalı atış poligonuna indik. Poligon oldukça güzel aydınlatılmış, tabanı çok yoğun atışlarda bile toz duman yapmayacak şekilde kaplanmış, oldukça ferah bir poligon. Yol ve asansör yok. Tamamen açık bir alan olarak kullanıyor. Üç adet geniş sabit hedef tahtasına, amaca uygun muhtelif hedefler asılarak atış yapılıyor.

Poligon görevlisi, aynı zamanda hem test atışları yapan, hem de müşterilere atış eğitimi veren profesyonel bir atıcı.

Poligonda eğitim tabancaları da dahil olmak üzere Glock' un ürettiği tüm modellerden birer örnek ve bunlara ait onlarca şarjör ve yeterince mühimmat mevcut. Hangi silahlarla atış yapacağımıza karar verirken, önceliğimizi ülkemize ithal edilmeyen veya sivil kullanıcılara satılmayan kalibre ve modellerden yana kullanmaya karar verdik. 9 x 19 mm olarak G 34 ve G 18'i, .40 SW olarak G 19' un birebir muadili olan G 23 ve 10 mm Auto olarak da G 20' yi seçtik.

Önce G 34 ile keyfini çıkardık. G 34' de Glockun Minus Connector olarak adlandırdığı 3.5 lb connector takılı. Bu connector ile tetik ağırlığı standard modellere göre fark edilir bir şekilde daha hafif. Ancak Glock bu connectorü ve tetik ağırlığını savunma amaçlı silahlarda kesinlikle önermiyor, ısrarla sadece ve sadece müsabaka için kullanılacak silahlara has olduğunu vurguluyor ki, açıkçası G 34 ile olan bu tecrübemden sonra ben de en azından kendim için aynı şeyin geçerli olduğuna karar verdim.

G 34, sürgü üstü ve namlu kilit yataklarında hafifletme amaçlı traşları olan, uzun sürgüsüne rağmen oldukça dengeli ve rahat bir tabanca. Kabza arkası kamburu G 19' a göre daha aşağıda olduğu için de elimin oldukça rahat ettiği ve tetiğe Glock 19' a oranla çok daha rahat ulaştığım bir tabanca. Kabza alanı, gez-arpacık mesafesi ve tam kıvamındaki tetiği ile atışı son derece rahat ve yumuşak olan bir tabanca...

G 34' ü, silahın sökme manevelası parmaklarımızı yakmaya başlayıncaya kadar ısıttıktan sonra, .40 SW G 23 'ü denemeye karar verdik. Gülle gibi patlayan MKEK mühimmatı ve neden olduğu tepmeye alıştığımızdan mıdır, yoksa kalibrenin abartıldığı kadar sert olmadığından mıdır, yoksa platform tepmeyi iyi absorbe ettiğinden midir, bilemiyorum, ancak .40 SW G 23' ü kontrol edilmesi oldukça rahat bir tabanca olarak hissettim.

G 20 ve 10 mm Auto' ya geçince işler biraz değişti...Smile Öncelikle silahın 9 x 19 mm modellere oranla oldukça iri olan kabzasını tam olarak kavramakta oldukça zorlandım. Her atıştan sonra tutuşumu düzeltmek zorunda kaldım.Elimde gerçekten çok güçlü bir kalibre ateşleyen bir silah olduğunu her fişekte hissettim. Tek tek atış yaparken kabza yapısına ve tepmeye rağmen silahı zapt etmek sorun değil, ancak aynı noktaya peş peşe mükerrer vuruşlar yapmak istediğinizde işiniz gerçekten zor..En azından ben oldukça zorlandım ve her ne kadar Jeff Cooper' ın favorilerinden birisi olsa da, çift sıra şarjörlü 10 mm Auto kalibrede bir tabancanın pek bana göre olmadığını anladım...

Poligonu ve kaslarımızı yeteri kadar ısıttığımıza kani olduktan sonra günü G 18 ile kapatmaya karar verdik. G 18, özellikle dipçik gibi aksesuarları takılı değilken, zapt edilmesi ve hedefte tutulması gerçekten çok zor bir tabanca. Dakikada 1200 atım yapabildiğini düşündüğünüzde, tetiğe her dokunuşunuzun size maliyetini hesap edebilirsiniz...Smile Her zaman Gaston Glock gibi bir sponsor bulma şansınız yoksa, yasal olarak sahip olma şansınız olsa bile uzak durulması gereken bir masraf kapısı olduğunu düşünüyorum...Smile Sağolsun, eğitmenimizin dikkatli tespit ve sabırlı tavsiyeleri sonucunda, G 18 ile oldukça isabetli ve derli toplu vuruşlar yapabilmeyi başardık...

Gün sonunda, atış yapmaktan ısınmış sökme takma manevelalarının sol el parmaklarımızda neden olduğu yanıklarla, avuçlarımızın içleri kızarmış bir şekilde, eğitmen ve gözetmenimize teşekkür ederek, mütebessim bir şekilde poligondan ayrıldık...Smile

Saygılar.

Alıntı

Rüya gibi paylaşım.. Emeği geçen herkese çok teşekkürler..

Alıntı

Biz poligondan çıkana kadar, çoktan akşam olmuş, fabrikanın AR-GE, satış-pazarlama ve idari bölümlerinde bir Allah' ın kulu kalmamış, sadece bize eşlik eden bölge direktörleri ve bir tane sorumlu teknikerle, yıllık bir milyon adetlik üretimin yetiştirilebilmesi için üretim bölümünde aralıksız çalışan vardiyalardan ikinci vardiya işe başlamıştı...Biraz soluklandıktan sonra Sn.Oliver Forsthuber' e methini çok duyduğum, bir kaç yerde bir kaç kötü fotoğrafına denk geldiğim, sabah girişte göz diktiğim ve gün boyunca aklımdan çıkmayan 348.210 atış yapmış olan birinci nesil G 17' yi kabaca olsa da elime alıp incelemek istediğimi söyleyince, sağolsun bizleri kırmadı...

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...31&page=12

Saygılarımla.

Alıntı

Sayın lupus,

hafızanıza hayran kalmamak mümkün değil.

Sizin yazdıklarınızı okurken görmüş olduklarımın yarısını şimdiden unutmuş olduğumun farkına vardım.

Sizin de belirttiğiniz gibi; parayla yapılması pek de mümkün olmayan bu geziyi, bizler için mümkün kılan sayın Müslüm Bey'e teşekkür ederim.

Umarım bizim silah üreticilerimiz de, kendilerini Glock'un ulaşmış olduğu kalite/fiyat seviyesine getirmek için uğraş verir.

Not: Almanya'da, ABD'de olduğu gibi silah şirketleri para karşığında fabrika turu düzenlemiyor. Güvenlik açısından bunu sakıncalı buluyorlar. Benim Heckler und Koch'a yapmış olduğum talep bundan dolayı reddedilmişti.
Bununla beraber bu tip ziyaretler ancak ikili ilişkiler sayesine mümkün oluyor. Bu da bizim açımızdan, Müslüm Bey'in bizler için ayarlamış olduğu geziyi bir kaç kat daha kıymetli hale getiriyor.

Alıntı

Üstadlar için böyle bir geziye vesile olduğundan dolayı kendim ve forum adına Sayın Mend Savunma'ya teşekkürlerimi ilettim.

Alıntı

(28-02-2013, 06:23 PM)kalender demiş ki: Sayın Lupus, ne zamandır soracağım cesaret edip soramıyorum; nedir üstadım sizin mesleğiniz? Bu kadar bilgi anlaşılan mesleğinizin gereğidir fakat bu hangi meslektir merak ediyorum. Selamlarımla.

En zor olan biriki fakülteyi bitirmiş olmalı...

Saygılar.

Alıntı

Ben bir tahminde bulunayım,öğretmen misiniz acaba Sn Lupus,emeğinize sağlık bu aradaSmile

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi