Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Farklı Bir İlde Bulunan Yivsiz Av Tüfeğinin Satın Alınması-Devri?
Sayın forum üyeleri selamlar.
Konu başlıklarında arattım fakat bulamadım, aynı konu daha önce açıldıysa kusuruma bakmayın.
Sn. arkadaşlar sizlere sorum; ikamet ettiğimiz il dışında, başka bir ilde bulunan kişiden satın almak istediğimiz yivsiz av tüfeği için uygulanan prosedür ve yapılması gerekenler tam olarak nelerdir?
Saygılar.

Alıntı

Soruya cevap verilmemiş, yeni konu açmak istemedim buradan aynı soruyu sormak istiyorum ?

Alıntı

Sayın mimaslan ve sayım asımtr duyduğum kadarıyla bildiğim kadarıyla demiyorum. Ruhsatın kayıtlı olduğu ile gidip devir dilekçesi ile tüfeği almak isteyen kişiye devir yapılıyor sonra ruhsatin islenecegi ilde devir tamamlanıyor. Anlatım biraz karışık oldu duyulan bilgi bu kadar oluyor. SAYGILAR

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
AsmTR
2.El bir yivsiz almak istediğinizi varsayarak..Eğer o ile gitmeden tüfeği almak için (ki bana göre burada silah sahibinin ve alıcının tanıdık olması her açıdan önemli),satıcıya bir yakınınızın nüfus cüzdanı bilgilerini yolluyorsunuz ve yakınınıza noterden devir yetki belgesi hazırlayıp tüfek ve ruhsat fotokopisi ile beraber kargoluyor.
Sonrası alıcı ve satıcının aynı il veya ilçeden olması gibi devir gibi tamamlanıyor.Yani bulunduğunuz emniyet ruhsat büroya bu belgeler, noterden devir izni verilen tanıdığınız ve boş tüfek ile gidiyorsunuz. Satıcı adına noterden izin alan kişi imza atıyor, siz de alıcı olarak yer alıyorsunuz.Balistik kontrolünü ruhsat ile karşılaştırıyor (seri no, model) ardından tüfeği sizin ruhsatınıza işliyor.
Ardından da satıcı arkadaşın bağlı bulunduğu emniyete yazı yazarak o kişinin ruhsatından silahın düşmesi sağlanıyor.Değişiklikler varsa son zamanlarda birşey diyemeyeceğim.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
AsmTR
Sayın Shepherd çok teşekkür ederim. Söyle anlatsam daha doğru olur. Alıcı başka bir ilde fakat tüfek ruhsatı Adana emniyet müdürlüğünde, benim mi alıcının yanına gitmem lazım onun mu benim yanıma gelmesi lazım ? Daha sonra; Alıcı geldi diyelim ne gibi işlemler yapılıyor ?

Alıntı

(16-03-2017, 07:49 PM)AsmTR demiş ki: Sayın Shepherd çok teşekkür ederim. Söyle anlatsam daha doğru olur. Alıcı başka bir ilde fakat tüfek ruhsatı Adana emniyet müdürlüğünde, benim mi alıcının yanına gitmem lazım onun mu benim yanıma gelmesi lazım ? Daha sonra; Alıcı geldi diyelim ne gibi işlemler yapılıyor 
Sayın Asımtr benim bildiğim veya bildiğimi sandığım sadece duyum. Siz en iyisi bağlı olduğunuz İlçe Emniyet Jandarma ruhsat şubeyi arayıp öğrenin. Onlar daha doğru ve detaylı bilgi vereceklerdir.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
AsmTR
Aynı soru başka bir konuda sorulmuş, oraya yazdığım cevabı da buraya kopyalıyorum.

(16-03-2017, 07:39 PM)Gravis_Pro demiş ki: Sn. mimaslan,

Tüfek ve mevcut sahibiyle sizin şubenize gideceksiniz. Yanınızda ruhsatlar ve kimlekler olacak. Tüfeğin tespiti ve imzaların ardından tüfeği teslim alıp evinizde muhafaza edeceksiniz. Eski sahibinin bir işi kalmıyor bu aşamadan sonra. Akabinde yaklaşık 1-2 ay içinde sizin şubeniz Ordu şubeden evraklarını isteyecek, geldiğinde sizin ruhsatınıza işlenecek. Bu tarihe kadar tüfeğinizi kullanamayacak veya nakil edemeyeceksiniz.

Saygılar.

Alıntı

(16-03-2017, 08:44 PM)Gravis_Pro demiş ki: Aynı soru başka bir konuda sorulmuş, oraya yazdığım cevabı da buraya kopyalıyorum.

(16-03-2017, 07:39 PM)Gravis_Pro demiş ki: Sn. mimaslan,

Tüfek ve mevcut sahibiyle sizin şubenize gideceksiniz. Yanınızda ruhsatlar ve kimlekler olacak. Tüfeğin tespiti ve imzaların ardından tüfeği teslim alıp evinizde muhafaza edeceksiniz. Eski sahibinin bir işi kalmıyor bu aşamadan sonra. Akabinde yaklaşık 1-2 ay içinde sizin şubeniz Ordu şubeden evraklarını isteyecek, geldiğinde sizin ruhsatınıza işlenecek. Bu tarihe kadar tüfeğinizi kullanamayacak veya nakil edemeyeceksiniz.

Saygılar.

Kısa ve net olarak benim oraya gitmem lazım yani teşekkür ederim

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro
Anlam, kavram karmaşası olmasın, tekrar etmekte fayda var. Smile

Tüfeğin şimdiki sahibi, tüfek, ruhsat ve kimliği ile yeni sahibinin (devir alacak kişinin) şubesine gidecek Smile

Şimdiden alana satana hayırlı olsun.
Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
AsmTR

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi