Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
II. Abdülhamit Han tuğralı C96 Mauser (kasalı) ile ilgili istek. ÖNEMLİ
Exclamation 
Arkadaşlar,

"The Parabellum is Back" başlıklı kitabın yazarı sayın Mauro Baudino benimle irtibata geçerek, Abdülhamit Han'ın tuğrasını taşıyan ve Mauser fabrikalarına sadece 1000 adet yaptırılmış olan Mauser C96 (Kasalı Mavzer) tabancalarıyla ilgili her türlü bilgiye ihityacı olduğunu iletti.

Bu bilgiler içerisinde tabancanın fotoğrafları, kasasının (dipçiğinin) fotoğrafları, deri askılı kılıfını fotoğrafları ve elinde C96 tutan Osmanlı askerlerinin foroğrafları olabilir.

Emin olmamakla beraber, anladığım kadarıyla, C96 konusunda kendisi veya yine o çevreden birileri bir kitap veya dokümentasyon hazırlayacak. Bu esere ecad yadigarlarımızla katkıda bulunabilirsek bizim açımızdan da faydalı olur diye düşünüyorum.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
hfc
Yanlış hatırlamıyorsam Atatürk'ün C96'sı bir müzede sergileniyordu, nasıl ulaşılır bilgim yok ama illa ki bilen birileri vardır.
Saygılarımla.

Alıntı

Sayın Mauro Baudino bizim ecdat yadigarı Abdülhamid Han tuğralı Mauser C96 lardan bir tanesini ABD'den satın almış. Ay sonuna doğru eline ulaşacakmış.

Osmanlı C96 sına yetkin ellerde tekrar boya uygulanmış (tesviye izi göremedim). Kendisi bana bu C96 nın fotoğraflarını gönderdi ancak Broomhandle (Kasalı Mavzer) ile ilgili bir kitap hazırladığını ve bu fotoğrafları orada kullanacağı için paylaşmamamı rica etti.

Kendsine göndermiş oduğum, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde fotoğraflanmış C96 lardan bir tanesnin kabza kapaklarını çok beğendi. Bunların Türkiye'ye has aksesuvarlar olduğunu yazmış. Anladığım kadarıyla orjinal aksesuvarların yanı sıra otantik şeyler de arıyor.
Eğer sizin de elinizde Türkiye'de fotoğraflanmış C96 lar varsa bunları benimle paylaşabilirseniz çok sevinirim. En azından Mauro'nun yazacağı kitabın tuzunda bizim de forum olarak bir katkımız olur.

Eskişhir'li değirmenci bir aileden Düzceli bir ormancıya oradan ustam sayın tokoglu'na, ondan da bana gecen P 08 Artillery nin yıllarca kullanılmış kılıfını Mauro'ya göndermiştim.

Bunu web sitesine koymuş: http://www.lugerlp08.com/the%20artillery...ection.htm
Yanında "Black Turkish Holster. Another sample of great Turkish workmanship." yazıyor.

Kılfın hikayesini burada okuyabilirsiniz: http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=6029

Aynı bu kılıf gibi, C96 için Türkiye'de yapılmış aksesuvarlar bulabileceğimizi umuyorum.

Bu arada siz hiç C96 (Kasalı MAvzer) taşıyan birisinden haberdar oldunuz mu? Luger Artillery taşıyanları biliyoruz ama belinde Kasalı taşıyan birisinden haberdar olmak gerçekten ilginç olurdu.

Alıntı

Belki siz de bulmuşsunuzdur, ama bunlar var:

http://www.pasdunyasi.com/default.aspx?pid=12479

http://www. Silahmerkezi /ayrinti.asp?ayrinti=9347
[Resim: 5631219745.jpg]
http://www. Silahmerkezi /ayrinti.asp?ayrinti=1164
[Resim: 2111169696.jpg]
Ülkemizin "kırom" merakından ne yazık ki nasibini almış...

Alıntı

Benim bulunduğum ilde,taşıma ruhsatlı,ve sürekli yanında taşıyan bir büyüğümüz var.Ancak kendisi ile görüştüm resimlenmesine müsade etmedi Dodgy

Ancak çok net resimlenmiş halde,satın almak için müşteri olduğum ancak olumsuz olarak sonuçlanan,Mauser C 96 resimleri elimde mevcut.Kundağı ve değişik bir kutusuda var.

Alıntı

Sayın vougefalcon,

açın karşısında köfte yenir mi efendim?

Fotoğrafları bana gönderirseniz hem forumda yayınlarım hem de sizin adınıza Mauro'ya gönderirim. Bakarsınız yazacağı kitabında sizin isminize de yer verir.

Alıntı

Değerli forum üyeleri;

Önceki mesajımda Sn; evrenay'a bahsetmiş olduğum C96 nın resimlerini yine sn; evrenay'ın isteği üzerine sizlerle paylaşmak istiyorum.

İlgili silaha iki hafta önce talip olmuştum,fiyat konusunda anlaşamadık,ancak silahsever bir dost kazanmış oldum.

C 96 nın sahibi İstanbul'da değerli bir işadamı.Kendisinden bana göndermiş olduğu silah resimlerini forum sayfamızda paylaşmam için müsade istedim, sağolsun beni kırmayarak paylaşmama izin verdi.

Kendisine buradan teşekkür eder,ayrıca başta Sn; evrenay ve Mauro Baudino yardımcı olmak açısından faydası olacağını ümit ederim.Selam ve Saygılarımla

[Resim: k1x0q.jpg]

[Resim: k1x1g.jpg]

[Resim: k1x1y.jpg]

[Resim: k1x2k.jpg]

[Resim: k1x3m.jpg]

[Resim: k1x4g.jpg]

[Resim: k1x4x.jpg]

[Resim: k1x5b.jpg]

[Resim: k1x61.jpg]

[Resim: k1x67.jpg]

Alıntı

Harika fotoğraflar. Teşekkürler Sn.Voguefalcon.

Alıntı

Sayın vougefalcon,

fotoğraflar için çok teşekküer ederim. Silahın onu gerçekten seven birisinin elinde olduğu her halinden belli oluyor.

Oryantal motifler haricinde ilgimi çeken diğçiğin üzerindeki halkaya, deriden bir askı kayışı takılması oldu. Demek ki sahibi arada sırada da olsa bu tabancayı, dipçiğiyle beraber, kemerine asıp gezdiriyormuş.

Fotoğrafları sayın Mauro Baudino'ya gönderdim. Fotoğrafların size ait olduğunu da (in courtesy of Adınız-Soyadınız) yazarak belirttim.

Elinizde daha başka böyle hazineler varsa lütfen bizlerle paylaşın. Benim nazarımda bu silahlar yakın Türk tarihinin ön sıralardaki şahitleri ve okumayı bilirseniz çok şey anlatabilirler.

Örneğin; sayın ustam tokoglu'ndan dinlediğim kadarıyla bu silahlar daha çok Türkiye'nin doğusunda bulunurmuş. Çünkü zamanında İngilizler bu silahları, doğu vilayetlerimizde konuşlanmış Ermeni komitacılara dağıtmışlar. Zaman içerisinde bir çoğu Türkler tarafından ele geçirilmiş. Aynı şeyleri Mauro'ya da yazdım, teyid edebileceği bir kaynak bulabilirse kitabında yayınlayacağını düşünüyorum, çünkü oldukça ilginç bir hikaye.

Ayrıca geçenlerde Abdülhamit Han tuğrasıyla Osmanlı'nın ithal ettiği C96 ların çoğunun denizcilere dağıtıldığını duydum. Aynı kişinin söylediğine göre Deniz Müzesi'nde de bir örneği sergileniyormuş. Bu aralar benim gitme imkanım yok ama Beşiktaş'taki müzeye yolu düşenler bakabilirlerse sevinirim.

Sanırım daha önce yazmıştım ama Göben ve Breslau (Yavuz ve Midilli) zıhlılarının içinde de Luger'ler yerine daha çok C96 varmış. Bu da yukarıdaki teoriyi doğrular nitelikte. Netice itibariyle o zamanlar Osmanlı ordusunu modernize edenler Almanlar. Eğer Almanlar C96 ları denizcilerine veriyorlarsa, Osmalı'da benzer şekilde davranacaktır diye düşünüyorum.

Alıntı

Evet Sayın Tokoğlu'nun tespitini Ermeni komitacılara ilişkin bu fotograf doğruluyor

[Resim: ermeni5_zps5d381620.jpg]

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi