Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çatlak olabilir mi?
Arkadaşlar, bir arkadaşım az önce mail ile aşşağıdaki resimleri gönderip yardımımı rica etti. Resimleri sizlerinde inceleyip yorumlarınızı rica ediyorum. Tabanca iki hafta önce İstanbul Gümüşsuyu MKEK' den alındı tahmini otuz atım görmüş ilk temizliği yaparken namlu fem ağızında gördüğü izlerin resmini çekip çatlak olup olmadığını sordu.

[Resim: 11181_560851257269571_79241383_n.jpg]

[Resim: 11850_560851280602902_1439697333_n.jpg]

[Resim: 575405_560851287269568_1589428107_n.jpg]

Ben de sizler gibi sadece resimleri gördüm, resimdeki izin sadece iç tarafda olduğunu dışda olmadığını söyledi. Kendisini yanıltmamak amacıyla bir yorum yapmadım, bildiğim kadarıyla çatlak olsa hem içden hem de dışdan görünür. Tesviyeden kaynaklı bir iz olabilir mi?

Saygılar.

Alıntı

Çizik bile olsa, normalde olmaması gereken bir şeydir ve bu durumda ürün de ayıplı maldır. Silahın marka modeli nedir acaba?

Alıntı

Sn.By_Düzce;
Benim bu konuda yorum yapmam hiç doğru olmaz, zira ''Yarım doktor candan ,Yarım hoca dinden eder'' derler. Fakat ben fotoğraflar çok net olmadığı için sağlıklı bir tespit yapmanın zor olacağı kanaatindeyim. Arkadaşınızın daha net çekilmiş fotoğrafları tekrar göndermesi, konunun uzmanı olan üstataların sağlıklı değerlendirme yapması açısından fayda sağlar düşüncesindeyim. İlk fotoğraf karesindeki izler bana çizikmiş gibi geliyor ve inşallah öyledir, diğer kareler ise çok net olmadığı için hiç bir fikrim yok. İlk cümlemde dediğim gibi, buna cevap verebilecek bilgi ve tecrübeye sahip arkadaşların yorumu önemli.
Saygılarımla.

Alıntı

Sn. Bu_Duzce
Acizane meslegim gereği bu metodu söylüyorum. Arkadasınız çatlak veya çizik üzerine bir damla kırmızı mürekkep damlatsin biraz beklesin mürekkebin kuruma yüzeyi duzgunse problem yok ama çatlak varsa o kısım mürekkebi emer dolayısı ile iki ayrı kurumuş yüzey oluşur. Umarım faydalı olur.
Saygılar

Alıntı

Cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar ancak bende sadece bu resimleri gördüm orjinalini görmedim. Tabanca mc 1911 metalde oluşan çatlama metalin iki yüzeyindede oluşur diye biliyorum bu sadece bir yüzeyde oluşmuş yada zaten hep oradaymış Smile

Alıntı

Sanki besleme rampasının oralar gibi geldi. Büyük ihtimalle çizik bu. Ama nasıl olmuş olabilir ki?

Sahibi namluya boş kovan vs. sürerken bu şekilde çizmiş olabilir mi diyeceğim ama buda olası değil.

Alıntı

(04-02-2013, 03:56 PM)yakuzz demiş ki: Sanki besleme rampasının oralar gibi geldi. Büyük ihtimalle çizik bu. Ama nasıl olmuş olabilir ki?

Sahibi namluya boş kovan vs. sürerken bu şekilde çizmiş olabilir mi diyeceğim ama buda olası değil.

Besleme rampasının sol üst tarafı yani saat 8 yönünde Smile . Kullanıcı hatası olduğunu sanmam zaten 30 atım görmüş bir silah daha detaylı resimleri bekliyorum paylaşmak için. Eğer çatlak olsa sadece içde değil dışdada olması gerekmezmi?

Saygılar.

Alıntı

Sn. By_Duzce
Tamamı çatlak olması gerekmez. İmalatta hadde hatası olabilir. Demir çelik sektöründe yaklasik 10 yıl çalıştım. Bu tür hatalar hadde esnasında olusabiliyor ısil işlemler esnasında , standart dışı olarak değerlendirilir. Daha önceki söylediğim teknik te buralarda kullanılır sprey boyalarla. Çelik çekme boru ve dolu çeliklerin çatlak muayenelerinde kullanılır emin olmak için. Kısmı çatlaklarda mevcuttur. Ama ne olursa olsun "ayipli mal " imalat hatası olmasa bile bu tür çeliklerin böyle tahrip olma olasılığı çok azdır. Uzun kullanımlardan sonra belki.
Saygılar

Alıntı

Fem ağzı deyince ben namlu ön kısmını anlamıştım Sn.By_Duzce. O nedenle besleme rampası diye belirttim efendim Smile

Besleme rampasındaki bu tip bir çiziği (çatlak olduğunu sanmıyorum) ben makul karşılamazdım. Takdir edersiniz ki asıl basınca maruz kalan noktalardan birisi de bu besleme rampası civarı. Bu çizik neden oldu, nasıl olabildi bunun araştırılması lazım. Firmanın da her türlü sorumlu olduğunu düşünüyorum. Neticede sattıkları şey tereyağı değil çelik. Bu çiziğe neyin sebep olduğunu onların bulması lazım..

Son olarak görsellere bakınca 1911'lerdeki kaboom hadiseleri genelde bu bölgede oluyor sanırım. Arkadaşınıza konunun üzerine eğilmesini tavsiye ederim efendim.

[Resim: amtkaboom1-1-tm.jpg]

[Resim: 1259d1329862162-1911-kaboom-1911-kaboom.jpg]

Alıntı

Arada kavram karmaşası olmuş sanırım, namlu "fem ağzı", hedefe çevirdiğiniz, kötü adamların görüşünde olan kısım,
"mermi yatağı" ise mermiyi sürdüğünüz kısım oluyor.

Fotolardan birşey söylemek zor, çizik mi çatlak mı anlaşılmıyor, ama mermi yatağında çatlak çok kötü sonuçlara neden olabilir.

Çizik ise, 1900lerin başından kalan tüfek ve tabancalarda bu tür çizikler çok gördüm, e bizim endüztrimiz de 100yıl geriden geldiğine göre çok normal diyebiliriz.

Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi